Menü ≡

Síelésünk kivesézése

Üzenet írásához regisztrálnod kell, vagy be kell jelentkezned.
következőutolsó laponként: összesen 2753, rendezés:
Üzenetek Üzenet íráshoz regisztrálj
Üzenet szövege
Feladó:  LackóFérfiProfi síelő
Dátum: 2020.05.02. 00:05
(Üzenetazonosító: 209218)
Lackó Hozzászólások: 3113
Regisztrált: 2005.01.08.
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Éppen ez a kérdés, hogy hülyeség-e vagy sem. :-) Ezért hoztam fel a témát.

Nem kevesen vannak, akik azt mondják, hogy kell valamennyi csípőszög. Sőt, szerintem ők vannak sokkal többen, ahogy én látom.
Főleg a nagy élszögű ívekben kérdés, hogy kell-e.

A te véleményed egy, figyelek is rá, és köszönöm, de persze vannak még itt más gyakorlott síelők is, talán ők is elmondják, hogy igen vagy nem, és miért. Hátha kialakul valami összkép.

A fotók nagyon jók, amiket gyűjtöttél!
Előzmény: (endre77 209217)
Feladó:  endre77
Dátum: 2020.05.01. 21:38
(Üzenetazonosító: 209217)
endre77 Hozzászólások: 28
Regisztrált: 2020.04.11.
BEMUTATKOZÁS

Laci! Aki megtanult igy sielni az sosem fog hulyeseget csinalni..azt cask az csinalja aki sosem tanulta meg ezt sajnos sok helyrol nem islehet.
ide nem tudom feltenni a profilomhoz teszek par kepet.
Előzmény: (Lackó 209216)
Dátum: 2020.05.01. 16:27
(Üzenetazonosító: 209216)
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia!

Ha jól értem, akkor azt írja, -de kérlek javíts ki, mert gyenge az angolom- hogy amennyire lehet, kerüljük a "csípőszöget" (anguláció), de a nagy tempójú, nagy terhelésű kanyarokban szükség van a külső sí nagyobb élszögére és nagyobb terhelésére a belsőhöz képest, és ez szerinte valamennyi csípőszöggel jobban kiállható.
Ha jól értem, akkor azt mondja, hogy valamennyi csípőszöggel kisebb a -főleg külsőn megjelenő- terhelés, és könnyebben kezelhető.

Mindezt, ha jól fordítom.

Amúgy én is úgy látom, hogy mintha már az ív elején is tudatosan csinálná a csípőszöget, amikor is még szerinte sincs rá szükség. Ez kicsit ellentmondásosnak látszik elsőre.

Nem véletlenül dobtam fel a témát, mert számomra sem egyértelmű a dolog, hogy mikor mennyire van szükség csípőszögre, meddig hasznos, honnan haszontalan vagy esetleg egészségtelen. Régóta tartó vita ez síelős berkekben, hogy kell-e vagy sem, ha igen, akkor meg hogyan, mennyit.
Természetesen megvan a saját elképzelésem, véleményem, de az egy dolog, nem biztos, hogy az az igaz.

Greg jól nyomja, Pallander pláne, és tényleg egy stílus. Valaki másolja a másikat. :-D Nekem is tetszik, bár ezeken a videókon nem síelnek akkora élszöggel. Megnézném, amikor Pallander azzal szórakozik, hogy pályán kívül maximális élszöget passzíroz ki magából, hogy akkor vajon marad-e így, vagy ő is elkezd csípőszögelni.
Sajnos nem találtam olyasmi videót róla.
Előzmény: (endre77 209215)
h i r d e t é s

Feladó:  endre77
Dátum: 2020.04.30. 16:02
(Üzenetazonosító: 209215)
endre77 Hozzászólások: 28
Regisztrált: 2020.04.11.
BEMUTATKOZÁS

laci!

Erdekes ahogy magyarzza cask nem azt csinalja !!Az elejen magyarazza mennyire fontos a bedoles az elejn a kanyarnak,- aztan vesezi mennyire kell afelsotesttel kicsit vagy jobban vissza dolni ezt sokan-" leveling de shoulder."-nak hivjak hogy kicsit vizszintesebbe teszed a csipodet vallaidat!!O mar kezdettol fogva azt csinalja sosem dol be a kanyarba sem o sem a tobbieke..s nem egynesedik be ahogy pedig az elso rajzokon abrakon szepen mutatta!!
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
..Na ez igy nez ki helyesen!!

Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
estleg igy!!!

Ezek nem kuprognak meg tekeregnek a lecen nincs "A" frame a labuknal..meg semmi extra felesleges mozdulat!!cask ami kell gyonyoru harmoniaban..

A Masik akit te feltettel az egy igen jo profi sielo nem is vitas akarcsak a tobbi..de az igazi Gs,slalom technikarol halvany fogalma sincs!!Latszik az elemzesebol!!Valamit kapisgal de nem teljesen,- megcsinalni meg aztan abszolut nem,,De Igazi profi sielo azzal egyutt!!Nem is akarmilyen!!
Előzmény: (Lackó 209214)
Dátum: 2020.04.30. 13:22
(Üzenetazonosító: 209214)
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Kis karanténsí. :-D

Ki hogyan látja a dolgot? Jó, eléggé megosztó a téma, tudom, de talán nem is baj. :-)

https://www.paullorenzclinics.com/p...ost/angulation-or-inclination-what-s-the-poin...
Dátum: 2020.04.03. 23:23
(Üzenetazonosító: 209132)
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia!

Igen, ez bár egy nagyon jól összeszedett és hasznos anyag (Dosek és a többi szerző tényleg profik), de gyakorlatok ebben valóban nincsenek. Persze nem ez a célja.

Tudtommal olyan használható, hasznos magyar anyag, amiben gyakorlatokkal leírt részletes tematika lenne, ilyen nincsen.

A legfrissebb az ISE oktatói anyaga, amiben van leírt tematika, célok, és vannak részletesen leírt gyakorlatok. (Ha esetleg ez még nem lenne meg neked, keresd Ozsit!)

Amúgy én óvatosan állnék neki egy ilyen anyagnak -ha mernék ilyennek nekiállni, de nem merek :-)-, mert szakmai berkekben nagyon sok dologban mai napig nincsen egyetértés a sítechnikák és tematikák témájában. Ezen felül hatalmas tudást és tapasztalatot feltételez, hogy valaki egy valóban komoly anyagot összerakjon.
Előzmény: (JaniJuli 209122)
Feladó:  JaniJuliFérfiHaladó síelő
Dátum: 2020.04.01. 09:59
(Üzenetazonosító: 209122)
JaniJuli Hozzászólások: 41
Regisztrált: 2018.01.09.
13 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia
Amit írsz nagyon tetszik.
Azt szeretném megkérdezni, hogy tudsz e valami olyan irományról, ami lepésről lépésre összeállítja a sítechnika tanítását, tematikáját.
Itt van egy amit átböngésztem, 41 oldal, de ez inkább egy elméleti gondolatok tára, mint gyakorlatban használható egyszerű összefoglalás. Úgy is mondhatnám, hogy kerülgeti a forró kását, de nem mond elég konkrétat.

https://docplayer.hu/39695792-A-sio...ktatas-modszertana-i-modszertani-iranyzatok-a...

Elárulom, hogy már hónapok óta dolgozom egy ilyenen, ami ugyan csak egy javaslat, hiszen én nem vagyok teljesen kiképzett sítanár.
Előzmény: (Lackó 209120)
Dátum: 2020.04.01. 03:57
(Üzenetazonosító: 209120)
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia!

Igen, ez biztos. Minél magasabb szinten síel valaki, annál nehezebb megtalalálni, hogy mibe és hogyan kell belenyúlni, hogy az hasznos és jó felé vivő legyen, nehogy félremenjen vagy haszontalan legyen a dolog. Nem könnyű a lényeget meglátni. Lehet sablonos gyakorlatokat puffogtatni, de azok nem biztos, hogy a lényegre hatnak. Egy okos és jószemű oktató\edző kell neked.

Például, amiről én írtam. Lehet, hogy van valaki okosabb, aki mást venne észre, máshova nyúlna bele, és az előbbre vinne. (Mentségemre, azért mindig élőben lehet egy mozgást igazán látni. )
Meg ugye az, hogy hogyan, az is rohadtul nem mindegy, mert a cél egy működő síelés kell, hogy legyen, nem valami erőltetett látványmozgás.

