A húzóliftek nem igazán sokak kedvence. A csákányos liftek pedig nem a kezdők vágyálma. A síterepek az utóbbi időben szinte már csak ülőlifteket építenek, de a húzóliftek még sokáig velünk maradnak. Egy svéd újításnak köszönhetően valamivel kényelmesebb lehet a csákányos felvonók használata.
Kép: boardie.se
Húzólifteket 1934 óta használnak a síterepeken. Ezek egyik fajtája a T alakú beülővel kialakított húzólift, amit az angolok az alakja után T-bar-nak, mi pedig csákányosnak hívunk. A ki- és beszállások mellett a csákányok mérete és alakja sem teszi népszerűvé ezt a lift típust, főleg a kezdők körében.
A svéd Boardie cég gondolt egyet és kényelmesebbé tette a csákányokat. A szokásos csákányokhoz képest megnövelték a beülő felületét. A képen látható csákányok már 91 cm hosszan és 14 cm magasan támasztanak hátulról. Ez már akkora méret, hogy a csákányok hátsó oldalára akár reklámot is el lehet helyezni.
Az új típusú csákányokat jelenleg közel 30 síterepen használják, főleg a skandináv terepeken. A termék fejlesztői optimisták. Az új csákányok felszerelése nem egy hatalmas összeg a síterepeknek, a komfortérzés valószínűleg jobb és még reklámot is elhelyezhetünk síelők fenekéhez :)
Ez nem egy nagy valami. Elsősorban reklám célokat szolgál, nem a kényelem a szempont. Ugyanis a csákányosban nem az a kellemetlen, hogy töri az ember fenekét, hanem az, hogy a csákányok eljegesednek, és ez ráolvad az ember fenekére.
Szlovákiában néhány helyen megoldották, hogy a csákány ne jegesedjen el. A felső állomáson a fordítókorong úgy van alátámasztva, hogy a csákány vissza tud fordulni, anélkül hogy az alátámasztó oszlopot megkerülné. Így nem kell eldobni a csákányt, nem kerül a hóra és nem i jegesedik el. És még biztonságosabb is mert nem tudja túlhúzni a síelőt.
Ilyet már 40 évvel ezelőtt is láttam Szlovákiában Mlynky-ben. Mégsem alkalmazzák sok helyen, pedig ez az igazi újítás, nem az, hogy reklámtábla díszeleg a síző fenekén.
erre az újításra. Tibas