Ezen a héten bevezették a 2G-szabályokat Ausztriában, amellyel a szolgáltatások körét lehet igénybe venni. A határátlépéssel kapcsolatban nem történt változás. A síterepekre a 2G-szabályok egy hét késéssel, vagyis november 15-től érvényesek. Nézzük, mit jelent ez a keleti vakcinával oltott magyar síelők számára.
Az osztrák 2G-szabályok egyik leginkább korlátozó intézkedése, hogy a keleti vakcinákat (orosz vagy kínai) nem ismeri el, csak az Unió (EMA) által jóváhagyott "nyugati vakcinákat" (pl. Pfizer, Moderna, AstraZeneca vagy Janssen). A Janssen elfogadását
megszigorítják, január 3-tól már csak 2 adagot ismernek el az eddigi egy helyett.
Magyarország különleges helyzetben van az Unióban, hiszen itt kb. 2 millió állampolgár kapott kínai vagy orosz vakcinát. Rajtunk kívül Szlovákiában oltottak még orosz vakcinával, de ott már leálltak az alkalmazásával kevesebb, mint 20 ezer beoltott után. Ebből igazából az látszik, hogy ez elsődlegesen magyar probléma, az uniós turisztikai célországok közösen nem fogják ezt megoldani.
A 2G-rendelkezések egyik pontja lehetőséget ad azoknak, akiket korábban bármilyen vakcinával beoltottak és a szervezetükben jelenleg is elegendő antitest kimutatható. Ennek az igazolása, valamint egy újabb, de ezúttal uniós oltás felvétele megfelel a 2G-szabályoknak, amely
az illetékes osztrák minisztérium honlapján megtekinthető.
Részlet a fent csatolt szabályzat 6. oldaláról (forrás: sozialministerium.at)
Elméletben úgy néz ki, hogy akinek elég semlegesítő ellenanyag keletkezett a szervezetében és azt egy antitest vizsgálattal bizonyítani is tudja az első lépést már megtette. A vizsgálat és az utána beadott uniós oltás kombinációja már megfelelő. Arra kell figyelni, hogy mindkét igazolást (antitest és oltás) német vagy angol nyelven állítsák ki. Oltásoknál a további "utazási bonyodalmak" elkerülése érdekében megfontolásra ajánlott az mRNS vakcinák (Pfizer vagy Moderna) felvétele.
Van még egy lehetőség is, de ez nem annyira tervezhető. Aki átesett a fertőzésen és ezt pozitív PCR-teszttel tudja igazolni, ezután 21 nappal kapott uniós vakcina kombinációja szintén megfelelő.
Aki eddig nem kapott oltást, de betegségéből felépülve szintén elégséges mennyiségű antitesttel rendelkezik, azok szintén jogosultak az antitest vizsgálat + egy uniós oltás utáni igazolásra.
Ezzel a módszerrel jelenleg 360 napig érvényes a zöld pipa, december 6. után már csak 270 napig.
Ez eddig az elmélet, amelyet nem mindig követ a gyakorlat. Léteznek ellentmondások.
A pozitív PCR-teszt és 21 nap utáni oltás zöld jelzést ad a
Grüner Pass alkalmazásban. Az alkalmazás november 2-án aktualizált szabályzata szerint azonban az antitest + egy oltás kombináció továbbra is piros. (A fentebb belinkelt rendelkezések november 8-tól érvényesek)
A Magyarországon kiállított digitális uniós Covid-igazoláson harmadik oltás beadása után csak annyi szerepel, hogy 3/3 és például a nyugati vakcina neve. Tehát az előző két oltás típusa ebből nem derül ki. Egy ilyen esetben pl. két orosz + egy nyugati vakcina hivatalosan nem felel meg a követelményeknek, de a zöld jelzést az illető megkapja a Grüner Pass alkalmazásban.
A jelenlegi helyzetben életbe lépett és várhatóan a továbbiakban is bevezetendő intézkedések a hazai síelőket is érintik. Bár vannak még ellentmondások, de ha valakinek segíthettünk ezzel és sikerül így igazolást kapnia, köszönjük, ha megerősíti a lenti hozzászólások között.
Frissítés
November 15-től az antitest vizsgálat eredménye után 90 napon belül kell beadni a nyugati vakcinát.
Nekem a tavaly októberi pozitív PCR-t + 1db pfizert mostani már elfogad a Grüne Pass zöld jelzéssel.