Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

115 éves a Börzsönyben a sísport - emléktúra lesz a Csóványosra

2025.02.13. Jeszenszky Géza

A Magyar Turista Egyesület Börzsöny- és Sí Osztálya 2025. február 23-án, vasárnapra ismét nyílt túrára hívja a sízők mellett a gyalogos turistákat is. 13.00 órakor a csóványosi kilátónál Jeszenszky Géza emlékezik a börzsönyi sísport fényes múltjára és szól annak szomorú jelenéről.
Magyar síelők 115 évvel ezelőtt
Magyar síelők 115 évvel ezelőtt
h i r d e t é s

A Börzsöny sí-történelméből

1892. december 4-én Bély Mihály és Demény Károly a Vérmezőn csatolta fel a Norvégiából hozatott 222 cm hosszú léceket és a mai Városmajor utcán fölkapaszkodott a Kis-Svábhegy (ma Martinovics-hegy) akkor még beépítetlen oldalába, hogy ott a fogaskerekű mellett csúszkálni kezdjen. Ez a nap tekinthető a magyar sísport születésnapjának.

1908. január 9-én, Budapesten megalakult a Magyar Sí Klub (MSK). Tagjai többnapos sítúrákon bejárták a Magas- és Alacsony-Tátrát, a Máramarosi-, a Radnai- és a Gyalui-havasokat, valamint a Déli-Kárpátokat, de a közeli Budai-hegyeket, a Pilist és a Börzsönyt is gyakran felkeresték sporttárs elődeink. Az első budapesti síversenyt az MSK a Budapesti Egyetemi Turista Egyesülettel közösen rendezte meg a Normafánál, a Sigray-lejtőn 1909. február 28-án lesiklásban, műlesiklásban és ugrásban. (Akkoriban mindenki futott, lesiklott és ugrott is – ugyanazzal a léccel.) A következő évben Budapesten nem esett elég hó, de a Börzsönyben bőséges volt a hótakaró, így a Csóványos és a Nyír-rét között (200 m szintkülönbség) került megrendezésre az első országos lesiklóverseny 1910. február 20-án.

A környékbeli erdők egykori tulajdonosai, Almássy Ede, br. Falkenhausen Ernő és br. Groote vadászbarátságának emlékét őrzi a Csóványos alatti Hárombarát-nyereg, ahol egykor vadászházuk állt. Falkenhausen 1900-ban a Nyír-rét fölött, 750 m magasságban, döntően fából, varázslatos kis kastélyt építtetett. 1906-ban ez barátja, br. Sváb Sándor és felesége, Herzog Edit tulajdonába ment át. Környékén és az Alsó- és Felső Hinta-réten telente barátaikkal az új sportágnak, a sízésnek hódoltak. A 939 méter magas Csóványosra fölkapaszkodva pompás volt a lesiklás a kastélyhoz, ahol a diósjenői nagyobb kastélyból fölhozott ételek és italok várták a sportkedvelő barátokat.

A szakadó hóesésben, 52 induló részvételével tartott lesikló síversenyen az sajtóban megjelent beszámoló szerint „a versenyen a norvég stílus és technika győzött a lilienfeldi iskola felett, sőt az első négy versenyző mindegyike két bottal futott át a célon.” (Részletek Jeszenszky Géza – Neidenbach Ákos: Lehet-e sízni a Kárpátok alatt? c. könyvéből)

Az azt követő években komoly sí-élet alakult ki a kastély fölötti Alsó- és Felső-Hinta-réten és a Nyír-réten. Az 1940-re Nagy-Hideg-hegyen elkészült turistaházzal a börzsönyi sísport központja átkerült annak a környékére, túránkkal a két területet összekapcsoljuk. A Sváb kastély helyét ma sajnos csak egy emlékoszlop jelzi, 1945-ben ismeretlen tettesek fölgyújtották, maradványait pedig 1956-ban érte hasonló sors.

Az első börzsönyi síverseny 100. évfordulóján az akkor vezetésem alatt álló Magyarországi Kárpát Egyesület emléktúrát hirdetett meg, és közel százan részt is vettek rajta. A csóványosi rajttól a két Hinta-rét érintésével a cél a Musli-ház volt. (A Diósjenő fölötti egykori mázsaháztól a Nyír-rétig kiépített egykori erdészeti vasút mentén, a Diósjenői Erdészet által működtetett, a Foltán-kereszttől 1,5 km-re található épület.) A túrára jó havon került sor.

2010. óta minden évben meghirdetésre kerül az emléktúrával egybekötött lesiklás, az utóbbi években a Magyar Turista Egyesület Börzsöny- és Sí Osztálya rendezésében. Sajnos az utóbbi három évben a hóhelyzet nem tette lehetővé a lesiklást. Idén csak annyival jobb a helyzet, hogy e hétvégén néhány cm hó várható, ami csak díszletnek lesz alkalmas – hacsak február 24-ig nem történik valami csoda. Ezért gyalogtúrával emlékezünk meg arról, hogy jó száz éven át a trianoni Magyarország legjobb síterülete a Börzsöny volt, ahol 1953-ban megépült az ország első sífelvonója, 2005/06 telén pedig öt sífelvonó várta a síbuszokkal érkező sportolókat.

Az emléktúra

Az elsődleges megközelítésnek vagy a Diósjenő fölötti egykori mázsaháznál található kis parkoló jöhet szóba. Innen gyalog a legrövidebb út a Gál-rét érintésével a Z vonal („ételhordó út”) a Csóványos csúcsig. 4,89 km, 463 m szintkülönbség.

Térkép link az elsődleges útvonallal

Alternatív megközelítés: a Szén-pataki kulcsosháztól gyalog a K 4szög jelzésen a Foltán-keresztig, majd az OK a csúcsig. 5,15 km, 565 m szintkülönbség.

Térkép link az alternatív útvonallal
Természetesen más kiindulópontokról is elérhető a Csóványos: Királyrét, Diósjenő, Királyháza. Sajnos a nagyhideghegyi turistaház – legjobb tudomásom szerint – még nem nyílt meg, ahonnan egy jó óra alatt lehet fölérni a csúcsra, vagy kényelmesebben a P 3szög jelzésen. Hegyi kerékpárral is egyre többek célja a majd ezer méteres Csóványos.

Nincs előzetes regisztráció, de örömmel veszem a jelzést, hogy ki tervezi részt venni az eseményen.

Jeszenszky Géza
Email cím: jgeza1941@gmail.com
KOMMENTEK

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
h i r d e t é s
h i r d e t é s
KIEMELT SÍTÁBOROK
UTASBIZTOSÍTÁS 10% KEDVEZMÉNNYEL
KIEMELT SZÁLLÁSAKCIÓK
Havazás Előrejelzés
SZAKÜZLET AJÁNLATOK
KIEMELT APRÓHIRDETÉSEK
FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE