Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Síelésünk kivesézése topikból

ÜZENETEK (42)Időben csökkenő Időben csökkenő
keskesonka
181 élménybeszámolót írt
181
16 éve tag
2023.12.01. 11:24
ja hihetetlen mennyire lent van par buckaban mikozben fordul
Előzmény: (Lackó 219391)
keskesonka
181 élménybeszámolót írt
181
16 éve tag
2023.12.01. 11:23
korrekcio a WC tartashoz: ugy ertem hogy a labszar kb fuggoleges, a comb kb vizszintes es a combra hajolsz felsotesttel.
deckard
102 élménybeszámolót írt
102
17 éve tag
2023.12.01. 09:32
Amúgy a tavaszi vizes még a legemészthetőbb formája buckázásnak... a másik véglet a versenyre épített mogulpálya. Amit a videón csinálnak az hot-dog ahonnan az egész freestyle/mogulsízést (mint a versenyzési forma) indult
Előzmény: (Lackó 219391)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2023.11.30. 20:03
Ez brutál komoly! Jó arc is, és nagyon tud, buckáson én ilyet még nem is láttam.

1:42 - 1:45 között van pár olyan kanyar, ahol látszik a haladó síelés lényege. Nem "farol", nem "keresztbe veri", nem "lapján forgat" vagy egyéb marhaságok, hanem a sít a csőrével befűzi, bedugja a kanyarba.

Oké, ezt ő "kicsit" :-) brutális körülmények között és módon teszi, de minden rendes kanyar lényege jól látszik, azaz a sí befűzése a leendő kanyarba.

A végén a csajjal meg a kutyával jó fej volt... :-D
keskesonka
181 élménybeszámolót írt
181
16 éve tag
2023.11.30. 12:23
Nem vitakent.

Szimmetrikus hoeke video a 219167-eshozzaszolasban van.

WC ules. Probalj meg megallni ugy a nappaliban h a terd kb vizszintes es a labszar kb fuggoleges es kozben rahajolsz a labszaradra. Ez nagyjabol megy, ezt az allast lathatod a videon meg a kepeken amiket linkeltel. Ez azert van mert sulypont nagyjabol a labfejed folott van.
Utana probald meg ugyanezt fuggoleges felsotesttel (ezt csinaja a Hirscher a videon), egybol hatra fogsz esni, ez azt mutatja hogy a sulypont jelentosen a labfejek mogott van. Erre utalt Endre.

Vegig karcolva meg lehet sielni kulonbozo technikakkal, szoval szerintem az optimalis carving onmagaban nem mond semmit.
Előzmény: (JaniJuli 219276)
keskesonka
181 élménybeszámolót írt
181
16 éve tag
2023.11.30. 12:12
:D nagyon jol nez ki ahogy megy. Viszont ez 1:40 utan meg jobb

Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
Előzmény: (gaboca 219283)
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2023.11.24. 07:24
Most megint ott tartasz, mint a legtöbben ebben a fórumban.
Mikor elfogynak a konkrét érveid, például képekkel bizonyítom, hogy teljesen rossz az észrevételed és véleményed, akkor eljött az ideje a sértegetésnek. Ez azonban nem hat rám, ezt meg kell, hogy mondjam. Méghogy nem ül le a sízö mintha WC-n ülne, azon avideón amit kitettem, hiszen sokkal inkább leül, mint a te általad annyira éltetett sítanárod ezen a videón amit utoljára feltettél!!!
Az egyetlen személy akit én itt nagyra becsülök, az "Keskesonka". Ö érvekkel áll elö és ezekkel tud is rám hatni.
Sajnos túl kevés személy ír ebben a fórumban és attól félek, hogy ennek az az oka, hogy ti akik annyira domináltok, túl agresszív módon írtok, ahelyett, hogy próbálnátok megérteni egymást és segíteni egymásnak.
Előzmény: (endre77 219292)
endre77
317 élménybeszámolót írt
317
4 éve tag
2023.11.23. 00:24
Meg annyit En Tole tanultam ...tanulok sielni...technikailag nagyon keves ember van a kozeleben az egesz vilagon!!komoly VB-s csapatoknal staroknal volt edzo es technikai szakerto tancsado....mar sajnos fizikailag nincs olyan allapotban hogy sieljen!!De a videoinkat kielemzi barati alapon!!...Szoval igy nez ki egy technikailag osszerakott Gs sieles....ahol a mozgas minden kis reszlete a helyen van!!
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
Előzmény: (endre77 219292)
endre77
317 élménybeszámolót írt
317
4 éve tag
2023.11.23. 00:16
Jani Juli!..Te egy intelligens rendes embernek tunsz jo szandeku is vagy!!....A situdasodrol es hozzaertesedrol mar megirtam parszor a velemnyemet...a konyved.???huuu az meredek....hat azt mar gondolom paran rajtam kivul is ertekeltek!!!

