Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Síelésünk kivesézése topikból

ÜZENETEK (25)Időben csökkenő Időben csökkenő
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2023.11.16. 05:51
Nagyon jót írsz, egyetértek vele.
Előzmény: (Lackó 219191)
gaboca
3375 élménybeszámolót írt
3375
15 éve tag
2023.11.15. 23:03
Korrekt minden szava!
Előzmény: (Lackó 219191)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2023.11.15. 21:07
Én mindenkinek a rendes felszerelést ajánlom. Nem sokkal többet, mint amire szükség van, de inkább kicsit többet, "komolyabbat", mint gyengébbet.

Előbbi egyrészt fejlődésre ösztönöz, mert kicsit meg kell dolgozni vele, "bele kell nőni", viszont az ilyen cuccban benne van a fejlődés lehetősége.
Egy gyenge lécben/cipőben nincs benne a normális fejlődés, csak a kínlódás.

Nálam egy kezdő/középhaladó gyerek is kapjon rendes felszerelést.
Tehát egy kis rádiuszú, jól élezett és rendes szerkezetű lécet, megfelelő méretű, jó formájú cipőt.


Egy gyenge és/vagy életlen léccel vagy(és) egy túlméretes és/vagy rossz formájú cipővel semmilyen szinten nem lehet síelni vagy síelni tanulni.

A régi, "párhuzamos" lécek felejtősek, egyáltalán nem jók tanulásra, teljesen kezdőknek sem. (Mert ma mást tanulnak a kezdők, mint 30 évvel ezelőtt.)

Nagyobb gyerekeknél, középhaladótól felfelé a habos CAP lécek felejtősek, lépni kell a rendes famagos szendvics sík felé.

Rádiusz: Kezdőknél is kicsi legyen!

Élezés: Élezve! Igen, éles sível lehet csak rendesen síelni. Végig élezve, kezdő gyerekeknél a vége finoman letörve.
De elől mindenképpen éles, elől letörni tilos!

Középhaladótól felfelé (biztosan, tempósabban síelt hóekeívek) már végig élezett sí, nem kell letörni hátul sem!

Egyes esetekben előfordulhat, hogy mégis le kell törni hátul, de ez csak a pályán, gyakorlás közben derül ki, és ne a tanuló döntse el, hanem az oktató!

Keményebb pályára mindenképpen így élezett (és waxolt!) legyen a léc. Nyilván egy finom puha pályán nem fog feltűnni, ha életlenebb, de azért lehetőleg legyen rendben ott is.

Rocker vagy camber. Én személy szerint nem szeretem kezdőknél sem a rockeres léceket, jobb a normál teljesen camber. A tip rocker nehezíti a jó forgatás megérzését, tanulását.
Persze ma nehéz elkerülni a tip rockert a kezdő léceknél, de ha van választás, akkor ne legyen tip rocker sem.

Léchossz. Teljesen kezdő gyereknél nem érhet a válláig. Középhaladótól már lehet picit hosszabb, de ez mindig egyéni elbírálást igényel. Van, aki óvatos, megragad a lassú síelésnél, ezért rövidebb léc kell neki, de van, aki bátrabb tempósan megy, gyorsan fejlődik, nála lehet, illetve kell növelni a hosszt, nyilván ésszel, nem 20 centinként.

Általánosan igaz, hogy gyerekeknél a testmagassághoz mért léchossz mindig kicsit kevesebb, mint felnőtteknél.
Előzmény: (VÁrpád 219181)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2023.11.15. 20:43
Jogos, igazad van, figyelmetlenségből hülyeséget írtam. :-/

Az első (öncélúan guggolászós) és harmadik (dülöngélő hóekézős) videókra gondoltam, mint nézegetésre nem ajánlottra.

