Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Síkötés felszerelése, síszerviz oktatása

ÜZENETEK (55)Időben csökkenő Időben csökkenő
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.12.02. 17:50
Kezdésnek szerintem ez bőven megteszi, persze ha bármi kérdésed van, várom!
https://sielok.hu/rovat/siszerviz/cikk/waxoljunk/
kócos
1234 élménybeszámolót írt
1234
19 éve tag
2005.12.02. 17:03
Tudna valaki, az előzőket kiegészítve, a sílécek viaszolásáról szakirodalmat javasolni? Előre is köszönöm: kócos
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.11.17. 20:20
Hát, remélem sikerült hozzájárulnom a sikerhez.
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.11.17. 15:43
Mellesleg Agent gratula az első díjért a honlapnak, gondolom volt benne részed.
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.11.17. 09:17
Nem csak azért csinálnám így meg, hogy a kötés méretét átállíthassam, hnem hogy előrébb-hátrébb tudjam tenni az egészet tapasztalatszerzés céljából, azonkívül(és talán ez a legfontosabb) ez esetleg előnyére válna a menettulajdonságoknak.
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.11.16. 18:09
szerintem felesleges szétszedni az emelőt, nem fogod később sem olyan méretekre állítani a kötést, hogy ahhoz kevés legyen a platni hossza.
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.11.16. 17:14
Itt a kísérleti
kiserleti.jpg
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.11.16. 16:56
Itt van két kép a lehetséges beállításokról.
Az első a hagyományos a második a kísérleti.
hagyomanyos.JPG
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.11.16. 16:45
Az a helyzet hogy ha a platni első felét mondjuk 10 cm-el előrébb teszem, az egészen megváltoztathatja a léc tulajdonságait, csak nem vagyok elég tapasztalt hogy előre meg tudjam saccolni hogy miben.Ami biztos, hogy az a kis merevségtöbblet, amit a platni, meg a kötés ad jobban szét lesz húzva. Középen kevésbé lesz merev mintha normálisan raknám fel, viszont ott a freeflex amitől ezáltal az egész egyenletesebben fog eloszlani. De nem tudom hogy ez a síelésnél miben fog jelentkezni.
A másik kérdés, hogy vajon érdemes e a kötés középső, szabadon lógó része alá valami alátáamsztást tenni nehogy elgörbüljön a vaslemez, ami végülis arra van tervezve hogy alul fölül meg van támasztva.
A léc amúgy egy völkl energy 320 ami egy kezdő léc, de nem olyan puha mint sok márka belépő lécei. Én meg technikailag inkább a fun carving felé kezdek hajlani, tehát nem tudom hogy mit kéne tennem.
Tudom hogy erre nem a legjobb megodás egy belépő szintű léc, de hát ez van.
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.11.15. 20:56
Hűha, ez nagyon érdekes kisérletnek ígérkezik, majd tegyél be egy fotót ide, ha elékészült a léc, kiváncsi vagyok.

Az síbakabcsod közepének a síléced oldalán található vonnallal kell egybeesnie, az a jelölés.
A lyukfúrás a fúró nyomása miatt úgyis nagyjából egyenesre nyomott lécnél történik, de könnyen kikövetkeztethető, hogy a léc hajlásának mértéke egy 3-4mm átmérőjű lyuknál semmi szerepet nem játszik.
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.11.15. 17:27
Köszi a részletes választ. Nálam a léc oldalán egy kis vonal van, de ugyanúgy rányomtatva mint a 163-as szám, ami gondolom a magasságot jelöli.(Merthogy 163 mm hosszú). A másik amiről hallottam, hogy a lécbe fúrt lyukakba érdemes valami ragasztó félét tenni, hogy a víz ne tudjon beszivárogni. Mit érdemes erre használni? Nekem a gumiám paszta jó megoldásnak tűnik. Azonkívül felmerül még hogy a lyukak befúrása teljesen laposra feszített lécbe történjék, vagy legyen megtartva az eredeti görbület?
Van tapasztalatod(vagy bárkinek) arról, hogy mi van akkor ha a platniból kiszedem középről a gumi rezgéscsillapítót(úgyis free flexes a kötés) és távolabb helyezem el a lapot hosszában hogy a későbbiekben még nyugodtan helyezhessem előrébb vagy hátrébb az egész kötést?
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.11.15. 15:00
Mindenesetre aki szeretne kisérletezni kötésfelszereléssel (NEM AJÁNLOM!!!), az az alábbiak szerint igyekezzen eljárni:

