Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Hova? Mikor? Mire kell figyelni? - Tanácsok síterepválasztáshoz

ÜZENETEK (62)Időben csökkenő Időben csökkenő
- Marky -
753 élménybeszámolót írt
753
15 éve tag
2021.11.10. 12:50
Olaszország, Svájc?
Előzmény: (Szecsi 212863)
Szecsi
542 élménybeszámolót írt
542
17 éve tag
2021.11.10. 11:10
Sziasztok!

2 Sputnik + 1 Pfizer oltással ki hová, melyik országba utazna?
4 felnőtt 2 gyerek (12év alattiak)

Ausztria, Saalbach lett volna a cél, de a bizonytalanság, 2G szabály miatt, több mint valószínű, hogy vissza fogom mondani a szállást fájó szívvel.
retekba
26 élménybeszámolót írt
26
5 éve tag
2018.10.16. 12:17
Köszönöm, akkor ott fogok kezdeni.
Előzmény: (Stani 201435)
Foglalj szállást a legjobb síterepeken!
KERESÉS
Stani
5439 élménybeszámolót írt
5439
Admin
2018.09.24. 22:02
A rohrmoosi és kaiblingi kékek közt azért van különbség :) Ha januárban mész, akkor ugyanúgy a plató is hóbiztos.
Előzmény: (retekba 201405)
bouquetk
383 élménybeszámolót írt
383
12 éve tag
2018.09.20. 16:39
Fordítva. A szlovák piros az osztrákoknál már lehet fekete.
Előzmény: (retekba 201405)
retekba
26 élménybeszámolót írt
26
5 éve tag
2018.09.19. 18:58
Köszi!
Viszont a plató 1000m alatt van, míg a másik hegyen (Hauser Kaibling) 1800m-ről is futnak le kékek (Höfi).
Ezért gondoltam, hogy talán hóbiztosabb.

Vagy az osztrák kék az magyar/szlovák piros? :)
Előzmény: (Stani 201403)
Stani
5439 élménybeszámolót írt
5439
Admin
2018.09.19. 16:49
szia, kezdőbbnek sokkal ideálisabbak a hochwurzeni pályák, főleg a rohrmoosi plató. Január elején még vannak, mivel január 6-ig van Ausztriában és Németországban is iskolai szünet.

Ezen kívül február egésze húzósabb tömeg szempontjából.
Előzmény: (retekba 201401)
Bélapó
1432 élménybeszámolót írt
1432
18 éve tag
2018.09.19. 16:32
Szerintem már dec 15-től tuti a buli, csak a két ünnep között sokan vannak. A január eleje nyugisabb!
Előzmény: (retekba 201401)
retekba
26 élménybeszámolót írt
26
5 éve tag
2018.09.19. 15:43
Sziasztok!

Hauser Kaibling kék pályáit néztem ki célpontnak a következő szezon egyik állomásaként. Kezdő vagyok (de Eplény kék-piros pályák és Mátraszentistván kék-piros pályák is gond nélkül mennek.)

A kérdés, hogy mikor érdemes menni, ha
a) nem szeretnék belecsúszni az osztrák síszünetbe,
b) lehetőség szerint hóbiztos legyen az idő,
c) minél hamarabb :)

Akár január eleje is működőképes lehet?

Köszi!
Kis Kovi
271 élménybeszámolót írt
271
13 éve tag
2018.09.16. 10:33
Köszönöm a tippeket.

Tavaly március második hetében a SkiWelt rendszert ismertük meg. Kiváncsiak voltunk az egyik legmodernebb és legnagyobb osztrák pályarendszerre, illetve ekkor már nagyon kedvezményes árakon lehetett síelni (2 felnőtt és 1 gyerek (ingyenes) - 5 napos jeggyel - 72 EUR/nap díjra "jött ki").
Tudtam, hogy alacsony magasságban vannak a rendszer pályái, ám ennek ellenére össze is jöhetett volna egy szuper sízés, de a markáns lehűlés csak távozásunk után érkezett meg. Tavaszias viszonyok voltak az ottlétünk alatt (hó volt még bőven, sőt egy-egy napon eset reggel pár centi friss hó is).
Igazából az északi fekvésű pályák egy-két óráig még síelhetőek voltak, Westendorfban voltak kifejezetten jó részek délelőtt, de az 5 sínap során a pályan töltött időszak nagy része nem örömsízést hozott. Az egyik nap volt korai kezdésre is lehetőség, amit tényleg érdemes kihasználni, mert inkább pörögtünk 7:30-tól edédidőig, mert így legalább az aznapi sízés jelentős része élvezhető volt (főleg kora reggel Westendorf).

Tavasszal szerencsésebb lenne, ha inkább korábban kezdenének és korábban zárnának a pályák, főleg ilyen alacsony rendszerek esetében. Délután voltak olyan részek, ahol már szinte ember sem volt a hóviszonyok miatt, a liftek szinte üresen mentek.

