Hidegfront vetett véget a kánikulának az Alpokban és hazánkban is. Amíg itthon végre az esőnek örülhettünk, addig az Alpokban 2000 méter felett havazott. A csúcsok átmenetileg kifehéredtek, de csak rövid ideig tart a „júliusi tél”.
Ausztriában az elmúlt három hétben nem volt olyan nap, hogy valamelyik meteorológiai állomáson ne mérjenek 30 fok feletti hőmérsékletet. A karintiai Ferlach (466 méter) rekordot döntött, az elmúlt 19 napban minden nap 30 fok fölé kúszott a hőmérséklet, ezzel öt napot „vertek” a korábbi osztrák rekordra.
Mölltal-gleccser
Hétfő este megérkezett a lehűlés Ausztriába, ma pedig már egy másik statisztika után kellett kutatni. Ma délig az összes osztrák meteorológiai állomáson 20 fok alatti hőmérsékletet mértek, ilyenre júliusban legutóbb 2012-ben volt példa.
2000-2200 méter felett fehérlenek a hegyek. Ma reggelre a Sonnblicken 24 cm friss havat mértek, a szomszédos Mölltalról 35 cm friss hóról érkezett hír. Havas képek érkeztek a Gastein sírégióból és számos hüttéből, amelyek az említett magasság felett találhatók.
Hochkönig, Ausztria, túra a hegyekben
Nemcsak Ausztriában havazott, hanem az Alpok többi részén is. Olaszországban a Stelvió-hágó és Sulden síterep is 10 centiméterről számolt.
Sulden (Solda) - Olaszország
Hasonló mennyiséget mértek a németországi Zugspitzén. Franciaországban is hullott a hó, igaz kissé magasabb hóhatárral. Svájcban a magasabb részekre 20-30 friss hó érkezett. Kisebb mennyiségben a szlovéniai Júliai-Alpokban is hó borította a tájat.
Zugspitze ma - webkamera
Az Alpok magasabb részein ma folytatódott a havazás. Holnap még további havazásra lehet számítani a gleccserek magasságában, így szerdára akár 30-50 cm havat is hozhat a „júliusi tél”. A nyárközepi havazás nem újdonság, de az elmúlt években egyre ritkább. A rendkívül száraz és aszályos június után most sok helyen 100 milliméter feletti csapadék hullott az elmúlt napokban. A gleccserek kissé fellélegezhettek, hiszen a júniusi meleg őket sem kímélte.
Kaprun - webkamera
Kaunertal