Az elmúlt harminc évben több tonna hó tűnt el a gleccserről, és az idén úgy döntöttek, hogy kipróbálják az Alpok más országaiban is alkalmazott módszert, amikor is egy szigetelőanyaggal bevont fóliával takarják le a gleccser felületét. Szakemberek szerint az itt használt szintetikus anyag nagyon hasonlít ahhoz, amelyet a wimbledoni teniszversenyeken húznak ki, ha elered az eső, de itt nem csak az esőtől, hanem az erős napsütéstől is óvni kell a még megmaradt hóréteget.
A helyi lifttársaság összesen 40 millió eurót költött erre a projektre, szoros együttműködésben a környező egyetemek szakembereivel, valamint gleccserkutatókkal. A lifttársaság szakemberei természetesen szétnéztek a többi alpesi gleccseren, ahol már korábban kipróbálták ezt a módszert. A német Zugsspitze üzemeltetői szerint tavaly 70 százalékkal sikerült csökkenteni a gleccser olvadásának ütemét, a svájci Zermatt gleccserének üzemeltetőit is meggyőzte a módszer, és a kísérleti alkalmazás után a Gurschen gleccser teljes területét védőanyaggal takarták be.
Az olaszok körülbelül negyvenezer négyzetméteres területet fedtek le ezzel az anyaggal, és természetesen a befektetés sosem lesz arányban a megtérüléssel. Kisebb sikereknek azért örülni lehet, jövőre csökkenhet az energiafelhasználás, kevesebbet kell majd hóágyúzni, mivel több hó maradt meg.
A visszaszámlálás már megkezdődött, jövő héten fellebben a fátyol, vagyis lekerül a lepel a gleccserről és a tudósok akkor részletesen is megvizsgálhatják, hogy mennyire volt sikeres a projekt. A hatalmas szigetelőszőnyeg a raktárba kerül, valószínűleg két évet még kibír, utána le kell cserélni, mert elveszti szigetelőképességét.