Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM
Menü ≡
Üzenet írásához regisztrálnod kell, vagy be kell jelentkezned.
következőutolsó laponként: összesen 2741, rendezés:
Lackó által küldött hozzászólások listája
Üzenet szövege
Feladó:  LackóFérfiProfi síelő
Dátum: 2020.05.02. 09:17
Topik: Gyászhír a fórumban
Lackó Hozzászólások: 3113
Regisztrált: 2005.01.08.
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Most olvasom a hírt, megdöbbentett. Jó ember volt. Remélem békében nyugszik.
Dátum: 2020.05.02. 00:05
Topik: Síelésünk kivesézése
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Éppen ez a kérdés, hogy hülyeség-e vagy sem. :-) Ezért hoztam fel a témát.

Nem kevesen vannak, akik azt mondják, hogy kell valamennyi csípőszög. Sőt, szerintem ők vannak sokkal többen, ahogy én látom.
Főleg a nagy élszögű ívekben kérdés, hogy kell-e.

A te véleményed egy, figyelek is rá, és köszönöm, de persze vannak még itt más gyakorlott síelők is, talán ők is elmondják, hogy igen vagy nem, és miért. Hátha kialakul valami összkép.

A fotók nagyon jók, amiket gyűjtöttél!
Előzmény: (endre77 209217)
Dátum: 2020.05.01. 16:27
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia!

Ha jól értem, akkor azt írja, -de kérlek javíts ki, mert gyenge az angolom- hogy amennyire lehet, kerüljük a "csípőszöget" (anguláció), de a nagy tempójú, nagy terhelésű kanyarokban szükség van a külső sí nagyobb élszögére és nagyobb terhelésére a belsőhöz képest, és ez szerinte valamennyi csípőszöggel jobban kiállható.
Ha jól értem, akkor azt mondja, hogy valamennyi csípőszöggel kisebb a -főleg külsőn megjelenő- terhelés, és könnyebben kezelhető.

Mindezt, ha jól fordítom.

Amúgy én is úgy látom, hogy mintha már az ív elején is tudatosan csinálná a csípőszöget, amikor is még szerinte sincs rá szükség. Ez kicsit ellentmondásosnak látszik elsőre.

Nem véletlenül dobtam fel a témát, mert számomra sem egyértelmű a dolog, hogy mikor mennyire van szükség csípőszögre, meddig hasznos, honnan haszontalan vagy esetleg egészségtelen. Régóta tartó vita ez síelős berkekben, hogy kell-e vagy sem, ha igen, akkor meg hogyan, mennyit.
Természetesen megvan a saját elképzelésem, véleményem, de az egy dolog, nem biztos, hogy az az igaz.

Greg jól nyomja, Pallander pláne, és tényleg egy stílus. Valaki másolja a másikat. :-D Nekem is tetszik, bár ezeken a videókon nem síelnek akkora élszöggel. Megnézném, amikor Pallander azzal szórakozik, hogy pályán kívül maximális élszöget passzíroz ki magából, hogy akkor vajon marad-e így, vagy ő is elkezd csípőszögelni.
Sajnos nem találtam olyasmi videót róla.
Előzmény: (endre77 209215)
h i r d e t é s

Dátum: 2020.04.30. 13:22
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Kis karanténsí. :-D

Ki hogyan látja a dolgot? Jó, eléggé megosztó a téma, tudom, de talán nem is baj. :-)

https://www.paullorenzclinics.com/p...ost/angulation-or-inclination-what-s-the-poin...
Dátum: 2020.04.22. 19:40
Topik: Párhuzamos kanyarodás tanulása mikor?
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Igazad van, minden szakmában, így persze a síoktatásban is vannak jobbak, jobban képzettek, tehetségesebbek, és vannak, akik kevésbé azok.

Én szerencsére nem látom ilyen tragikusnak a helyzetet, szerencsére kevés kivételtől eltekintve azért az elmondható, hogy aki megszerez egy oktatói képesítést -bármelyik sportágban-, annak legalább az elvárható minimális szintű sportági jártassága megvan.

Persze én is láttam olyan síoktatót, akihez még az ellenségemet sem íratnám be, de azért nem ez az általános. Inkább a nagyon alapszinten képzett, tulajdonképpen még nem is valódi oktatói képzettséggel rendelkezőkkel szokott gond lenni, amikor a tudásuknál többet vállalnak, vagy erre kényszerítik őket.

