A sztrapacska felvidéki eredetű étel, egyszerű, finom és laktató. Ezért is vált a túrázók, síelők kedvencévé Szlovákiában. Szinte minden vendéglő étlapján szerepel, és több változata is van, a mi kedvencünk a juhtúrós galuska, szlovákul "bryndzové halusky". Fogyasztható főételként, vagy köretként is.
h i r d e t é s
Annyiban tér el a hagyományos magyar nokedlitől, hogy a sztrapacska tésztája nyers reszelt krumpli hozzáadásával készül. Viszonylag egyszerűen és gyorsan elkészíthető. Főleg ha a krumpli "reszelésére" van valamilyen jó háztartási eszközöd (mi elektromos húsdarálót szoktunk használni).
Hozzávalók:
- 1/2 kg burgonya
- 1 tojás
- só
- 20-25 dkg liszt
- 10 dkg füstölt szalonna
- 1 evőkanál zsír
- 20 dkg juhtúró
- tejföl
Elkészítés:
Vágjuk apró darabokra a füstölt szalonnát, és egy serpenyőben süssük ropogósra. A ropogósra sült szalonnadarabkákat szedjük ki egy tálba, és tegyük félre. A krumplit mossuk meg, hámozzuk meg, és reszeljük le. Adjuk hozzá a tojást, a sót, egy kanállal a szalonna kisült zsírjából, és annyi lisztet, amennyit felvesz. A kapott masszának a nokedlitésztánál kicsit keményebbnek kell lennie. Egy nagy lábasban forraljunk vizet pici sóval, és egy nokedliszaggató (vagy nagy lyukú szűrő) segítségével szaggassuk bele a galuskatésztát. A vizet rögtön keverjük meg, nehogy a galuskák letapadjanak az edény aljára. Amikor a galuskák feljöttek a víz felszínére, utána még pár percig főzzük, majd szedjük ki, de ne öblítsük le vízzel. A kifőtt galuskát tegyük a forró szalonnazsíros serpenyőbe, szórjuk rá a juhtúrót és közepes tűzön forgassuk át. A sztrapacskát szedjük tányérba, szórjuk rá a kisült szalonnát és zsírját, és csurgassuk meg tejföllel. Melegen tálaljuk.
Hasznos tippek, változatok:
- Aki nem szeret burgonyát reszelni, használhat húsdarálót is.
- A galuskának tapadósnak kell lennie, a krumpli nedvességtől függően adagoljuk hozzá a lisztet.
- Ne szaggassuk bele az egész adag tésztát egyszerre a vízbe, mert a galuskák összetapadnak. Főzzük több részletben.
- A galuskát szaggató nélkül is készíthetjük: vizezett vágódeszkán késsel vágjunk hosszúkás tésztadarabokat, és dobjuk a forró vízbe.
- Főzés közben figyeljünk, mert forrás közben a galuska vize hamar kifut.
- Készíthetjük fele-fele arányban juhtúróval és tehéntúróval is.
- A sztrapacskát forrósíthatjuk sütőben is, de a a kész galuskát a juhtúróval csak annyi időre tegyük a forró sütőbe, hogy a túró megpókhálósodjon (kb. 5 perc).
- Figyeljünk arra, hogy ne legyen túl forró a serpenyő, mert a túró könnyen megéghet.
- A juhtúrót előre is össze lehet keverni tejföllel, és ezt önteni a sztrapacskára, majd a sütőben összesütni.
- Zöldfűszerként kaprot, petrezselymet vagy snidlinget is szórhatunk a tetejére.
- Tálalhatunk hozzá 1 pohár finom natúr ivójoghurtot (jobb kolibákban így szolgálják fel. Na persze, sörrel sem rossz 😀