Tina síelésével természetesen semmi baj! :-)
Előzmény: (esslegg 219182)
endre77
317 élménybeszámolót írt
317
4 éve tag
2023.11.15. 13:10
Itt a pont azon a sielesen ott van minden technikailag! Elore ,hatra,leguggol-kiegyenesedik...NEM FEL ALL!!!

Minden ami kell!!!
Előzmény: (esslegg 219182)
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2023.11.15. 06:13
Hóeke: pont itt van a gond a kezdőkkel. Mikor azt állítja a sítanár, hogy semmit nem kell csinálni a lábakkal, csak a felső testen kell változtatni a hóekében, akkor ez lesz a vendégek nagy átrázása.
A sítanárban automatikus az a mozdulat, hogy lazítják, felemelik kicsit az ívbelső lábat/lécet, de ez nem automatikus a kezdö vendégeknél. Semmi nem akadályozza meg, hogy a vendég túlterhelje az ívbelső lécét és ezzel elrontsa a kanyart, mert ezt térdhajlítással és láblazítással, lécfelemeléssel lehet csak biztosítani. A felső test munkája besegít, megkönnyíti az ívbelső léc tehermentesítését, de ez önmagában nem elegendő. Én pont arra használom a hóekekanyarokat, hogy tudatossá tegyem a vendégeknél ezzel, a két léc különbségét, az ívkülsöt terhelni azzal, vagy miközben tehermentesíted az ívbelsőt, amihez besegít a felső test munkája.
Számomra ez az egyetlen értelme a hóekének, hogy pont erre ráérezzen a vendég.

Mély tehermentesítés: ezt nem gondolod komolyan. Ez a video egyáltalán nem optimális carvingot mutat. Akkor optimális szerintem egy carving kanyar, ha az élszög változás egyenletes a 0 élszög előtt és után. Újra hangsúlyozom, hogy számomra a jó, dinamikus optimális síelés a legfontosabb, nem pedig a fizikai tudományos definíciók elkülönítése.
esslegg
97 élménybeszámolót írt
97
17 éve tag
2023.11.15. 05:43
Azért a középső - Tina Weirather-es - videót én szívesen nézegetem sokáig, és nem a csaj miatt :-)
Előzmény: (Lackó 219174)
VÁrpád
266 élménybeszámolót írt
266
4 éve tag
2023.11.14. 22:33
Mi a véleményetek tapasztalatotok oktatóként (hóeke gyerek kezdő max 140 cm léc ig)

- kis rádiuszú éles léccel ( camber/ rocker)
- kis rádiuszú hosszan lebutított léccel ( camber/ rocker)
- nagy rádiuszú éles ( régebbi egyenes első carv) léccel ( camber)
Továbbá a jeges/ kezelt havas pálya mátrixaiban ( itt a friss hó /összegyúrt pálya műanyag pálya kimaradhat!)

Test/léchossz arány, kezelhetőség stb!
Előzmény: (Lackó 219178)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2023.11.14. 21:26
Igazad van, és épp ezért írtam erre, hogy kellemetlen nekem vele kapcsolatban megjegyeznem, hogy illene nem flegmán síelni egy oktató videóban.
Sajnos máskor is "csak megáll", meg "csak lejön".
Ilyet nem szabadna.

Ahogy én tanultam, "a tanítványok előtt csakis az elvárt mozgás mutatható".

De -ahogy írod- még így is látszik, hogy hogyan működik egy korrekt hóeke.
Előzmény: (deckard 219177)
deckard
102 élménybeszámolót írt
102
17 éve tag
2023.11.14. 21:10
Azért azt adjuk meg a Graham Bellnek, hogy a hóekét itt nem demonstratíve síeli, hanem csak azért, hogy közben kényelmesen tudjon magyarázni. De ebből (is) látszik, hogy mennyire ösztönösebb, természetesebb ez, mint a kihajolós régi.
Előzmény: (Lackó 219175)
VÁrpád
266 élménybeszámolót írt
266
4 éve tag
2023.11.14. 20:56
Igen! Úgy van!
Előzmény: (Lackó 219175)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2023.11.14. 20:46
Erre gondoltál?

