Miután remélhetőleg már mindent tudunk a freestyle világáról, így irány a funparkokba. Na de mégis hova? - vetődhetne fel a kérdés. Míg az angolszász országokban, értem ezek alatt elsősorban az Egyesült Államokat és Kanadát, illetve a két déli véget; nevezetesen Ausztráliát és Új Zélandot, szinte elképzelhetetlen egy terep funpark nélkül, addig nálunk egyelőre még korántsem ilyen rózsás a helyzet.
USA ÉS KANADA; A FUNPARK NAGYHATALMAK
Először is tegyünk egy képzeletbeli utazást a funparkok szülőhazájába, vagy ahogy odaát nevezik terrainparkokba. Az Államokban járja egy olyan mondás, hogy "east is park, west is powder", vagyis a kelet a parkoké, míg a nyugat a mélyhó birodalma. Némi földrajzi ismeretek birtokában rájöhetünk e mondás igazára.
A kaliforniai Big Bear Mountain nem kevesebbet állít magáról, minthogy itt található a glóbusz legnagyobb funparkja. Amit kissé kétkedve fogadok. Egyrészt, azért mert náluk a világ az általában az Atlanti Óceán partjáig tart, másrészt elnézve a parkot, Vorarlbergen is találhatunk ilyet.
De azért lássuk, csak mi várja azokat, akik ide tévednek:
- egy super félcső (177 m hosszú, 24 m széles és 5,5 m magas)
- egy standard félcső (122 m hosszú, 17 m széles és 3,6 m magas)
- jumps (Tables, Hips, Step-downs, Spines, Rolls, S-turns, Quarter-pipes)
- jibs (különféle korlátok, boxok és wallride)
- s egy snow skate park speciálisan a snowskaterek, vagy ha úgy tetszik a snowbladerek számára
Továbbra is az USA-ban maradva vegyük szemügyre a Ski-Guide 2005/2006-os tesztjét, összeállítását, ami a legjobb funparkokat szedte össze, igaz sajnos csak az Egyesült Államokban. Érdekes, hogy a listában nem szerepel Big Bear, sőt a korábbi "east is park, west is powder" állítást is enyhén szólva is megcáfolja, ugyanis a felsorolt parkok - kivéve Strattont - nyugati államokban fekszenek.
Íme a lista:
- Breckenridge
- Buttermilk
- Copper Mountain
- Jackson Hole
- Mammoth Mountain
- Northstar at Tahoe
- Park City
- Stratton (a kakukktojás)
- Vail
-
- Whistler Blackcomb
Elnézegetve néhány képet ezekről a terrainparkokról, meggyőződhetünk, hogy odaát funpark témában igen csak előre járnak. Breckenridge-ben összesen 8 terrainpark van minden jóval felszerelve. Közülük is a két legkomolyabb a Freeway Super Park, illetve a Frontside TV által megépített másik. Mellesleg a Frontside nem csak itt jeleskedik, hanem további coloradói és kaliforniai síparadicsomokban is.
A kaliforniai Mammoth Mountainen három parkot találhatunk negyven korláttal és boxxal, ötven ugratóval és három félcsővel.
Azért a keleti végeken sem kell mit szégyellniük; Stratton négy funparkkal rendelkezik. Az első félcsövet még 1988-ban –lassan 20 éve- építették.
Szégyenkezni valója az északi szomszédnak, azaz Kanadának sincs. Big White funparkjára 2,5 millió dollárt költöttek. Sokak szerint ez egész Észak Amerika egyik legjobb funparkja. A két félcső (standard és super) ratrakolását egy vadonatúj Zaugg Pipe Monster végzi. Ilyen gépet használnak a Winter X Games sorozatnál és a Vans Triple Cown sorozatnál egyaránt. A Telusnak keresztelt funparkhoz saját ülőfelvonó is tartozik, esténként pedig kivilágítják.
A kanadai óriás, Whistler is egy profin kiépített funpark hálózattal rendelkezik. Az Atlanti Óceán partvidékén pedig állítólag Poley Mountain viszi a prímet.
KALANDOZÁSOK A KENGURUK ÉS KIWIK FÖLDJÉN
De Ausztráliában vagy éppen Új Zélandon is el vannak kényeztetve a freestyleosok. A kiwiknél van például egy olyan "síterep", ami végülis nem más, mint egy nagyra nőtt funpark. Számtalan boxxal, korláttal és félcsövekkel.
A Snowpark elnevezésű kreáció a maga nevében egyedülálló, ugyanis a világon egyetlen olyan különálló "síterepszerű" létesítmény sincs, ami önálló park lenne, "normális" lesiklópályák nélkül. A napijegyeket átszámítva 36 euróért vesztegetik, aki szezonjegyet akar ide venni, annak meglehetősen mélyen a zsebébe kell nyúlni; ugyanis átszámítva 600 euróért adnak egy egész idényre érvényes bérletet.
AZ ÖREG KONTINENS FUNPARKJAI
Európa nyugati végein (Franciaország, Andorra) egyes felmérések szerint a funparkokban már 40 % a sízők aránya. Meribelben például két parkot találunk, a Platierest és az Arpassont, amelyekben a több félcső mellett egy 650 m hosszú skiercross pályát is tesztelhetünk.
Fenn északon azt mondják, hogy Hemsedalban van Skandinávia legjobb és egyben Európa egyik legnagyszerűbb parkja.
A Snow Parks minden évben alaposan leteszteli az Alpok funparkjait, különféle kritériumok alapján. Ezek alapján elmondható, hogy az osztrák Mayrhofen és Silvretta Nova rendelkezik a legtökéletesebb parkkal, őket pedig a svájci Laax (Alpenarena) követi.
De Ischglt se felejtsük el ! Snowparkja többek között 12 ugratót, két félcsövet és két skiercross pályát kínál.