Igéret szép szó, ugyebár
Puy St. Vincent, 2009. március 6-15.
FIGYELMEZTETÉS: A következő iromány szigorúan szubjektív tartalmú, vmint tartalmaz síeléshez kevésbé kapcsolható dolgokat is, mondhatnánk élménybeszámoló. És ráadásul hosszú is lesz.
Volt főiskolám szervezésében, immár harmadik alkalommal vágtunk neki a év leghosszabb, egy hetes síelésének. Az idei desztináció PSV volt. Nagy érdeklődéssel vártam, mit nyújthat ez a terep az általam már megismertekhez (Superdevoluy, Orcieres) képest. Több írott és elmesélt beszámoló alapján úgy éreztem, életünk eddigi legjobb síelése vár ránk.
Inulás előtt már 3 órával a helyszinen voltunk, egyre több az ismerős arc, nosza be is vettetük magunkat az egyik kocsmába, nosztalgiázni. :) Az indulás igy már elég jó hangulatban telt, bár a bepakolással akadt némi probléma (ilyenkor mindenki elhozza a teljes ruhatárat + egy hadseregnek való kaját, piát). 3 busz és számos autó indult útnak du. 5 órakor, az össz. létszámunk meghaladta a 200 főt.
A hosszú buszút (20 óra, eddigi legjobb időnk) már nem érte váratlanul kis társaságunkat, az évek során kifejlesztett technikának köszönhetően hamar eltelt az utazás. A technika lényege kb. annyi, h italozz, míg el nem alszol, majd ha felébredsz, italozz tovább :). Az éjfél, és egyben a szülinapom, azt hiszem valahol Szlovénia környékén talált meg minket, így nem volt nehéz dolgunk. Volt aki addigra már túl volt egy alváson. :)
Közeledvén a végállomáshoz feltűnő volt, hogy az eddigi 2 síeléshez képest sokkal több hó fedi a vidéket, igazak voltak a nagy havazásokról szóló hírek.
Szállásunk az 1800-on lévő Le Parc Aux Etoiles volt. Átvétele nem volt egyszerű, (nem lettek időben kitakaritva), ezért a 2 órás kényszervárakozást az apartmantömb aljában lévő kocsmában vészeltük át :) Erről majd még később....
Csoportunk egy 6 ill. egy 8 fős apartmanba lett kettéosztva. Sajnos eddigi francia utaink közül ezek voltak a legkisebbek. Esetünkben a 6 ember a következőképpen aludt: ketten emeletes ágyon, ketten az étkezőben lévő kihúzható kanapén (ami jóindulattal nevezhető pótágynak 1 ember számára), ill ketten franciaágyon, ami nem külön szobában volt, csak egy elhúzható "fallal" lehetett éjszakára leválasztani. Sajnos a csoport nagysága miatt nem játszhattuk meg a "4-en a 6-osba" jellegű elhelyezést, de aki egyénileg megy, annak ez melegen ajánlott.
Pozitívum volt a jó felszereltség (mosogatógép, vízforraló, grillező, TV [ami fizetős ugyan, de a másik szobában egész héten ment az adás], mikro viszont nem volt...), a tisztaság, ill. a tágas, pályákra néző erkély, valamint az, hogy az előző évektől eltérően az apartman tényleg pályaszállás volt, az ajtón kilépve lehetett csatolni.
A szállás miatt nem keseredtünk el, a pályákat nézve tudtuk, h nagyrészt csak aludni fogunk a szobákban.
Igy is lett, az első reggelen kiváló minőségű pályák és szikrázó napsütés vártak minket, be is húztuk a friss karcokat a ratraknyomba. Ezt az esti bulik ellenére minden reggel szertatásszerűen elvégeztük, sokszor elég kómás tekintettel. :)
A pályák alsó része fantasztikusan szép erdei környezetben fut (még soha nem síeltem igazi erdei rendszeren), ezek általában lankásabbak (bár figyelni kell, akad számos rövid letörés a kékeken is), a tetőn pedig rengeteg piros közül lehet választani. Megijedni azonban ezektől sem kell, sok köztük a széles, "világospiros" pálya, ezeken gyakorolgattuk az élen síelés alapjait. Szerintem kezdő-haladó tudással a pályarendszer 70-80%-a besíelhető, természetesen nem mindenki számára nagy sebességgel.
