A következő szempontok alapján érdemes sícipőt választani:
A síbakancsokon általában több méretezést is feltüntetnek, hogy könnyebben megtalálja mindenki a számára megfelelőt, de az átváltások nem mindig fedik a valóságot. A megfelelő hosszúságról, méretről ezért úgy lehet legjobban meggyőződni, hogy ki kell venni a belső héjat, bele kell bújni és a sarkat hátracsúsztatni. A leghosszabb lábujj előtt annyi helynek kell maradnia, hogy a bélést az orrvarrásnál össze lehessen csippenteni két ujjal anélkül, hogy a lábujj közötte lenne.
Ha a hosszúság így rendben van, akkor a bélés visszahelyezése után fel kell venni a sícipőt, majd be kell csatolni. Becsatolt állapotban helyére kerül a sarok, és a lábujjak nem érhetnek hozzá elöl a béléshez. Ha a lábujjak nem tudnak mozogni és be vannak szorítva, akkor romlik a lábfej vérkeringése és fázni fog, valamint a körömágy nyomás hatására begyulladhat.
Jó tanács: Nem szabad a legerősebbre húzni! Könnyen megnyomhatja a lábat és rossz infót adhat a bakancs. Fontos a fokozatosság!
Becsatolt cipőnél meg kell nézni, hogy a sarkat mennyire lehet felemelni a cipőben. Néhány milliméter emelkedés lesz, hiszen a szivacs ennyit enged. Fontos, hogy jól tartson és bokában ne legyen oldalirányú mozgás.
A cipő megfelelő méretéhez hozzátartozik a lábfejszélesség is. A sícipőket különböző szélességben gyártják, így lehet keskenyebb és szélesebb modelleket találni. A cipőszélességnél fontos, hogy ne nyomjon oldalirányban, a lábujjakat ne szorítsa el, de ne is lötyögjön a lábfej.
Amennyiben jó a hossz, tartja a bokát és megfelelő a szélesség, akkor el kell tölteni benne pár percet. Mondjuk fél órát. Ilyenkor ugyanis kijöhetnek még nem várt problémák. Például vádliban szorít, a bakancs nyelve kényelmetlen, vág... stb.
Könnyű súlyhoz kevésbé keményet kell keresni, viszont a sítudás és dinamika növeli ezt a flexibilitási értéket. Kezdőknek puhább, haladóknak és sportosan, dinamikusan síelőknek keményebb flex indexű javasolt. Súlyosabb személynek alapvetően keményebb cipőre van szüksége, akkor is, ha kezdő.
A túl kemény cipőben nem lehet megfelelően előre terhelni és rossz tartást is eredményez. A túl puha bakancs nem ad megfelelő alátámasztást, elnyeli a terhelésre szánt energiát és szintén rossz mozgást fog eredményezni.
A versenysíbakancsok mindig a legkeményebb és legszűkebb modellek. A túrabakancsok grammra készülnek, mivel nem mindegy, mennyit cipel felfelé a túrázó. Emiatt a túrabakancsok rövidebbek is, mint az azonos méretű hagyományos cipők.
Az általános all mountain sícipők között vannak nagyon komfortosak is, és megkülönböztetnek női és férfi modelleket. A női széria az anatómiai különbség miatt más geometriával rendelkezik és nem készül belőle olyan kemény mint a férfi modellekből.
Összegezve, választáskor legyünk tisztában azzal, hogy mire szeretnénk használni a síbakancsot.
További extra a fűthető talpbetét-előkészítés, lavinakeresőhöz jeladó beépítése, energiaelnyelő megoldások, valamint a torziós merevítések alkalmazása is.
Ahogy a cipők méretezése és formája, úgy az egyedi megoldások, extrák is gyártónként eltérők. Ezekről a Sícipőfejlesztések 2013-ban cikkben olvashattok részletesebben.
Egyéb extrával, komforttal magunk is felruházhatjuk választott síbakancsunkat. Ilyen az anatómiailag formázott talpbetét, fűthető talpbetét vagy a cipőszűkítés.
Cipővásárlásra hagyjunk magunknak elég időt. Az elkapkodott döntés sok bosszúságot okozhat! Síbakancsot csak kipihent lábbal érdemes próbálni. Túl sok próbálás után elfáradhat a láb és az egyébként jó modell is kényelmetlennek tűnhet. Vásárláskor kérjünk segítséget szakképzett eladóktól.