Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Vigyázó - Vlegyásza (Vladeasa)

ÜZENETEK (18)Időben csökkenő Időben csökkenő
százas
218 élménybeszámolót írt
218
12 éve tag
2019.10.14. 18:55
Kóréh Barna emlékfutás volt Kolozsváron.
termeszetjaro
8 élménybeszámolót írt
8
7 éve tag
2018.12.12. 11:40
Kellemes, szabatos írás. Ismerem a környéket, nagyon sok szépséget tartogat egész évben...
Előzmény: (golo 200371)
Balog Attila
144 élménybeszámolót írt
144
18 éve tag
2018.03.06. 16:13
Köszönöm szépen az infókat, "elmentem" magunknak.
üdv
Attila
Előzmény: (golo 200416)
golo
959 élménybeszámolót írt
959
14 éve tag
2018.03.05. 13:02
Az első képen a szállás infók és az indulási pont Kőrizstető faluból. A másodikon a lehetséges indulási pontok Havasrogoz felől. A lecsúszás tervezéséhez a GoogleEarth programot szoktam használni
https://earth.app.goo.gl/fY7T8
stefanut1.jpg
rogojel1.jpg
Balog Attila
144 élménybeszámolót írt
144
18 éve tag
2018.03.04. 19:54
Nagy élvezettel olvastam e remek élménybeszámolót, egyrészt mert kedvelem a Vigyázó környékét, másrészt mert nagyon közel állunk síbarátaimmal, hogy a sítúrázás felé (is) vegyük az irányt, a "síközpontok" mellett.
Azt szívesen olvasnám, hogy hol volt(ak) a kiindulópont(ok) ill. a szállásról is jó lenne pontosabb info.
üdv
Előzmény: (golo 200371)
golo
959 élménybeszámolót írt
959
14 éve tag
2018.03.03. 23:09
Ritka az ilyen erőteljes hidegbetörés, amivel búcsúzott ez a tél. Körben mindenhol 10-20 fokos pozitív anomália, sőt az északi sarkon 30 fokkal melegebb van, mint ilyenkor kellene. Erre itt Közép-Európában hamisítatlan tél van, igaz csak pár napig és semmi esélye a túlerő ellen, de mégis itt van, hogy egyszer még büszkén megmutassa az erejét az elmúlása előtt. Ezt mindenképpen ki akartam még használni. Érezni akartam a hideget, mert attól félek, hogy a jövőben erre még kevesebb lehetőség lesz. De mit ér a friss hó, ha nagy lesz a tömeg, mert mindenki ott akar majd lenni? Ez a helyzet az Alpokban mostanában már szinte mindenhol. Egyik éjjel, amikor már kezdtem feladni a reményt, hirtelen eszembe jutott a nyári túra emléke a Vigyázón. Megnyugodtam, írtam a csoportunkba, jelentkeztek még ketten, tanulmányoztam az előrejelzéseket, letöltöttem a térképet, terveztünk rá útvonalat, az interneten foglaltam szállást, és másnap elindultunk. Mennyivel egyszerűbb lett már minden, mint régen!

Az első napra még jó időt jeleztek a modellek, ezért megpróbálkoztunk a keleti oldalról, Kőrizstető felől feljutni a csúcsra. Ez nehezebb, mint a szokásos útvonal, mert a falutól igen messze van és még el is kell jutni odáig. A derült, teliholdas éjszaka után reggel -20 fokra ébredtünk. Szélcsend, napsütés, friss hó, ami nem volt sok, de emelte a hangulatot. Minden adva volt tehát, hogy sikerüljön a terv. Végül nem értük el csúcsot, mert elfogyott az időnk, de nem voltunk csalódottak, mert a gerincig legalább felértünk és közben annyi szépet láttunk.

A faluból indul fel az út a völgyben. Ez még alig emelkedik és jó hosszú. Mellette folyik a patak. Néhol tisztások szegélyezik, ahol nyáron méhkaptárak vannak kihelyezve, a fű tele van virággal és zsongással. Most árnyékban volt, hideg volt és csend. De csak addig, amíg nem értük el a hidat, ami után elkezd emelkedni az út. Kiértünk a fényre, körben megkerültünk egy kisebb dombot, majd legelőkön haladtunk egyre feljebb egy lankás gerincen. Szikrázott a friss hó a napfényben, előttünk a hegyek, keletre pedig Erdély. Ebben a magasságban idén nincs sok hó, mert a korábbi mediterrán ciklonok ide előoldalukon meleget hoztak és magasan volt a hóhatár. Azonban a hegy lábánál, az erdőben, 1400m körüli magasságban hirtelen nagyot nőtt a hóvastagság, mert amit a szél lefúj a tetőről, azt is itt rakja le. Ezen az oldalon most idáig lehetett csak lecsúszni. De ez a túra nem a csúszásról szólt. Összesen 28km-t tettünk meg, és még lefelé is sok volt a séta, fejlámpa is kellett a befejezéshez, de minden percéért megérte.

A keleti oldalon a terep túl tagolt, változatos, és nem lehet végig lecsúszni, mint az északin, ezért a sítúrázók inkább Havasrogoz felől mennek fel a csúcsra. Másnap már mi is innen indultunk el. Itt a hely hangulata is más, nem annyira zord, vannak szétszórt házak, szénaboglyák, közelebb érezni magunkat az emberekhez. Út vezet fel a menedékházhoz, ott meg lehet pihenni, majd lankás gerincen lehet továbbmenni egészen a csúcsig. Találkoztunk két magyar túrázóval is, akik szerint hétvégeken itt pezseg az élet, és akár húszan is lehetnek :) Ezért jöttek ők pénteken. Két kutya idáig felkísérte őket a faluból. A lejtő tényleg alkalmas lenne sípálya építésére is, de akkor minden megváltozna. Egyelőre még megállt itt az idő, félkész állapotban a lift, és csak túrázókkal lehet még találkozni.

Erre a napra már elromlott az idő, mert megérkezett a melegfront, és fent a tetőn erős szél és sűrű köd is nehezítette a feljutást. Jó időben ez egy könnyű, kellemes túra lehet. Azért nem adtuk fel és sikerült felérnünk a csúcsra a meteorológiai állomáshoz, ami alig látszott ki a vastag zúzmara és hó alól. Amikor keresni kezdtünk egy szélvédett helyet, hogy levegyük a fókát, és átszereljem a splitboardot, kijött egy srác és angolul szólt, hogy nyugodtan menjünk be pihenni és felmelegedni. Mennyivel más volt ez így, mint vizesen, átfázva elindulni lefelé! Azután megbeszéltük, hogy lefelé különválunk és a cabanában várnak majd rám, mert tudtam, hogy boarddal sokkal lassabb leszek, mint síző társaim, ugyanis a gerinc felső részén nem elég a lejtés a boardhoz és gyalogolnom is kell. Most ehhez még a köd is olyan sűrű volt, hogy a nyomainkat is alig találtuk meg, és végül több alkalommal is csak a GPS segítségével találtunk vissza a helyes útra. Anélkül bizony biztos eltévedés és túlélőtúra jellege lett volna a kalandnak.

A szállást a booking.com-on foglaltam egy idős román házaspárnál. A felső szint gyönyörűen fel lett újítva és minden igényt kielégítene. A konyha viszont nem külön volt (bár erről nem szólt a leírás), hanem főzéshez és étkezéshez lementünk a földszintre és az ő konyhájukat használtuk. Miközben mi vacsoráztunk, ők nézték a tévét :) Közben a néni a laptopját használta. Szerényen élnek, de látszott az igényesség és nagy tisztaság volt. Pár szót tudtak magyarul, kedvesek voltak és azonnal segítettek, ha valamit kértünk. Mindez az osztrák árak harmadába, negyedébe került csak. Nagyon örültünk, hogy végül nem a panzióban foglaltunk le szállást. Ehhez a túrához ez illett jobban.

Képek: https://sielok.hu/fotoalbum/splitboard-tura-vigyazo-2018-marcius/kep/1/
százas
218 élménybeszámolót írt
218
12 éve tag
2017.10.08. 11:55
Mellesleg a Vigyázó északi oldala egy természet által kialakított lejtő, ami síelésre tökéletes, igazán sok átalakítás nem is szükséges, közel van harmad-kis hazánkhoz. Szuper turisztikai centrumot lehetne csinálni. De ezt, valószínűleg nem én találtam ki először.
Előzmény: (százas 196030)
százas
218 élménybeszámolót írt
218
12 éve tag
2017.10.08. 10:54
Bocsánat, a nevét nem láttam soha leírva. A cabanában találkoztam vele, fenn a Vigyázón. Péter Pál vitt fel oda, ő a szerelmem nagybátyja. Nagyon megfogott, amilyen szeretettel beszélt a Vigyázójáról. Tudom. hogy meghalt, különös körülmények között...
Előzmény: (TibiF 196023)
TibiF
545 élménybeszámolót írt
545
19 éve tag
2017.10.07. 19:45
Kóréh Pál Barna a pontos név, sajnos ő már nem él, nyugodj békében. Ő volt az aki síelni tanított minket és megszeretette velem ezt a sportot. Mikor ott tanultam síelni ratrak nem volt, mi "csináltuk" a sípályát. Kimentünk kb. 20-30an és levertük a pályát egymás mellett haladva. Túráztam ott 1400-1800m között, szép hely télen, igazi vadregényes hely.

Rogojelből(Havasrogoz) indultunk 1000m-ről tfsz-en. A hütte (cabana) 1400 méteren volt, állítólag azt még a Horthy Miklós idejében építették.
A 90-es évek elején voltunk ott. Egyszer a Vigyázó csúcsára is felmentünk télen, ugyanis jó időnk volt. Abban az időben még nem volt mobiltelefon. A szülőknek kellett üzenni, hogy pár nappal később érünk haza a tervezettnél. Volt meteorológus 1400 méteren is (a cabana mellett) ő 1x hetente felment a csúcsra(1836m) ahol volt egy másik meteorológiai állomás ahonnan volt telefonos összeköttetés Kolozsvárral. A meteorológus volt a "túravezetőnk", ő ment elől mi pedig ketten utána. Ez volt az első igazi havas túrám olyan 18-20 éves lehettem. Mondta a nyomába lépjünk mert nagy a hó, ha nem oda lépünk elsüllyedünk, a kisebb fenyők tetejét láttam csak. Mondom magamban persze az ember csak túloz. Egyszer kipróbáltam a lécet nem a nyomba tettem le hanem mellé, el is süllyedt kb. 2m-t. Akkor fogadtam meg rá hallgatni kell. Jó túrázó hely a Vladeasa (Vigyázó) igazi szép emlékeket őrzök a 90-es évek elejéről.
Előzmény: (százas 196020)
százas
218 élménybeszámolót írt
218
12 éve tag
2017.10.07. 09:42
Hóré Barna Tanár Úr vigyázott rá hosszú éveken át.
dombyy
2 élménybeszámolót írt
2
6 éve tag
2017.07.21. 10:53
A Vigyázó télen az igazi, túracuccal.
golo
959 élménybeszámolót írt
959
14 éve tag
2012.10.31. 01:07
Egy tavaly nyári túra képei. Megpróbáltam a keleti oldalról, toronyirányt feljutni a csúcsra, de idő híján vissza kellett fordulnom. Visszamennék. Télen.
DSC00122.JPG
DSC00123.JPG
DSC00125.JPG
DSC00127.JPG
DSC00130.JPG
DSC00131.JPG
DSC00132.JPG
DSC00135.JPG
DSC00136.JPG
DSC00138.JPG
kukac66
14 élménybeszámolót írt
14
15 éve tag
2012.10.30. 19:46
A Vigyázói sípálya ugyanabban az állapotban van ahogyan itten az utolsó beszamoló leírta. A túrasízők szempontjából reméljük hogy így is marad hiszen nekünk így sokkal jobb mintha tömegnyomor lenne. Persze a felvonó tartóoszlopai hülyén néznek ki, de nem hangzik semmi hogy valami is változna a közeljövőben.
Ákos.
adalbert
634 élménybeszámolót írt
634
17 éve tag
2010.11.12. 16:42
Valami friss hír?
Gépész
1 élménybeszámolót írt
1
13 éve tag
2010.05.21. 00:00
Május elején jártam a Vigyázón (régi nevén Kalotahavas).
Épül a sífelvonó! Egy tartóoszlop volt még a földön elfektetve, a többi 10-15 a helyére állítva. A végpontokon
a két kis kezelőház kész. A motor, hajtómű,kötél,ülések még a gyárban. Áram ellátás, tereprendezés talán az idén kész lesz. A pálya magassági adatait 1430m-től 1630m-ig becsülöm. Hossza 1500m körül lehet. Megközelíthetősége:Sebesvár után 4km-re tábla jobbra: 10km a menedékház. Eddig az út minősége a hazai utakéval megegyező. Ez az utolsó 10-11 km nyári viszonyok között rendkívül nehéz. Nem a sár vagy víz átfolyás, hanem a mélyen kijárt út a gond.(Golf) Télen amíg a hó kitölti a mélyedéseket jobb lehet a helyzet.A másik lehetőség Havasrogoz felől. Havasrogozig a bekötőút türhető. Innen a 2-3km-röl nincs infóm.
A hó szerintem húsvétig mindig kitart.Árak? Majd meglátjuk.
eDex
29 élménybeszámolót írt
29
17 éve tag
2010.02.03. 12:23
Párszor jártam a csúcson téli túrázni húsvét környékén. Szerintem ideális terep a túrasízésre, általában május elejéig tart a hó a magasabb részeken.

Kalotaszentkirálytól kissé messze van, közvetlenül a csúcs alatt található Rogojel (Havasrogoz) településről viszont gyorsan elérhető, kb. másfél óra alatt fel lehet jutni a csúcsra. A hegygerinc keleti oldalán egy hangulatos kulcsosház is található, egyszer magyar turistákkal is találkoztunk itt. Faluból kb. 40 perc alatt fel lehet jutni ide.

A csúcson meteorológiai állomás van, az itteni alkalmazottak sível járnak le a faluba. A főgerincen az erős szél miatt kevesebb volt a hó (emiatt könnyebben járható), a keleti oldalon, ahová a szél lehordja a havat, 2-3 m-es mélység is előfordult.
Mil
800 élménybeszámolót írt
800
17 éve tag
2009.12.29. 08:09
Szia Ákos,

Nagyon szívesen túrasíznék a Vlegyászán. Vannak esetleg fényképeid? Tudsz szállásokat ajánlani a túrasízők által kedvelt részek közelében? Én Kalotaszentkirályon szálltam meg legközelebb.

Üdvözlettel,

Milán
kukac66
14 élménybeszámolót írt
14
15 éve tag
2009.11.19. 19:01
Románia nyugati részén mintegy 120 km a Nagyváradi határátkelőtől a nyugati kárpátokban a Vigyázó csúcs (1836m) környékén csodálatos sízési lehetőségek vannak. A kommunista rendszerben szerettek volna itten felépíteni egy síközpontot, de amikor a rendszer megbukott vele együtt bukott a program is. Mindeddig a sítúrázók egyik kedvenc kiránduló helye volt. Lavinamentes lejtői szinte decembertől áprilisig síelhetők. Mivel nincsen felvonó a túrasí az ideális de azért gyakran látni fent olyanokat akik a hátukon cipelik fel a sílécet vagy a snowboardot, hiszen az érintetlen környezet a nagy hó igazi szabadsízésre ad lehetőséget. Vagy három éve már szó van róla hogy igazi síközpontot alakítanak ki de az idei nyárig még semmi sem történt. Az idén nyáron felmérték a területet, de most már biztos hogy a 2009-2010-es szezonban sem lesz még felvonó a környéken.
Ez azt jelnti hogy még mindig érintetlen havon lehet rajzolni a kanyarokat a lejtőkön.
Ha valakinek felkeltette az érdeklődését szivesen küldök több infót. Tel. 0040744930900 e-mail. kukc66@yahoo.com vagy kozma.akos@yahoo.com
Üdv mindenkiken. Ákos.
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.