A pályák kezelésével meg voltunk elégedve, zárás után fél órával már az erkélyről figyelhettük a dolgozni induló ratrak-hadat. (Külön sztori lenne, h próbáltam menekülni 5 perces snowboardtudással előlük, mikor pályazárás után úgy döntöttem, h nekem még aznap meg kell tanulnom boardozni – jelentem ez nem a 2009-es év eseménye lesz :))
Egyedül a kedd késő délutánra érkező havazás tette próbára a pályakezelőket, ami miatt nem tudtak időben elvégezni a munkát, igy a pályák egy része kezeletlen maradt a szerdai nyitásra (kb 20%). Mivel ezek a pályák is bejöttek a népnek, a hét hátralévő részében ezeket szándékosan kezeletlenül hagyták a buckasí szerelmeseinek.
Többen írták előttem, h egy hét alatt simán meg lehet unni a pályákat. Véleményem szerint egy kis kreativitással simán élvezhető a terep akár egy hétig is, annak köszönhetően, h a számos pálya kereszteződés rengeteg túra lehetőséget rejt magában. Akár 20 féle képpen is le lehet jutni a csúcsról 1400-re.
A tömeg az eddig "megszokottnál" nagyobb volt a hét elején, - szakértők szerint azért, mert sokan egzotikus téli nyaralásukat az olcsóbb síútra cserélték a válság miatt – érdekes módon azonban csütörtöktől helyre állt a rend és kényelmesen el lehetett férni. Nem árt vigyázni az 1600-on lévő felvonó környékén: minden pálya ide fut be, a tömeg nagy, és erős a keresztforgalom az oldalról érkező pályák miatt! A pályák viszonylag jól viselték a tömeg és a napsütés együttes hatását, persze csodára nem számithattunk, délutánra – főleg a meredekebb szakaszokon – buckák fogadták a sízőket.
A társaság kedvenc pályája toronymagasan a Cretes lett. Az erdőhatár felett induló, folyamatosan szélesedő, váltakozó lejtésű pálya gyönyőrű környezetben a rendszer bal szélén fekszik, egy erősen döntött bal kanyarral (ááááá, érdemes egyszer izomból belerongyolni) érkezik a fák közé, ahol tovább kanyarogva csatlakozik be a 4 Fontaines-be, amelyen a csúszás tovább folytatható 1600-ra majd onnan kék vagy zöld (Landes) pályán egészen 1400-re. Utóbbi zöldön is azért elég kellemesen be lehet gyorsulni, a pálya kettéágazásai miatt pedig 8-as alakban lehet gyorsan kanyarogni.
Jó még a tetőn lévő piros Coqs és Combes (itt volt a carving oktatásunk), mert viszonylag szélesek, így a kevésbé bátrak is rámerészkedhetnek. A jobb szélső Bois des Coqs egy erős erdei piros pálya, itt helyenként már keményen kell dolgozni. Egy alkalommal voltunk a csúcson, a tetőről induló Grand Combe-ról felejthetetlen panorámában lehet gyönyörködni csúszás közben, de nem árt előre se nézni, van egy viszonylag meredekebb szakasza. A Carment vizuálisan ellenőriztük, besíelése valószínű nem ebben az életemben fog bekövetkezni :) Szerettük még a rendszert keresztben kettészelő Chemin-t is, pihenni, levezetni, nézelődni, beszélgetni kitűnő pálya. A középen lévő sok kis pályáról felesleges külön írni, nagyjából egyformák, arra jók, h használattukkal variálhatjuk a különböző túrákat.
