Menü ≡
Üzenet írásához regisztrálnod kell, vagy be kell jelentkezned.
következőutolsó
laponként:
összesen 2756
, rendezés:
Lackó által küldött hozzászólások listája
Üzenet szövege
Feladó:  LackóFérfiProfi síelő
Dátum: 2021.02.18. 13:36
Topik: Síelésünk kivesézése
Lackó Hozzászólások: 3128
Regisztrált: 2005.01.08.
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia!

Kérlek ne haragudj,de számomra ez egy zagyvaság, amit írtál. A magyar szakmai zsargonban nem szerepel az "alátámasztott", így nem is értem, mire gondolsz.

De ami biztos: A támasztott lendület nem azonos a párhuzamos lendülettel -ezért más az elnevezésük is-, nem lehet egyszerre ez is meg az is, még ha a laikusok gyakran össze is keverik őket vagy nem mindig látják meg a különbséget. Nem "ellentettjeik" egymásnak, hanem nem azonosak.
Erről nem érdemes vitázni.

Nem mennék bele a támasztott vagy párhuzamos lendület definíciójába, ennek könnyen utána lehet keresni a hazai szakirodalomban vagy videokon.
Előzmény: (JaniJuli 211476)
Dátum: 2021.01.27. 19:20
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

És milyen jól teszik! A gyerekek úgyis ki fognak menni ide-oda, és akkor jobb, ha megtanulják, hogy hogyan kell ezt ésszel és jól csinálni. Meg mellesleg marhára élvezik is ezeket a kalandokat! :-)

A másik az önállóság, bizony ezt már az első órán, sőt az előtt az öltözésnél meg kell tanulni, hogy ez így meg. Még az elkényeztetett gyerekeknek (és felnőtteknek ;-) ) is jót tesz, szépen beletanulnak.
Persze oda kell figyelni, hogy nehogy visszaüssön a dolog, de ez nem szokott gond lenni.

Csak keményen! Fizetnek érte és még jól is akarják magukat érezni? Mit gondolnak ezek magukról??? :-D
Előzmény: (bouquetk 211163)
Dátum: 2021.01.27. 19:14
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Az ő döntésük.
Bár én tudom, hogy nem jártak jól. :-)
Dátum: 2021.01.27. 19:12
Topik: Visegrád
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

A felső, meredek szakasz nem hóágyúzható, azt megsíelni komolyabb hóesés kell.
Dátum: 2021.01.26. 00:20
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Ebben tökéletesen igazad van,nem lehet egyetlen technikát erőltetni mindenhol és mindenkinek. Nincs is ilyen mindenható technika. (Szerencsére. )
Ezért is érdemes megtanulni jól és ezáltal használható módon a hóekét is, támasztott lendületet is,forgatottat is, karcoltat is, rövidet, hosszút, mifenét síelni, hogy ne a "megoldások" :-) hozzanak le a hegyről.

Egyébként ezért is viszi minden oktató a tanítványokat (ha van rá lehetőség ) ki a friss hóba, buckásra, meredekre, erdei utakra is, nem csak a lenyalt pályán tanítgatja ugyanazt.
Előzmény: (hu1zam 211147)
Dátum: 2021.01.26. 00:08
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

A probléma a videóval ott van, hogy ő a párhuzamos lendületet és annak szakaszait elemzi és mutatja be, de amit magyaráz és bemutat, az nem párhuzamos lendület, hanem ahogy írtam egy úgynevezett támasztott lendület.

Nem lenne baj, ha azt magyarázná és tanítaná, bár sajnos azt sem egészen így kellene.

És mindezektől függetlenül a bemutatott gyakorlat\technika a későbbi fejlődést így, ebben a formában nem igazán könnyíti. (Hogy finoman fejezzem ki magam. )

És az eredeti kérdésem és célom az volt, hogy vajon észreveszik-e az itteni nézők, hogy ez nem egy párhuzamos, hanem egy elsőre annak tűnő támasztott lendület. Szerencsére többen rögtön észrevették. :-)

Nem érdemes annyit sífilozófálgatni. Valami vagy jó vagy nem,vagy az,aminek látszik elsőre, vagy nem az. Erről szólt csak a dolog. :-)
Előzmény: (simanias8 211140)
Dátum: 2021.01.25. 23:53
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Feri bátyám!

Félreértettél.

Soha senkit, egyetlen hobbisízőt sem szoktam piszkálni, kritizálni azért, hogy ő hogyan síel, meddig jutott el a fejlődésben.

Mindig figyelembe kell venni a célt és a lehetőségeket. Az elérendő és élérhető cél, technika nem mindenkinél ugyanaz. Más a cél és az út is egy kezdő 6 évesnél vagy akár felnőttnél, vagy egy már gyakorlott síelőnél.

A hozott tudás, megszokások, rögzült mozgások,szokások is mások, főleg a már sokat síelteknél.

Az hogy valaki "öreg róka" és több évtizeddel ezelőtt tanult technikával síel, nem jelenti azt, hogy az rossz. Sokat ismerek,akik egyszerűen gyönyörűen mennek, akár régi lécekkel is. Öröm nézni, milyen harmonikus, természetes a mozgásuk, összenőnek a heggyel.

