Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Síelésünk kivesézése

ÜZENETEK (3138)Időben csökkenő Időben csökkenő
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.19. 13:26
"De én nem egy karcolásos síhaladásról beszéltem itt általában, hanem az optimális carving kanyarokról."

"Ha elégedett vagy azzal, hogy egy nagyot csavarsz a léceiden..."

Elárulom neked, hogy a karving technikánál egyáltalán nem kell csavarni a léceken. Előre-hátra dülöngélni pedig a bemelegítéskor kell.
Persze egy könyv megírásához nem feltétlen kell tudni síelni. Elég ismerni a betűket, és megpróbálni a tudományosság látszatát kelteni.
(Egyébként mi a fene az a "karcolásos síhaladás"?)

"Ez attól függ, milyen nívón szeretnél síelni."

Amilyen nívón te a könyvedben leírod a síelés technikáját, azon a nívón egészen biztos, hogy nem akarok síelni. Mert az alapfogalmakkal sem vagy tisztában.
Előzmény: (JaniJuli 219778)
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2023.12.19. 10:32
1. szerintem nem jött vissza. Inkább az van, hogy síversenyzőknek szükségük lehet a léccsavarásra a karcolás előtt, mert úgy teszik le a pályát, hogy másképp nem lehet megoldani.
Kezdőknél és közepes szinten a lécelcsavarás mindig ott volt, van és lesz.
A lécelcsavarás sodródást okoz és így ez semmiképpen nem adhat ki egy optimális carving kanyart, hiszen sodródással kezdődik.

2. Te azt írod "carving" én azt írom "optimális carving". Az optimális carving számomra azt jelenti, hogy a lécek karcolják a havat a kanyarív kezdetétől végig az élváltás középpontjáig. Ezt viszont lehetetlen elérni, ha nem mozog a tested a lécek fölött hátrafelé egyfolytában a kanyarív folyamán.
Előzmény: (jóska63 219782)
jóska63
526 élménybeszámolót írt
526
15 éve tag
2023.12.19. 08:44
1., A csavarás visszajött a sielésbe

2., az hogy carvingot a sí elején-közepén-végén vagy a helyzetünket változtatva hajtjuk vissza az meg attól függ, hogy milyen meredek a pálya, mennyire kemény a pálya és a sílécünk az directional vagy new skul illetve hova furattuk fel a kötést - alapesetben a kanyar a síközepén állva tesszük

De érteékelendő, hogy megjött a felismerés hogy legtöbbször elöl kezdünk és a sívégén fejezzük be, de hangsúlyozom először carvingolni kell a síközepén állva megtanulni utána jöhet
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2023.12.19. 05:57
Ez attól függ, milyen nívón szeretnél síelni.
Ha elégedett vagy azzal, hogy egy nagyot csavarsz a léceiden a hófelszínen és ezzel helyettesítesz egy optimálisabb élváltást, akkor ez a téma tényleg túl van bonyolítva számodra.
Ha viszont el szeretnéd érni az optimális carving kanyarokat egy számodra optimális pályán, akkor ezeket a dolgokat nem lehet kikerülni, ez nagyon alapvető és elengedhetetlen része az ilyen kanyaríveknek..
Előzmény: (magnum56 219775)
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2023.12.19. 05:51
Itt van egy videó
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:


Szerintem nagyon fontos ezeket a dolgokat tüzetesen és részletesen átgondolni az agyadban és ezzel felkészülni a síelésre.
Előzmény: (MM 219772)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.19. 05:24
Nem bonyolítod túl ezeket a dolgokat?
Előzmény: (JaniJuli 219760)
MM
563 élménybeszámolót írt
563
15 éve tag
2023.12.18. 23:08
Hello,
Volna erröl videotok?

Nagyon èrdekel de szövegesen leirva kicsit nehéz belöle tanulni.

Kôszi
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2023.12.18. 08:57
De én nem egy karcolásos síhaladásról beszéltem itt általában, hanem az optimális carving kanyarokról.

Lehetetlen középen maradni a léc fölött ilyenkor, kénytelen vagy előre - hátra mozogni a lécek fölött. Előre haladsz a lécek fölött a kanyarív beindítása előtt és hátra az egész kanyarív folyamán.
Előzmény: (jóska63 219759)
jóska63
526 élménybeszámolót írt
526
15 éve tag
2023.12.18. 07:24
Simán lehet ugyis carving kanyart csinálni, hogy a sí közepén állsz és csak döntögeted a térdedet - keress egy nagyon-nagyon lapos pályát indulj el esésvonalban és tedd a kezedet a térdeidre nyomd meg őket és addig várj amig a hegyfelé nem mész és megállsz

Ha ezt érzed a síközepén állva akkor ezeket össze lehet kötni vízszintesen váltva ez az alap.

Utána igen jön az előre hátra mozgás - ami nem minden szituációban alkalmazandó, mert pl a kompresszió megtréfálhat. De ez már csak a carving vállfaja hogy előre hátra mozgatós vagy milyen, itt már bejön az is hogy milyen stílusú a léced és azonbelül is hova van furva a kötés, mennyire tart a síd vége stb-stb
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2023.12.18. 06:54
Itt az ideje, hogy elkezdjünk logikusan gondolkozni az optimális carving-ról.

Igazat adok neked abban, hogy különböző képen el lehet érni azt, hogy a lécek végig karcolják a havat. Ez megmagyarázza a különböző stílusok közötti különbségeket. De ha logikusan átgondolod, akkor rá kell jönnöd, hogy a legnagyobb lécterhelésnek hátrafelé kell költöznie az egész optimális carving kanyarív folyamán.

Mikor beindítasz egy optimális karcolásos kanyarívet, akkor a lécek csöreinél kell lennie a legnagyobb lécterhelésnek, majd ez hátrafelé vándorol a léceken és mikor az élváltás középpontjába kerülsz, pont mielőtt teljesen a lapjaira fekszenek a lécek, akkor a legnagyobb lécterhelésnek a lécek farkainál kell lennie. Csak így lehet végig karcolni a havat a kikormányzás végéig (az élváltás középpontjáig). Mindig a kikormányzás, az élváltás átgondolása okozza a legtöbb hibás elképzeléseket.
Az élváltás középpontjában tehát nem az a cél, hogy a tömegcentrumod közepéből kiinduló függőleges vonal a léc közepére mutasson, hanem az, hogy a léc farkára mutasson.

Ha van tapasztalatod ilyen síkanyarokról, akkor érezned kell ebben a pillanatban, hogy teljesen a lécek farkait nyomod ebben a pillanatban leginkább. Ilyenkor persze alacsonyak a lécnyomások, mert te térdhajlítással jutottál ide, aminek a célja pont a tehermentesítés.
Ez a mély tehermentesítés lényege az én szememben.

Innen egy kis törzsi előrebillenés az esésvonal felé kombinálva a bokából végrehajtott élezésekkel, képes beindítani egy új karcolásos kanyarívet.

Ha felső testedet előredöntöd (csípőből, ez csípő ízületi hajlítás), az élváltás középpontjában, akkor az a függőleges vonal a tömegcentrumod középpontjából előre fog költözni a lécek fölött, de csak kis mértékben. A térdek behajlítása sokkal nagyobb hatással van erre a vonalra.

Ha ezeket a dolgokat belátod, akkor könnyen megértheted, hogy a legoptimálisabb akkor előredőlni a felső testeddel, mikor beindítod az új kanyarívet (bekormányzás) és az apex után inkább sokkal jobb felemelni kicsit a felső testedet.

