A résztvevőknek nem csak fizikailag kell megfelelniük és a lehető legjobb tudással rendelkezniük, hanem szellemileg is ott kell lenniük. Mert ha ez hiányzik, akkor úszott az egész verseny. Ilyenkor ki kell tudni kapcsolni, s a minden gondolatukkal csak is a versenyre koncentrálniuk. Pontosan ezért már egy héttel a nagy megmérettetés előtt megérkeznek a helyszínre, ahol közösen tanulmányozzák a hegyet és mindenki kiválasztja, hogy melyik részen fog lejönni. Ezeknek a részeknek feltétlen tartalmazniuk kell meredek lejtőket, technikás részeket és sziklaormokat, ahonnan minél látványosabb ugrásokat kell bemutatni. Majd a verseny napján egy több mint egy órás mászás vár rájuk a 3222 m-es Bec des Rossesra és indulhat is az őrület! Természetesen, mint minden hasonló versenynél, itt is nagy hangsúlyt fektetnek a biztonságra. Így a rendezők a tél folyamán többször is ellenőrzik a helyszínt, hogy egy esetleges lavina kialakulást minimálisra csökkentsék. A résztvevőknek kötelező többek között a bukósisak, gerincvédő, lavinakészülék használata. Továbbá egész idő alatt egy helikoptert, orvosokkal és hegyi mentőkkel is biztosítanak a szervezők. Bár nemzetközi rendezvényről van szó, de a versenyzők legtöbbje svájci, francia, osztrák és amerikai; csupán egy-két síző vagy snowboardos érkezik más országokból, így Kanadából vagy valamelyik Skandináv államból.
Szintén az Alpokban, azonban hazánkhoz jóval közelebb rendezik meg a Bovec Freeride Sí versenyt, ahol férfiak és nők (nyilvánvalóan külön kategóriában) egyaránt indulnak. A boveci freeride rendezvény voltaképpen egy kvalifikációs verseny az egykori Snow Thrill of Chamonix-ra, amelynek most egy új helyet keresnek. A nemzeteket nézve itt már jóval szélesebb a paletta, így német, brit, szlovén és újzélandi sízők egyaránt megtalálhatóak. Egyébiránt a 2004-es Bovec Snow Thrill-t a nőknél az osztrák Lorraine Huber nyerte, míg a férfiaknál az újzélandi Andrew Gowans állhatott a dobogó legfelső csúcsára.
Egy másik európai verseny a bulgáriai Mad Goat Ride, amit Banszkóban rendeznek meg évről évre. A sízők a Pirin hegységben lévő Todorka hegy (2748 m) északi oldaláról startolnak, de előtte nagyjából fél órát másznak felfelé, egészen a csúcsig. A szintkülönbség ezen a versenyen 330 m. Összesen 45 síző és 15 boardos (férfiak és nők egyaránt) vághat neki a Todorka hegynek. Közülük a 16 legjobb férfi, illetve a 4 legjobb női versenyző kvalifikálja magát a döntőbe.
Természetesen világszerte még számtalan freeride versenyt rendeznek, ilyenek pl. Alaszkában a Red Bull Snow Thrill, vagy a kanadai Whistlerben az Észak Amerikai Freeride sorozat.