EZEN ALAPULVA..nem is proballak meggyozni arrol amit en irok gondolok...

Az helyett hogy a konyvedet ajanlgatod..had hivjam fel a figyelmedet...DE MINDENKI MASET IS!!!

Ha valakit erdekel a jo sieles ..minden reszelete..MINDEN APRO RESZLETE!!!!!Technikailag eszkozok beallitasok HAT EZT A KONYVET OLVASSATOK!!!


S minden kerdesetekre talaltok tokeltes egyenes valaszt nem nyakatekert ertelmetlen baromsagokat!!...SAJNOS ANGOL NYELVTUDAS kotelezo...!!https://www.barnesandnoble.com/w/ultimate-skiing-ron-lemaster/1101107270
Előzmény: (JaniJuli 219276)
deckard
102 élménybeszámolót írt
102
17 éve tag
2023.11.22. 21:15
Láttam ilyet Kelen Ádámtól élőben ráadásul keményre fagyott műhavon (hobbisízős terminológiával: jégen:))... mondjuk Ádámot nézni gyakorlatilag mindig élmény, pályán vagy pályánkívül, mindegy.
Előzmény: (Lackó 219288)
gaboca
3375 élménybeszámolót írt
3375
15 éve tag
2023.11.22. 21:00
Nem szar érzés lehet az biztos, én ezt sajna csak álmomban élhetem át! :-D
Előzmény: (Lackó 219288)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2023.11.22. 20:58
Az ott gyönyörű!
És nem csak az, hogy nem száll el, és szépen lerakja magát, hanem az, ahogy ívre rakja!
Nem lehet szar az érzés... :-)
Előzmény: (gaboca 219283)
gaboca
3375 élménybeszámolót írt
3375
15 éve tag
2023.11.22. 19:59
Az utolsó videón, 20 másodpercnél ott a bukkanón..
Önkéntelenül kiszakadt belőlem: azt a k. anyád, de tudsz...! :-D
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2023.11.22. 16:18
Hóeke: nincs ott semmilyen videó amire utalsz. Én azt nevezném aszimmetrikus hóekének, ahol nem élezzük a léceket soha egymás ellen, hanem az ívbelső a lapján fut, miközben élezzük az ívkülsöt. Próbálok ide feltenni 2 fényképet erről. Ha nem menne itt van egy videó.
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
Mindez eléggé unalmas már szerintem, mert a nevek csak nevek...

Mély-magas: Azért írtam, hogy nem gondolod komolyan, mert ez a videó csak egy gyakorlatot mutat be, nem optimális carving.

Endre: nem kell elolvasnom 2x. Nincs itt sem igazad szerintem. Ehhez is felteszek 3 képet, ha sikerül, mindhárom ebböl a videóból van kivágva. Nézd meg magadnak, hogy a lécek fölött hol van a súlypontja. Én határozottan látom, hogy a lécek farkai fölött van, annak dacára, hogy csípöböl elödedöl, és ez azért van, mert a nagyfokú térdhajlítások teljesen dominálnak a felsö test elöredöntése fölött.

