Május elsejei hosszú hétvége végeztével mindenki eltette a sílécét és snowboardját. Eljött tehát az idő egy visszatekintésre.
Rekord szárazság novemberben
Ahogy az lenni szokott szeptemberben és októberben megérkeztek az első hófelhők az osztrák hegyekbe, így a gleccsereken remek hóviszonyok fogadták a besízőket, de havazott az alacsonyabb térszíneken is, így a határ közeli terepeken. Ekkor még senki sem sejtette, hogy október végétől minden idők legszárazabb időszaka köszönt be.
Helyenként 40 napig nem esett csapadék, november 5-én a tiroli Kössenben már-már nyárias 24,4 C fokot mértek, ezzel szemben a hónap vége már jóval hidegebbnek bizonyult, -11,6 fokot mutattak a hőmérők a lungaui St Michaelben. A völgyekben a hőfokok hozták a novemberi átlagot, miközben a hegyekben az átlagnál hat fokkal magasabb értékeket mértek az inverziónak (amikor a völgyekben hidegebb van, mint a hegyekben) köszönhetően. Tirolban és Karintiában erdőtüzek pusztítottak.
Hatvan éve nem esett ennyi hó
December elejével megjött az első havazás, igaz eleinte inkább csak a nyugati tartományokban havazott, bár ott a hó végére már egyre több gondot okoz a hó. Januárban folytatódott a csapadékos időjárás, egymást érik a hófelhők, január utolsó napjaira az arlbergi Langenben 3,5 méter friss havat regisztrálnak, a felsőbb részeken ennél is többet.
Bizonyos régiókban hatvan éve nem esett ennyi hó, mint ebben a hónapban. Január 5. és 9. között, azaz öt nap leforgása alatt 216 cm hó esett Hochfilzenben, 177 cm Langenben és 168 cm Schröckenben, mind a három település 1000-1200 m közt fekszik Tirolban és Vorarlbergben.
A nagy hó miatt több település és síterep maradt napokig elzárva a külvilágtól, olyan települések is, amelyekre még történetük során nem volt példa.
-30 fokok a hegyekben
Január a nagy hó mellett hideget is hozott, ami februárban is folytatódott. Még az osztrák fővárosban is csak -14,9 fok volt a maximum február 3-án. A hegyekben napközben -20 fok alatti hőmérsékletek repkedtek, 3000 méteren nem ment ritkaságszáma a -30 fok.
A rekordot február 10. hozta meg, ekkor a tiroli Tannheim bizonyult a leghidegebb lakott településnek -28,9 fokkal. A hegyekben az ötztali Brunnenkogel lett a rekorder, ahol -31,5 fokig süllyedt a hőmérő higanyszála.
A nagy és hosszantartó hideg embert és gépet egyaránt próbára tett. Az osztrák autóklub (ÖAMTC) közleménye szerint 13 éve nem volt ennyi kiszállásuk a hideg miatt, mint januárban.
Az egyik legnaposabb március a feljegyzések óta
A 1880-as feljegyzések óta ez a március volt a harmadik legnaposabb, legszárazabb és legmelegebb. Igaz a hónap első fele még téliesen telt el, március közepe meghozta a jó időt és vele együtt a kora nyárias hőmérsékleteket. Jól tükrözik ezt a hőmérsékletek: míg március 10-én -13,5 fokot mértek a tiroli Seefelden addig március 28-án 24,2 fokot a szintén tartománybeli Liezenben.
Április a szélsőségek hónapja
Az április az idén rászolgált "bolondos" jelzőjére. A húsvét télies hideget és havat hozott, Húsvét hétfőjén -13,9 fokra ébredtek a tiroli Tannheim lakói, a magyarok által közkedvelt Saalbachban -8 fokot mutattak ugyanezen a napon a hőmérők. A hegyekben többször esett a hó, április 23-án még -13 fokot mértek a magasabb síterepeken.
Pár napra rá valósággal berobbant a nyár, ahol 2-3 napja még hó szállingózott és téli kabátot viseltek az emberek ott a május elsejei hosszú hétvégén papucsban és rövidnadrágban jártak a turisták. Ami nem is csoda, hiszen a hivatalos adatok szerint Waidhofen (Alsó-Ausztria) 32 fokot, míg Salzburg városa 31,5 fokot könyvelhetett el április utolsó napjaiban, Ausztria legtöbb részén még soha nem volt ilyen meleg áprilisban.
A síterepek többsége elégedett az idei szezonnal, bár a novemberi hó kimaradt az utána következő hónapokban bőségesen esett a hegyekben, kivételt Karintia jelentett, ahol az idei tél hó szempontjából meglehetősen szegény volt.