h i r d e t é s
A Magas-Tátra síterepein, a szezon többi részében, naponta, átlagosan 5-7 balesethez hívják a hegyi mentőket. Ez a szám már a síszünet első hetében is jelentősen megemelkedett. A múlt héten a szlovák hegyimentők már naponta átlagosan 12-15 riasztást kaptak, amikor a sípályán bajba került síelőkhöz vagy hódeszkásokhoz hívták őket.
A legtöbb esetben a szokásos sérüléseket, húzódásokat, horzsolásokat kellett ellátniuk. Egyre gyakoribbak a bukás utáni arcsérülések, és a legsúlyosabb esetben a kar- vagy lábtörések. A balesetek jelentős része délután következik be, addigra a síelők már fáradtabbak, esetleg az ebédhez fogyasztott alkohol is ronthat a koncentráción, de sokan kisebb figyelemmel síelnek a délutánra jelentősen romló pályákon, mint kora reggel.
Mostanában Szlovákiában is enyhült az idő. A magasabban fekvő részeken este még kifagyhat a hó, de másnap reggel az erős napsütés és az enyhe idő hatására hamar vizesedik a hó. Múlt héten megnyitották az ország egyik legismertebb pályáját a Lomnici-nyeregben, ahol most 50 cm a hóréteg vastagsága a szokásos és kívánatos 2 méter helyett. Az üzemeltetők szerint a pályát mindenki csak saját felelősségére használja, csak a haladó síelőket várják, és ők is jobb, ha felkészülnek a kedvezőtlen pályaviszonyokra, főleg a pálya alján vigyáznak, ahol továbbra is látszanak a kövek.
A Magas-Tátra lengyel oldalán több a hó. A Kasprowy csúcsán 115 cm, a Halas-tónál (Morskie Oko) 56cm vastag a hó. Ezen a részen inkább a lavináktól kell tartani ezekben a napokban. Szlovákiával ellentétben, Lengyelországban télen is szabad használni a magasan fekvő erdei ösvényeket, így itt napok óta a lavinaveszélyre figyelmeztetik a turistákat a Nemzeti Park munkatársai.