Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Síelésünk kivesézése

ÜZENETEK (1)Időben csökkenő Időben csökkenő
Tumbász Geri
109 élménybeszámolót írt
109
17 éve tag
Ez egy kiemelt üzenet ebből a topikból: Síelésünk kivesézése
2013.01.17. 18:22
Sziasztok!


Szerintem egyáltalán nem veszíti el a felgyülemlett energia nagy részét, csak másra használja.
Például arra, hogy a súlypontot oldal irányba megtolja, míg a felsőtest már a következő ív középpontja felé törekszik. Ez látszik azon a képkockán is, amit kivágtál ide.
A felsőtest az esésvonal felé fordul, míg a lécek még rézsútos irányba keresztezik az esésvonal irányát. A lécek még a hegyfelőli élen vannak, így a felsőtest egész kontrolláltan tud már-már rotációba fordulva a következő kanyar felé haladni. Ez igazából egy anticipáció, azaz megelőlegezés.
Így az élhelyzetből oldott lécek kontroláltan és ívesen forgathatók a következő ív bekormányzási szakaszában. Azaz a lécek pont, hogy csőrükkel befelé haladnak a kanyarba, nem pedig a lécek vége van kicsapva, mely az általad írt módon ún. keresztbevágott lécvezetést eredményezne. (Azt ennél a tempónál meg sem tudná tartani.)
Ha ily módon, csőrrel befelé halad egy léc, pont hogy folyamatosabb nyomásfelépítést tesz lehetővé az ív folyamán. Ez pont, hogy az ellenkezőjét eredményezi a keresztbevágott forgatásnak! Azaz, a folyamatos nyomásfelépítés a léc csőrén kezdődik, majd a kanyar végére a sí hátsó felén lesz kivezetve. Ennek extrémebb formáját nevezik FISH HOOK nak is. Most maradjunk az egyszerűbb HINTÁZÁS kifejezésnél.
Ez jeges pályán épp biztosabb lécvezetést eredményez, hisz a léceket nem keresztbevágod a külső erőknek, hanem a lécek élei által irányítod az erőket új irányba, azaz kormányzod.
Nem egyetlen ponton akasztasz meg minden erőt.

A káros terheléseket hagyjuk, mert ez síelés nem pedig az orvosi szoba, és félek elveszünk hamar a részletekben. Amit leírsz akár igaz is lehetne, de csak abban az esetben, ha betonmód beleállna a síző ebbe a helyzetbe. Erről pedig itt szó sincs. Ha a külső erők összenyomják a sízőt ebben a helyzetben, akkor egyszerűen a boka- térd- csípő hajlításával úgy ereszti szabadon a felépített erőket, hogy
1. a felsőtest már a következő ívre felkészült helyzetet vett fel.
2. ez által a lécek csőre szabadon és aktívan forgatható az esésvonal irányába.
3. a hajlítás következtében a súlypont is határozottabban a következő ív középpontja felé halad, azaz átbillen az esésvonalat keresztező lécek felett.
4. így valóban még hamarabb élre kerülhetnek a lécek.
5. ami a következő ívben még komolyabb élszöget tesz lehetővé
6 ami még komolyabb erők felépítését teszi lehetővé
7 melyek így még határozottabb oldal irányú kitéréseket tehetnek lehetővé
8. valamint folyamatosabb, töretlenebb élváltásokat és előre fele haladást eredményezhetnek.

A csípő további hajlítását csak a lábak felhúzásával hoznám létre, mert a videón a felsőtest stabilan elöl halad. Ha ennél többet hajlít, bólogatós itatósmadár lesz belőle, amit mindenképpen elkerülnék.

Ezzel le is írtam, én min változtatnék.
Az élváltás pillanatába beépítenék több hajlítást boka- térd tájékon. Azaz a lábjátékot finomítanám. Hajlítás – nyújtás!
Itt leginkább az időzítés az, amit még gyakorolni kell. Először felépítjük a nyomást a sín, majd mielőtt a súlypont a lécek irányát keresztezi, a felépített erőt felhasználjuk arra, hogy a lécek a felsőtest alatt áthaladjanak.
Ez sokban hasonlít egy kompressziós élváltásra, de a súlypont inkább felfelé mozdul, mivel azt a léc visszarúgása mozdítja felfelé.

Az élváltás pillanatában létrehozott hajlítottabb helyzet lényegesen korábbi nyomásfelépítést tesz lehetővé a következő ívben. Egészen az esésvonal környékére lehet hozni. Már csak azért is, mert ugye hajlított helyzetből sokkal hamarabb lehet megtaposni a síket.

Kívülről nézve, sokkal kevesebb vertikális mozgás jelentkezne a sízőnél és sokkal sportosabban menne előre.

Viszont akkor a sí is gyorsabb lesz, azaz a kamerásnak is fel kell kötnie a gatyáját! :)

A fent leírt elem javítására egy 12m-es rádiuszú szlalom sí tudatos síelését is javasolnám, de pusztán az élváltás és időzítés gyakorlására. Jól ráérezhet a dinamikára és az időzítésre, majd visszatérhet a D2-es 18,1mes rádiuszú GS síéhez, hogy mind ehhez a szükséges forgatást is beépítse. Mivel a filmvégi élváltások valóban ígértesek, gyanítom, hogy SL léccel is képes lesz a technika kivitelezésére, begyakorlására.

Ami a kivágott képen látható buta helyzetet illeti, azért azt is szem előtt kell tartanunk, hogy a 18m es GS sít megforgatni egy olyan ívre, amiben tisztán élen csak egy SL léccel tudnál közlekedni, bizony több forgatóimpulzust és erőt is fel kell használni. Ez látszik azon is, hogy a bottűzés milyen irányba és távolságra esik a látható képen. És éppen az is lehet, hogy a szükségesnél több külső erőt sikerül létrehozni, amit ismét csak valahova tenni kell.

Ami a videóról kevéssé jön le, hogy mennyit megy előre a sí ilyen oldalirányú kitérés mellett.
Szerintem szép kerekek az ívek, de itt ott pontatlan. Viszont nem csúszik le a sí még a megakasztás ellenére sem.

Valóban van előre út. Tudnék rajta segíteni... :)
Előzmény: (ozsi 151190)
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.