Január 21-24-én a Kreischbergen tartották a FIS Telemark Világbajnokságot. A közismert norvégiai Telemarkról elnevezett sítechnika, a telemark sízés mostanság újul divatággá. Az eredetileg sífutó lécekkel űzött síelés alpesi változata.
A mai modern telemark versenyág 3 fő csoportra osztható:
- Telemark
- Classic
- Classic Sprint
A Nemzetközi Sí Szövetség maga is bizonytalan a szabályok megítélésében. A verseny után mérték a kötések magasságát, eltérő eredménnyel 3.5-7.0 cm közötti értékeket regisztráltak. Ebből kiindulva óhajtja a Szövetség a jövőben egységesíteni a megengedett kötés magasságot-hasonlóan az alpesi szabályokhoz.
A versenyek nagy ügyességet és szívósságot igényelnek a versenyzőktől.
A sícipők átmenetet képeznek a lesikló cipők és futócipők között. A cipő közepén enyhe bordázat segíti a hajlítást. A kötés hasonló az ugrókötésekhez. A cipősarok teljes elemelkedését teszi lehetővé, ami nagyon fontos hiszen a kanyarodásnál szinte érinti a térd az ívbelső lécet. A továbbiakban a versenyszámok közepén ugrással és a végén futással teszik próbára a versenyzőket.
A számok rövid ismertetése:
Telemark: (óriásműlesiklás) A versenyzők 36 kaput teljesítettek egy futamban. A kapukat csak telemark technikával megengedett venni (ívbelső sí hátrébb - ívkülső előre kerül). A szabályos kapuvételt versenybírók ellenőrzik, a hibázást pedig büntetik. A pálya közepén egy ugrósánc asztal van kialakítva, ahol férfiak kb. 30 – a hölgyek 20 méteres ugrásokat hajtanak végre.
A talajra érkezés kimért vonalakkal van tarkítva. A rövidebb ugrásokat büntető másodpercek
hozzáadásával büntetik, a limitet túlugrók pedig nem kapnak jutalmat. Roppant tudást igényel ekkora ugrások végrehajtása lifegő síléccel. A talajra érkezést szabályos telemark állásban kell szintén végrehajtani. A versenyzők acél élvédővel ellátott "bombázó" lécek, melyekkel lélegzetelállító sebességgel száguldanak a kapuk között.
Classic: minden egyezik a fent leírtakkal, csupán az egyik kaput körbe kell futni a pálya közepén. A pálya alsó szélén egy kör alakú teknőt(kb. 20 m átmérőjű) kell ügyesen körbefutni,
Majd egy kb. 300 méteres vízszintes tereprészt kell futva megtenni. A dolog csattanója:
a cél előtt a férfiaknak kb. 30 métert a hegy irányába kell futni az utolsó kapuig.
A versenyzők ezen a versenyszámon embermagas futóbotokkal indulnak és küzdenek.
A célban roppant látványos ez az akadályverseny.
Classic sprint: egyezik a fentiekkel, de a pálya rövidebb – ugrani kell és a végén csak
futni kell emelkedő nélkül. A verseny kétfutamos - az idők összeadásával adódik a végeredmény.
A murau-kreischbergi VB-n 20 nemzet versenyzői indultak (a magyarok kivételével), melyek közül roppant eredményesek voltak a norvég sportolók.
Eredményhirdetés