Amikor beadtam a jelentkezésemet, még nem tudtam, hogy egy sikeres Fulbright pályázat életem legmeghatározóbb síszezonjához is hozzásegíthet. Azóta már tudom, hogy a legjobb dolog, ami történhet, egy magamfajta alföldi símegszállottal, egy magyar síoktatóval, az velem megtörtént.
Colorado fővárosában, a Metropolitan State University of Denveren lehetek egy teljes tanévet Fulbright Visiting Scholarként és szabadidőmben felfedezhetem Colorado egyedülálló síterepeit.
Mostanra magabiztosan állíthatom, hogy Denver a téli álmok kapuja. A síélményeimet örömmel osztom meg a sielok.hu olvasóközönségével, bepillantást engedve Colorado síkulisszái mögé. Colorado síléccel történő felfedezéséhez olyan kiváló honfitársaink segítettek önzetlenül, akik valamennyien a sízés megszállottjai, mint Megyesy Jenő a coloradoi magyar közösség vezetője és a Vastagh házaspár – Márta és István –, akik Eagle-ben élnek, Vail és Beaver Creek szomszédságában, István a mai napig oktat Vailben egy síiskolában.
Megyesy Jenővel Copper Mountainon
Colorado: a síeldorádó
Colorado az USA egyik legismertebb hegyvidéki állama, területének körülbelül a fele a Sziklás-hegység része, a legmagasabb hegycsúcsai 4.000 méter felettiek (legmagasabb pontja 4401 m). Az USA 96 db 14.000 lábnál magasabb (ez méterben 4267 m) csúcsai közül 53 Coloradoban van. Csodás természeti adottságai vannak ennek az államnak, amely területét tekintve mintegy háromszor akkora, mint hazánk, több nemzeti parkkal is büszkélkedik, amelyek közül kiemelkedik a Rocky Mountain Nemzeti Park. A Sziklás hegység síturizmusa USA-ban és világszerte ismert, tökéletes feltételeket biztosítottak mindehez, ugyanis egy átlagos szezonban 4-8 méter hó esik és a szezon több, mint fél évig tart,
Arapahoe Basin, a világ egyik legmagasabban fekvő síterepe tavaly június közepén zárt be.
Úton a négyezresek között
Denverből az I70 autópályán elindulva két órán belül egymást érik a világszínvonalú síterepek 2500 és 4000 méter közötti magasságban: Eldora, Loveland, Arapahoe Basin, Keystone, Breckenridge, Winter Park, Copper Mountain, Vail, Beaver Creek, kicsit messzebb pedig Aspen és Crested Butte. És ezek még csak a 70-es autópályáról elérhető síterepek voltak, de jócskán vannak még Colorado szerte összesen 28 síterep (pl. Monarch Mountain, Steamboat, Telluride, Purgatory, Wolf Creek). Ezen adatok segítenek megérteni, hogy miért éppen Colorado a világ egyik legváltozatosabb és legkedveltebb sídesztinációja.
Amerikában a síelők kb. fele éves szezonbérlettel csúszik
Az USA-ban 487 síterep működik. A síterepek nemzeti szövetségének (National Ski Areas Association, NSAA) adatai alapján az USA-ban a 2023/2024-es szezonban összesen 60,4 millió sílátogatás valósult meg, ez az egyik legjobb adat az elmúlt 40 évben. Ennek a hatalmas számnak majd a fele (26,7 millió) a Sziklás-hegységhez kötődik. A lifttársaságok 755 millió dollárt fektettek fejlesztésre a tavalyi (2023/2024) szezonban, így 99 új és korszerűsített felvonót telepítettek a síterületekre. Egy átlagos síterület síelőnként 29,20 USD-t forgatott vissza az üdülőhelyre. Az éves bérlettel rendelkezők az országos látogatások 50%-át tették ki, ami érthető, ha az ember megnézi a szezonbérletek és
napijegyek árait.
Síturizmus Amerikában: versenyben az EPIC és az ICON
Colorado gazdaságának egyik jelentős húzóágazata a síturizmus és a síipar. A fent említett adottságokhoz és sízési lehetőségekhez elképesztő árak tartoznak. Nem is érdemes összevetni az európai árakkal, különösen a bérletárak vannak „elszállva”, ugyanis 150-300 $ a napi bérletek ára, de
szezonbérletet a síterep vagy a régió méretétől függően lehet venni 400-1500 $ közötti áron, így érthető, hogy a többség itt éves bérlettel (season pass-al) síel.
