Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

fz által küldött hozzászólások listája

ÜZENETEK (136)Időben csökkenő Időben csökkenő
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.12.20. 22:13
Klara,

Rövidek, mind szintkülönbségben, mind pedig hosszban (még ha ez ellentmondásnak is tűnik). Jellemzően közepes pirosak, egy viszonylag meredek pálya van Obertauern-ben, a Gamsleiten.

S-H-ban több a meredek pálya.

(Ausztriában én még nem voltam olyan helyen, mint mondjuk Val d'Isere vagy Zermatt, ahol kifejezetten sok meredek fekete pálya van.)
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.12.20. 12:07
Klara!

Saalbach Hinterglemm kb. kétszer nagyobb, és a pályák is hosszabbak, mint Obertauernben.

Obertauern nagy előnye, hogy hóbiztos, mert osztrák viszonylatban az alsó állomások is magasan, 1600 m körül vannak. Amiért én Obertauern-t nem szeretem annyira, az az, hogy 300-400 m a pályák többségének a szintkülönbsége, ami osztrák viszonylatban kifejezetten rövidnek számít.

Saalbach idén márciusban viszont a déli olalon az alsó pályákon szinte nem volt hó, több pálya le is volt zárva, SH hátránya, hogy a pályák kb. fele déli, és 1000 m körül van az alsó állomás.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.12.19. 22:46
Síman, ez egy szép lista, mindegyik nekem is nagyon bejött. Kivéve SFL, ahhoz még nem volt szerencsém.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.12.19. 22:44
Ahogy már az idény végén írtam, azok közül a helyek közül, ahol voltam

1. Ischgl
2. Saalbach-Hinterglemm
3. Sölden
4. Lech/Zurs
5. Obergurgl/Hochgurgl
6. Schladming
7. Bad Gastein
8. Mayrhofen
9. Hintertux
10. Obertauern
11. Flachau, Zauchensee, Flachauwinkl, Wagrain

A Skiwelt (Söll, Ellmau stb.), Kitzbuhel, Serfaus-Fiss Ladis még gondolom beférne, de ezek a helyek kimaradtak eddig.

Idén három síelés van tervben, Hochkönig, Zell am See és Innerkrems. Nem hiszem, hogy bármelyik is veszélyeztetné a listámat, de ne legyen igazam.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.12.18. 18:01
Jó lenne lassan frissíteni, így az idény előtt különösen aktuális.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.12.18. 17:55
Sziasztok, idén is jó lenne, ha megosztanátok véleményeteket e témában.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.11.15. 21:58
Francia viszonylatban a Résidence Couleurs Soleil egy jó szállás. Ha mindig levontok legalább 2-őt a meghirdetett férőhelyek számából, akkor jó lesz. Egyébként abszolut pályaszállás, a baj nem a szállással, hanem magával Oz-zal van. Oz egy csendes kicsi település, inkább házcsoport, esti program nemigen van. Sí szempontból ideális, mert elkerülöd a központban lévő reggeli sorokat.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.11.14. 23:30
Sziasztok, a neten már utánanéztem a helynek, katalógust is láttam róla többet is, de kíváncsi lennék olyanok véleményére, akik voltak már ott.

Érdekelne például, hogy a Grabühel és az Aberg-Langeck közötti völgynél mindkét irányban át lehet-e síelni, vagy csak Dienten felől Maria Alm felé.

fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
Topik: Innerkrems
2007.10.20. 22:13
Nahar,

Azt olvastam, hogy össze van kötve az innerkremsi rendszer egy másik pályarendszerrel, a Schönfeld-del. Ez igaz? Mindkét irányban össze van kötve?
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
Topik: Innerkrems
2007.10.16. 22:35
Hét éves fiam egy barátjának az iskolai táborához csatlakozunk, Innerkrems-be megyünk egy hétre februárban. Tud valaki valamit a helyről? Személyes tapasztalatok érdekelnének, a netet már átböngésztem.

Köszi
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.10.16. 22:23
Nem voltam itt két hónapja, és hogy megélénkült a topic :).

Valaki írta, hogy örül, hogy vannak, akik tudják, melyek a jó terepek, én is örülök. Ahogy már írtam, Ischgl a legjobb szerintem, én 5 vagy hat éve voltam ott a két ünnep között, akkoriban nem találkoztam magyarral, és nem is nagyon tudtam senkiről, aki járt már ott, és íme, most többen tervezik, hogy oda mennek.

