Természetesen ahhoz, hogy ugrálgassunk és különféle trükköket hajtsunk végre havon és levegőben egyaránt a hagyományostól eltérő lécekre van szükségünk; ezek a freestyle sík.
RÖVID TÖRTÉNET
Történetük értelemszerűen nem a barlangrajzok és falécek korába nyúlik vissza, hiszen az első freestyle sít a Salomon dobta piacra 1988-ban, vagyis immáron húsz éve.
Ezek voltak az első ún. twin-tip lécek, és innentől kezdve a többi cég, így az Atomic, Elan is előrukkolt a twin-tip lécekkel.
Sőt később több olyan cég is alakult, amik kizárólag freestyle sík gyártásával kezdett el foglalkozni, javarészt az Egyesült Államokban.
Közéjük tartozik az USA-beli a Line is; a cég pár éve ünnepelte fennállásának tizedik évfordulóját. Akkor úgy reklámozták magukat, mint az első freestyle sí gyártók. Ami valahol igaz is meg nem is, hiszen a Salomon, ahogy fentebb olvashattuk már jóval korábban piacra dobta az első ilyen lécet. Igaz a Line volt az első olyan cég, aki kizárólag freestyle léceket készített.
TWIN-TIP
Apropó twin-tip! A twin-tip léceknek nem csak eleje jön fel, mint a hagyományos síknél, hanem a hátulja is. Ezzel lehetővé válik, hogy minden további gond nélkül hátmenetben is elrugaszkodjunk az ugratóról, vagy éppen hátmenetben érkezzünk le egy jól sikerült ugratás után.
A twin-tipek nemcsak ettől térnek el "mezei" társuktól; sokkalta masszívabbak, nincs rajtuk kötésemelő és feltűnően szélesek. Bár némi piskóta formát hordoznak magukban, de nem a rövid rádiusz a legjellemzőbb tulajdonságuk, hiszen rádiuszok többnyire 20 m körül illetve felette helyezkedik el.
Fontos, hogy a freestyle sí nem egyenlő a twin-tippel, vagy úgy is fogalmazhatnánk; minden twin-tip freestyle, de nem minden freestyle twin-tip. Ugyanis a freestyle lécekhez ugyanúgy hozzátartoznak a pályán kívül és mélyhóban használatos sík.
Amiket a newschoolerek használnak azok a park és pipe lécek, ezek a funparkokba és félcsövekbe valók.
Hogy még egy kicsit bonyolítsuk a dolgot; a twin-tipek közül korántsem mindegyik park vagy pipe, hiszen mostanában már a freeride-ra szánt léceket is ilyen formával kezdik piacra dobni, sőt már kaphatók twin-tip telemark lécek is.
GYÁRTÓK
Az egyik freestyle sí gyártó, nevezetesen a 4FRNT léceit három fő tulajdonság szerint határozza meg:
- All Mountain, azaz amolyan hibrid
- Park; ahogy nevében is benne van funparkokra és félcsövekre teremtették
- Big Mountain; elsősorban pályán kívüli csúszásra
A 4FRNT hat modellje közül funparkokba leginkább a TNK modellje illik. A TNK modellek 155 és 180 cm közötti méretben kaphatók, a rádiuszuk mindegyiknek 23,1 méter.
További kizárólagos freestyle sí gyártók:
A 4FRNT-hoz hasonlóan a Line cégnél is három paraméter jelenik meg.
A Line freestyle lécek paraméterei:
- Park
- All Terrain
- Backcountry
Az Armadánál még tovább osztották őket, itt már öt paraméterrel illeték a freestyle léceket, érdekes, hogy náluk - szemben a Line-al és a 4FRNT céggel- a "park" besorolás mellett külön megjelenik a "pipe" is.
Az Armada freestyle lécek paraméterei:
- Park
- Pipe
- All Mountain
- Backcountry
- Big Mountain
Még tovább ment a besorolással Ninthward, akik hat paraméter alapján illetik a léceiket. A park és pipe természetesen itt sem hiányozhat, de megjelenik egy még sehol nem látott; méghozzá az "urban".
A Ninthward modelljeit nézve megállapíthatjuk, ami jó parkra az ugyanúgy jó urban vonalra is, ugyanis többnyire hasonló besorolást adott nekik a cég. Tehát eképpen véleményem szerint külön az urban paramétert létrehozni kissé felesleges volt, bár elképzelhető, hogy marketing fogásnak bevált.
Ninthward freestyle lécek paraméterei:
- Park
- Pipe
- Hardpack; kemény, fagyott hóra
- Urban
- Powder
- Backcountry
A tavalyi (2007/2008) Worldskitest igencsak Európa párti volt, ugyanis a győztes lécek között ott találjuk az Atomic Twinsét, majd őt követi a Head, az Elan és végül jönnek a franciák; Dynastar és Salomon. Az igazat megvallva az öreg kontinensen továbbra is ezek a gyártók uralják a freestyle sí piacot. Line, Armada vagy éppen 4FRNT léceken ugrálgató síelőkkel nem nagyon találkozunk az itteni parkokban.
Számukra a piacot továbbra is a tengerentúl jelenti; Egyesült Államok, Kanada, de a déli végekre, nevezetesen Új-Zélandra és az ausztrál hegyekbe is jutnak ezekből a lécekből.