Két hatalmas coloradói székhelyű vállalatóriás feszül egymásnak és kínálnak világbérletet, amellyel túlzás nélkül az egész világ meghatározó sídesztinációi besíelhetők, az egyik az
IKON a másik pedig az
EPIC. A mostani beszámolóban az EPIC terepekre fókuszálok, személyes tapasztalataimon keresztül. Az IKON-nal a világ 59 síterepén lehet síelni, Alaszkától Japánig, ebből 17 terepen minden megszorítás nélkül, az USA-ban több tucat terepen, a coloradói húzósíterepek: Aspen Snowmass, Copper Mountain, Eldora, Winter Park, Arapahoe Basin. Míg Európában síelhetünk vele Kitzbühelben, a Dolomitokban és St. Moritzban is. Ára 1.449 USD, elővételben olcsóbb, illetve 1-2 csúcsterepet nélkülöző Ikon Pass 1.000 USD körül elérhető.
Beaver Creek
Az EPIC a világ legnagyobb nemzetközi síbérlete, amely 8 ország 66 síterepéhez kínál hozzáférést, köztük az USA-ban, Kanadában, Európában, Ausztráliában és Japánban. A coloradói fő EPIC terepek: Vail, Beaver Creek, Breckenridge, Keystone, Crested Butte, de Európában Franciaországban Les 3 Vallées-n, Ausztriában Ski Arlbergben is lehet síelni vele. Ára 1.047 $, elővételben olcsóbb. Ráadásul az EPIC nagyon komoly üzlethálózattal fedi le egész Coloradot, ahol mindent meg lehet kapni sí, snowboard, kerékpár és az outdoor sportokhoz és számtalan kölcsönzési szolgáltatást kínálnak. Van olyan konstrukció, hogy mindig az aktuális EPIC pályarendszeren található üzletben lehet felvenni a felszerelést, majd sízés után leadni, így nem kell logisztikával küszködni. Az EPIC Trade Gear gyerek felszerelés konstrukcióban 12 éves korig 160 USD /fő áron kiváló minőségű cipőt és lécet lehet kapni egész szezonra, majd évente minimális ráfizetéssel nagyobbra lehet cserélni az eszközöket vagy a szezon végén a bérleti díj felét levásárolhatja az ember az üzletben, ha visszaviszi az eszközöket.
A felszerelések ára vásárlás esetén némileg drágább, mint otthon, a bérlés esetében is így van ez, de sok üzletben kínálnak egész szezonra felszerelés kölcsönzést, amelynek az ára gyermekeknek 160-250 $, felnőtteknek 200-400 $. A legjobb áron síbörzéken (ski swap) és a világhálón keresztül lehet felszereléshez jutni.
A nagy volumenű síturizmus kiszolgálására a hatalmas síboltok egész évben üzemelnek. A sítelepülések, szállodák is folyamatosan számtalan programot kínálnak és csalogatják a turistákat a tavasztól őszig tartó holtszezonban.
Nagyon alapos tájékozódást követően már a síszezon előtt, októberre megvettük a sífelszerelések jelentős részét és a síbérleteket is, így jelentős kedvezmények érhetők el. Érdekesség, hogy az EPIC Ski School Pass program keretében coloradoi iskolai igazolás ellenében óvodától 5. osztályig olyan korlátozott éves bérletet kapnak a diákok, hogy az összes EPIC terepen 4-4 napot, azaz összesen 20 napot ingyen síelhetnek.
Önkéntesként a sí világkupán
A szezon első két hónapjában a coloradoi síterepek felfedezése mellett kiemelkedő és felejthetetlen élmény volt, hogy december elején önkéntesként dolgozhattam a Birds of Prey-n a Beaver Creek-i férfi és női sívilágkupán.
Erről egy külön beszámolót írtam.
Önkéntesként a sí világkupán
Beaver Creek, az elit síközpont
Beaver Creek egyébként felső kategóriás, elit síterep, kiváló infrastruktúrával, kabinos kezdőpályával, bájos településsel, amelyben elegáns üzletek, éttermek, bárok és kávézók várják a vendégeket. A sípályák 2469 és 3488 méter között találhatók, 24 modern lift üzemel, 2082 hektáron, 167 km sípálya, 28 % zöld, 38 % kék, 34 % fekete, éves átlagos hómennyiség 820 cm. Az USA-ban a sípályák osztályozása eltér az európaitól, ugyanis az enyhébb lejtésű, kezdő pályákat zölddel, a középhaladót kékkel és a nehéz pályákat feketével jelölik (tehát nincs piros), de az egyes színeken belül is vannak nehézség szerint fokozatok. A síterep specialitása, hogy minden nap délután 3 órakor több tucat szakács tele tálcákkal ellepi a pályarendszer alját és a települést és frissen sült isteni cookiet, csokis kekszet kínálnak, amiből nagyjából 500.000 darabot osztanak ki a szezonban.