És természetesen az önjelölt oktatók nagy része, akik esetleg úgy viselkednek, mintha azok lennének, de valójában kontárok.

Képzett oktatóknál azért szerencsére ritkán látok olyat, hogy ne tudnának botozni, vagy ahogy írod "Alsoteste es labai kocsit mozognak jobbra balra minden elkezpeses nelkulkicsit jobbra balra".

Videók alatt nem tudom, mikre gondolsz, esetleg linkelj be olyat, ami szerinted hibás mozgás, és esetleg olyat, ami szerinted rendben van, és akkor tudnánk beszélgetni róla.

Amúgy valóban tele van a net rettenetes "oktató" videókkal, de persze vannak jók és kiválók is. Kérdés, szerinted melyik melyik. :-)

Az egyszerűségben és abban, hogy érteni kell, amit csinálunk, ebben egyetértünk. Amit csak lehet, nem kell túlbonyolítani.
Persze attól, hogy egyszerű valami, még nem biztos, hogy jó megoldás. :-)
Előzmény: (endre77 209195)
Dátum: 2020.04.22. 13:06
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia!

Nem ekézem az osztrák módszert. Leginkább, mert nincs olyan. :-)

Nincsen olyan, hogy "osztrák módszer". Ahogyan "magyar" sincs. Tudtommal egyetlen országban sincsen egységesítve a síiskolák módszertana, vannak eltérések szemléletben, módszerekben. Az oktatóképzés valamennyire egységes -vagy inkább hasonló- szemléletű, de a gyakorlatban már nincs egység. Vannak modernek, és vannak régimódiak, illetve vannak iskolák, ahol keverednek a szemléletek, módszerek.
Azon persze lehet vitázni, hogy melyik jobb, működőbb, de ettől még megvannak a különbségek.

Természetesen az osztrákok símúltja, a síiskolák száma össze sem hasonlítható a magyarral. Ennek ellenére egyébként nem kell lebecsülni a magyar síoktatás színvonalát, mert igenis magasan képzett, nemzetközi szinten elismert oktatóink is vannak.

A múltban és jelenleg is a magyar soktatás kimondottan modernnek, sokszor forradalminak számított, számít, eléggé élen jártunk a fejlődésben, vagy nyitottak voltunk az újra.

Én abból indulok ki, amit látok. Dolgoztam Ausztriában pár szezont, több iskolát láttam működés közben, alaposan figyeltem a módszereiket, beszélgettem velük.
Most is többször látok osztrák és olasz iskolákat is, tudatosan figyelem a munkájukat, hogy ha olyat látok, akkor tudjak tanulni belőle. A tapasztalataim vegyesek, vannak modern, haladó szemléletű iskolák és oktatók, és vannak régimódiak is.

Nem azt írtam, hogy minden osztrák síiskola régimódi, lejárt módszerekkel oktat, hanem azt írtam, hogy ilyenek is vannak, és ahogy látom és hallom kollégáktól, nem is kis arányban. És mivel a "nagy" sínemzetről beszélünk, ezért olyan furcsa és érthetetlen ez. Sokszor sajnos azt látom -külföldön és itthon is-, hogy egyeseknél mintha megállt volna az idő mondjuk 20 évvel ezelőtt.
Dátum: 2020.04.19. 01:21
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Én nem tudom, ezek miféle síiskolák,amikról írsz, ahol gondot okoz a tanulóknak egy egyszerű hóekekanyar, vagy az oktatóknak ezt megtanítani.
Megfelelő rávezető gyakorlatok után helyes bemutatás és instrukciók mellett általában elsőre sikerül. Nem okoz gondot a végrehajtás,nem esnek el a belső síben, és nagyon hamar ráéreznek a belső oldallal indított és vezérelt forgatásra.

Jópár éve van meg az oktatói vizsgám, azóta hidd el,sokféle technikát megismertem, megtanultam, ahogy tudtam,kipróbáltam.
Ugyanígy sokféle oktatási szemléletet, tematikát,módszertant megértem, kipróbáltam, láttam hogy melyik milyen úton és hová vezet.

Oktatok műanyagon és havon is. Jópár tanuló megfordult a kezem alatt, kezdők, újrakezdők, haladók. Elsőkézből van tapasztalatom, hogy kinek mit és hogyan lehet vagy nem lehet megtanítani, látom, hogy az egyes tematikáknál hogyan épülnek (vagy nem ) egymásra a dolgok, látom az esetleges ellentmondásokat.