Ja, de sajnos bármi csak a következő szezonban... :-\
Feladó:  jóska63FérfiProfi síelőKezdő snowboardos
Dátum: 2020.03.28. 20:07
(Üzenetazonosító: 209111)
jóska63 Hozzászólások: 485
Regisztrált: 2008.11.05.
54 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

a mély tehermentesítés vagy 40 éve szakkifejezés, azért mert a megjelölt urak anno nem ismerték fel, hogy miről is van szó
Dátum: 2020.03.27. 14:49
(Üzenetazonosító: 209110)
13 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Ezt aláírom a "kell" szóig.
A "kell" szót kijavítanám egy más szóra, ami nem ilyen kategorikusan állítja be a véleményedet.
Például: ehhez lehet jó egy szakértő.
Előzmény: (gaboca 209108)
Dátum: 2020.03.27. 13:04
(Üzenetazonosító: 209109)
13 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

A mélytehermentesítés szó számomra új. A kompresszió kifejezést használja Ozsváth Miklós, Pásztori Gábor, akikkel már többször síeltem együtt az utobbi években, és angolul is így hívják.

Viszont az nem egyértelmű számomra, hogy mit kéne óvatosabban fogalmaznom.

Az alulsó soraiddal egyetértek, soha nem is állítottam mást.
Feladó:  gabocaFérfiHaladó síelő
Dátum: 2020.03.27. 12:51
(Üzenetazonosító: 209108)
gaboca Hozzászólások: 3152
Regisztrált: 2009.02.09.
44 síterepet értékelt

+1

Azt szoktam mondani, amit a síelő belülről gondol a símozgásáról és ami kívülről látszik, legtöbbször köszönő viszonyban sincs egymással, ezért kell a szakértő, külső szemlélő.
Feladó:  keskesonkaFérfiHaladó síelőKezdő snowboardos
Dátum: 2020.03.27. 10:32
(Üzenetazonosító: 209107)
keskesonka Hozzászólások: 137
Regisztrált: 2007.10.27.
20 síterepet értékelt

na ezt így még nem hallottam a melytehermentesitesre magyarul, de köszonom a magyarázatot.

mondjuk amúgy Csaba videója alapján valószínűleg neki sem okozna nehézséget pl egy osztrák oktatói első szint, lehet egy picit óvatosabb foglamazas nem ártana.

az oktatói kérdésről az a véleményem, hogy atlag síelő magától egész kivételes esetekben fog egy bizonyos szintnél továbbfejlődni. és ha esetleg tovább is fejlődik, akkor ez a folyamat (egy jó) sioktatoval nagyon leroviditheto. nem véletlen hogy a nemzetközileg legjobb oktatók is néha osszejarnak workshopolni és feedbacket kapni. egyébként pedig megfigyelhető hogy azok akik konzekvensen járnak oktatohoz sokkal rövidebb idő alatt sokkal jobban fognak síelni. pl ismerek nehany olyan holland, angol gyereket aki par éve síel (egyébként oktatók, és sokat sielnek naluk jobb oktatokkal) és nagyságrendekkel jobban mennek, mint pár évtizedek óta síelő önmagát fejlesztő ismerősöm.
Dátum: 2020.03.27. 09:54
(Üzenetazonosító: 209106)
13 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Természetesen.
A kompresszió nem más mint az a lábhajlítás, amit térd és bokahajlítással egyszerre kell megtennünk.
A kompressziós carving annyit jelent, hogy a kikormányzás alatt, már egészen a kanyarív csúcspontja után, nem nyújthatunk semmit lábainkon, hanem csak hajlíthatjuk lábainkat egyre jobban egészen addig, amíg a lécek el nem indultak az élváltás után a következő kanyarív bekormányzásába.
Feladó:  keskesonkaFérfiHaladó síelőKezdő snowboardos
Dátum: 2020.03.27. 09:44
(Üzenetazonosító: 209105)
keskesonka Hozzászólások: 137
Regisztrált: 2007.10.27.
20 síterepet értékelt

megkérdezhetem hogy mi az a kompressziós carving?
Előzmény: (JaniJuli 209104)
Dátum: 2020.03.27. 05:37
(Üzenetazonosító: 209104)
13 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Köszi, de a medve már túlhaladt bőven ezen a nívón. Közben már jól megtanultam a síelést, kompressziós carving kanyarokat meg tudom csinálni és elvégeztem a svéd sióktatói kiképzés elsö részét. Ezenkívül egy könyvet is írtam a sítechnikáról 3 nyelven. A magyar könyvem itt van: https://alpesisizes.wordpress.com/

