Az egyre népszerűbb heliski hatalmas bevételt hoz a téli hónapokban. Ennek a nem túl pénztárcakímélő sportnak is van már nyári alternatívája.
h i r d e t é s
A heliski az utóbbi években már Európában is egyre elterjedtebb, de
igazán nagy bizniszt Észak-Amerikában csináltak belőle. Több mint 35 cég foglalkozik vele, dollármilliókat termelve a téli hónapok alatt.
A síszezon idején szinte 100%-os a kihasználtság, nyáron viszont nagy volt a pangás. A saját helikopterekkel rendelkező nagy cégek igyekeznek a melegebb hónapokban is életben tartani az üzletet, ami főleg mentési és karbantartási munkákból áll, de közel sem hoz akkora hasznot mint télen a heliski.
Innen jött az ötlet, hogy
nyáron is űzhető sportra váltsanak. A síterepek nagy része downhill bringapályákat épít a nyári szezonban, ezért kézenfekvő volt, hogy a heliski nyári alternatívája a helibike legyen.
Helibike utakat nemcsak Észak-Amerikában szerveznek, hanem például Chilében, Új-Zélandon és Nepálban is. Európában pedig
az olaszországi Aosta-völgyben és Livignoban is kipróbálhatjuk ezt a nem mindennapi extrém sportélményt.
A helikopteres bringázás tehát már nem újdonság, csupán
a technológián újított egy kanadai cég. Korábban vagy a helikopter utasterében szétszerelve szállították a kerékpárokat, vagy egy másik üres helikopterre kötött kötélen lógott a tároló, ami jelentősen megnövelte a költségeket.
A helikopterkiegészítők gyártásával foglalkozó
Aero Design Ltd. fejlesztette ki és szabadalmaztatta azt az összesen
6 kerékpár szállítására alkalmas tartót, melyet a helikopter két oldalára lehet rögzíteni. A kerékpártartóval egyszerre több utast tudnak felvinni, így az ár is "kedvezőbb", hiszen nagyobb létszám esetén többfelé osztódnak a költségek. Észak-Amerikában a kanadai Blackcomb Helicopters már megvásárolta a speciális tárolókat.
Ha nem akarunk a tengerentúlra utazni egy helibike túráért, akkor Európában is kipróbálhatjuk, a svájci
Zermatton szerveznek extrém helibike túrákat.
Helibike Zermatton | Fotó: © Pascal Gertschen