Javasoltátok, hogy legyen három kategória, szerintem ezekben az alábbi a rangsor:

Kis közeli helyek: nálam Flachau még közelinek számít, nem is túl nagy, így Flachaura szavazok. A klasszikus tényleg közeli és tényleg kis helyek közül Kreischberg a nyerő nálam, a még közelebbiek közül Hochkar.

Gleccserek: Hintertux megkérdőjelezhetetlen szerintem. Solden akkor jön szóba, ha a nem gleccser részt is hozzávesszük.

Nagy helyek: Ischgl, de tavaly nekem Saalbach-Hinteglemm nagyon bejött, utóbbi lehetne kicsit magasabban.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.08.16. 11:37
Stani!

A listámon St Anton, Sivretta és Ski Welt azért nem szerepelt, mert ahogy írtam is, csak azokat rangsoroltam, amelyeken már jártam, viszont az általad említett helyekhez, csakúgy, mint Nassfeldhez és Kitzbuhel-hez még nem volt szerencsém.

Remélem, az elkövetkező 2-3 évben ezekre is eljutok, és akkor be tudom ezeket is sorolni.

Az alapján, amiket a The Good Skiing Guide-ban és a Where to Ski-ben olvastam, St Anton-nak mindenképp helye van a legjobbak között, a Ski Welt viszont túl alacsonyan fekszik, így hóbizonytalansága miatt csak akkor szabad oda elmenni, amikor az előző hetekben leesett egy nagyobb mennyiség, és tartósan hideget jósolnak.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.04.05. 17:00
Idén eljutottam Saalbach-Hinterglemm-be, így változott a korábbi listám:

Azok közül a helyek közül, ahol voltam,

1. Ischgl
2. Saalbach-Hinterglemm
3. Sölden
4. Lech/Zurs
5. Obergurgl/Hochgurgl
6. Schladming
7. Bad Gastein
8. Mayrhofen
9. Hintertux
10. Obertauern
11. Flachau, Zauchensee, Flachauwinkl, Wagrain
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.03.01. 14:02
DJPeti,

Nagyon jó írás, de több ponton sántít, úgyhogy, ha megengeded, kiegészítem, és néhány dolgot pontosítok:

Ausztria (pld. Schladming):
"1. Kb. 2 órával hosszabb út, de ez nem nyom súlyosan a latba ami a benzint illeti, csak ha kicsi a társaság."

Schladming, Murau, Obertauern, stb. tényleg csak 2-3 órával több, de Solden, Ischgl, St Anton 5-6 órával több, mint Szlovákia.

"6. Szállás korrekt áron intézhető "bauernhof"-ban, ez kultúrált parasztházat jelent, de inkább azt mondanám ideális alpesi hangulatú ház. Nagyon szivélyes és személyes kiszolgálás általában 20 euró körül, reggelivel. Ez lenne drága?"

A 20 Euro eléggé az alsó határ, és nem pályaszállás. De valóban, ennyiből már lehet találni megfelelőt.

Franciaország:

"2. Kajálni étteremben nekünk érvágás és nem nagyok az adagok..."

Ausztriával összemérhető, sőt, szerintem megint csak ha azonos kategóriájú osztrák és francia hütte árakat hasonlítassz össze, akkor inkább Franciaország olcsóbb. A közért szintén valamivel olcsóbb Franciaországban, mint Ausztriában. Az adagok teljesen normálisak, pedig elég nagyétkű vagyok, különösen síeléskor.

"szűkös francia apartmanokban, ahol a felszerelés is szegényes."

A felszerelés nem szegényes, van mosogatógép például, de a szűkösség komly probléma. Javaslom, hogy hat fősbe négyen menjetek.

"4. Sibérlet nagyon drága." Azonos kategóriában azonos, mint Ausztriában.

"Árakban jelentős különbségek vannak, főleg a franciák kiugróan drágák. "
A franciák nem kiugróan drágák, sőt, valamivel olcsóbbak, mint az osztrákok, és jóval olcsóbbak, mint svájc!!!!

"Ámbár aki gondozott pályákban gondolkodik, vegyes állapotokat lát náluk, nem a precizitás a fő erényük. "

A jó francia helyeken a pályagondozás tökéletes, Ausztriával azonos.

"Franciaországot tehát azoknak ajánlom akik gazdagok és a legjobb hóviszonyokra vágynak, korán kelnek és fekszenek, nem az aprés ski miatt mennek ki."

Na ne! Én még pályakezdő koromban megjártam Valmorelt, La Plagne-t, Val d`Iseret, 3 Völgyet kétszer stb., pedig nem voltam és nem vagyok gazdag.