Akinek kevésbé számít a nagyobb távolság (kb. 800-900 km Budapesttől), annak személy szerint a Vinschgau régióbeli síelést ajánlom márciusban, mert magasan vannak a pályák, kisebb a tömeg és az új bérletrendszernek köszönhetően nagyon változatos síelés hozható össze (gleccser magasság Suldenben - magagasabb nem gleccser pályák az északi részeken - és erdős részek is vannak szinte mindegyik pályán). Igaz, nem egybefüggő pályarendszerről van szó, de naponta fel lehet fedezni külön-külön egy-egy részét a rendszernek és a bérlet ár is kedvezőbb hasonló adottságú pályákhoz viszonyítva. Minket csak a távolság tart vissza, hogy többször is arra vegyük az irányt.
Stani
5439 élménybeszámolót írt
5439
Admin
2018.09.13. 19:45
Van egy bizonyos magasság, általában 2200-2300 m felett, ahol már a szárazabb levegő végett (is) jobb a hó.

Alapvetően a tavaszi síeléseknél bevált recept olyan síterepet választani, ahol a nagy magasság és az északias fekvés egyaránt jelen van.

Természetesen 2000 m alatt is lehet jókat síelni, még akár áprilisban is, de ez már kissé szerencse kérdése. A jókat síelni alatt a viszonylagos porhavat értem.

Ausztrián belül, pl Zillertal és Schladming viszonylatában az óceáni és kontinentális hatások nem különölnek el annyira, hogy ezek mérvadóak legyenek. Sőt pl. 2008 márciusában (annak is a végén) Soldeu-ban (Andorra) valami fantasztikusan laza porhavat éltünk át,pedig az azért jóval közelebb van az Atlanti-Óceánhoz, mint bármelyik legnyugatabbi osztrák síterep.
Előzmény: (Kis Kovi 201269)
Stani
5439 élménybeszámolót írt
5439
Admin
2018.09.13. 19:38
Ha Dél-Tirol is szóba jött, úgy Ausztriában maradva Kelet-Tirolt ajánlaném, St Jakob, Sillian és társaik.
Előzmény: (Kis Kovi 201292)
tothlevente
378 élménybeszámolót írt
378
14 éve tag
2018.09.11. 14:41
Márciusi síeléshez Dél_Európa hegyeit ajánlom. Olaszország, Délszláv államok, Bulgária. Az ok nagyon egyszerű. Nagyon közel vannak a tengerek és ilyenkor már gyakoriak a délről érkező melegfrontok, amelyek a magashegységekbe sok-sok havat hoznak. Az elmúlt években mindig délre mentünk március-áprilisban. Nem bántuk meg.
Schladmingban is jól megcsinálják a pályákat, de a hóviszonyok nem hasonlíthatóak össze a frissen hullott hóval.
Kis Kovi
271 élménybeszámolót írt
271
13 éve tag
2018.08.31. 19:53
Gondolom elég frekventált hely ilyenkor még a völgy.
Van nagyobb különbség a síelők számában a különböző pályarendszereket (Penken, Zillertal Arana, Hochzillertal, Hintertux) illetően?

Nekem erre az időszakra van egy titkos tippem (igaz még nem jártam arra felé) a zillertali Alpoktól délre, a hegygerinc másik (olasz) oldalán (Klausberg, Speikboden). Utánajártam a dolgoknak és ezen helyszíneken is a pályák többsége elég jó magasságban van + északi fekvésűek is. Igaz, nem túl nagy rendszerek és ahhoz mérten a bérletek (főleg, ha tinidzser gyerekkel is megy az ember) nem sokkal olcsóbbak a szomszédos nagy osztrák rendszerekhez képest. Mondjuk Klausberg esetében folyamatos fejlesztések vannak, most fognak télen átadni egy kabinost egy régi ülőst lecserélve és hozzá még új pályákat is fejlesztenek.
Előzmény: (bouquetk 201277)
bouquetk
383 élménybeszámolót írt
383
12 éve tag
2018.08.29. 09:00
Az utóbbi négy évből 3x voltam a Zillertal Arénában március 15-i héten. Mindig jó volt. Nyilván, hogy a völgybe lemenő pályák pl. a pár éves 16-os fekete, vagy ami Gerlosba levisz, felpuhulnak, buckásak lesznek, meg fenn is van pár ilyen rész, ami az Aréna Stadl-tól jön lefele, mert itt rengetegen járnak. De a többi nagyon rendben van. Szerintem nem kérdés, hogy sokkal jobb mint Schladming. Ha meg freeride is szóba jön, akkor pláne. Ezért megyek ide megint március közepén.
Előzmény: (Kis Kovi 201267)
TKata
214 élménybeszámolót írt
214
15 éve tag
2018.08.27. 20:56
Az északi fekvés sokat számít, ha mész a völgyben, márciusban a napsütötte oldal már mindenfelé zöldel, míg az északi még hóval borított. De sok mindentől is függ. Egy régi tapasztalat, hogy mikor itthon plusz 6 fok és esik az eső, akkor Donovaliban még éppen havazik (december, és ahogy bekanyarodsz a katlanba). Ez 6-700 m-es szintkülönbséggel számolva valahol 100/1 körül van. De Eplény is érdekes hely, északi fekvés és gondolom a völgyben a patak miatt is ott lent mindig van egy hidegcsepp. Néha érezni és látni is lehet a hidegebb levegő áramlását. De ilyen hóbiztos, a környéknél mindig egy kicsit hidegebb Certovica, Hockar. Az olvadó havat meg ha békén hagyod, akkor elég jól el van a saját halmazállapotában. De ha rálépsz, akkor rögtön egy olvadt lyuk lesz ott. Lásd, mikor Visegrádon kiírják, hogy tilos léc nélkül a havra menni (számos snowboardos konfliktus előidézője). Gondolom az említett sikeres Planai síelésedbe az is belejátszott, hogy kevesen voltatok. Egy nagyobb tömeg igénybevétele biztos jobban olvasztotta volna.
Előzmény: (Kis Kovi 201269)
Kis Kovi
271 élménybeszámolót írt
271
13 éve tag
2018.08.24. 11:22
Tuti, hogy évtizedekkel ezelőtt 200/1 volt a szám a suliban:)
Amúgy a neten is sok verzió kering 100/0,6 is visszatérő.