Tetszett volna még a jobboldali kék La Balme is, mert jók a pálya adottságai (kanyarok, döntések, lejtők), szép környezetben fut, átmegy egy közút alatt is, viszont az alja teljesen lapos, igy jó időben vizisíelni és lejtő hiányában "evezni" is kell. Talán ez volt az oka annak is, h emberrel nem találkoztunk rajta két alkalommal sem, így ennek eredményeként nem is kezelték a héten egyszer sem. Egy elég hosszú kellemes pályát veszítenek emiatt az üzemeltetők és az idelátogatók.
A beülős felvonók egy részére már ráférne a vérfrissítés, de nagyrészt még így is elbírták a tömeget, a néhány perces sorbanállások inkább "felhasználói hibából" (eleső sízők) eredtek. Az 1400ről és 1600ról induló 8 és 6 személyessel azonban semmi probléma nincs, kényelmesek és gyorsak is. A tányérosok közül egyedül a Snowparkhoz vezetőt használtuk, azzal nem volt semmilyen probléma. Snowparkba most merészkedtem először, nagy elmény volt a zászlók közt szlalomozni és meglepően nagyokat ugrantni a dobbantókon.
3 hütte található összesen a pályán, (1400on, a 4 Fontaines pálya elején, ill. az 1600-ról induló felvonó végállomásán), áraik hasonlóan magasak. A kiszolgálással nem volt gond, midnehol szívesen láttak minket, értékelték az igyekezetünket, ha franciául makogtunk, de az angol sem okozott gondot sehol sem.
A legnagyobb gondunk az volt, h a mi szállásunk volt legmesszebb az 1600-on lévő Sherpa ABC-től, igy a bevásárlás nem volt nagy móka. Lefelé még jó buli gatyafékkel vagy papírdobozon csúszni a frissen ratrakolt pályán from 1800 to 1600 kb 1 perc alatt, de felfelé jön a feketeleves: megpakolva, a 3x hosszabb úton kanyarogva alig vártuk, h hazaérjünk. Az ingyenes busz 2x ment el mellettünk, sajnos lestoppolni nem tudtuk, inkább ment egy kört üresen :(. Az árak elviselhetők, 40-50 EUR-ért 2 napra be tudtunk vásárolni a szobának (sör, bagett, felvágott, paprika, paradicsom, tej, üditők, sör, sör).
Síelés után lehet medencézni, az aktivabbak pedig boogizhatnak 1600-on discoban, vagy spontán bulizhatnak a mi apartmanunk alatt lévő étteremben. Keressétek a pakisztáni pultos csávót (nem lehet eltéveszteni), aki sörcsapolás közben nemcsak a korsóba tereli a sört, hanem jobb esetben az arcodra, ill. jégkockák és golfütő segítségével terrorizálja a munkatársait :). Kitűnően beszél magyarul, a "keddőcsör" és "hullarejszeg" kifejezéseket mesteri módon ejti ki. Minden koktél 6 EUR, kérjétek extra strongnak, a végén az üdítők már csak a szín miatt kerültek az italba. :)
Ha lehetne, már most indulnék vissza, mindenkinek csak ajánlom ezt a helyet, a többi általam ismert francia tereppel ellentétben ide még vissza szeretnék menni. Ahogy hallottam, ezt így gondolta a főszervezőnk is. Szóval – ha a körülmények engedni fogják -: Puy St. Vincent! Találkozunk 2010-ben!
(Utólag is bocsánat a terjedelemért, (de jó volt leírni újra az élményeket), ill. az esetleges logikai hibákért, ugyanis az iromány megszakításokkal, 3 nap alatt született meg. Külön köszönet munkáltatómnak, aki nem vette észre mivel foglalkozok a munkaidőben :) Aki végigolvasta, annak gratula & riszpekt)
(Képek hamarosan)
Üdv
Marky