Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Filmezés sízés közben / fejkamera tapasztalatok

ÜZENETEK (190)Időben csökkenő Időben csökkenő
golo
959 élménybeszámolót írt
959
14 éve tag
2012.05.03. 10:31
Már többen is megkérdezték, hogy milyen fejkamerát használok. Az én választásom végül a GoPro HD Hero2 lett.

Először pár szó a motivációról. Az kell, hogy legyen, mert drága, túl van árazva, legalább kétszeresen, és nem csak ez a típus. De ha mégis úgy érzed, hogy neked ez kell, mert elég "őrült" vagy :)), akkor ne is gondolkozz tovább, hanem vedd meg! Én sem bántam meg.

Régebben ez még nem volt igazán kérdés, mert a technika csak mostanában érte el azt szintet, amiért már érdemes foglalkozni vele. Sőt, a felvétel minősége még akár egy nagy képernyős tévéhez is elég jó, meg is lepődtünk, amikor megláttuk. A kézi kamera, nekem legalábbis, szóba sem jöhetett, mert túl sok lemondással járna. Nem akarom a csúszást feláldozni a felvételért. De valamilyen kompromisszumot azért vállalni kell, kesztyűt lehúzgálni, ki-be kapcsolgatni, rátapadt havat letörölgetni, fejet nem forgatni fölöslegesen, stb. Ezek miatt nem tudsz annyira a csúszásra koncentrálni, mint azelőtt, ha állandóan arra gondolsz, hogy a fejeden van. Én mégis megpróbálok úgy csúszni, mint régen, és ha valami nem sikerül, akkor az lesz az a bizonyos hibaszázalék... Ez az a kompromisszum, amit nekem még megér. Többet nem, ezért nincsenek beállások, különleges nézőpontok, semmi más, egyszerűen csak előre és kész.

A típust a következő szempontok alapján választottam. Első a képminőség, ehhez számtalan tesztvideót néztem meg a neten. A havas képeket alapul véve az újabb 2-es GoPro-t találtam a legjobbnak, és valóban: a fehéregyensúly is jó és még gyenge fényviszonyok esetén is használható. Ehhez egyszer firmware-t frissítettem rajta, mert a gyárival akadtak problémák. (2011. december) Jobb képminőséget eredményez, hogy adott felbontás és kártyaméret esetén ezzel rögzíthető a legrövidebb felvétel, azaz a tömörítés foka kisebb, mint más típusoknál, és ez jó. Fontos volt még a felrögzítés módja is: legyen stabil és bírja az igénybevételt. A GoPro ebben nagyon sokoldalú, bár a formája miatt úgy néz ki az ember vele, mint Köbüki. :) Az erdőben még az is fontos, hogy ne lógjon ki, ne növelje a magasságom, mert még a sisak pár centijét is nehezen tudtam megszokni, ezért elől használom, bányászlámpa-stílusban, a mellékelt rugalmas fejpánttal rögzítve (az Outdoor-Edition tartozéka). Ez azért jó így, mert ha nekicsapódik egy ág, vagy beesek egy bokorba, akkor sem törik, hanem egyszerűen csak hátracsúszik, de a tok megvédi. Ez a tok egyébként a legjobb dolog. Előnye még ennek a rögzítési módnak, hogy szimmetrikus és a képbe sem lóg bele semmi.

A kamera tudja az 1920x1080-as felbontást is (25/30 fps), de ekkor már jobban tömörít, ezért inkább kisebb felbontásban használom, 1280x720 vagy 1280x960 (25/30 vagy 50/60 fps), ami jobb minőségű. Az utóbbi 4:3 arányú, ennek megvan az az előnye, hogy a függőleges látószög nagyobb, így nem csak a deszka orra látszik, hanem a környezet is. Minél meredekebb egy hegyoldal, ez annál fontosabb. A horizont beállítását meg kell tanulni (és érdemes naponta többször is ellenőrizni), mert előfordult, hogy nem sikerült és egész nap a cipőmet filmeztem.

Ebben a kisebb felbontásban kb. 2 óra 50 perc fér rá egy 16 GB-os kártyára, ami bőven elég, de ehhez egyszer érdemes akkut is cserélni, mert különben a vége már necces lenne. Ezt csak meleg, száraz helyen tegyük, hogy a kicsapódó pára belülről ne fagyjon rá a tokra, ha menet közben lehűl. Legtöbbször azonban elég napi 1,5-2 óra felvétel és egy akku is, hiszen ehhez csak kevesebb üresjáratot kell felvenni.

Stabilizátor az nincs benne, majd ha a gyártók beleteszik, akkor újra megveheted. :( A tapasztalatom az, hogy emiatt kemény havon vagy sípályán nagyon rázkódik a felvétel és szinte élvezhetetlen lesz. Ez ellen csak egy megoldás létezik: a puha szűzhó. :))

Egy érintetlen erdőben lecsúszni semmihez sem hasonlítható élmény. Megvan benne a gyors ereszkedés és a sebesség élvezete is, mint minden lesiklásban, de az útvonalválasztás és a gyors reakciók azok, amiért sokkal jobb, mint egy sima hegyoldal. De ha megállsz és elcsendesedsz, akkor azt is megláthatod, hogy milyen csodálatos a természet. Ezt elmondani nem lehet, de most már meg tudtam mutatni belőle valamit. Talán még az a különleges varázs is átjött, amiért mi annyira szeretjük, hogy már-már ez a szenvedélyünk. Ehhez kellett ez a kamera, és ezért már mindenképpen megérte.
bazsa (snwbrd, frrde, bckcntry)
223 élménybeszámolót írt
223
16 éve tag
2011.11.23. 14:04
helló,
nézz körül a contour tájékán is, van olcsóbb verzió! ;)
Előzmény: (kisskd 123237)
kisskd
3 élménybeszámolót írt
3
12 éve tag
2011.11.02. 00:25
A Tachyon kamerákkal van vkinek tapasztalata? Nézegettem videókat, azok alapján nem tűnik olyan rossznak, de nem találtam túl sokat. Vagy tud esetleg vki más, hasonló áru, kipróbáltan jó típust? Tudom, tudom Contour meg a GoPro, meg főleg a külső kamerás megoldások... de ha van minőségben megfelelő, akkor inkább vmivel olcsóbb megoldást választanék.
rubex
2 élménybeszámolót írt
2
13 éve tag
2011.02.07. 09:58
Sziasztok!
Már én is hagytam el kamerát síelés közben, de akkor sem adom fel! :D
Viszont mindig is problémám volt a megörökítés lementésével. Kerestem laptopot, vagy notebookot, amit vihetek magammal a hetes kiruccanásokra, mert az eddigiek valahogy gyenguszok voltak - lehet velem van a probléma és túl sokat várok tőlük? :D
Na, mindegy, nekem olyan kell, ami bírja az én extremitásomat!
Szerintem tök tuti, már alig várom, hogy megszerezzem :)

----------------hirdetés link törölve-------------------
ezúttal kérjük a felhasználót, hogy fejezze be PR tevékenységét, ez nem hirdető oldal, hanem egy fórum
a moderátorok
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2011.01.11. 23:06
A ragasztó tuti (3M), de a hideg nem tett jót a kapcsolatnak.
Azt sem tartom elképzelhetőnek, hogy a rögzítő talpból kiessen a kamera, annyira erős a kapocs.
Az lehet, hogy zsíros volt a lap, a ragasztó nem tartott rajta eléggé vagy valami külső erőhatás letépte.
Van egy fix rögzítő talp a sisakon meg egy a lécen. Két évig hibátlanul üzemelt minden, idén OT-en elhagytam a rögzítő talpat, de valami letéphette.
Előzmény: (minerel 103384)
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2011.01.11. 22:53
Én csak azért írtam, hogy azért figyeljünk a kamerára is menet közben. Mondjuk ha nekem lenne lehet, hogy egy Tape szalagból és madzag dararabból csinálnék valami biztonsági megoldást ha mégis távozni készülne az eszközünkről
Előzmény: (AAron 103381)
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2011.01.11. 22:42
Bázzz, igazad van, a talpacska leszakadt.
Igazad van, de úgy néztük, hogy nem a ragasztó adta meg magát.
Egyébként nem fannin, hanem az utolsó napon.
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2011.01.11. 22:31
nekem fent van a mai napig a sílécen a kamera rögzítő "talpacska".
A mínusz 15 fokot rosszul bírta, de nem volt gond.
A ragasztás egyszer sem engedett el.
Előzmény: (minerel 103372)
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2011.01.11. 22:21
Csak óvatosan! Egy másik fórum társunkkal történt esetből idézve:

"...Sikerült egy menetet rögzítenem a sisakra szerelt kamerával, majd a következő körben a deszka orrára szereltem fel. Egy darabig semmi gond nem volt, majd egyszer csak eltűnt a kis szemét. Na rohanás gyalog felfelé, de sajnos már nyoma sem volt. :(((((((..."
davidpeter
139 élménybeszámolót írt
139
17 éve tag
2011.01.11. 21:33
Idén én is belekóstoltam a sízés közbeni filmezés örömeibe.