A többi szerintem stimmel.

Kiegészítem a saját tapasztalatommal két újabb országgal.

Olaszország
1. Nehezebben megközelíthető, mint Ausztria, macerás az A2-esen menni, bizonyos terepek megközelítéséhez elég sokat kell "nem autópályán" menni.
2. Nagyon sok a déli fekvésű pálya, és a Dolomitokban statisztikailag is kevesebb hó is esik, mint Ausztriában és Franciaországban, így a hóviszonyok bozonytalanok.
3. Az árak talán valamivel az osztrák árak alatt.
4. Nem jellemző a pályaszállás.
5. A liftrendszereik az osztrákokéinál valamivel gyengébbek.
6. Vannak nagyobb terepek, de nem olyan jól besíelhetők, mint Franciaországban vagy Ausztriában (Sella Ronda). Sok helyen 2-3 széttagolt, nem összekötött rendszerrel találkozik az ember egy márkanév alatt. (pl. Cortina di Ampezzo, Livigno).
7. Kevés a hütte a pályák mellett.
8. A kaja nagyon jó, még a legeldugodtabb helyen is.
9. Az olaszok eszméletlen faragatlanok, mind a síelők, mind a személyzet.

Svájc
1. Franciaországgal összemérhető távolság.
2. Minden tekintetben a legdrágább, de nincs 20-30%-nál nagyobb árkülönbség Ausztriához képest.
3. Nagyon sok a magashegyi terep, 3000 feletti csúccsal.
4. Egyes helyeken a liftrendszer csalódást keltően elavult (pl. Verbier). Nagyon sok a nagykabin, ahol nem lehet leülni, viszont ha tele van, állva egymáshoz nyomódva, heringszerűen lehet felmenni.
5. Egyes nagy terepek széttagoltak (pl. St Moritz) vagy ugyan egybefüggő a pályarendszer, de nehezen síelhető a rosszul tervezett átkötések és liftrendszer miatt. (Verbier, Zermatt)
6. A kaja semmi különös.
7. A személyzet nagyon udvarias, készséges, ebben nagyon hasonlít Ausztriához.
8. Nagyon nagy szintkülönbséget lehet egybefüggően síelni.

Én összességében Franciaország rajongó voltam nagyon sokáig, de a hosszú utazás miatt egyre inkább Ausztria a célállomás az egész hetes síelésekre is.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.03.01. 11:00
Mil

Minek nincs értelme?

De kérdésedre válaszolva: én egy napra már nem megyek jó ideje sehova. Egyszer két éve kipróbáltam Mátraszentistvánt, köszönöm, nem kérek belőle. Régebben Stuhleckre jártam, ha nem lenne ott is tömeg, oda mennék most is.

Két napra szerintem Flachau a nyerő, elsősorban azért, mert végig autópálya Budapesttől.
Péntek este munka után beülök az autóba, 5 óra alatt kinn vagyok legrosszabb esetben, vasárnap liftzáráskor beülök az autóba, és 10-re akkor is otthon vagyok, ha megvacsorázom valahol.


fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.03.01. 10:49
maci-laci

Képzelem, de ez hogy jön ide? Egyébként én is ezek közé tartozom.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.03.01. 10:48
Agent!

Az anyagi helyzet kérdést direkt nem vettem elő, mert az, hogy kinek mennyi pénze van, illetve az, hogy ki ebből mennyit szán síelésre, egy külön téma. Iscghl-t satöbbit azért vettem elő, hogy almát almával, Szlovákia legjobbját Ausztria legjobbjával hasonlítsuk össze. Elharapództak itt a topicban az olyan fals érvek, emelyek Hochkar, Semmering és Chopok összehasonlításán alapultak.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.03.01. 10:45
Kócos, bevallom, egy szót sem értek abból, amit írsz. Lehetne konkrétan?
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.02.28. 17:25
Sziasztok!

A Chopok északi topikba is írtam, de inkább ide tartozik. Én 89-ig 13 éven át csak Szlovákiában síeltem, azóta meg vagy 40 terepen Svájcban, Franciaországban, Ausztriában, Olaszországban. Régóta fontolgatom, hogy újra kipróbálom Szlovákiát, de az idézett topikot elolvasva ezt a lehetőséget egy időre elvetettem.

Először is Pattyski-nak: minden tiszteletem a Tiéd, először is azért, mert magyarként Szlovákiában élsz, ami azért az ottani viszonyokat (síelni ugyan nem voltam az utóbbi időben, de munka ügyben igen) ismerve nem lehet egy öröm. Szerintem 5 év, de inkább 10 év a lemaradásuk a szolgáltatások színvonala, és általában a "nyugatiasodás" terén hozzánk képest. Ez persze szubjektív érzés, nem objektív tény.