Viszont nincs jó videóm, mert már nem nagyon veszünk fel...
Feladó:  nemeth _csabaFérfiHaladó síelő
Dátum: 2020.03.26. 19:46
(Üzenetazonosító: 209102)
nemeth _csaba Hozzászólások: 186
Regisztrált: 2011.01.20.
24 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia!
Nem szeretnék belefolyni nagyon ebbe a vitába,én nem vagyok oktató se versenyző,de egy szorgalmas amatőr aki a rengetegnél is többet van a sípályán!De akkor lássuk a medvét ,tegyél fel légyszíves Magadról ,a síelésedről egy videót!!
Előzmény: (JaniJuli 209101)
Dátum: 2020.03.26. 17:58
(Üzenetazonosító: 209101)
13 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Akkor szerintem fogadd el azt a tényt, hogy nem vagyunk egyformák. Egyik ember tud a másik ember nem tud. Ha kategorikusan állítasz ilyesmiket, akkor könnyen ellentmondásba fogsz keveredni.

Nekem igenis sikerült már többször is alapos átgondolással és sok töprengéssel rájönnöm, hogy mi legyen a legcélszerűbb legközelebbi változtatásom a síelésemben.

És azt is el szeretném mondani neked, hogy rengeteg olyan tanácsokat kaptam sítanáraimtól, ami számomra egyáltalán nem vált be. Például, még kezdő szinten voltam, mikor több sítanárom is azzal a tanáccsal jött, hogy húzzam a léceket közelebb egymáshoz. Mikor ezt megtettem, egyből éreztem, hogy elbizonytalanodok és pár perc múlva, újra szétmentek a lécek egymástól, akaratom ellenére is. Mikor a második sítanár sem tudott semmi magyarázattal vagy ötlettel szolgálni, kénytelen voltam rájönni magamtól. De sok más példával is szolgálhatok ezen kívül is.
Előzmény: (- Marky - 209100)
Feladó:  - Marky -FérfiHaladó síelő
Dátum: 2020.03.26. 15:46
(Üzenetazonosító: 209100)
- Marky - Hozzászólások: 544
Regisztrált: 2008.12.02.
57 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

"Mondjuk például, hogy ez helyettesíthető a saját síelésünk videójának saját elemzésével és profi síelők videóival is összehasonlíthatjuk ezeket. Lelassítva, sokszor megnézve, jól átgondolva, hogy milyen változtatások lehetnének a legcélszerűbbek számunkra.
Nem azt állítom, hogy ez a legjobb megoldás, csak azt, hogy ez teljesen elképzelhető."

én ezt sokszor próbáltam, és számomra elképzelhetetlen, ugyanis hiába látom a különbségeket saját magam, egy valaki hiányzik: aki rávezet arra, hogy jussak el egyik pontból a másikba. Részsikereket persze érhet el az ember, de messze nem egyenértékű a két módszer.
Előzmény: (JaniJuli 209095)
Dátum: 2020.03.26. 13:09
(Üzenetazonosító: 209095)
13 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Én nem próbálok belemagyarázni semmit abba amit írsz, hanem pont annak a mondatodnak állok ellen, amit írsz.
Amit te tényként adsz elő, mármint hogy szükség van a külső szakértő segítségére, mert ha nem értek ezzel egyet akkor nem értek a síeléshez, vagy a síoktató szakmához, ezt én visszautasítom, méghozzá határozottan.

Mondjuk például, hogy ez helyettesíthető a saját síelésünk videójának saját elemzésével és profi síelők videóival is összehasonlíthatjuk ezeket. Lelassítva, sokszor megnézve, jól átgondolva, hogy milyen változtatások lehetnének a legcélszerűbbek számunkra.
Nem azt állítom, hogy ez a legjobb megoldás, csak azt, hogy ez teljesen elképzelhető.
Kár, hogy nem tudod értelmezni amit írtam. Ez csak alátámasztja az előző mondatot.
Amit viszont Te ténynek állítasz, nem támasztod alá semmiféle használható érvvel.
Előzmény: (Lackó 209080)

következőutolsó laponként: összesen 2753, rendezés:
h i r d e t é s
h i r d e t é s
h i r d e t é s
INGYENES TANÁCSADÁS » UTASBIZTOSÍTÁS -10% » SÍELŐK NAPTÁRA »
FELIRATKOZÁS HÍRLEVÉLRE »