Nélkülözhetetlen eszköz a végállás állítási lehetőséggel rendelkező állványos fúrógép és a megfelelő fúrószárak, pontos tolómérő.

A leglényegesebb dolog, hogy a síbakancs közép és a sílécen található jelölés egy vonalban legyen.
Ezért az első kötést kell először pozícionálni, hogy ez teljesüljön, utána jön a hátsó kötés, aminek a saját sínjén középállásban kell lennie, hogy lehessen a beállításnál előfeszítést adni a hátsó gépnek, valamint alkalomadtán rá lehesen állítani +/-2 bakancsméretre is.
A legelső teendő a sablon készítése a kötésszereléshez, erre a legalkalmasabb egy kb a síléc szélességével megegyező pár mm vastag kemény műanyag lap, ezen kell bejelőlni először a pozícionált furatok helyét, majd kifúrni azokat, természetesen tökéletesen a hosszanti felezőre szimmetrikusan.
Ezután a kapott sablon segítségével el kell készíteni a lyukakat NEM a lécre, hanem egy hasonló szélességű egyenes vastag fadeszkára! A furat átmérője a csavar fej alatti szár-átmérőjénél (nem a menet átmérőjénél!!) fél számmal legyen kisebb (ha pl. 4es a csavarszár átmérője, akkor 3.5ös fúróval kell dolgozni), a furat mélységét úgy kell meghatározni, hogy a csavar a kötésen található lyukjába téve le kell mérni mennyire lóg ki, ennél fél mm-rel mélyebb legyen a furat. Tehát ha elkészültek a furatok a próbadeszkára (vagy akár egy régi kiszuperált sílécre), akkor fel kell csavarozni rá a síkötést és beállítani a bakancs talphosszúságához a megfelelő előtolást. Ha ezek után is ok a dolog, rendesen, pontosan, egysenesen állnak a kötések, akkor jó a sablon, ha valami gond van, kezdődhet elölről a sablonkészítés.
Ha jó a sablon, akkor most már élesben a felszerelésre váró sílécen folytatjuk a munkát.
A sablon precízen hozzáigazitjuk a sílécen található jelöléshez, és a sablon lyukjain keresztül filccel pontosan megjelöljük a készülő furatok helyét.
Ezután a jelöléseket bemérjük, hogy egyelő távolságra legyenek a síléc széléstől, mivel a kötéseknek a léc szélességén szimmetrikusan kell állnia.
Ezután ráhelyezzük a kötéseket a lécekre és ellenőrizzük, hogy a csavarok lyukjainan közepére esnek-e a jelölések (ha jó a sablonunk, akkor oda kell, hogy essenek).
A biztos siker érdekében tartsuk meg az ellenörzést mégegyszer, valamint nézzük meg, tényleg egyformán középre vannak-e állítva a hátsó kötések a sinen (ha az első kötések is állíthatóak hosszirányban, akkor ezeket is középre kell állítani).
Ha ez megvan, akkor pontozóval-kalapáccsal óvatosan meg kell ütni a furatok helyét, hogy a fúrószár pontosan itt hatoljon a lécbe.
Ellenőrizzük mégegyszer a furatmélység beállítását!
Ezek után készítsük el a lyukakat, először maximum 2mm-es fúrószárral, ez csak előfúrás, az előfúrt lyukban pontosabban és könnyebben halad majd a következő fúrószár.
Ha készen vannak az eredetinél egyelőre kisebb átmérőjű lyukak, ellenőrizzük ismát a helyzetüket a feljebb leírtak szerint.
Ha mindet rendben találunk, akkor fúrjuk ki a lyukakat a megfelelő átmérőjű fúróval.
A kész lyukak szélét sorjátlanítsuk le, fújjuk ki a firatból a forgácsot, majd szereljük fel a kötést, és húzzuk meg jól a csavarokat, azután állítsuk a kötést a bakancsunkhoz.
Pár csúszás után a csavarokat érdemes utánhúzni, ügyelve arra, hogy ne szakítsuk meg a menetet.

