1. A siklófelület sérülései, vaxolás
A dolog ott kezdődik, hogy a vadi új léccsoda meg van turbózva gyárilag egy finom, univerzálisnak mondható vaxréteggel. Ez kb. 1-2 nap alatt teljesen lekopik, de mi ezt persze nem vesszük észre. Hogy mennyit számít, azt leginkább akkor tapasztaljuk, amikor frissen felújított, vaxolt léccel síelünk. Síelés közben rengeteg veszélynek van kitéve a léc siklófelülete. Az anyag, melyből készül rendszerint grafit alapú műanyagféle, mely magában is jól csúszik a havon és rendkívül kopásálló. Ez utóbbi viszont nem érvényes a vágó, karcoló erőbehatásokra, ezért ha pl. egy kővel, vagy faággal találkozik a léc, a talp megsérül, karcolódik. Ha a lécet szervizbe adjuk - és ez a tanácsos -, ezeket a karcolásokat kitöltik (ha még lehet és érdemes), majd az egész felületet síkba húzzák a két kantnival. Ezután jöhet csak a vaxolás, melyre több féle eljárás létezik. A szervizben leginkább a forró vaxot használják, de a saját kezűleg, a pályán felvihető vax a szappanhoz hasonlít, hidegen, szárazon vihető fel. A vaxból sokféle létezik. A minősége függ a hó hőmérsékletétől, a hókristályok (valószínűsíthető) formájától, de létezik olvadó, latyakos hóra való vax is. Minden típust külön színnel jelölnek, valamint a csomagoláson feltüntetik a hőmérséklet-tartományt is, melynél az típusú a vax aktuálisan ajánlott.
2. A kantni (él) sérülése
A kantni karbantartása a hétköznapi, hobby síelő számára talán még fontosabb, mint a siklófelületé. A kantni biztosítja a léc oldalfogását, a léc görbületével meghatározott siklási irányt. Két dolog fordulhat elő a kantnival síelés közben:
Bármi is történt viszont, nehogy butaságot csináljunk! Még mielőtt kidobnánk, mutassuk meg egy jónevű szervizesnek, hátha tud rajta varázsolni valamit. És ha már szervizben vagyunk, ellenőriztessük a kötések állapotát. Nézessük meg, hogy helyes értékre van-e állítva, ha kell zsírozzák meg, ápolják le szakértő módon.