A wax nem más, mint a síléc csúszófelületére felhordott paraffin alapú anyag, amely csökkenti a síléc talpa és a hó közötti tapadási-súrlódási együtthatót, azaz megkönnyíti a siklást.
A waxolás szó hallatán sokaknak a versenyzők ezredmásodpercek lefaragására irányuló technikai segítsége jut eszébe, amire egy átlagos hobbisíelőnek semmi szüksége.
A waxokat mindegyik sísport szakág alkalmazza, az alpesi sízők a jobb időeredmények eléréséhez, a sífutók speciális "kapaszkodó" waxokat a futás megkönnyítéséhez, az ugrók a sánc elrugaszkodási pontjánál elérendő sebesség, és ezáltal az ugrás hosszának növeléséhez.
Érdemes azonban komolyabban megvizsgálni a waxolás alkalmazásának hasznosságát egy hobbisíelő számára is.
Miért is érdemes waxolnunk?
Első szempont hobbisíelőknél a síléc talpának, a síléc legfontosabb alkotóelemének állapotmegóvása és karbantartása, a második szempont a csúszási tulajdonságok javítása (pl. rosszul csúszó vizes hó esetében).
A síléc talpa a használat során erősen kitett a kopásnak (gondoljunk csak a kemény jégbordás pályákra), a talp elhasználódását a felületen megjelenő ún. kiszálkásodás, "szőrösödés", kiszáradás, apró karcok megjelenése jelzi a legjobban, ez a leggyakrabban alkalmazott fekete síléctalpaknál a felületen szürke elszíneződéssel jelentkezik, amely kézzel is érzékelhető, csúszásirányban (a síléc csőrétől a fara felé haladva) általában könnyebb végighúzni az ujjunkat, mint visszafelé, a felület nem sima, hanem enyhén bolyhos érzetet kelt.
Általános tudnivalók:
A waxok a síléc talpára való felhordás szempontjából két csoportra oszthatóak, ezek a meleg, és hideg waxok.
A meleg waxokat speciálisan erre a célra kialakított vasalókkal és simítókkal hordják fel a síléctalpra.
Előnyök:
Előnyök:
A szakboltokban márkajelzéstől függetlenül leggyakrabban háromdarabos kiszerelésben vásárolhatunk meleg waxot, ezek három hasáb alakú waxot tartalmaznak, három színben, friss porhóra, nedves hóra, "öreg", kérges hóra. Hideg waxot szilárd és folyékony állapotban is kaphatunk különböző márkanevek alatt.
HASZNÁLAT:
Meleg waxolás
Hozzávalók:
- meleg wax
- erre a célra beszerzett, már használaton kívüli vasaló
- állvány, vagy alátámasztás a síléc biztos rögzítéséhez.
- újságpapír a síléc alá, hogy ne a földre csepegjen az olvadt wax
fölösleges része.
- a maradék, és a felesleges wax lehúzásához szükséges eszköz (pl.
erős vonalzó, szegélyvágó, szike).
- rossz hővezető, lehetőleg műszál anyagú rongy.
- egy fahasáb, amelyre a rongyot rá tudjuk tekerni.
A waxolás folyamata:
1. Válasszuk ki a megfelelő waxot, amennyiben tudjuk, hogy milyen hóviszonyokra számíthatunk a síelés napján.
2. Ha több napra általánosan waxolunk, akkor készítsük elő mindhárom waxot.
3. A vasalót helyezzük hőszigetelő, vagy fémállványra, csatlakoztassuk, és állítsuk közepes hőfokra, a csatlakozót (hosszabbítót) úgy helyezzük el, hogy a vasalóval mindkét lécet elejétől végéig kényelmesen elérjük, és a vezeték ne akadjon el semmiben.