A nappali szoba esete, egyáltalán nem jelent sokat egy optimális carving kanyar megértéséhez, inkább csak bezavar szerintem.
VÁrpád
266 élménybeszámolót írt
266
4 éve tag
2023.12.06. 07:06
Egggy biztosss!! Nem univerzális waxot használ! Szerinn. tem!
De cáfoljátok bátran , ha másként gondoljátok!
Előzmény: (gaboca 219434)
gaboca
3376 élménybeszámolót írt
3376
15 éve tag
2023.12.03. 08:54
Ez az ember is tudja úgy venni a buckás kanyarokat, keresztbe is veri kanyar előtt, mint egy sít a sebesség kontroll miatt! :-D


Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
endre77
317 élménybeszámolót írt
317
4 éve tag
2023.12.03. 03:00
Ja hat a Pallander Neki volt az egyik legtokletesebb Gs tecnikaja!
Előzmény: (gaboca 219320)
jóska63
526 élménybeszámolót írt
526
15 éve tag
2023.12.01. 13:15
Nem ő van lent, hanem a lába van fent!!!

A sielés egyik technikai alapja, hogy a test nem mozog, a centerben van - a fej mindig és a test mindig ugyan ott van csak a láb a csipő és a kezek helyzete változik.
keskesonka
181 élménybeszámolót írt
181
16 éve tag
2023.12.01. 11:24
ja hihetetlen mennyire lent van par buckaban mikozben fordul
Előzmény: (Lackó 219391)
keskesonka
181 élménybeszámolót írt
181
16 éve tag
2023.12.01. 11:23
korrekcio a WC tartashoz: ugy ertem hogy a labszar kb fuggoleges, a comb kb vizszintes es a combra hajolsz felsotesttel.
deckard
102 élménybeszámolót írt
102
17 éve tag
2023.12.01. 09:32
Amúgy a tavaszi vizes még a legemészthetőbb formája buckázásnak... a másik véglet a versenyre épített mogulpálya. Amit a videón csinálnak az hot-dog ahonnan az egész freestyle/mogulsízést (mint a versenyzési forma) indult
Előzmény: (Lackó 219391)
jóska63
526 élménybeszámolót írt
526
15 éve tag
2023.11.30. 21:05
1., A bucka sielés lényege, hogy a sícsőrét rakod be a helyre és lehetőleg mindig lefelé nézz

2., carving sivel nem lehet bucka sielni - a figura siléce szerintem ugy 25-27 m rádiuszu legalább - a pro buckasielőé ennél nagyobb - meg az vékonyabb os, hogy gyorsabban lehessen élt fogni
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2023.11.30. 20:03
Ez brutál komoly! Jó arc is, és nagyon tud, buckáson én ilyet még nem is láttam.

1:42 - 1:45 között van pár olyan kanyar, ahol látszik a haladó síelés lényege. Nem "farol", nem "keresztbe veri", nem "lapján forgat" vagy egyéb marhaságok, hanem a sít a csőrével befűzi, bedugja a kanyarba.

Oké, ezt ő "kicsit" :-) brutális körülmények között és módon teszi, de minden rendes kanyar lényege jól látszik, azaz a sí befűzése a leendő kanyarba.

A végén a csajjal meg a kutyával jó fej volt... :-D
keskesonka
181 élménybeszámolót írt
181
16 éve tag
2023.11.30. 12:23
Nem vitakent.

Szimmetrikus hoeke video a 219167-eshozzaszolasban van.

WC ules. Probalj meg megallni ugy a nappaliban h a terd kb vizszintes es a labszar kb fuggoleges es kozben rahajolsz a labszaradra. Ez nagyjabol megy, ezt az allast lathatod a videon meg a kepeken amiket linkeltel. Ez azert van mert sulypont nagyjabol a labfejed folott van.
Utana probald meg ugyanezt fuggoleges felsotesttel (ezt csinaja a Hirscher a videon), egybol hatra fogsz esni, ez azt mutatja hogy a sulypont jelentosen a labfejek mogott van. Erre utalt Endre.

Vegig karcolva meg lehet sielni kulonbozo technikakkal, szoval szerintem az optimalis carving onmagaban nem mond semmit.
Előzmény: (JaniJuli 219276)
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.