Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Waxoljunk - Hotwax topic topikból

ÜZENETEK (7)Időben csökkenő Időben csökkenő
TZoli
1158 élménybeszámolót írt
1158
20 éve tag
2016.10.26. 09:46
Nincs mit, vegyész múltamból fogva volt alkalmam megtapasztalni. Mikor nagyüzemileg ment a Grignard reakció, aminek az oldószere az éter volt, az úton mindenki kerülte a csatorna fedőket. Mert azok néha alacsonyan szálltak. Le is álltunk vele egy idő után.
Egy kicsit irodalmazva azt találtam, hogy a köznapi nyelven paraffin viasz 20-40 szénatomot tartalmazó szénhidrogének keveréke, és a legtöbb szerves oldószerekben, alkoholban és néhány észterben is könnyen oldódik.
Szerintem a legjobb a kistestvére, az alacsonyabb szénláncú szénhidrogének keveréke, azaz a benzin. Kapható festékboltokban pl a benzines folttisztító. 1 L 680 Ft. Közel se annyira veszélyes mint az éter. Nem tiszta könnyűbenzin, tartalmaz ketonokat és tisztítást fokozó adalékokat is.
A metanollal nem próbálkoznék, mert az erősen mérgező. Szerintem az etil-alkohol kétesélyes, ki kellene próbálni. Absz alkohol vagy denaturált szesz formában vásárolható.
Kedvelt poláros oldószer az aceton (ami egy keton), vagy az észterek közül jó lehet az etil-acetát. Jó festék és zsíroldók. A legtöbb körömlakk lemosók ezek keveréke, elegye. De a legtöbb festék hígító is mint pl a Nitro-hígító is, ilyen keton-észter keverékek elegye. Ezeket viszont nem tudom, nem-e túl jók, azaz nem kezdi-e el a léc talpából az egyéb összetevőket, színezéket, lágyítót stb. is kiszedni.
Előzmény: (Dave 189877)
Dave
209 élménybeszámolót írt
209
19 éve tag
2016.10.26. 09:00
Brrr.... Köszi, ezt jó tudni.
Előzmény: (TZoli 189876)
TZoli
1158 élménybeszámolót írt
1158
20 éve tag
2016.10.26. 08:47
A dietil-éterrel óvatosan! Nem ajánlom a használatát, csak ha jártas vagy az alacsony forráspontú gyúlékony oldószerek használatában.
Az éter nagyon illékony, mérgező. Élettani hatása, hogy elalszol, elkábulsz tőle. Műtéteknél altatónak is használják.
Rendkívül tűzveszélyes és hajlamos az elktrosztatikus feltöltődésre. Már a legkisebb kisülés is, a saját maga által gerjesztett feltöltődés következtében, hajlamosítja a belobbanására. Ezért öngyúladó.
Magyarán, ha egy éterrel benedvesített ronggyal elkezded dörszölni a síléc műanyag talpát, nagy az esélyed a kigyúladásra.
Megelőző intézkedés: erős szellőzés és leföldelt, vezetőképes szerszámok.
A gond az, hogy a 100 ml éter kiöntve egy ronyra az erős szellőzés következtében pár perc alatt elpárolog (forráspont 34,6 fokC, azaz a kezed melegétől már forr).
Előzmény: (Dave 189873)
maci-laci
3532 élménybeszámolót írt
3532
18 éve tag
2016.10.25. 21:30
Bélapó már nagyon rég óta ipari paraffinnal vaxol és teljesen megelégedett vele.
Vaxlemosót én csak akkor használok ha sérülést javítok. Vaxolás előtt csak simán bronzkefével jól megdolgozom a talpat.
Előzmény: (Dave 189873)
Dave
209 élménybeszámolót írt
209
19 éve tag
2016.10.25. 21:20
Köszi, máris átnézem. Közben rájöttem, hogy a viasz tulajdonképpen paraffin, aminek az éter(is) az oldószere. A síbolti spéci "Wax letisztító" folyadék ára 50.000ft/liter. A dietil-éter ára 7000 ft/liter. Apró különbség... Egyébként mindkettőből kapni 100 ml-es kiszerelést.
Előzmény: (maci-laci 189872)
Dave
209 élménybeszámolót írt
209
19 éve tag
2016.10.25. 20:45
Deca-ban nézegettem egy 500gr/5k HUF árazású családinak mondott általános wax-ot. -8 és 15°C közé írják, az hazai viszonyokra tök jó lehet.
Az a fura, hogy waxokban mintha lenne egy választóvonal -7/-8°C körül. Vannak a -8 és +15 köztiek és vannak a -8-tól -25-ig tarók. Ez mitől lehet? Létezik olyan wax ami -1-től tart mondjuk -20-ig? Egy ilyen racionálisabb választás lenne, nem?
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.