Hóeke is volt már sokféle. Széles, keskeny,fékező, kihajolós, repülős, kifordulós, ráterhelős, neutrális, aszimmetrikus, élhóeke,szóval sokféle.
Ezek közül a leghatékonyabb, legletisztultabb ez, ami a videón is látható. Ez egyenesen vezet a haladó síelés felé.

Egy biztos. A síelés hatalmas változáson ment át az utóbbi 20 évben, változtak a lécek, a síelés és az oktatás is. Utóbbi sajnos a legkevesebbet, azt is csak lassan,nagy ellenállások árán. Ennek egyik oka éppen az újtól való félelem, a régi, "beválthoz" ragaszkodás,az öreg szakik féltékenysége, hiúsága. Sajnos látom, hogy még mindig nem adják meg magukat, komplett osztrák iskolák dolgoznak 20 éve lefutott módszerekkel.
Bizony, meg kell, kellene ismerni az újat, meg kell tanulni, meg kell érteni, utána lehet átadni.
Előzmény: (JaniJuli 209177)
Dátum: 2020.04.18. 12:15
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Ami a videón látható, az egy teljesen jól működő, korszerű aszimmetrikus hóekeív. Már jóideje így oktatjuk a síelést.

Ez az a mozgás, ami helyes megoldásokkal hozza létre a kanyart, amire lehet tovább építkezni.

A kanyar - legyen az bármilyen kivitelezésű-leendő belső oldalon indítása alap. Ettől korszerű a videón látható is. Ezt a mozdulatot tanítjuk első perctől kezdve,már egyenes siklásban végzett gyakorlatoknál is.

A külső sít taposó, "kiterhelős" hóekeív ezzel szemben akadályozza a belső oldal helyes műkôdését, ezáltal később javítandó problémákhoz, alapvető hiányosságokhoz vezet.

A videón látható kanyart természetesen minden átlagos képességű tanuló végrehajtja, semmi gondot nem okoz nekik. :-) Minden korszerű szemléletű oktató és síiskola eszerint tanít, sikerrel.
Előzmény: (JaniJuli 209167)
Dátum: 2020.04.03. 23:23
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia!

Igen, ez bár egy nagyon jól összeszedett és hasznos anyag (Dosek és a többi szerző tényleg profik), de gyakorlatok ebben valóban nincsenek. Persze nem ez a célja.

Tudtommal olyan használható, hasznos magyar anyag, amiben gyakorlatokkal leírt részletes tematika lenne, ilyen nincsen.

A legfrissebb az ISE oktatói anyaga, amiben van leírt tematika, célok, és vannak részletesen leírt gyakorlatok. (Ha esetleg ez még nem lenne meg neked, keresd Ozsit!)

Amúgy én óvatosan állnék neki egy ilyen anyagnak -ha mernék ilyennek nekiállni, de nem merek :-)-, mert szakmai berkekben nagyon sok dologban mai napig nincsen egyetértés a sítechnikák és tematikák témájában. Ezen felül hatalmas tudást és tapasztalatot feltételez, hogy valaki egy valóban komoly anyagot összerakjon.
Előzmény: (JaniJuli 209122)
Dátum: 2020.04.01. 03:57
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia!

Igen, ez biztos. Minél magasabb szinten síel valaki, annál nehezebb megtalalálni, hogy mibe és hogyan kell belenyúlni, hogy az hasznos és jó felé vivő legyen, nehogy félremenjen vagy haszontalan legyen a dolog. Nem könnyű a lényeget meglátni. Lehet sablonos gyakorlatokat puffogtatni, de azok nem biztos, hogy a lényegre hatnak. Egy okos és jószemű oktató\edző kell neked.

Például, amiről én írtam. Lehet, hogy van valaki okosabb, aki mást venne észre, máshova nyúlna bele, és az előbbre vinne. (Mentségemre, azért mindig élőben lehet egy mozgást igazán látni. )
Meg ugye az, hogy hogyan, az is rohadtul nem mindegy, mert a cél egy működő síelés kell, hogy legyen, nem valami erőltetett látványmozgás.

Ja, de sajnos bármi csak a következő szezonban... :-\
Dátum: 2020.03.24. 20:19
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia!

Klassz sízés!

Én azokra a ku..., akarom mondani fránya völgytámaszokra, és az abból külsőre átlépésekre mennék rá, ott lehetne nagyot fejleszteni a technikán.

