Az idén már nem csak „hébe-hóba” működnek Stuhleck hóágyúi, hanem egy modern rendszer figyeli, hogy mikor kell a hóágyúkat beindítani, de még fontosabb, hogy mikor kell őket leállítani, ha a hóvastagság már megfelelő.
A hóágyúzás a síterepek legnagyobb költségei közé tartozik, a legtöbb helyen mintha csak bankjegyeket szórnának közvetlenül a pályákra. A Stuhlecket üzemeltető Girardoni család szerint egy köbméter mesterséges hó előállítása körülbelül 1,3 euróba kerül, és ekkora összegnél egyáltalán nem mindegy, milyen hatékonyan tüzelnek a hóágyúk.
Az új szezonban kicserélik a 160 jelenlegi és a 10 új hóágyút kiszolgáló vízvezeték-rendszert. Már az első hóeséstől kezdve folyamatosan figyelik a pályán lévő hó vastagságát, sőt raktrakokat is felszerelik mobil eszközökkel, hogy minél pontosabb adatokat kapjanak a hóréteg vastagságáról.
A síterep körülbelül 10-15 százalékos energia-, illetve vízmegtakarítást remél az új tájékoztató rendszertől. Elmaradhatnak a felesleges hóágyúzások, kevesebb olvadó hó terheli majd tavasszal a környezetet, és az alkalmazottak az elmaradó hóágyúzások helyett több időt fordíthatnak a pályák ratrakolására.
A Girardoni család 1992 óta majdnem 40 millió eurót költött Stuhleckre, az utóbbi évek leglátványosabb fejlesztései közül kiemelkednek az 2005-ben 10 millió euróért épített liftek, valamint a 2008-ban 11 millióért épített ülőlift és a fenti panoráma vendéglő.
Stuhleck tipikusan a napijegyesekből él (magyarok, szlovákok, Bécs és Graz közeliek), akik jobbára akkor indulnak el, ha tényleg szép az idő és jók a hóviszonyok. Ez tavaly gyakran nem jött össze, így a szezonban csak 310 000 látogatót fogadtak, szemben az átlagos négyszázezres éves forgalommal.
A gondolatodat folytatva: csak nehogy visszájára süljön el a dolog, és a sok adatból és mérésből majd azt fogják kiolvasni, hogy KEVÉS a hó. És akkor nem költégcsökkentés, hanem -növekedés lesz a vége. :)