2004. november 19-én viharos erejű szél tarolta le a Magas-Tátra déli oldalát. Bár előtte is, sőt azóta is sújtották komoly szélviharok a Tátrát, sokan az évszázad pusztításának nevezik a tíz évvel ezelőtti eseményeket. A vihar elvonult, de a fákat azóta a szú fertőzte meg, amely lassan már ugyanolyan pusztítást végez.
Pontosan tíz évvel ezelőtt szörnyű katasztrófa változtatta meg a Tátrát. A hatalmas erejű szél, becslések szerint 170-220 km/órás széllökésekkel söpört végig a Magas-Tátra déli oldalán és 750-1300 méteres magasságban szinte letarolta az erdőt. Pálcikaként dőltek egymásra a lucfenyők. Sokan a korábbi korszakok elhibázott telepítését hibáztatják, hiszen az osztrák és cseh mintára betelepített, a Tátrában nem őshonos, lucfenyők rövid gyökérzetükkel nem tudtak ellenállni a szélnek.
A pusztítás napján (Kép: Nový čas)
A katasztrófa nagyságát talán az alábbi számok érzékeltetik. Körülbelül 12 600 hektáros területen 3 millió fa dőlt ki. Képzeljük el, hogy mit kellene csinálni ennyi kidőlt fával, amelynek jelentős része nehezen megközelíthető helyen maradt? A szlovákok is ezzel a kérdéssel szembesültek és természetesen sem a szakemberek, sem a politika nem tudott közös nevezőre jutni.
Az erdészet elszállította volna a kidőlt fákat, míg a természetvédők amellett érveltek, hogy ott kell hagyni őket, majd a természet meggyógyítja önmagát. A két álláspont annyira ütközött, hogy a természetvédők még a fákat elszállító teherautók elé is álltak annak idején.
Itt régen sűrű fenyves volt (Kép: Nový čas)
Az elszállítás legfőbb érve a szúfertőzés megelőzése volt. A betűző szú ideális élő és szaporodó helye az elhalt és elkorhadt fa. A szú hihetetlen módon elszaporodott a kidőlt fákban, majd újabb területeket keresve elkezdte megfertőzni a még állva maradt, egészséges lucfenyőket is. A szúfertőzés mára már látványosan aggasztó. Elszíneződő fenyvesek, lezárt völgyek és turista utak. Mára már 7 300 hektáron 2,2 millió fát fertőztek meg. Számítások szerint évente 210 000 újabb fát (főleg az idősebb lucfenyőket) fertőznek meg, így ez a katasztrófa hamarosan eléri a szélvihar fentebb említett nagyságrendjét is. Bár azt is említsük meg, hogy a tíz évvel ezelőtti vihar óta újabb négy (kisebb) vihar csapott le a Magas-Tátrára, az idei májusi például további 100 000 fát döntött ki.
Már növekszik a friss telepítés (Kép: Nový čas)
Azontúl, hogy a szlovákok felelősöket kerestek, politikusokat citáltak a bíróságra a szújárvány miatt mára, megkezdődött az újjáépítés is. Körülbelül ötmillió, ellenállóbb facsemetét ültettek az elmúlt tíz évben, amelyek most még gondos törődést igényelnek, de hosszú évtizedek múlva megerősödhetnek és eltakarhatják a jelenlegi károk nyomait.