A híres csokis cookie Beaver Creekben
Colorado legnagyobb síparadicsoma: Vail
Az EPIC terepek zászlóshajója mégis
Vail. A világháborúk időszakában az Amerikai Egyesült Államok 10. hegyi vadász hadosztály kiképzőtábora itt volt a közelben. Az itt kiképzett katonák a II. világháborúban az olasz fronton, hasonló körülmények között harcoltak Riva Ridge-n és arattak a háború szempontjából kiemelt jelentőségű győzelmet 1945 február 18-án. A győzelem kulcsa a német fennhatóság alatt álló Riva Ridge elleni támadás 1945. február 18-án este 7:30-as, amikor is a 10 hegyi hadosztály és 700 katonája hódította meg a megmászhatatlannak hitt függőleges sziklafalat. Akik épségben hazatértek hősök lettek és meghatározó szerepet vállaltak a környező síterepek kialakításában. A Vail-i síterepet két ilyen, II. világháborús hegyivadász veterán alapította.
Vail
Mára a világelithez tartozó csúcskategóriás síterep Coloradó legnagyobb síkomplexuma, 5.317 hektárjával önmagában tekintélyt parancsol, távolsága Denvertől mindössze 2 óra, de aki teheti Eagle-be repül, ahonnan kevesebb, Beaver Creek 15, Vail 30 perc. A szezonban több nagy légitársaság üzemeltet járatokat ide még New Yorkból is. A 278 km sípálya 2454 és 3527 méter között található, 32 modern lift szolgálja a sízőket, (18 % zöld, 29 % kék, 53 % fekete), a leghosszabb pálya 6,4 km.
Vail pályarendszere 3 térképen
A terep akkora, hogy egyes helyeken 3 pályatérkép van egymás mellett, hogy valamelyest áttekinthető legyen a több völgyet felölelő komplexum. A nagyjából 5000 fő lélekszámú település télen 100.000-s sífővárossá duzzad, elegáns szállodák, apartmanházak, éttermek, kávézók és üzletek tucatjai szolgálják a sízés tehetős szerelmeseit. Az, hogy ide csak a felső tízezer jár ide síelni már abból is kiderül, hogy ingyen parkolási lehetőség szinte nem létezik a településen, hanem napi 40 dollártól lehet parkolni ahonnan 5-10 perces sétával a lifteknél van az ember. A szállás és ingatlanárak az „egekben” vannak, az utóbbi 8-10 évben robbantak az árak. A síoktatás szintén extrém drága, egy magánóra több száz dollár is lehet. Érdemes tudni, hogy a novemberi szezon nyitástól karácsonyig csak részben vannak nyitva a sípályák és a liftek, ugyanis nagy mennyiségű hó kell a teljes nyitáshoz, ez általában januártól következik be. Egy bő fél napot volt alkalmam síelni, ami idő alatt észrevétlenül összejött 50 km, ez csak éppen a belekóstolásra volt elég.
Furcsaságok Amerikában: miben más, mint Európa?
Coloradoban sízés közben számtalan érdekességgel, szinte furcsasággal, találkozik az ember. Az ülőlifteken nem szokás lehajtani a léctartót és biztonsági korlátot, még akkor sem, ha nagy mélység tátong a felvonó alatt, ez először meglehetősen kellemetlen élmény volt. A másik, hogy a pályák körülbelül csak egyharmadát készítik elő géppel napi szinten, amely egyrészt abból fakad, hogy itt minden terepen több pályát hagynak érintetlenül a buckasízőknek és az erre kijelölt részeket a szűzhavas sízőknek, másrészt meglepő módon nincs kellő humánerőforrás a fennmaradó pályák előkészítésére. Coloradoban nagy számban síelnek, snowbordoznak pályán kívül, ez itt bevett szokás, amihez adottak a feltételek. Az itteni sízők meglehetősen gyorsan és vakmerően síelnek, snowboardoznak, ami miatt minden síterep jelentős számú, a pályák biztonságáért felelős síjárőrt (Ski patrol) alkalmaz, akiknek az a dolga, hogy próbálják betartatni a szabályokat. A pályákon rendszeresen csapja meg az ember orrát a marihuana szaga, amely szinte bárhol kapható Colorado-szerte.
