Amikor Ausztriában fenntarthatóságról beszélünk, akkor nemcsak az ökológiai dimenziót, hanem a társadalmi-kulturális és gazdasági komponenseket is egyformán bevonjuk. Itt jönnek képbe Ausztria házigazdái és az osztrák vendégszeretet is.
Mit tesznek az osztrák hegyi vasúttársaságok és síközpontok az erőforrások felhasználásának és a CO2-kibocsátás minimalizálása érdekében?
A technikai fejlődésnek köszönhetően a hóágyúzás energiafogyasztása az elmúlt években jelentősen csökkent. Az energia nagy része megújuló forrásokból származik (vízenergia és zöldáramú erőművek). Az ingyenes transzferek, a síbuszok és a közlekedési szolgáltatók, például az ÖBB csomagajánlatai (vasúti utazás + szállás + helyi transzferek + síbérlet) segítenek csökkenteni az egyéni utazást. Ausztria-szerte számos szállodaprojekt tekinthető példaként. Íme néhány tipp a példaértékű kezdeményezésekhez.
Amit a télen üdülők tehetnek
A vendégeknek is van hatalmuk és felelősségük. Ha az utazók tudatában vannak annak, hogy nyomot hagynak maguk után, és hatással vannak a lakosság életkörülményeire, valamint a felkeresett természeti és kulturális látnivalók állapotára, akkor az üdülőhelyek a jövőben is vonzóak és vendégszeretőek maradhatnak.
Fotó: Österreich Werbung / Peter Burgstaller
A fenntarthatósági elvek sikeres megvalósítása tehát az Ausztriában vendégeskedőkön is múlik: ahhoz, hogy az utazásszervezők fenntartható utazási ajánlatokat állítsanak össze, szükség van az erre irányuló keresletre is az utasok részéről.
A következő intézkedések a téli üdülést is éghajlat- és környezetbarátabbá teszik:
- Az utazáshoz és az üdülőrégióban tett kirándulásokhoz tömegközlekedési és környezetbarát (pl. elektromos autó) közlekedési eszközöket használhatunk.
- Olyan régiókat és helyeket választhatunk az üdüléshez, ahol a gazdaság éghajlat- és környezetbarát, és amelyek kellőképpen figyelembe veszik a lakosság érdekeit és részvételét a gazdasági fellendülésben az idegenforgalom révén.
- Foglalás olyan utazásszervezőknél, utazási irodákban és szállodákban, amelyek elismert fenntarthatósági tanúsítvánnyal rendelkeznek.
- A szabadidős és sporttevékenységek összeegyeztethető módon történő szervezésével a természet és a környezet iránti tiszteletről lehet tanúbizonyságot tenni. A fenntartható sípályán kívüli tevékenységekkel (hótalpas túrázás, téli túrázás, szánkózás, lovas szánozás, téli lovaglás, sítúrák és sífutás) a téli üdülés klímabarátabbá válik.
- Síeléskor előnyben részesíthetjük a helyben és a régióban előállított termékeket; ez az éghajlatot is védi (kevesebb áruszállítás), és erősíti a regionális értékteremtést.
Fotó: Österreich Werbung / Michael Stabentheiner
Példa #1
Klimaberg Katschberg - új energiával való feltöltés CO2-semleges módon
A
Klimaberg Katschberg régió a világ első turisztikai régiója, amely vállalta, hogy 2030-ra CO2-semleges legyen: elkerülje, csökkentse és kompenzálja a regionális szintű kibocsátást. A legfontosabb a CO2-kompenzáció az e4f éghajlati talaj használatával. Az e4f klímatalaj mikroorganizmusokkal dúsított szén-dioxiddal rendelkezik. Nemcsak nagy mennyiségű vizet és tápanyagot képes tárolni, hanem elősegíti a humuszképződést, véd az erózió ellen, és több száz évig megköti a CO2-t. A Klimaberg Katschberg régióban a legelőket, szántóföldeket, sípályákat, lapostetőket és magaságyásakat e4f-klíma talajjal gazdagítják. Így közvetlenül a helyszínen kompenzálják a CO2-kibocsátásukat.
Az e-mobilitás és az e-autómegosztó szolgáltatás bővítésével a régió hozzá kíván járulni a 2030-ig megvalósítandó CO2-semlegesség ambiciózus céljának eléréséhez és a forgalom csökkentéséhez. Minden vasúton utazónak 50 euró visszatérítés jár a vonatjegyre. A térségben az éghajlatbarát mobilitás érdekében elektromos járművek – autók, kerékpárok, rollerek – állnak rendelkezésre.
Kulináris szempontból a régió figyelmet fordít a szezonalitásra, a regionalitásra, a minőségre és az éghajlatbarát jellegre. Ezenkívül klímamenüt is kínálnak az étlapokon. Ez tisztán növényi alapú és valódi kulináris élvezet, továbbá hatalmas mennyiségű erőforrást, például CO2-t, vizet és termőföldet takarítanak meg.
Fotó: Österreich Werbung / Sebastian Stiphout
Példa #2
A természetes hó varázsa a Planneralm-on
A Planneralm innovatív természetes hó koncepciójának köszönhetően a téli üdülők már a szezon kezdetétől a természetes hó összehasonlíthatatlanul magas arányán alapuló hó- és pályaminőséget tapasztalnak, amely a völgyekben található helyekhez képest jellegzetesen eltér. Sőt még jóval tavasszal is tapadósabbak és kevésbé jegesek a lejtők, mivel az előkészített hó kevesebb nedvességet ad le, és az olvadási időszak is később kezdődik.
Stájerország legmagasabb fekvésű sífalvának innovatív természetes hókezelése azon alapul, hogy a gépi úton előállított hó vékony (legfeljebb 30 cm), hideg alapot biztosít, amelyen a természetes hó korábban megmaradhat.
A korszerű hóágyúrendszer már a szezon előtt biztosítja a havat. Erre a célra a legmodernebb hóágyúkat használják, amelyek nagyon energiahatékonyan működnek. Mivel a hóágyúzótó olyan magasan van, kevesebb szivattyúzási energiát kell alkalmazni – energiatakarékos és 100%-ban zöldáram-mixből származik.
A tegnapi hóból holnapi hó lesz. Tavasszal, amikor a hőmérséklet emelkedik, az olvadékvíz csak a gravitáció segítségével (külső szivattyúerő nélkül) áramlik a tóba, és a következő télen ismét hó készítésére használják fel.
Információk Ausztriáról:
austria.info
Bánkúton évtizedek óta ezt használják.
"Mivel a hóágyúzótó olyan magasan van ... Tavasszal, amikor a hőmérséklet emelkedik, az olvadékvíz csak a gravitáció segítségével (külső szivattyúerő nélkül) áramlik a tóba..."
A víz gravitáció segítségével áramlik fel a magasan fekvő tóba.
Nem semmi. A sógorok rájöttek valamire? ;)