A már felemlegetett hoké ezzel is összefügg, ha lemarad a külső sí és oldal (vagy tolod előre a belsőt) annak egyenes következménye, hogy nem tudsz olyan élváltást csinálni, amilyen (még) jobb lenne.

De önmagában csak a hoké csökkentésére figyelni nem elég. Na meg ugye mitől is fog csökkenni, hogyan oldod meg? :-)
Dátum: 2020.03.24. 20:01
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Nem csodálkozom, hogy "ellenállsz".
De kérlek ne magyarázz bele mást abba, amit leírtam, mint ami valóban benne van!

Amit én írtam, az arról szól, hogy a síelés tanulásában szükség van külső segítségre. Is. meg önképzésre. Is. De szükség van a külső szakértő(!) segítségre, ez tény.
Aki ennek az ellenkezőjét állítja, az nem ért a síeléshez vagy a síoktató szakmához.

Az írás többi része pedig, amiben arról értekezel, hogy bár a tanuló -nyilván önként- elment síoktatásra, de amit az oktató mond neki, azt ő jobb, ha szelektálja, ez számomra értelmezhetetlen.
Előzmény: (JaniJuli 209056)
Dátum: 2020.02.27. 22:04
Topik: Melyik lécet válasszam?
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Te is 130 kg vagy? (Igen, ő százharminc kiló.)
És biztos, hogy minden "GS" sí 20 méteres rádiuszú?
Egy 17 méteres rádiuszú sít nehéz forgatni?
Baj, ha egy sínek súlya van? Nem lehet, hogy az amiatt van, mert masszív anyagokból építik meg?

;-)
Előzmény: (bouquetk 208708)
Dátum: 2020.02.26. 17:52
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Miért ne?
Előzmény: (bouquetk 208672)
Dátum: 2020.02.25. 20:05
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

A te súlyod nem kicsi, emiatt egy masszív, erős lécre van szükséged. Kimondottan tanulósík között nem fogsz ilyet találni, azok mind könnyű, gyengécske szerkezetek.

Neked át kell ugranod pár fejlődési lépcsőt, és egyből egy erős, sportos sít kell venned, még annak az árán is, hogy kicsit össze kell szoknotok. (Ez azért nem lesz olyan vészes, hamar meg lehet szeretni a jót.)

Kicsit olyan, mintha egy több száz lóerős autóval tanulnál vezetni, nyilván egy kisautóval kényelmesebb, de a sportkocsival is meg fogsz tanulni.

A 165 cm szerintem a minimum, de akár lehet kicsit hosszabb is. A hosszabb sí hosszabb él, az meg jobban tart. Persze nagyban függ a sí típusától is, ha mondjuk rockeres, akkor tényleg minimum a 170.

Összességében én használtban keresgélnék vagy egy viszonylag kisebb rádiuszú "utcai" GS-t, vagy egy cross lécet. Utóbbi lenne talán az ideális szerintem.
De mindenek előtt kipróbálnék egy erősebb szlalomsít, hátha az a forma megtetszik.
Előzmény: (JoeBlack 208622)
Dátum: 2020.02.25. 19:48
Topik: Koronavírus-járvány
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

+1
Dátum: 2020.02.24. 19:10
Topik: Koronavírus-járvány
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Én azt mondom, hogy nem érdemes ötletelni, úgysem tudjuk, hogy merre alakul a dolog. Várni, figyelni kell a híreket, a HIVATALOS információkat. (Nem pedig a bulvársajtót meg a fészbúkon agyalókat.)

Mi 1-én, vasárnap indulunk Olaszországba. Ameddig az olasz vagy magyar hatóságok ezt nem tiltják meg, mi addig kitartunk az utazás mellett.

Kint természetesen ésszel kell viselkedni, kerülni a zsúfolt helyeket, kocsmákat, felvonózásnál lehetőleg üres kabinba szállni, rendszeresen kezet mosni, fertőtleníteni stb.
Dátum: 2020.02.24. 19:02
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

"...nem mindig úgy néznek ki a mozdulatok, mint ahogy én azt érzem"

Így van, ezért is kell kísérletezni, videózni, elemezni, emiatt is kell egy külső jó szemű valaki.
"A síelést külső szakértő segítség nélkül nem lehet megtanulni." Anno az oktatói tanfolyamon nekem ez volt az egyik első dolog, amit megtanítottak. És tényleg így van.
Előzmény: (eviktor 208602)
Dátum: 2020.02.21. 15:58
Topik: Március 1-7, Paganella, busszal
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia!

Átküldtem.
Előzmény: (imrez 208524)