Tiszteletem másik oka, hogy egy nehezen eladható terméket próbálsz eladni a számunkra, azaz a "szlovákiai síelést". Utóbbi témánál leragadva, szerintem Szlovákiában elsősorban a természeti adottságok hiányoznak, ehhez képest másodlagos, hogy milyen a pályakarbantartás, a felvonók, a tömeg, az utak stb. A terepek legmagasabb pontja alacsony, nincs igazán nagy szintkülönbség, ez az igazi baj, azaz az adottságok gyengék. (Most nehogy valaki Semmeringgel, meg Hochkarral jöjjön, hogy ott sincs nagyobb szintkülönbség, meg pályarendszer, hanem mondjuk Zermattal, 3 Völggyel, Soldennel, Ischgl-lel.)
A másik az ár kérdés: könyörgöm, ne a bekerülési összköltséget, hanem mondjuk a síelt 1000 m-nyi szintkülönbségre jutó költségeket hasonlítsuk össze Ausztriában és Szlovákiában. Szerintem kijön, hogy a többszöröse Szlovákiában az ausztriainak. És akkor még azt ne is számszerűsítettük, hogy a síelés minősége milyen volt itt és ott, a léc amortizációja mekkora volt stb.

Más: a harmadik kérdés a bizonytalansági faktor. Ausztriában időjárástól gyakorlatilag függetlenül mindig kapsz egy viszonylag magas "minimum" minőséget, az extrém időszakoktól eltekintve, mint az idei december, amikor bizonyos terepek nem nyitottak ki. Szlovákiában tök bizonytalan, hogy épp mit találsz.

fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.02.28. 16:14
Sziasztok!

Utoljára 1989-ben voltam Szlovákiában síelni, de évek óta fontolgatom, hogy egyszer újra kimegyek Chopokra.

Én öt éves koromban kezdtem síelni, 76-ban, és Donovalyn, Chopok északin és Lomnicon tanultam, (Agentnek írom, nem okoz gondot a buckasí, aki volt esetleg a Műegyetemi gyerek/ifjúsági táborokkal a lomnici tavaszi síeléseken április első heteiben, az láthatott pár nagyobbacska buckát :) ).

Rengeteg lelkes beszámolót hallottam, hogy mennyit változott azóta Szlovákia, hogy sok pénzt fektettek be, hogy van ratrak, hóágyú, zizi, bambi, körhinta. Ezeket, meg kell mondjam, mindig kételkedve fogadtam, gondoltam, elolvasom ezt a topicot, hátha okosabb leszek, és olvasok néhány objektív véleményt. Olvasva benneteket, nagyjából összeállt a kép, jogos volt a kétkedésem.

Köszönöm nektek, így néhány évig jegeltem a témát, maradok Ausztriánál és Franciaországnál.

Nem tudom megállni: a kevés lelkesedőnek két dolgot javasolnék:
1. Egyszer számolja össze, hogy egy olcsóbb (Hochkar, Semmering, St Corona) ausztriai síelés tényleg drágább-e, és ha igen, mennyivel, mint egy szlovákiai. (Hangsúlyozom, az említett helyek Ausztria leggyengébb terepei közé tartoznak, Chopokot, mint Szlovákia elvileg legjobb terepét nem ezekkel, hanem Ausztria legjobbjaival, Ischgl-lel, Saalbach-hal, St Antonnal kellene összehasonlítani.)
2. Ha az első kész, számolja ki, hogy egy megtett síelt 1000 m-nyi szintkülönbségre jutó költség mekkora Ausztriában illetve Szlovákiában. Szerintem kijön, hogy a többszöröse Szlovákiában.

Más:
1. Az egy vicc, hogy egy 2000 m csúcsra nem tudják megoldani évtizedek óta a biztos feljutást mindkét oldalról, és nem kötik össze az északi és déli terepet. Aki ezt a Pic Blanc-os hasonlatot írta, azon nagyot röhögtem.
2. A szlovákok sajnos nem szeretik a magyarokat, nem hiszem, hogy az utóbi 18 évben ez változott volna. Gyerek és kamaszfejjel több tömegverekedést láttam a lifteknél, persze ebben közrejátszott az is, hogy mi, magyarok sem tudunk normálisan viselkedni külföldön, tisztelet a kivételnek.
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.