Menü ≡

Síelésünk kivesézése

Üzenet írásához regisztrálnod kell, vagy be kell jelentkezned.
következőutolsó laponként: összesen 2831, rendezés:
Üzenetek Üzenet íráshoz regisztrálj
Üzenet szövege
Feladó:  BélapóFérfi
Dátum: 2021.03.06. 06:48
(Üzenetazonosító: 211990)
Bélapó Hozzászólások: 1262
Regisztrált: 2005.11.07.
82 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Én valahogy úgy érzem, hogy fordított arányban áll a havon töltött idő és a tudás-szintnek megfelelő sebesség. Én a Talponsielőkkel járok és átl. több mint 30 napot vagyunk havon. Persze előfordul, hogy eleresztjük a gyeplőt, de általában nyugodt tempóban csúszunk. Időnként csapódnak hozzánk "idegenek" és azt látom, az alatt a pár nap alatt akarják teljesíteni a teljes szezon csúszás-igényét, kihívásnak veszik a sebességet és az adrenalin-szint maximumának elérése a cél abban a pár napban. És baleset is általában velük történik. (Megj.: Nem vagyunk profik! Ha valaki kivesézné a tudásszintünket, bizonyára rengeteg hibát találna.)
Előzmény: (simanias8 211971)
Feladó:  WéberFFérfiHaladó síelő
Dátum: 2021.03.04. 19:28
(Üzenetazonosító: 211973)
WéberF Hozzászólások: 1860
Regisztrált: 2006.10.13.
49 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Ha nem is szükséges a vizsgáztatás, de a síetikett, síkultúra elsajáttítatása mindenki felelőssége aki bárkit sípályára csábít. Létezik a SÍKRESZ, azaz a FIS 10, aminek ismerete nélkül tényleg nem lenne szabad sípályára engedni senkit! WFeri
Előzmény: (simanias8 211971)
Feladó:  simanias8FérfiHaladó síelő
Dátum: 2021.03.04. 17:11
(Üzenetazonosító: 211971)
simanias8 Hozzászólások: 22
Regisztrált: 2020.03.03.

Mindenki olyan gyorsan siklik ahogy csak sikerül. Mert azt hiszi, hogy tud is annyira. Senkit sem vizsgáztatnak mielőtt a pályára engednék.
Illetve egyről hallottam. Egy buszoscsoport kisérő/oktatója véleményezte a gyengébbnek tűnő sielőket, mert nehogy gond legyen velük a szomszéd síterepen ahová busszal mentek át.
h i r d e t é s

Feladó:  SansovinoFérfiKezdő síelő
Dátum: 2021.03.03. 21:46
(Üzenetazonosító: 211968)
Sansovino Hozzászólások: 47
Regisztrált: 2019.11.25.
6 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

A bébi pályán gyakorolnak. Jön egy anyuka és kisfia a bólyák között egyenesen le. Ügyes. Szóltak, ha nem kanyarodik, akkor elküldik, mert veszélyes. Sértődés és kimegy ezek után a kékpályára. Ott ugyanez. Gondolom általános.
Feladó:  patkaizsoltFérfiHaladó síelő
Dátum: 2021.03.03. 12:23
(Üzenetazonosító: 211959)
patkaizsolt Hozzászólások: 36
Regisztrált: 2019.11.15.
1 síterepet értékelt

Épp az imént kíváncsiságból megnéztem Eplény webkamerát, mi a helyzet ott, hátha még idén belefér egy csúszás.

Ketten, mondom ketten vannak a pályán, amikor látom, hogy a második egyenes siklásban zúg lefelé, mint "atom", persze utoléri az előtte haladót, megijed, akkorát zúgott, hogy alig bírt felállni. Azért sikerült, pedig már gondolkodtam innen felhívom őket, nézzék meg, mert tuti a sérülés.

Magyarázza már el nekem valaki, ha egy síző ilyen tudással rendelkezik 1. mi történne vele egy zsúfolt pályán, 2. mi a fenéért nem vesz órákat, hogy legalább egy ilyen szituációt meg tudna oldani?

Elnézést ha nem ide illik, de hirtelen felindulásból nem tudtam, hová írjam ki magamból. ;)
Feladó:  JaniJuliFérfiHaladó síelő
Dátum: 2021.02.18. 15:28
(Üzenetazonosító: 211679)
JaniJuli Hozzászólások: 56
Regisztrált: 2018.01.09.
13 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia
De hiszen Te írtad, hogy "a videón nem párhuzamos, hanem támasztott lendület látható".

Ezt csak úgy tudom értelmezni, hogy te úgy véled, hogy a támasztott lendület nem párhuzamos.