4. Készítsük elő a sílécet a waxoláshoz, a síféket, amennyiben lehetséges, távolítsuk el (egyes kötésgyártók egy csavarral a kötés sínéhez, mások patentos megoldással szintén a sínhez rögzítik a féket, megkönnyítve ezzel annak egyszerű le- és felszerelhetőségét). A sífék eltávolítása a vasaló egyenletes vezetéséhez, ezáltal a wax egyenletes eloszlatásához (a kötés alatti talprészen, amely a legnagyobb igénybevételnek van kitéve síelés közben) szükséges. Amennyiben nem akarunk bajlódni a fék eltávolításával, vagy nem tudjuk, hogyan kell leszerelni, egyszerűen gumipókkal is rögzíthetjük a fékeket olyan állapotban, mint amikor a kötésbe a bakanccsal belépünk.
A legegyszerűbb megoldás, ha egy darab spárgahurokból megpróbálunk az ábrán láthatóhoz hasonlót előállítani.
Ennek a huroknak az egyik felét a sífék egyik "karjába" akasztjuk, majd a hurok másik felét a síféken átvetve a másik karjára akasztjuk, úgy, hogy közben a fék karjait a kötés mellé húzzuk, vagy lenyomjuk a sífék működtető lapját, amelyet síelés közben a bakancs nyom le, így a fékek maguktól a kötés mellé emelkednek.
A fék ilyen módon biztonságosan rögzítve van, és ha jól határoztuk meg
a hurok hosszát, akkor a fék karjai már a talp síkja alatt vannak (a lécet
talppal felfelé fektetve).
5. Helyezzük a két sílécet stabil alátámasztásra (szék, asztal, állvány).
6. Terítsük le a síléc alatti padlórészt újságpapírral, hogy ne szennyeződjön be a munka során.
7. A lehúzószerszámmal, amennyiben szükséges, távolítsuk el az előző wax maradékát a talpról, amennyiben még nem volt waxolva a síléc, az esetleges szennyeződés eltávolítását langyos vizes ronggyal végezzük, majd töröljük szárazra a talpat.
8. A wax talpra juttatását kétféleképpen valósíthatjuk meg:
- Tartsuk a vasalót ferdén, talppal fölfelé, a waxot a vasaló talpához
nyomva a wax megolvad, lefolyik a talpon, majd lecsepeg róla, ezzel a módszerrel
végigcsepegtetjük a csúszófelületet (ha keverjük a waxokat, akkor értelemszerűen
egyharmad mennyiségekkel, de mindhárom típussal csepegtessük végig a lécet)
- a waxhasábot kézzel megfogva vastagon bedörzsöljük a csúszófelületet (ha keverjük a waxokat, mindhárom típussal végezzük el a bedörzsölést).
9. A wax eloszlatásához a vasalót a talpra fektetve a síléc egyik végétől elindulva lassan mozgatva húzzuk végig a talpon, hogy az olvadt wax egyenletes, összefüggő, filmszerű réteget képezzen a talpon.
Amennyiben a réteg nem egyenletes, ill. nem terjed ki a talp egész felületére, a vasaló végighúzását ismételjük meg, ha ezek után is marad olyan hely, amelyen nincsen waxréteg, csepegtessünk a felületre még waxot, és egyenletesen simítsuk el a vasalóval. Lényeges, hogy ne hevítsük túl a talpat, ezért három végighúzásnál többet egyszerre ne hajtsunk végre. Ha nem értük el ezzel a kívánt eredményt, kicsit hagyjuk hűlni a lécet (10-15 perc), és utána ismételjük meg a folyamatot.
10. Ha végeztünk, hagyjuk kihűlni a lécet (ilyenkor a csillogó olvadt waxréteg megszilárdul, felülete mattá válik (10. ábra), tenyerünket fölé téve érzékelhetjük a hőmérsékletét). Ha maradt a waxrétegen vastagabb rész, gyűrődés, azt a lehúzószerszámmal távolítsuk el, majd a fahasábra a rongyot tekerjük fel, lehetőleg ráncmentesen, és ezt erősen a lécre nyomva fényezzük fel a waxréteget a talpon.
Hideg wax esetében a folyamat nagyon egyszerű, a talpat szárazra töröljük, a lécet talppal felfelé lefektetjük és a szivacsos fejet oda-vissza húzogatva a teljes talpat beborítjuk az oldattal, ez kb. 5 perc alatt megszárad (azaz az oldószer elpárolog, a wax pedig a talpon marad).
Fontos tanácsok: