Véget ért a már évtizedek óta csak "aranyhétnek" nevezett időszak a Magas-Tátrában. A szilveszter és az ortodox karácsony (idén január 7.) közötti időszakban jószerivel már nem lehetett szabad szobát kapni, és természetesen tömeg és magasabb árak voltak mindenhol.
Körülbelül a tavalyi időszakhoz hasonló számban érkeztek a turisták a Tátrába, kb. 2%-kal kevesebben az előző aranyhéthez képest. Ami leginkább csökkent, az orosz, de főleg az ukrán vendégek száma, akik 50%-kal kevesebben jöttek az idén tavalyhoz képest.
A helyi turisztikai hivatal magyarázata szerint decemberben sokáig túl meleg volt, nem volt biztató a hóhelyzet az ünnepekre nézve, valamint az utóbbi időszakban a volt szovjet utódállamok turistáinak az euró erősödése miatt megdrágult Szlovákia.
Akik eljöttek, meg is lepődtek a bérletárakon. Bizonyára
nem olvasták oldalunkat, hogy ilyenkor itt már 60 eurót is elkérnek egy napijegyért, ami be is jött. Ehhez tegyük hozzá, hogy Ausztriában nem kell ennyit fizetni a legdrágább síterepen sem.
A másik dolog, amelyre a legtöbbet panaszkodtak a turisták az a közlekedés és a parkolás nehézségei. A minisztérium szóvivője kifejtette, hogy a síelők és a vendégek utaztatására a helyieknek kellene egy koncepciót kidolgozniuk, az nem országos feladat. Ami a parkolókat illeti, óva intett hatalmas parkolóházak építésétől, inkább a parkolási díjakat emelnék meg jelentősen.
Külső szemlélőként az látszik, hogy a síterepek üzemeltetője (TMR) számos fejlesztési tervet nyújtott be az utóbbi időben szinte az összes magas-tátrai sítereppel kapcsolatban (ezekre később részletesen visszatérünk). És a hatóságok eddig mindet elutasították. Az egymástól különálló, apró síterepek gazdaságilag hosszú távon nem igazán üzemeltethetőek. Addig is, amíg nem kapnak engedélyt valamelyik fejlesztési tervükre maradnak a kis síterepek egyre emelkedő áraikkal. Ez is egy módja a zsúfoltság csökkentésének.