Az idei nyáron új felvonó építésekről nem igen lehetett hallani a német síterepeken, annál inkább a hóágyúrendszerek kibővítéséről. Ez azért is fontos, mert német síparadicsomok, ami a hóágyúrendszert illeti messze a déli szomszéd mögött kullognak.
Talán ez köszönhető annak is, hogy a német törvények sokkal szigorúbbak, mint Ausztriában. Nem egy helyen tilos bekapcsolni a hóágyúkat március 15. után és november 15. előtt. A Zugspitze gleccseren a környezetvédelmi törvények értelmében nem szabad hóágyúzni, vagyis olyan jellegű beruházás, mint Mölltalon, ahol az egész gleccseren kiépítettek a rendszert itt teljeséggel elképzelhetetlen. Sokak úgy gondolják, hogy az egyre zsugorodó gleccsereket a Zugspitzén csak így lehetne megmenteni.
Az ottani illetékesek meglehetősen makacsok ez ügyben, de ez már egy más történet, most lássunk néhány idei újdonságot a német síparadicsomokban.
FELLHORN
Képzeletbeli utazásunkat kezdjük mindjárt a bajor Fellhorn síterepén.
Igaz Fellhorn egyike Németország leghóbiztosabb terepeinek, és ha máshol hiánycikk is a hó, itt mindig van belőle. Persze a természetet nem lehet kiszámítani, és a hó sem éppen akkor esik amikor szükség lenne rá, különösen igaz ez a szezon elején.
Pontosan emiatt építették ki korábban Fellhornon is a hóágyúrendszert, most ezt a meglévőt fejlesztik, vagy az ő szavukkal élve; optimalizálják.
Először is új víztározót építenek 50 000 m3 tároló kapacitással, továbbá hat kilométer hosszúságban fektetnek le a mesterséges havazáshoz szükséges vezetékeket.
Eddig Fellhornon 250 óra kellett ahhoz, hogy behavazzák a lejtőket, az idei szezontól mindöszen 70 óra is elég lesz ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű hóval terítsék be a sípályákat.
Az idei beruházás várhatóan hat millió eurót kóstál. Az üzemeltetők elképzelése szerint november elején kezdenék a hóágyúzást, feltéve, ha az időjárás engedi.
Garmisch-Partenkirchen, háttérben az impozáns Zugspitze
GARMISCH-PARTENKIRCHEN
Garmisch Hausberg részén az idén tovább folytatják az elmúlt években elkezdett fejlesztéseket. Az eddigi beruházások a hóágyúrendszer terén jónak bizonyultak és meghozták a várt eredményt.
A tavalyi szezon során rekordidő, mindösszesen hetven óra alatt sikerült behavazni a sípályákat.
Idén is ezt tűzték ki célul, sőt !
A Hausbergen újabb víztározó épül, ezúttal 75 000 m3 befogadóképességgel. A hóágyúrendszert 22 hidránssal (ahova a hóágyúkat csatlakoztatják) építik ki a Horn lejtőn.
Remélhetőleg itt is minél gyorsabban sikerül a szezon elején hóval befedni a lejtőket, és indulhat is a síszezon!
JENNER
A Berchtesgaden vidékén fekvő Jenner síterepe az idén 53 db hóágyúval bővíti a flottáját. A fejlesztés 4,1 millió eurót kóstál. Ezen kívül 2,6 km hosszúságú, a völgybe vezető pályát is több helyütt szélesítik, átépítik és természetesen a hóágyúkból erre a szakaszra is bőven fog jutni.
Az 53 hókészítőből negyven lándzsás típusú lesz, míg a maradék propelleres lesz.
Természetesen a jelentősen megnövekedett kapacitáshoz új víztározó is szükséges; a helyiek nem bíztak semmit sem a véletlenre és egy közel 50 000 m3 és 11 méter mély mesterséges tavat építettek.
A fejlesztés igen fontos, hiszen az elmúlt szezonokban mindössze 20-30 olyan nap volt, amikor le lehetett síelni egészen a völgyig. Remélhetőleg ezekkel a beruházásokkal sikerül minimum száz napot elérni.
Ráadásul így sokkalta gyorsabban el tudják végezni a lejtők mesterséges hóval való ellátását; ha minden jól fog működni, úgy 60-70 óra alatt megfelelő mennyiségű havat képesek „gyártani” Jenner lejtőire.