De ez nem jelenti azt, hogy ma ugyanazt tanítanánk, mint 20-30 évvel ezelőtt. A síelés és a tanítás módja is sokat változott, fejlődött. A mostani felszerelésekkel már mást, többet is meg lehet tanulni, amik plusz élményt adnak. A tanulás menet pedig más lett, leginkább könnyebb, de csak akkor, ha a tanulás egy logikus menet szerint épül fel.

A videót azért linkeltem be,mert ez egy oktató céllal készült videó, ahol egy oktató mutatja be, hogy szerinte hogyan épül fel a párhuzamos lendület. És mivel ez nem egyezik a korszerű oktatási tematikával, ezért én nem tartom hasznosnak, sőt hátráltatónak abban, hogy valaki a most modernnek tartott síelést tanulja.

Angolul is lehet beszélni helytelen, ösztönös kiejtéssel és nem jó nyelvtannal, mégis,ha elmegyek egy nyelvtanfolyamra, a tanár minden esetben ki fog javítani, és a tökéletes kiejtést és nyelvtant fogja nekem mutatni, ezt fogja gyakoroltatni. Még akkor is,ha tudja, hogy nem fogok eljutni komolyabb szintekre, és a célom is csak az, hogy megtaláljam a szállodámat és tudjak ebédet rendelni Londonban. Azt fogja mondani, hogy "igen, megértik így is,hogy éhes vagyok",de igazán nem úgy kell mondani.

Akit ismerek, hogy szépen beszél angolul, ők mind törődtek a nyelvtannal és a kiejtéssel, és sok melót raktak a tanulásba.

Ha pedig a tanár látja, hogy egy kolléga nem törődik a nyelvtannal, azt nem fogja érteni, hogy miért nem a legjobbat tanítja.

Valami hasonló ez a síelés dolog is.

Ui: Tényleg jó lenne síelne egy nagyot. :-\
Előzmény: (WéberF 211135)
Dátum: 2021.01.25. 12:22
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Ez szerencsére nem így van.
Előzmény: (simanias8 211118)
Dátum: 2021.01.25. 12:21
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Ha nem is jó, de kényelmes dolog csalni. :-) Persze nem mindegy a mértéke és módja.
A baj akkor van,ha valaki az állandó csalás miatt úgy marad, és emiatt félremegy a fejlődése, vagy megreked.
Előzmény: (Sansovino 211117)
Dátum: 2021.01.25. 11:57
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

"Sajnos" :-D nekem lett igazam.

3:50-nél a normál tempójú menet, de érdemes végignézni,hogy mik vezettek idáig. :-\

Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
Dátum: 2021.01.24. 19:08
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Háát... Az én bajom az, hogy ezt hangsúlyozza,mint célt, mint párhuzamos lendületet. Ha azt mondaná, hogy ez (támasztott lendület ) akkor jó megoldás, ha nincsen tempód és eldőlnél, mondjuk valami rettentő szar nehéz hóban, az más lenne.

Szerinted ha nő a tempó, akkor a páciens el fogja hagyni a mellélépéseket? Mert szerintem bele fog ragadni ebbe a dologba meredekebben mellérántás, kilendülés lesz belőle.
De! Meggyőzhető vagyok és bízom a rutinodban. ;-)
Dátum: 2021.01.24. 19:00
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

És milyen jól tették, hogy erről próbáltak lenevelni!
Új idők, új lécek, új technikák.
Persze működik ez is, lesz kanyar belőle, csak lehetne jobban is, ahonnan lenne tovább. A videón látottból sajnos nincsen.
Előzmény: (WéberF 211097)
Dátum: 2021.01.24. 18:56
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

:-D Az! Én csárdás-síelésnek hívom, a hetyke mellélépésekkel. Táncházban még el is menne. :-)
A 80-as években csináltuk ezt, csak hát (sajnos) azóta eltelt egy, kis idő.
Előzmény: (gaboca 211096)
Dátum: 2021.01.24. 18:51
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

:-) A válasz helyes, ez nem tényleg nem párhuzamos lendület.
Ez egy támasztott lendület, ahol sajnos a külsőre kitámasztáskor nem is kerül belső élére a sí, pedig az lenne a támasz lényege.
A szomorú, hogy ez így soha nem is fog elvezetni a párhuzamos lendülethez, mindig meg fog maradni a külső síre lépegetés, mellézárogatás és a lapon csúszkálás.

A még szomorúbb olvasni a videó alatti kommenteket, hogy mennyire szépnek tartják a nézők. :-\
Előzmény: (skioutlet 211095)
Dátum: 2021.01.23. 20:10
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Párhuzamos lendület szakaszait mutatja be a videón a hölgy.

Találós kérdésem :-) : Párhuzamos lendületet látunk?

Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
Dátum: 2020.05.02. 09:17
Topik: Gyászhír a fórumban
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Most olvasom a hírt, megdöbbentett. Jó ember volt. Remélem békében nyugszik.
Dátum: 2020.05.02. 00:05
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Éppen ez a kérdés, hogy hülyeség-e vagy sem. :-) Ezért hoztam fel a témát.