Keystone: egy igazi családi síterep
Keystone az EPIC terepek közül ideális és könnyebben elérhető családi síterep, ugyanis Denvertől mindössze másfél óra távolságra van, a régió központja Silverthorn városa 10 percre, másrészt jóval kedvezőbb áron (500 $/fő ár alatt) kínál éves bérletet, korlátozott hozzáféréssel másik két EPIC terephez is (Crested Butte és Breckenridge). Keystone-on ráadásul még ingyenes parkolási lehetőség van, ami lassan kivételesnek számít és a családosoknak legelöl, a liftekhez közelebb tartanak fenn helyeket. Keystone 2.829 és 3.782 méter között található, 3.149 hektáron terül el, 21 sílift, 140 km sípálya (12% zöld, 39 % kék, 49 % fekete), a leghosszabb pálya 5,6 km, évente átlagosan 597 cm hó esik.
Gyermekeimmel Keystone-ban
November első felében a pályák csak kb. 20%-a volt nyitva Keystonon, de élvezhető volt, a hétvégék zsúfoltak. Eleinte csak a fő kabinos lift volt nyitva, ami 3.600 m-re visz fel, ahonnan három-négy pálya is indul, de eleinte csak a családi, három és fél kilométeres nagyon kellemes pálya üzemelt. A legtöbb síterepen így Keystone-ban is, a bérleteket csak az indulóállomáson a hegy lábánál ellenőrzik a lifttársaság munkatársai egy leolvasóval a kabáton keresztül, utána nincs több ellenőrzés. A bérlet megvásárlásakor lehet választani, hogy e-bérletet vagy plasztikkártyát kér az ember.
Az EPIC legkisebb síterepe
Crested Butte, amely utoljára került az EPIC lánchoz és viszonylag távol van Denvertől, 4,5 óra távolságra, de megéri, mert Colorado egyik leggyönyörűbb útja vezet ide. Mivel ide is lehet repülővel érkezni a közeli Gunnison regionális reptérre, ezért nem meglepő, hogy több pl. texasival is találkoztunk, voltak akik repültek és volt, aki 15 órát vezetett, hogy itt síeljen. A liftszemélyzet szinte mindenhol nagyon előzékeny, kedves, szinte mindenkihez van egy kedves szavuk, de a sízők is gyakran kezdeményeznek beszélgetést, udvariasan érdeklődnek, hogy honnan érkezett a másik. Amikor kiderült, hogy Magyarországról jöttünk, elismerően nyugtázták, hogy ilyen messziről is vannak sízők Coloradoban.
Powder ski: irány Crested Butte
Crested Butte a vadabb körülményeket kedvelő sízőknek külön ajánlott, itt jócskán lehet hódolni a pályán kívüli és az ún. „powder ski” vagy szűzhavas sízésnek, de a családosok is megtalálják a számításaikat az 1.547 hektáron. A 165 km pályából ugyanis 14 % zöld, 24 % kék, 25 % fekete és 37 % extrém nehéz fekete pálya. Crested Butte 2.856 és 3.707 méter között fekszik, a 15 lift többsége 30-40 éves, 3 és 4 személyes ülőlift. Az árak itt is, mint minden coloradói terepen meglehetősen borsosak, 8 $-t fizettem egy kávéért és 10 $ egy sörért, egy rántott csirke csíkok, hasábbal 25 $, EPIC kedvezménnyel 20%-al kevesebb. Az egyszerűbb pályaszállások 200 $-nál kezdődnek 2 főre, az elegánsabb szállodákért 500-1.000 $-t is elkérnek.
Colorado további sajátossága, hogy itt van az USA-ban a legtöbb napsütéses nap, több mint 300, ez a síterepeken is érzékelhető, mert talán sehol máshol a világon nincs annyi „blue-bird day”, kék ég és napsütés, ahogy errefelé hívják, mint itt. Naptej mindig legyen a zsebünkben. Ugyanakkor a hideg napokon könnyen lehet mínusz 10-20 celsius közötti hőmérséklet, de Crested Butte-ra menet volt, hogy -27 celsiust mutatott az autó kijelzője.
Amint az a fentiekből is kiderült, Colorado fantasztikus síterepein a szezon első két hónapjában szerzett tapasztalataim lenyűgözőek voltak, talán nem is lehet fokozni, mégis kísérletet teszek rá és a tapasztalatokról persze beszámolok, ezzel újabb síterepeket is közelebb hozhatok a magyar sízőkhöz.
Képek és szöveg: Dr. Christián László