Nemrégen hitelesítették a 34 éves brit Joshua Bregmen tavaszi kísérletét, amikor a Himalájában ugrott le siklóernyővel és sítalpakon.
A bázisugrás egy angol mozaikszó. A BASE arra a négy felületre vonatkozik, ahonnan végrehajtják az ugrást, vagyis B=Building (épület), A=Antenna (antenna), S=Span (híd) és E=Earth (föld-szikla). Ezúttal szikláról történt az ugrás sílécekkel nehezítve, amely ebben a kategóriában a legmagasabb pontról végrehajtott ugrásnak számít.
Joshua Bregmen két hetet töltött a hegyekben, hogy előkészítse és végrehajtsa ugrását. A terv az volt, hogy a Mera Peak (6476 méter) környékéről indítják az ugrást. Sílécekkel felmásztak a hegyre, majd megkezdték az ugrás előkészítését. Egy kifutót kellett építeni a kiválasztott sziklához, amely nem volt könnyű.
Az ugrás
Közel 6000 méteres magasságban kellett a pályát megtisztítani kövektől, szikláktól és törmelékektől. A hóval is akadtak gondok, azt úgy kellett „összelapátolni” a környékről. A csoporttal olyanok is tartottak, akik már korábban megmászták a világ legmagasabb hegyét. Elmondásuk szerint a pálya előkészítése ebben a magasságban sokkal fárasztóbb volt, mint a Csomolungma megmászása. A tervek szerint olyan pályát szerettek volna építeni, ahol látványos S-kanyarokkal lehet lecsúszni, de ehhez nem voltak ideálisak a körülmények. Estére végeztek a pályaépítéssel, majd fent éjszakáztak, és reggelre hullott kb. 2 cm hó, amely valamelyest segített a gyorsulásban.
Az ugrás extrákkal
Az új magassági rekord 5716 méter, amely jelentősen felülmúlja a korábbit, amelyet a francia Matthias Giraud állított fel még 2019-ben az Alpokban.
Az egész expedíciót szponzorok és anyagi támogatás nélkül hajtották végre, kölcsönkért felszerelésekkel és használt sílécekkel. Az ugrással a helyi emberkereskedelem veszélyeire próbálták felhíni a figyelmet. A helyi sajtó szerint sem mászási, sem síelési engedélyt nem kértek az expedícióhoz, amiért vizsgálatot indítottak az ügyben.