Aki pedig meg akarja sporolni a fáradtságot és a rengeteg idegeskedést, munkát, macerát ami ezzel jár, valamint nem akarja elcseszni a lécét, az vigye szervízbe, ahol 10 perc alatt szakértő módon felteszik a kötést.
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.11.15. 12:40
Hát, ha ilyen kétségeid vannak a kötésszereléssel kapcsolatban, akkor inkább bízz meg egy szervizes szakértelmében, mint a sajátodban.
Mindenhol lehet találni jó szervizest, aki nemcsak feldobja a cuccot a lécre, hanem még el is magyarázza mit csinál, valamint granciát vállal a végzett munkára (az adott kötéstípushoz való bakancsmérethez állítható sablonnal).
Ne kisérletezz, nem mondom, hogy lehetetlen otthon jól feltenni egy kötést, de csak egyszer lehet hibázni, akkor pedig mehet a léc a kukába.

A kis kör a léc tetején nem a skiboot center jelölése, hanem inkább a fúrandó lyuk átmérőjére vonatkozhat.
A skiboot centert általában a léc oldalán jelülik egy álló háromszöggel, amennyiben a léc tetején van a center jelölés, akkor ott az egy vonal, és a rámutató háromszög.
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.11.15. 11:30
Vettem egy kötést végre valahára, csak nem tudom hogy lehet megállapítani, hogy a lécen hova
kerüljön. És őszintén szólva abban sem bízom hogy majd a " szakember" tudni fogja.
A lécen van egy kis kör alakú jelölés, amely mintha a terhelési középpontban lenne, viszont a
kötésen semmi jelzést nem látok.(tyrolia free flex plus 7) Egy módszer lenne, ha megfelelően
beállítva beletenném a bakancsot, majd a bakancson jelzett középpontot valahogy megjelölném
a kötésen, meg a lécen, viszont valahol olvastam hogy a bakancsoknál a súlyközéppont nem mindig
megfelelően van jelölve. Van valami módszer a probléma megoldására?

Tudom hogy sokan a szakszervízt fogjátok javasolni, csak eddig(tisztelet a kivételnek) nagyon
sok rossz tapasztalatom gyűlt össze mindenféle "szakemberekkel" az élet minden területén úgyhogy
inkább csak magamban bízok.
Sajnos sokszor nem is merik elárulni hogy valamiről fogalmuk sincs, ezért még a közös megbeszélés
is ki van lőve. És ha mondjuk érdeklődnék hogy mit hogy fog csinálni, akkor megsértődik hogy
nem bízom benne.

Explosiv platnit hova érdemes szerelni a nyomásközépponthoz viszonyítva? Csak mert gondolom ennek
is lesz szerepe a menettulajdonságokban, az eltérő torziós tulajdonságok miatt, a platni helyzetétől
függően(előrébb vagy hátrébb).
gall
2 élménybeszámolót írt
2
19 éve tag
2005.03.02. 16:06
Ki tudna engem megtanitani egy hetvegen síkötés felszerelésére, síszerviz munkára ?
Természetesen fizetek érte, síszervizek jelentkezését várom.
Gall 30 9154641
elsőelőző
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.