Mi is történt - röviden
Röviden összefoglalva az előzményeket, egy héttel ezelőtt a Mölltal-gleccseren egy magyar hölgy zárás után ért az ülőlift alsó állomásához. A lift ugyan még járt, de az utasok előtt már le volt zárva, ezt táblával és ráccsal jelezték az üzemeltetők. Az állomáson már senki sem volt, az ott dolgozó liftes alkalmazott az utolsó ellenőrző menetén utazott a liften. A magyar nő a tiltás ellenére beszállt a liftbe. A liftes, anélkül, hogy tudta volna, hogy még valaki utazik a liften, a felvonót lekapcsolta, amikor felért, a magyar hölgy pedig a megállított liften ragadt a hideg és sötét éjszakában. Kb. kétórás várakozás után, drótkötélen mászva, a hölgy megpróbált visszajutni az alsó állomáshoz, de 70 méter megtétele után, kb. 14 méteres magasságból lezuhant a földre. Súlyos, de nem életveszélyes sérülésekkel szállították kórházba.
Rácsok és tiltótábla (Ez a kép csak illusztráció)
A síterep szerint minden szabályt betartottak
A balesetről szóló hírünk még szombat délelőtt készült, azóta folyamatosan látnak napvilágot új információk. Például megkaptuk a síterep közleményét, elolvastuk az interjúkat a hölgy szállásának vezetőjével, és az osztrák lapok már a balesetet szenvedett magyar nőt is megszólaltatták.
Megkaptuk a síterep kommunikációs irodájának közleményét, amelyben kifejtik, hogy a hölgy az üzemidő lejárta után érkezett a lifthez, amelyet ráccsal zártak el, valamint kitették a „Tilos a beszállás, a lift zárva” táblát két nyelven, német és angol felirattal. „A lifttársaság a biztonságos üzemeltetésre vonatkozó minden előírást betartott, a balesetet nem tudta volna megakadályozni. A baleset körülményeit a rendőrség fogja kivizsgálni” – áll a lifttársaság közleményében.
Nem a nyelvtudáson múlt, ez a tábla volt kitéve a lift bejáratánál
A szállásadó megdöbbent
A Kurier osztrák napilap megszólaltatta a Weißseehaus szállás vezetőjét. Ez az a szálloda, ahol a hölgy és férje lakott, és amelyet csak lifttel vagy motoros szánnal lehet megközelíteni, ezért volt fontos, lehetőleg még az utolsó lifttel felérni a lift felső állomása melletti szállásra. A szállásadó szerint 17:30-kor (más újságok szerint 17:50-kor) szólt neki a férj, hogy nem érkezett meg a felesége. A szállásadó motoros szánnal indul a hölgy keresésére, de nem találta meg őt egyből, amikor a liften kereste, az összes ülőszék üres volt. Később még egy személy segített a keresésben a felvonó melletti pályán haladva. A lift aljánál segélykiállítást hallottak, majd a hangot követve megtalálták a földön fekvő hölgyet. A szállásadó megdöbbent az eseten, azt mondta, hogy akik nem tudnak lifttel feljönni, azokat motoros szánnal szokták felhozni.
"Hatalmas hiba volt" - a bajbajutott síelő szerint
Közben a Kleine Zeitung megszólaltatta a balesetet szenvedett hölgyet is, aki elmondta, hogy hatalmas hibát követett el azzal, hogy zárás után felszállt a liftre. A tetőtől-talpig sérüléseket szenvedő hölgynek még egy ideig kórházban kell maradnia, de ahogy mondta, az a legfontosabb, hogy életben maradt. „Amikor odaértem a lifthez, arra gondoltam, hogy feltétlenül fel kell szállnom. Néhány pillanattal később, a liften ülve már rájöttem, hogy nagyot hibáztam.” A lift a beszállás után majdnem egy perccel állt le. „Mobiltelefon nem volt nálam. Közben kétszer is járt ratrak a közelben, de nem sikerült segítséget kérnem.” Két órával később már besötétedett és még hidegebb lett, amikor megpróbált visszamászni a völgyállomásra. „Az elején úgy tűnt, hogy sikerülhet. Két ülőszéknyi távot sikerült mászva megtenni” Ezután következett a zuhanás, „csak arra emlékszem, hogy volt ott valaki, aki nyugtatgatott engem.”
A baleset után több műtét várt és vár még a kétgyermekes magyar anyukára, aki köszönetet mondott megmentőinek, de nem értette, hogyan történhetett ez meg vele, hiszen ilyen hibát senkinek sem szabadna elkövetnie. A lifttársaság képviselői „megkönnyebbültek”, hogy a hölgy már jobban van, de a rendőrségi vizsgálat lezárása még hátra van.
Az esettel kapcsolatban számos tanulságot lehet leszűrni, ezekre a későbbiekben még visszatérünk.