A rádiuszos léc szinte egy differenciálgeometriai alakzat, amely, terhelés hatásra egy ív (él ) mentén (szinte teljes hosszán arányos terhelés eloszlással) érintkezik a hozzá csatlakozó felülethez. Független, a felületre csatlakozó élszögtől, és a csatlakozó felület domború és homorúságától.
Hátránya, egyenes haladásnál, (lapján csúszva)a szélesebb csőr, szélesebb nyomon tapos, ill kötéstől a farok ,,végéig” szélesedik , ékszerűen kapaszkodik. (Lassabb).
Jobbra-balra billegtetve a lécet, ( élen haladva ) ezt a hatást mérsékelni , kanyarodásnál megszüntetni tudjuk!
Míg az egyenes léc kanyarodásnál sodratva, nagyobb ellenállassal lassulva halad, domború talajnál, egy rövidebb él mentén ,a terhelés aránytalan eloszlásával halad.
Előnye, egyenes haladásnál (lapján csúszva) keskenyebb sávot tapos, és azon a nyomon halad, hátulja nem kapaszkodik.( gyorsabb)
Hóekénél szintén ez a helyzet, az egyenes léc egyenesen haladva, míg a rádiuszos az ívben produkál jobban, már-már íven élt fog.
Itt a rádiuszos előnye, a további fejlődési szakaszba való átlépést segíti.
Szerencsére mindenki kedvére válogathat, legyen az oktató, tanuló, haladó, vagy profi.
Vita tárgyát nem képezheti, kinek mi a jó, vagy ki mit szeret.
Én mindenkit arra bíztatnék, próbálják, tanulják, értsék és használják bátran mindegyiket, és élvezzék , mert mind jó, csak tudni kel használni.
Szerintem az oktatok is hasonlóképp gondoljak, de a szűkös téli vakációban, nem jut idő az embereknek személyenként ennyi féle módon oktatást felvenni . Pedig megérné!
Ez az én meglátásom.