Egy Go Pro HD Hero kamerát szereztünk, amit fejlámpa szerűen, pánttal rögzítettünk a sísisakra. A képe nagyon szép, full HD felbontást tud, hatalmas látószöggel, élesen, minimális kromatikus aberrációval a széleken. Ha végeztem a vizsgákkal, majd teszek fel mintafilmet.

A cucc hóálló, vízálló, erdőálló, csak a hideg kicsit megviseli az aksit. De így is tudtunk -10 fokban egy töltéssel két óra anyagot felvenni. Van hozzá más rögzítési módszer (ragasztható talpak), majd megpróbálom egy ilyennel a léc orrára felapplikálni, de ez a jövő zenéje.

A nagy látószög miatt elsősorban arra alkalmas, hogy az ember a saját sízését vegye (bőven látszik a lécek orra és az és is a képeken), de kis gyakorlással remekül lehet száguldó operatőrként másokat filmezni. Csak figyelni kell, hogy ne legyen nagy a távolság az alany és a kamera között.

Ha valaki ilyesmiben töri a fejét, bátran ajánlom.
eemov
1 élménybeszámolót írt
1
13 éve tag
2010.10.20. 13:09
Sziasztok,

ha kamerastabilizáló-rendszereket kerestek, nézzetek körül az EEMOV termékek között is:

http://www.eemov.com
bazsa (snwbrd, frrde, bckcntry)
223 élménybeszámolót írt
223
16 éve tag
2010.10.10. 22:03
magam is meglepődtem ezen a szájnyalizáson, de most hogy mondod még jobban vigyázok majd! :P
jó lenne már csapatni!
peace,

bazsa
Előzmény: (minerel 90511)
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2010.10.08. 17:54
Gonoszság ilyenkor ilyen filmet feltenni:-)
viszont vigyázz, hogy egy váratlan nyekknél le ne harapd a nyelved!:-))))
Koty
862 élménybeszámolót írt
862
17 éve tag
2010.10.08. 07:37
Jó nézni a friss havat, de azért jó lenne már élőben is látni, érezni :)
Van pár nyersanyagom, de most myáron valahogy nem találkozott a kedvem és a szabadidőm az "alkotáshoz"
bazsa (snwbrd, frrde, bckcntry)
223 élménybeszámolót írt
223
16 éve tag
2010.10.07. 22:52
helló Koty,

nem alkottál valamit a nyáron?
én összeollóztam a tavalyi szezon(ka) jobb jeleneteit:
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:

peace,

bazsa
Előzmény: (Koty 90472)
Koty
862 élménybeszámolót írt
862
17 éve tag
2010.10.07. 22:06
A lézerágyúk nagyon hasznosak a vízszint belövésénél, főleg ha a sisakodon "fityeg" a kamera. Ennek ellenére egy teljes napot ferdén vettem fel Kaprunban : )
Előzmény: (minerel 90460)
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2010.10.07. 19:33
A német rennrad magazinban bukkantam rá:-) Egy összehasonlító teszt van róla a contour HD-val. Még nem rágtam át magam rajta...
Első blikkre nekem bejön.Nem kell Star Wars-ost játszani a lézerágyúkkal:-)
Előzmény: (huligan 90459)
huligan
3493 élménybeszámolót írt
3493
17 éve tag
2010.10.07. 19:25
Úgy látom a termékfejlesztők melóznak rendesen!

Ahogy nézem van vezeték nélküli távirányítója is.
Előzmény: (minerel 90458)
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2010.10.07. 19:18
Vagy elsiklottam felette a fórumban vagy tényleg nem volt szó erről a kameráról:
http://www.driftinnovation.com/
Nagy előnye, hogy végre van rajta kijelző így nem otthon tudom meg, hogy jól sikerült e a beállítás.
Observer
485 élménybeszámolót írt
485
19 éve tag
2010.08.25. 18:55
Gopro felhasználóktól kérnék egy kis segítséget: elvileg van benne olyan funkció, hogy bizonyos időközönként készít automatikusan egy-egy képet (pl. 30 másodpercenként). Ezt a programot hányas funkciószám alatt tudom elérni? Sajnos nincs nálam a kézikönyv :( (Nekem Hero van, ha ez számít)

Ha jól emlékszem írta már valaki a fórumban, hogy az így készített képeket összefűzte és egy videó lett belőle. Ezt hogyan lehet megcsinálni?

Előre is köszi az infókat!
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.