Én erre reagáltam, mert szerintem viszont a támasztott lendület párhuzamos, vagy legalábbis nagyon könnyen kehet párhuzamos, ha a párhuzamos szón azt értjük, hogy párhuzamosan futtatjuk a két lécet egymáshoz képest a kanyarívben.

Bocsáss meg, ha olyan szót használtam, ami nen része az általad használt zargonnak. Azt gondoltam, hogy nincs jelentösége, hogy támasztásos, vagy alátámasztásos szót használunk.
Előzmény: (Lackó 211676)
Feladó:  LackóFérfiProfi síelő
Dátum: 2021.02.18. 13:36
(Üzenetazonosító: 211676)
Lackó Hozzászólások: 3128
Regisztrált: 2005.01.08.
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia!

Kérlek ne haragudj,de számomra ez egy zagyvaság, amit írtál. A magyar szakmai zsargonban nem szerepel az "alátámasztott", így nem is értem, mire gondolsz.

De ami biztos: A támasztott lendület nem azonos a párhuzamos lendülettel -ezért más az elnevezésük is-, nem lehet egyszerre ez is meg az is, még ha a laikusok gyakran össze is keverik őket vagy nem mindig látják meg a különbséget. Nem "ellentettjeik" egymásnak, hanem nem azonosak.
Erről nem érdemes vitázni.

Nem mennék bele a támasztott vagy párhuzamos lendület definíciójába, ennek könnyen utána lehet keresni a hazai szakirodalomban vagy videokon.
Előzmény: (JaniJuli 211476)
Feladó:  JaniJuliFérfiHaladó síelő
Dátum: 2021.02.10. 09:05
(Üzenetazonosító: 211476)
JaniJuli Hozzászólások: 56
Regisztrált: 2018.01.09.
13 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia
Nem értem, hogy hogyan állíthatod a párhuzamos lendületet az alátámasztásos ellentettjévé. Ezek szerintem nem zárják ki egymást.

Párhuzamos lendületben párhuzamosan futnak a lécek.

Alátámasztásos lendületnél a kikormányzás alatt és esetleg az élváltás alatt növeljük a lécnyomásokat, lábkinyújtással.

Ez a két dolog nem zárja ki egymást egyáltalán. Az alátámasztásos lendület nagyon könnyen lehet párhuzamos egyúttal. A párhuzamos pedig nagyon könnyen lehet alátámasztásos egyúttal.

Megnéztem ezt a videót, igen alátámasztásosak a lendületei, de azért párhuzamosak.
Szerintem az alátámasztás ellentettje a tehermentesítés az egész kikormányzás alatt. Attól függően, hogy lábnyújtás, vagy lábhajlítást végzünk a kikormányzás alatt.
Előzmény: (Lackó 211155)
Dátum: 2021.01.27. 19:20
(Üzenetazonosító: 211191)
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

És milyen jól teszik! A gyerekek úgyis ki fognak menni ide-oda, és akkor jobb, ha megtanulják, hogy hogyan kell ezt ésszel és jól csinálni. Meg mellesleg marhára élvezik is ezeket a kalandokat! :-)

A másik az önállóság, bizony ezt már az első órán, sőt az előtt az öltözésnél meg kell tanulni, hogy ez így meg. Még az elkényeztetett gyerekeknek (és felnőtteknek ;-) ) is jót tesz, szépen beletanulnak.
Persze oda kell figyelni, hogy nehogy visszaüssön a dolog, de ez nem szokott gond lenni.

Csak keményen! Fizetnek érte és még jól is akarják magukat érezni? Mit gondolnak ezek magukról??? :-D
Előzmény: (bouquetk 211163)
Dátum: 2021.01.27. 19:14
(Üzenetazonosító: 211190)
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Az ő döntésük.
Bár én tudom, hogy nem jártak jól. :-)
Feladó:  bouquetkFérfi
Dátum: 2021.01.26. 08:58
(Üzenetazonosító: 211163)
bouquetk Hozzászólások: 283
Regisztrált: 2011.11.29.
64 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Igen, ezt sokszor láttam, hogy szinte még kezdő apró gyerekeket vitt az oktató a pálya mellé, meredekre, mély hóba stb. Ami nekem meglepő volt, hogy ő ment elöl, - mondjuk ez nem - és nem volt egy hátsó ember, aki összeszedje az elesőket, feltegye a lécüket. Kénytelenek voltak maguk megoldani, nem volt kinek picsogni, és ez végülis nagyobb önállóságot eredményez.
Előzmény: (Lackó 211156)
Feladó:  patkaizsoltFérfiHaladó síelő
Dátum: 2021.01.26. 08:24
(Üzenetazonosító: 211160)
patkaizsolt Hozzászólások: 36
Regisztrált: 2019.11.15.
1 síterepet értékelt

A sípályákon síelők egy része el sem jut odáig, mivel párszor sikerül tanulópályán hóekével lecsúszni, és irányba veszik a nagy pályákat élesben. ;)
Előzmény: (Lackó 211156)
Dátum: 2021.01.26. 00:20
(Üzenetazonosító: 211156)
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Ebben tökéletesen igazad van,nem lehet egyetlen technikát erőltetni mindenhol és mindenkinek. Nincs is ilyen mindenható technika. (Szerencsére. )
Ezért is érdemes megtanulni jól és ezáltal használható módon a hóekét is, támasztott lendületet is,forgatottat is, karcoltat is, rövidet, hosszút, mifenét síelni, hogy ne a "megoldások" :-) hozzanak le a hegyről.

Egyébként ezért is viszi minden oktató a tanítványokat (ha van rá lehetőség ) ki a friss hóba, buckásra, meredekre, erdei utakra is, nem csak a lenyalt pályán tanítgatja ugyanazt.
Előzmény: (hu1zam 211147)
Dátum: 2021.01.26. 00:08
(Üzenetazonosító: 211155)
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

A probléma a videóval ott van, hogy ő a párhuzamos lendületet és annak szakaszait elemzi és mutatja be, de amit magyaráz és bemutat, az nem párhuzamos lendület, hanem ahogy írtam egy úgynevezett támasztott lendület.

Nem lenne baj, ha azt magyarázná és tanítaná, bár sajnos azt sem egészen így kellene.

És mindezektől függetlenül a bemutatott gyakorlat\technika a későbbi fejlődést így, ebben a formában nem igazán könnyíti. (Hogy finoman fejezzem ki magam. )

És az eredeti kérdésem és célom az volt, hogy vajon észreveszik-e az itteni nézők, hogy ez nem egy párhuzamos, hanem egy elsőre annak tűnő támasztott lendület. Szerencsére többen rögtön észrevették. :-)

Nem érdemes annyit sífilozófálgatni. Valami vagy jó vagy nem,vagy az,aminek látszik elsőre, vagy nem az. Erről szólt csak a dolog. :-)
Előzmény: (simanias8 211140)
Dátum: 2021.01.25. 23:53
(Üzenetazonosító: 211154)
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Feri bátyám!

Félreértettél.

Soha senkit, egyetlen hobbisízőt sem szoktam piszkálni, kritizálni azért, hogy ő hogyan síel, meddig jutott el a fejlődésben.

Mindig figyelembe kell venni a célt és a lehetőségeket. Az elérendő és élérhető cél, technika nem mindenkinél ugyanaz. Más a cél és az út is egy kezdő 6 évesnél vagy akár felnőttnél, vagy egy már gyakorlott síelőnél.

A hozott tudás, megszokások, rögzült mozgások,szokások is mások, főleg a már sokat síelteknél.

Az hogy valaki "öreg róka" és több évtizeddel ezelőtt tanult technikával síel, nem jelenti azt, hogy az rossz. Sokat ismerek,akik egyszerűen gyönyörűen mennek, akár régi lécekkel is. Öröm nézni, milyen harmonikus, természetes a mozgásuk, összenőnek a heggyel.

De ez nem jelenti azt, hogy ma ugyanazt tanítanánk, mint 20-30 évvel ezelőtt. A síelés és a tanítás módja is sokat változott, fejlődött. A mostani felszerelésekkel már mást, többet is meg lehet tanulni, amik plusz élményt adnak. A tanulás menet pedig más lett, leginkább könnyebb, de csak akkor, ha a tanulás egy logikus menet szerint épül fel.

A videót azért linkeltem be,mert ez egy oktató céllal készült videó, ahol egy oktató mutatja be, hogy szerinte hogyan épül fel a párhuzamos lendület. És mivel ez nem egyezik a korszerű oktatási tematikával, ezért én nem tartom hasznosnak, sőt hátráltatónak abban, hogy valaki a most modernnek tartott síelést tanulja.

Angolul is lehet beszélni helytelen, ösztönös kiejtéssel és nem jó nyelvtannal, mégis,ha elmegyek egy nyelvtanfolyamra, a tanár minden esetben ki fog javítani, és a tökéletes kiejtést és nyelvtant fogja nekem mutatni, ezt fogja gyakoroltatni. Még akkor is,ha tudja, hogy nem fogok eljutni komolyabb szintekre, és a célom is csak az, hogy megtaláljam a szállodámat és tudjak ebédet rendelni Londonban. Azt fogja mondani, hogy "igen, megértik így is,hogy éhes vagyok",de igazán nem úgy kell mondani.

Akit ismerek, hogy szépen beszél angolul, ők mind törődtek a nyelvtannal és a kiejtéssel, és sok melót raktak a tanulásba.

Ha pedig a tanár látja, hogy egy kolléga nem törődik a nyelvtannal, azt nem fogja érteni, hogy miért nem a legjobbat tanítja.

Valami hasonló ez a síelés dolog is.

Ui: Tényleg jó lenne síelne egy nagyot. :-\
Előzmény: (WéberF 211135)
Feladó:  hu1zamFérfiProfi síelő
Dátum: 2021.01.25. 21:40
(Üzenetazonosító: 211147)
hu1zam Hozzászólások: 399
Regisztrált: 2008.11.06.
63 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Nem ment át a dolog lényege. Mint írtam, minden tiszteletem a síoktatóké. Csak nem mindenható az élen karcolás, mert előfordulnak külső körülmények okozta helyzetek (még lapos pályán is). Magyarán, nem árt, ha az emberfia tudja, mikor, mit kell tennie, és főleg hogyan.
Előzmény: (hu1zam 211146)
Feladó:  hu1zamFérfiProfi síelő
Dátum: 2021.01.25. 21:29
(Üzenetazonosító: 211146)
hu1zam Hozzászólások: 399
Regisztrált: 2008.11.06.
63 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Előzmény: (simanias8 211144)
Dátum: 2021.01.25. 21:16
(Üzenetazonosító: 211144)

hu1zam
Az "itthoni" síoktatók úgy megtanították az unokáimat hóekézni carving léccel 5- 6 éves korukban, hat év (most 16, 10) különbséggel, hogy ha engedtem volna hogy eltűnjenek a szemem elől, mert mentek mint a lavina, csak vigyorogtak volna amikor lekőrözték a nagypapát. Megtanításra került a pároslábazás, kb egy nap alatt, azzal valamit lassultak azon az egy napon, de meglepetésemre, élvezik. Persze, mert nem kell annyit várni nagypapáékra.
Az általam ismert magyar oktatók nagyon profin oktattak. 6 év alatt még változtattak bizonyos dolgokon. Magánórákon kb 2-3-szor annyiért mint csoportban, de ötször olyan a hatékonyság.
A lényeg, hagyományos, telemark vagy carving, mindenki az éppen használt felszereléshez illő technikát tanulja meg jól és annak előnyeit kihasználni.De ne szégyelje ha a pályán mást kell alkalmazni. Haza kell jutni épen, egészségesen, ez lényeg.
Dátum: 2021.01.25. 18:40
(Üzenetazonosító: 211140)

Lackó
Többször is megnéztem a filmet mert elsőre nem esett le.
Un. hóeke lendületet mutatott, és nem zárva össze a bokáit, léceit, mert akkor nem tudta volna ilyen szépen megcsinálni a nyitást és a teljes mozdulatot. De amikor a párhuzamos lendületre tért át, akkor tán a régi szép időkre emlékezve, öszzezárt bokákkal, és még a súlypont előnyös mozgatását is kihagyva siklott. Szerintem carving léccel a film elején látható zöldruhás mozgása a cél illetve kezdőtől innkább felépítendő. De mindenképpen oktatótól!!! Mert az rávezet a jó mozgásra.
Dátum: 2021.01.25. 18:18
(Üzenetazonosító: 211139)

A csalás a sífutásban van/volt lehetőség ha valaki nem a futamra előírt stílusban fut/ott. Nem figyeltem, megvan még?
Amúgy valaki próbálkozzon két méter széles úton "előírás szerint" carvingolni, amikor előtte evickél húsz fős kezdős csoport.
Az mindegy hogy milyen lécen sajátított el valaki annak megfelelő jó technikát. De ha átáll egy másikra, az oktatók a praktikusabb technikát tanítják "erőltetik", ami arra a típusra illik. Neem fogják feltalálni és oktatni a régi technikát carving lécre, mert felesleges, és még amatőr szinten sem tudja kihasználni a benne rejlő (kényelmet, izületkímélő) lehetőségeket. A kis terpeszben még stabilabb is. Pl. a sífutókat sem próbálták carving technikát alkalmazására rávenni. Ám ha egy jól síelő saját erőből "találja fel" az új, azaz a carving léces technikát, akkor azért látunk furcsaságokat.
De nagyon vegyes a dolog. A Kostelic lány carvingolt körömszakadtáig, de elbukott egy (tán olimpiai) szlalomot, mert az olasz edző betett egy vadul forgatós ívet, amit nem tudott körbe ívelni elég gyorsan. A versenyzőkön látszik, kihasználják a lécben rejlő íveket, de akár forgatnak és ugranak a fordulás kedvéért.

következőutolsó laponként: összesen 2831, rendezés:
h i r d e t é s
h i r d e t é s
FELIRATKOZÁS HÍRLEVÉLRE »