Nem kevesen vannak, akik azt mondják, hogy kell valamennyi csípőszög. Sőt, szerintem ők vannak sokkal többen, ahogy én látom.
Főleg a nagy élszögű ívekben kérdés, hogy kell-e.

A te véleményed egy, figyelek is rá, és köszönöm, de persze vannak még itt más gyakorlott síelők is, talán ők is elmondják, hogy igen vagy nem, és miért. Hátha kialakul valami összkép.

A fotók nagyon jók, amiket gyűjtöttél!
Előzmény: (endre77 209217)
Dátum: 2020.05.01. 16:27
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia!

Ha jól értem, akkor azt írja, -de kérlek javíts ki, mert gyenge az angolom- hogy amennyire lehet, kerüljük a "csípőszöget" (anguláció), de a nagy tempójú, nagy terhelésű kanyarokban szükség van a külső sí nagyobb élszögére és nagyobb terhelésére a belsőhöz képest, és ez szerinte valamennyi csípőszöggel jobban kiállható.
Ha jól értem, akkor azt mondja, hogy valamennyi csípőszöggel kisebb a -főleg külsőn megjelenő- terhelés, és könnyebben kezelhető.

Mindezt, ha jól fordítom.

Amúgy én is úgy látom, hogy mintha már az ív elején is tudatosan csinálná a csípőszöget, amikor is még szerinte sincs rá szükség. Ez kicsit ellentmondásosnak látszik elsőre.

Nem véletlenül dobtam fel a témát, mert számomra sem egyértelmű a dolog, hogy mikor mennyire van szükség csípőszögre, meddig hasznos, honnan haszontalan vagy esetleg egészségtelen. Régóta tartó vita ez síelős berkekben, hogy kell-e vagy sem, ha igen, akkor meg hogyan, mennyit.
Természetesen megvan a saját elképzelésem, véleményem, de az egy dolog, nem biztos, hogy az az igaz.

Greg jól nyomja, Pallander pláne, és tényleg egy stílus. Valaki másolja a másikat. :-D Nekem is tetszik, bár ezeken a videókon nem síelnek akkora élszöggel. Megnézném, amikor Pallander azzal szórakozik, hogy pályán kívül maximális élszöget passzíroz ki magából, hogy akkor vajon marad-e így, vagy ő is elkezd csípőszögelni.
Sajnos nem találtam olyasmi videót róla.
Előzmény: (endre77 209215)
Dátum: 2020.04.30. 13:22
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Kis karanténsí. :-D

Ki hogyan látja a dolgot? Jó, eléggé megosztó a téma, tudom, de talán nem is baj. :-)

https://www.paullorenzclinics.com/p...ost/angulation-or-inclination-what-s-the-poin...
Dátum: 2020.04.22. 19:40
Topik: Párhuzamos kanyarodás tanulása mikor?
60 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Igazad van, minden szakmában, így persze a síoktatásban is vannak jobbak, jobban képzettek, tehetségesebbek, és vannak, akik kevésbé azok.

Én szerencsére nem látom ilyen tragikusnak a helyzetet, szerencsére kevés kivételtől eltekintve azért az elmondható, hogy aki megszerez egy oktatói képesítést -bármelyik sportágban-, annak legalább az elvárható minimális szintű sportági jártassága megvan.

Persze én is láttam olyan síoktatót, akihez még az ellenségemet sem íratnám be, de azért nem ez az általános. Inkább a nagyon alapszinten képzett, tulajdonképpen még nem is valódi oktatói képzettséggel rendelkezőkkel szokott gond lenni, amikor a tudásuknál többet vállalnak, vagy erre kényszerítik őket.

És természetesen az önjelölt oktatók nagy része, akik esetleg úgy viselkednek, mintha azok lennének, de valójában kontárok.

Képzett oktatóknál azért szerencsére ritkán látok olyat, hogy ne tudnának botozni, vagy ahogy írod "Alsoteste es labai kocsit mozognak jobbra balra minden elkezpeses nelkulkicsit jobbra balra".

Videók alatt nem tudom, mikre gondolsz, esetleg linkelj be olyat, ami szerinted hibás mozgás, és esetleg olyat, ami szerinted rendben van, és akkor tudnánk beszélgetni róla.

Amúgy valóban tele van a net rettenetes "oktató" videókkal, de persze vannak jók és kiválók is. Kérdés, szerinted melyik melyik. :-)

Az egyszerűségben és abban, hogy érteni kell, amit csinálunk, ebben egyetértünk. Amit csak lehet, nem kell túlbonyolítani.
Persze attól, hogy egyszerű valami, még nem biztos, hogy jó megoldás. :-)
Előzmény: (endre77 209195)
következőutolsó
laponként:
összesen 2756
, rendezés:
h i r d e t é s
h i r d e t é s
Utasbiztosítás Covid fedezettel FELIRATKOZÁS HÍRLEVÉLRE »