A magyar síoktatás bölcsőjének számító helyszínen, Murauban tartotta koordinációs sítáborát decemberben az SMSZ. A szervezők a hazai síélet legnagyobb szabású szakmai programját kötötték össze a születésnap ünneplésével. A tábor zárónapján mintegy 150 magyar síoktató gyűlt össze a köszöntőre, ahol Kreischberg képviselői is méltatták szerepüket.
Kreischberg hálával tartozik a magyar síoktatóknak
Karl Fussi és Ernst Pintar megható beszédben emlékeztek meg a 35 évvel ezelőtti időkről, és arról, hogy hogyan lett néhány síoktatónak köszönhetően Murau a magyar síelők kedvenc síterepe. A tanítványok később gyerekeikkel, majd unokáikkal is visszatértek a Kreischbergre, hiszen mindenki kötődik ahhoz a helyhez, ahol megtanult síelni. Dr. Egri Katalin a magyar síoktatók nevében vett át egy oklevelet Kreischberg vezetőitől, amin ez a szöveg olvasható:
Kreischberg csapata gratulál a Síoktatók Magyarországi Szövetségének a 35 éves fennállása alkalmából. Szívből köszönjük a sísport iránti nagy elkötelezettséget és a sikeres együttműködést.
Ezt az oklevelet adta át Karl Fussi az SMSz elnökének a 35. születésnapon
A lifttárssaság és a helyi szolgáltatók számára is elsődlegesen fontosak lettek a magyar síelők, akik a téli vendégsereg nagy részét teszik ki ma is.
Kreischbergen síelve mi is újra megtapasztaltuk, hogy mennyi hazai ismerőssel lehet itt találkozni. A helyi sí- és snowboardiskolában több magyar oktató is dolgozik, és rendszeresen itt tartja táborait, edzéseit és versenyeit több hazai síiskola és egyesület. Nem véletlenül, a hóbiztos pályák tökéletesek oktatásra, a pályakezelés előtt pedig le a kalappal.
Síoktatók az SMSZ-ben
A Síoktatók Magyarországi Szövetsége tömöríti a magyar szakképzett síoktatókat. A jelenleg közel 700 tagot számláló egyesületbe szavazati joggal rendelkező tagként a sportoktató alpesi sí, snowboard vagy sífutó és síroller sportágban megszerzett állami bizonyítvánnyal lehet belépni. Az egyesülethez csatlakozhatnak pártoló tagok is, akik szintén részt vehetnek az egyesületi programokon, így akár a táborokban is.
Miből áll az SMSZ munkája?
Az SMSZ célja, hogy szakképzett oktatók révén biztosítsa a havas sportok korszerű, kulturált, biztonságos és technikailag egyre magasabb szintű elsajátításának és gyakorlásának lehetőségét mindazok számára, akik a havas sportágak valamelyikét választják.
Ennek érdekében tagjai részére és a síoktatóképzésben résztvevő oktatójelölteknek képzési és továbbképzési programokat szervez. Az egységes szakmai irányelvek kidolgozásával, korszerű tananyagok készítésével és közzétételével, az oktatók háromévenkénti kötelező továbbképzésével, évente 25-30 program megszervezésével, belföldi és külföldi szakmai kapcsolatok ápolásával teremti meg a minőségi és biztonságos oktatást a havas sportágakban.
dr. Egri Katalin, az SMSZ elnöke megnyitja a koordinációs tábort Murauban | Kép: sielok.hu 2024.12. 08.
Mi az a koordinációs tábor?
A koordinációs tábor lényegében egy olyan továbbképzés, amelyen alapvetően a síoktató vagy snowboardoktató végzettséggel rendelkezők vesznek részt. Mondhatjuk, hogy a magyar sísport legnagyobb méretű közös szakmai besízése.
