Az eddigi adatok szerint az idei szezonban tizenöten vesztették életüket lavinabalesetben, és ez a szám jóval alacsonyabb a sokéves átlagnál. A halálesetek jelentős része 3-as (közepes) fokozatú figyelmeztetésnél következett be, míg hárman az alacsonyabb fokozatú (2-es) figyelmeztetés mellett vágtak neki a hegyeknek és lelték halálukat a hó alatt.
Szakértők szerint a kevesebb haláleset nagy részben az enyhe időjárásnak is köszönhető. Az enyhe időjárás főleg a hegyek belsejében stabilizálta a hóviszonyokat, így itt kevesebb baleset is történt. Az sem mellékes, hogy az előző év végéig alig havazott, így a veszélyesebb helyeken nem is lehetett sítúrázni vagy off-piste síelni.
Az időjárás pedig elszomorított a téli sportok kedvelőit. Svájcban 143 éve tartják nyilván a meteorológiai adatokat, és ezek szerint még sosem volt ilyen enyhe a tél. A kedvezőtlen jelek már ősszel jelentkeztek, amikor szintén megdőlt a korábbi melegrekord. Sajnos az idén már sorozatban harmadszor fordult elő, hogy a szokásosnál jóval később érkezett meg az első nagy havazás Svájcba.
Nemcsak késett a havazás, hanem ritka vendég is volt. Nagyon ritkán fordult elő az idei szezonban, és akkor is csak rövid ideig tartott, hogy a hóréteg vastagsága a tél folyamán elérje a sokéves átlagot. Az északi és a nyugati hegyekben pedig szinte csak a 2000 méter feletti részeken esett a hó. Január 19-én pedig a szezon egyik legszörnyűbb napja köszöntött be, amikor a Magyarországot is "súroló" Kyrill orkán jóvoltából heves esőzés áztatta a 2700 méter alatti területeket, és mosta el a korábban nagy nehezen összegyűlt havat.
Különösen fájó, hogy a szokásosnál sokkal rövidebbre sikeredett az idei szezon. A megkésett szezonkezdet után hiába reménykedtünk a jó folytatásban. Az idén először fordult elő, hogy a legvastagabb hóréteget nem áprilisban mérték, hanem márciusban. Április elején beköszöntött meleg hirtelen elolvasztotta a hóréteg nagy részét, és volt ahol az átlagosnál egy hónappal korábban véget ért a szezon.
A téli sportok népszerűsége szempontjából is aggasztónak tűnik, hogy az Alpok legmagasabban fekvő síterepeivel büszkélkedhető svájciak is ilyen katasztrofális telet zártak. Abban azért valószínűleg bízhatunk, hogy jövőre ennél csak jobb lehet.