Nincs is jobb annál, elhagyni a nyüzsgő sípályákat és valamelyik szűz hóval borított hegyoldalon elsőként rajzolni az íveket, közben élvezni a nyugalmat és a téli természet harmóniáját.
Napjainkban egyre kedveltebbé kezd válni honfitársaink körében is a pályán kívüli sízés és hódeszkázás. Mielőtt elkezdenénk a freeride helyszínek bemutatását essen szó a szükséges felszerelésről.
Ha már adott a hegy, a hó és az elszántság, akkor már csak a felszerelésre van szükségünk, s ez alatt most nem a sílécet, deszkát, bakancsot értem, hanem azon felszereléseket, amik off pistén szinte elengedhetetlenek.
Hótalp
Először is a hótalp, mivel nem minden freeride terep közelíthető meg felvonókkal, vagy legalábbis annak krémje. Sima bakancsban pedig a méteres hóban igen fárasztó és nehézkes a továbbjutás, különösen hegynek felfelé és 3000 m felé, ahol egy megerőltetőbb fizikai igénybevételnél bizony érzi már az ember a levegő ritkaságát. A hótalppal viszont minimálisan süllyedünk csak bele a friss hóba, így a haladás is sokkal gyorsabb és egyszerűbb. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy igen nagy hóban a hótalppal is nehézkes a feljutás. Erre az esetre síelőknek a sítúraléc, deszkásoknak a splitboard ajánlható. A splitboard felfelé sí, lefelé snowboard, a két deszkarész összeszerelhető.
Ár: 40 eurótól
Lavinapieps
A kis szerkezet megkönnyíti a kutatócsapat munkáját, amennyiben ne adj Isten egy lavina kap el minket. Több olyan sí és snowboardkabát létezik, amibe már bele van varrva, ilyen a Recco. A Recco honlapján megtekinthetjük, hogy mely síterepeken van kiépítve a rendszer.
Ár: 20 euró
Légzsák
Lavinalapát és lavinaszonda
Ha mégis megtörténik a baj. Ezek az eszközök a keresést segítik. a Szondák rendszerint 2,5 m hosszúak. A lavinalapát szétszedhető, a szonda teleszkópos, harmonikás megoldással összecsukható, így kisebb helyen is elfér. A lapát jól jöhet, ha sátrunk köré védő hófalat szeretnének felhúzni.
Ár: lapát és szonda egyenként 45-50 euró
Avalung
Az Avalung lényegében egy márkát jelent, de kategóriájában mindenképpen piacvezetőnek számít. Az Avalung egy hátizsák, amely több méretben is kapható. Lényege, hogy a hátitáska segítségével a lavina által betemetett áldozat lélegezhet, mivel a szerkezet kb. egy órányira elegendő oxigént képes a szerencsétlenül járt sízőnek és snowboardosnak szolgáltatni. Egy „pipát” kell a szánkhoz venni, és ezen keresztül tudunk lélegezni. Tudniillik a betemetett áldozatok egy része saját maga okozza halálát, ugyanis a kilélegzett oxigén CO2-á alakul, ami fulladáshoz vezet.
Ár: 100 eurótól
Légzsák
Szintén hátizsák formájában kapható. Amennyiben egy lavina kap el minket, egy kallantyút meghúzzunk, ami az autókhoz hasonlóan két légzsákot old ki a másodperc töredéke alatt. Így a lavina felszínén maradhatunk, illetve mindössze minimálisan kerülünk a hógörgeteg alá.
Ár: 399 eurótól
Bukósisak
Bár használatát még mindig sokan cikinek érzik, holott a fejsérülések kockázatát jelentősen csökkentheti. Különösen, ha egy sziklás terepnek vágunk neki, de tree-skiingnél is jól jön.
Ár: 20 eurótól
Gerincvédő
Angol nevén backprotector. Sokan nem tartják fontosnak viseletét, de akik a legextrémebb helyeket választják, azoknak határozottan ajánlható.
Ár: 40 eurótól
Speciális hátizsák
Már régóta léteznek a piacon olyan hátiszákok melyekre sílécünket vagy esetleg hódeszkánkat rögzíthetjük. Különösen hosszabb gyaloglás esetén óriási könnyítést jelentenek, hiszen még is csak kényelmesebb, mint a vállunkon cipelni a léceket.
Ár: 40 eurótól