Kiképző oktatók az SMSZ muraui koordinációs táborában, balról jobbra: Megyaszai Lilla, Takács Norbert, Dalos Péter, Polacskó Dániel, Dr. Egri Katalin, Udvarnoki Gergely, Kovács Tamás, Gyurián Zoltán, Csollány Csaba, Dr. Dosek Ágoston
A koordinációs tábor bárkinek hasznos lehet, aki a síoktatás iránt mélyebben érdeklődik. A táborban az SMSZ vezetői egyeztetik az oktatókkal, szakemberekkel az idényre vonatkozó síoktatási tematikát és a módszertani megoldásokat. Ennek köszönhető, hogy a magyar oktatók egységes tematika alapján oktatnak, és ha valaki egy oktatónál megtanult valamit, később egy másik oktatónál úgy folytathatja sítechnikájának tökéletesítését, hogy az már megszerzett tudására alapozhat.
Közös bemelegítés a síelés előtt, Hodován Zsuzsanna csoportja a pártoló tagokkal
Hogyan zajlik egy koordinációs tábor?
A síoktatók működési engedélyük megszerzéséhez szükséges kötelező továbbképzést a koordinációs táborban teljesíthetik. A táborban szeretettel látják azokat is, akik nem síoktatók, de szeretnének tisztában lenni a síoktatás újdonságaival, és tökéletesíteni a sítechnikájukat. "Azért jöttünk ide, hogy a legjobbaktól tanuljunk" - válaszolta az egyik pártoló tag kérdésemre, hogy miért jött a táborba. A napi 2x2 óra csoportos "kiképzés" 3 napon át valóban intenzív tanulást és továbbfejlődést biztosít mindenkinek. Ezt egészítik ki a vacsora után tartott szakmai előadások, amit aztán közös programok, lazulás, hajnalig tartó beszélgetések követnek. A síoktatók társasága soha nem unalmas, hiszen mindenki tele van jó sztorikkal!
Gyurián Zoltán csoportja
Hol dolgoznak a magyar síoktatók?
Az SMSZ által képzett oktatók a síiskolákban, egyesületekben, klubokban, iskolai és céges sítáborokban, utazási irodák által szervezett utakon oktatnak és vállalnak egyéni oktatást is. Magyarországon körülbelül 600 ezer ember síel hobbi szinten, és csak kis hányaduk vesz igénybe síoktatót. A szövetség célja, hogy növelje ezt az arányt, és terjessze szélesebb körben a síkultúrát. Aki oktatóval tanul meg síelni, biztonságosabban, élvezetesebben tudja kihasználni az egyre értékesebbé váló havon töltött napokat. Ezt szolgálja a magyarországi 40 tanpálya is, ahol szintén képzett oktatók foglalkoznak a síelni tanulókkal már szeptembertől kezdődően.
Bélyeggel érvényesített síoktató igazolványok
Az SMSZ síoktatók képzettségi szintjüknek megfelelő igazolványt és érvényesítő bélyeget kapnak. Ez az igazolvány, amelyen az aktuális év számával ellátott bélyeg található igazolja az oktató működési engedélyét, azaz, hogy a tulajdonosa olyan szakképzett oktató, aki rendszeresen részt vesz a továbbképzéseken és tagsági díjjal sem tartozik az egyesület felé.
Síoktatójelöltek egyik csoportja Murauban, középen dr. Egri Katalin, az SMSZ elnöke
Az SMSZ tagságát azok az eredetileg szabadidős sportolók alkotják, akik elvégezték a sí- vagy snowboardoktató tanfolyamot. Ők továbbadják a sísport szeretetét, és tanítványaikból kerül majd ki a síoktatók következő generációja, ahogy ez a kezdeti legendás időkben történt a Kreischbergen. A folyamat pedig remélhetően soha nem ér véget, legalábbis amíg csak van síelnivaló hó a földön. Kívánunk az SMSZ-nek boldog születésnapot, és minden tagjának hóban és síelni vágyó tanítványokban gazdag évtizedeket.