A tavaszi tapasztalataim alapján nekem úgy tűnt, hogy a magasság csak nagy különbségnél számít, mert verőfényes napsütéses hosszabb időszakok esetében a pálya tájolása "többet hozott a konyhára".
Két évvel ezelőtt Vinschgau térségben elég magas - nem gleccser pályákon voltunk - március közepén és a verőfényes napsütötte napokon - kb. 2.000 métertől kezdődött érződni, hogy a magasság valamit már kompenzál. Ott még nem is voltak sokan a pályákon, szóval jó kiinduló pont volt a magasság.
Egyszer szintén egy hasonló márciusi időszakban (völgyben 15-20 c és és napok óta tartó verőfényes napsütés) Schladmingban jártunk és egy péntek délelőtt igen kevesen voltak a pályákon (Planai), így egész jó viszonyok között tudtuk síelni pár órán keresztül kb. 1200 - 1800 méter közötti tartományban, amit én az északi fekvésnek tudtam be. Az emlékeim szerint kb. hasonlóak voltak a pályaviszonyok Vinschgauhoz képest, de úgy 4-500 méter szintkülönbséggel.

Nektek mi a tapasztalatotok e téren?
Előzmény: (gaboca 201268)
gaboca
3369 élménybeszámolót írt
3369
15 éve tag
2018.08.24. 09:07
Száz az a kétszáz! :-)

,,A levegő hőmérséklete
A légkör a napfényt átengedi, saját elnyelése csak csekély melegedést okoz. Alapvetően a napsugárzást elnyelő felszín melegíti a légkört alulról. Ez a melegedés főként függőleges, felfelé irányuló légáramlásokkal történik. A troposzférában a légkör alulról történő melegedése okozza, hogy a hőmérséklet a magassággal csökken. Az átlagos hőmérséklet-csökkenés 100 méterenként a száraz levegőben 1°C, a nedves levegőben 0,65°C."
Előzmény: (Kis Kovi 201267)
Kis Kovi
271 élménybeszámolót írt
271
13 éve tag
2018.08.23. 21:49
Márciusban szerintetek mi a fontosabb:
- sok északi tájolású pálya vagy
- nagyobb magasság vagy
- minél keletebbi célpont az Alpokban?

Azt tapasztaltam az időjárás jelentések kapcsán, hogy keletebbre (minél messzebb az óceántól) ugyanazon magassági ővön jelentős különbség tud mutatkozni hőmérsékletben, ezért írtam az utolsó feltételt is.

Tudom, ha egyszerre teljesül, akkor az általában jó, de nem tudom eldönteni, hogy például a Zillertalban lévő pályák a gleccser kivételével (1500 - 2500) az átlagosan pár száz méter magasság többlettel jobbak-e a keletebbre fekvő és főként északi tájolású schladmingi pályákhoz viszonyítva?
Az iskolában tanultak szerint 200 méterenként 1 fokot csökken a hőmérséklet, így mondjuk a 400 méter 2 fokot számít, de ha déli fekvésű a magasabban lévő pálya, akkor az északi fekvésű alacsonyabb magasságon lévő pálya tud akár sokkal jobb is lenni?

Az előbb említett Zillertal - Schladming viszonylatában nekem az az érzésem - ha az összes tényezőt számszerűsítjük -, túl nagy különbség nem lehet a pályaviszonyokat tekintve, hiába vannak magasabbabn átalagosan 300 - 500 méterrel a pályák Zillertálban, ha a Schladmingban lévők keletebbre vannak és északi tájolásúak döntő többségben. Jól gondolom?
kiskakas8
63 élménybeszámolót írt
63
12 éve tag
2018.08.23. 07:54
Szilveszterre melyik síterepet ajánlanátok?
- ahol tuti van hó
- és nincs túl nagy tömeg

Talán nem lehetetlen kérdés... kösz a tippeket!
következőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.