Csak mert ez aszimmetrikus hóeke. Lehet, hogy elsőre szimmetrikusnak látszik, de nagyon nem az.

A belső térdet érdemes figyelni, ott látszik a lényeg! Látszik, ahogy húzza befelé-felfelé a belső térdet, oldalt. Emellett azt is nézd, hogy a külső láb vonala egybeesik a felsőtest vonalával, nem csinál benne törést, nem hajol ki a külső síre. Nem törekszik a külsőre ráterhelni, azt meghagyja annak, hogy a kanyarban úgyis megjönnek azok az erők, amik elkezdik nyomni a külsőre.

(Tudom, ilyet nem illik írni, de sajnos általában elég flegmán síel a fickó, ahogy itt, a hóekés résznél is, ezért nem látszik mindig jól. Oktató videóban szebben illene síelni...)

2:48-nál van az ominózus rész:

Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
Előzmény: (VÁrpád 219173)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2023.11.14. 20:32
Tökéletes (és egyben elrettentő) példa videókat találtál.
A hozzájuk tartozó leírásod is pontos.

Ezeket a videókat valóban nem tanácsos sokáig nézegetni... :-/
VÁrpád
266 élménybeszámolót írt
266
4 éve tag
2023.11.14. 20:00
Ebben is nagyon jó a szimmetrikus hóeke csak sulypontáthalyezéssel! Es a többi része is! Youtube on keressétek!
E6559347-2F04-4DD3-9BD4-CC46FB16AB94.png
VÁrpád
266 élménybeszámolót írt
266
4 éve tag
2023.11.14. 19:45
Nem sikerült tabon áttennem de a youtubonon ezen a videón sokat látni azokból az ívekből-(parabolákból) ahogy megnyomja a végét!
Előzmény: (VÁrpád 219168)
8C9EF792-9AB6-4DC2-AA48-2AAF2A6CDB8F.png
VÁrpád
266 élménybeszámolót írt
266
4 éve tag
2023.11.14. 17:57
Az első nagyon jól bemutatja! Le akartam rajzolni de így már nem kell! Ez a ember nagyon jó videókat tölt fel a youtube ra! Nyílván a nagyobb sebesség a szűk kanyar, az ívek - (esetenként parabola alakú)a lécben feltöltött energia ad egy dinamikát, aminél elvégzi helyettünk a felugrást ( kilő) minél szűkebb a parabola csúcsa annál nagyobbat rúg a léc! Jól gondolom?

Ezekre a nyomokra gondolok mikor parabolát írok!
E22F3C7A-7070-4B51-8199-E7032287B37B.jpeg
keskesonka
181 élménybeszámolót írt
181
16 éve tag
2023.11.14. 16:48
Na legutolso kommentem a temaban tenyleg:D de valami veletlen folytan feldobott a youtube olyan videot amin latszik a MELY tehermentesites carvingban (nem javasolnam sokat nezegetni) es muszaj ideraknom. A 4. mp-nel nagyon latszik, de utana is. Ime:

Kattints a képre a videó megtekintéséhez:


Ez azert mukodik, mert HIRTELEN GUGGOL LE a kanyar elott. Attol lesz a si tehermentes, es ekozben valt. Ez nem az en definiciom, ezt nevezik annak. Nem azert nevezik melynek mert a terd 90 fokos (=guggolo HELYZET), hanem mert mas a dinamika, meg egesz mas izmok mukodnek! A korabban linkelt videokon egyik sem ezt sieli, amikor nekik guggolo helyzet van a si mar reg tehermentesult, nem pedig a guggolas kovetkezteben tehermentesul. Lasd ezt:

Kattints a képre a videó megtekintéséhez:


Erdekessegkeppen szimmetrikus hoekere pelda (ezt sem javaslom). Kb 3 mp-nel latszik:

Kattints a képre a videó megtekintéséhez:


Azert szimmetrikus, mert a sielo labai szimmetrikusak es a felsotesstel eri el, hogy tobb suly legyen a kulson. Megint nem tudok mit kezdeni, ezt nevezik annak.