Optimális carving: de mennyire, hogy van. Én azt nevezem optimális carvingnak, mikor a lécek végig karcolják a havat mindaddig, amíg az élváltás középpontjában a lapjaira nem kerülnek a lécek. Ez elérhetö. Ennek legfontosabb feltétele, szerintem, hogy a nulla élszög elött és után eléggé egyenletesen változzanak az élszögek és ehhez nagyon sokat segít a mély tehermentesítés (az én definicióm szerint, ami neked nem eléggé mély) és a korai bokával létrehozott élezések.
Nincs élezve a két léc egymás ellen. Ezért nevezik ezt aszimmetrikus hóekekanyarnak szerintem.
Nincs élezve a két léc egymás ellen. Ezért nevezik ezt aszimmetrikus hóekekanyarnak szerintem.
Itt szerintem jól látható, hogy a súlypontja a lécek farkai fölött van, akármennyire is elöredöl a felsö testével.
Itt szerintem jól látható, hogy a súlypontja a lécek farkai fölött van, akármennyire is elöredöl a felsö testével.
Itt szerintem jól látható, hogy a súlypontja a lécek farkai fölött van, akármennyire is elöredöl a felsö testével.
keskesonka
181 élménybeszámolót írt
181
16 éve tag
2023.11.22. 11:16
Hoeke: nem arrol ment a vita, h mi a jo a kezdoknek, hanem h a konyvedben asszimetrikus hoeket nevezel szimmetrikusnak (meg h szimmetrikus letezik-e -> letezik, lasd a videot).

Mely: mi az h nem gondolom komolyan? Ez a mozdulat ami mely tehermentesit es mutatja a fizikai lenyeget (kevesebb suly a lecen a sulypont lefele valo "esese" miatt). Nem azt mondtam, h ez jo, nem azt mondtam h ez rossz, ez demonstralja amit meg kell erteni.

A video amit linkeltel az inkabb a si atengedeset mutatja mint mely tehermentesitest, bar azzal h rahuzza a felsotestet a sztem sulypont inkabb lefele megy, de e csipoje meg combjai felfele szval nehez megallapitani.
Plusz mondom ez a mely es magas eroltetese carvingban... Nem biztos h erdemes.

Egyebkent mielott ilyen felsobbsegesen oltod az Endret, ha elolvasnad 2x amit ir ertened h arra utal a hatrakerules hianyolasaval, h a felsotesttel rahajol a combjaira, ezert nem kerul hatra mint pl. a Ligety az azelotti videoban v a Hirscher szlalomban. Az, h hatul van-e nem attol fugg, h hol a feneke a sielonek, hanem h a tomegkozeppont hol van, de lehet folosleges ezt magyaraznom itt irasban. Amirol beszel WC poziciot lasd pl. a lenti videoban kb 5 secnel a stanglik kozott feluton (ha valaki olvassa ezt aki sielni akar tanulni innen, ne eroltesse ezt a helyzetet mert vegig hatul fog maradni).

Kattints a képre a videó megtekintéséhez:


"Optimalis carving" egyebkent nincs, meg ha mindenki a sajat kanyartechnikajat is nevezi annak (ezt ne vedd magadra, ez ilyen altalanos tapasztalat). Technikak vannak amiket hasznalni lehet/erdemes bizonyos helyzetekben. Nem attol igazan jo egy sielo h egyfajta mozgastipust begyakorol es foggal korommel ragaszkodik ahhoz, hanem h buckatol, jegen at, kergesre fagyott melyhoig lapostol meredekig, lectol fuggetlenul (mindegy h rockeres puder lec, mai FIS lec v regi egyenes si) kontrollaltan tud kozlekedni es ha akarja meg is tudja kuldeni. Ehhez szuksegesek bizonyos alapmozdulatiok amiket be kell gyakorolni meg megerteni h mikor erdemes hasznalni, sok km, meg megfelelo eronlet. Nyilvan egy versenyzonek meg egy freestyle pronak mas a mozgaskepe meg mashol vannak az erossegeik, de az alapok vhol ugyanazok. Lasd pl Marcus Caston mindegy h mit siel palyan all mountain sin, v. egyenes lecen kemeny havon, egyszeruen jo nezni mert rendben vannak az alapjai. Megsielne neked a kompresszios lenduletet, meg magastehermentesitett kanyart is meg szlalom sivel is barmit ket kor utan.