Hoki -> nem kommentelnem...
Előzmény: (JaniJuli 219155)
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2023.11.14. 06:22
Hóeke. Szimmetrikus hóeketartasban sikanyar nem létezik. Ez a lényeg szerintem.
Hoki . Én dolgoztam mint sitanár Svédországban és nem akadt olyan vendég, aki ne tudta volna forgatni a léceit akár magától akár felkérésre. Miért állítasz olyasmit amiben nincs tapasztalatod?
Mély -magas. Ha síelsz akkor téged nem érdekel a fizikai értelemben vett definíció, csak az érdekel hogy jól sikerüljenek a síkanyarok. Ezért van az, hogy számomra értelmetlen és inkább destruktiv a te definíciód.
keskesonka
181 élménybeszámolót írt
181
16 éve tag
2023.11.13. 17:57
Hoeke -> magyarul leirsz egy asszimetrikus hoekeformat es szimmetrikusnak nevezed. Azert van a terminologia minden szakmaban, hogy betartsuk es legyen egy kozos nyelv. Ha az ember konyvet ir, illene ezt figyelembe venni.

Hoki -> mondd egy kezdonek, hogy forgassa (szavaiddal elve csavarja) a ket lecet parhuzamos siklasbol, nem fogja tudni. A kulcsmozdulat hianyzik elotte, nem a fokok. (egyebkent a csavaras tipikusan a lecek hossztengelye korotti elfordulasra, "csavarodasra" hasznalatos, lasd a lecek torzios merevseget, de mindegy)

Mely-magas -> maximum az derult ki legutobb, hogy nem vagy hajlando (vagy nem tudod, bar ezt ketlem, mert ha orvos vagy a kognitiv kepessegeid valoszinuleg erre alkalmasak) ertelmezni, amit masok irnak. En ertem, h az allaspontod szerint carvingban melyen (alacsonyan) maradni valtasban az hasonlo mozgast eredmenyez a mely tehermentesiteshez (ez igaz is). De ez nem teszi azza, mert nem a mozgas kepe hanem a fizikai ertelemben vett dinamika jelenti a kulonbseget (sulypont mozgasanak az iranya!). Megint a franya fogalmak... De ezt nem nyitam ujra.

Egyeb konkretumok: bakancsnyelv nyomasa, elorehajolas fontossaga stb. De mondom, ezek ilyen szosszenetek az egesz kepben.

Viszont en itt befejeztem a "vitat", van jobb dolgom. Ha epito jellegukent fogod fel a kommenteket lehet belole hasznod, csak konyorgom ne ugy legyen itt ez eloadva ha veletlen raakad valami lelkes fiatal vagy amator akkor azt higgye, hogy ez itt a dolgok megkerdojelezhetetlen alapja. Kivanok kellemes szezont!
Előzmény: (JaniJuli 219139)
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2023.11.13. 14:05
Igen, ezen a képen már majdnem a lapjain vannak a lécek. A nagy térdszögek azt bizonyítják, hogy az egész test valamennyire a lécek farkai fölött van.

A keresztezést a tested csinálja a két párhuzamosan haladó léc fölött. A testednek át kell haladnia a lécek fölött a lécek hegyi oldaláról a lécek völgyi oldalára, méghozzá a helyes irányba, ami egyúttal a lécek csörei irányába és az esésvonal irányába is van valamennyire.
Ezt lendületvételnek is szokták nevezni. Mikor éppen a lécek fölött van a tested, akkor a lapjaira fekszenek a lécek, nulla élszögekkel.
Előzmény: (VÁrpád 219143)
következőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.