Egyenes si
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:


Carving
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
Előzmény: (JaniJuli 219183)
VÁrpád
266 élménybeszámolót írt
266
4 éve tag
2023.11.16. 11:56
Köszönöm! Kerek egész! Privátban lesznek kérdéseim, kinti oktatók hozott lécnél miket kértek, nem zavarnám össze a most jó mederben folyó kommenteket!
Előzmény: (Lackó 219191)
fezso6
139 élménybeszámolót írt
139
15 éve tag
2023.11.16. 08:05
Én mindenkinek a rendes felszerelést ajánlom. Nem sokkal többet, mint amire szükség van, de inkább kicsit többet, "komolyabbat", mint gyengébbet.
Előbbi egyrészt fejlődésre ösztönöz, mert kicsit meg kell dolgozni vele, "bele kell nőni", viszont az ilyen cuccban benne van a fejlődés lehetősége.
Egy gyenge lécben/cipőben nincs benne a normális fejlődés, csak a kínlódás.

Teljesen igazad van ,saját tapasztalat is.A többihez nem értek, csak egy lelkes amatőr vagyok!
Előzmény: (Lackó 219191)
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2023.11.16. 05:51
Nagyon jót írsz, egyetértek vele.
Előzmény: (Lackó 219191)
gaboca
3375 élménybeszámolót írt
3375
15 éve tag
2023.11.15. 23:03
Korrekt minden szava!
Előzmény: (Lackó 219191)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2023.11.15. 21:07
Én mindenkinek a rendes felszerelést ajánlom. Nem sokkal többet, mint amire szükség van, de inkább kicsit többet, "komolyabbat", mint gyengébbet.

Előbbi egyrészt fejlődésre ösztönöz, mert kicsit meg kell dolgozni vele, "bele kell nőni", viszont az ilyen cuccban benne van a fejlődés lehetősége.
Egy gyenge lécben/cipőben nincs benne a normális fejlődés, csak a kínlódás.

Nálam egy kezdő/középhaladó gyerek is kapjon rendes felszerelést.
Tehát egy kis rádiuszú, jól élezett és rendes szerkezetű lécet, megfelelő méretű, jó formájú cipőt.


Egy gyenge és/vagy életlen léccel vagy(és) egy túlméretes és/vagy rossz formájú cipővel semmilyen szinten nem lehet síelni vagy síelni tanulni.

A régi, "párhuzamos" lécek felejtősek, egyáltalán nem jók tanulásra, teljesen kezdőknek sem. (Mert ma mást tanulnak a kezdők, mint 30 évvel ezelőtt.)

Nagyobb gyerekeknél, középhaladótól felfelé a habos CAP lécek felejtősek, lépni kell a rendes famagos szendvics sík felé.

Rádiusz: Kezdőknél is kicsi legyen!

Élezés: Élezve! Igen, éles sível lehet csak rendesen síelni. Végig élezve, kezdő gyerekeknél a vége finoman letörve.
De elől mindenképpen éles, elől letörni tilos!

Középhaladótól felfelé (biztosan, tempósabban síelt hóekeívek) már végig élezett sí, nem kell letörni hátul sem!

Egyes esetekben előfordulhat, hogy mégis le kell törni hátul, de ez csak a pályán, gyakorlás közben derül ki, és ne a tanuló döntse el, hanem az oktató!

Keményebb pályára mindenképpen így élezett (és waxolt!) legyen a léc. Nyilván egy finom puha pályán nem fog feltűnni, ha életlenebb, de azért lehetőleg legyen rendben ott is.

Rocker vagy camber. Én személy szerint nem szeretem kezdőknél sem a rockeres léceket, jobb a normál teljesen camber. A tip rocker nehezíti a jó forgatás megérzését, tanulását.
Persze ma nehéz elkerülni a tip rockert a kezdő léceknél, de ha van választás, akkor ne legyen tip rocker sem.

Léchossz. Teljesen kezdő gyereknél nem érhet a válláig. Középhaladótól már lehet picit hosszabb, de ez mindig egyéni elbírálást igényel. Van, aki óvatos, megragad a lassú síelésnél, ezért rövidebb léc kell neki, de van, aki bátrabb tempósan megy, gyorsan fejlődik, nála lehet, illetve kell növelni a hosszt, nyilván ésszel, nem 20 centinként.

Általánosan igaz, hogy gyerekeknél a testmagassághoz mért léchossz mindig kicsit kevesebb, mint felnőtteknél.
Előzmény: (VÁrpád 219181)
következőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.