Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

fz által küldött hozzászólások listája

ÜZENETEK (136)Időben csökkenő Időben csökkenő
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.02.23. 16:52
isismus

Előző hétvégén Obertauern-ben voltam, a hóviszonyok elsőrangúak voltak, úgyhogy nem kell Svédországig elmenni ahhoz, hogy jó havat találj.
Egyébként ez a hóhiány kérdés túl van dimenzionálva, aki régebb óta síel (nekem ez a 31. idényem) az már látott hasonlót.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.02.23. 16:49
Ha már Montafon szóbejött.

A környéken ott van Ischgl, ami minden tekintetben sokkal jobb, mint Montafon (és szerintem Ausztria legjobbja is egyben, de ez szubjektív vélemény). De ha már Montafonról beszélünk, nem csak Ausztriában, hanem Svájcban is komoly vetélytársai vannak a Budapesttől 750-1000 km távolság range-ben lévő pályák között.

Ischgl, Lech/Zurs, St Anton, Solden, Zillertal, St Moritz, Davos. Ebben a mezőnyben Montafon azért nehezen boldogul szerintem.

Montafon baja, hogy túl széttagolt pályarendszer, ugyanez a baj St Moritz-cal is egyébként.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.02.22. 15:01
Solden-be vagy Zillertal-ba, esetleg közelebb Obertauern-be mennék.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.02.22. 14:59
Talán most, hogy beindult az idény, sőt a második feléhez közeledünk, vannak újabb vélemények.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
Topik: Obertauern
2007.01.23. 22:55
Valaki úgy emlékszem, hogy írt ide, hogy vállal oktatást Obertauernben. Egy tízfős csoporttal megyünk feb 16-18 között, és lenne köztünk 3 kezdő. Ha feltűnne az illető, kérem írjon ide egy bejegyzést az elérhetőségéről, vagy küldjön egy mailt az fzfm99@hotmail.com címre.

Köszönöm
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.15. 15:17
Volt már itt valaki?
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.15. 15:15
Én az idény vége felé Olaszországban Cerviniába mennék (össze van kötve a svájci Zermatt-tel, és 3900-ig fel lehet menni), de inkább Franciaországba vagy Ausztriába.

Val d'Isere/Tignes, Solden, Mayerhofen (közel van Hintertux, ami gleccer), Obertauern mind jó lehet. Olaszországban én még úgy nem voltam, hogy igazán nagy hó lett volna (időponttól függetlenül), a Dolomitokban eleve kevesebb esik, mint az Alpokban.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.15. 10:44
Minerel!

Nem sértettél meg. Ha már szóba jöttek az egzotikus síhelyek, megvettem a Skiing Around the World című könyvet, fantasztikus helyekről ír benne a szerző, közel 50 különböző országban síelt, a képei is csodálatosak. Galyatető is benne van :)
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
Topik: Ischgl
2007.01.15. 10:28
Ischgl-t én a legjobb osztrák helynek tartom, örülök, hogy másoknak is tetszik. Viszont nem 150, hanem inkább 250 km, amennyivel többet kell menni a Salzburg környéki pályákhoz képest, persze kérdés, hogy Salzburg környékén Flachau-t vagy Soll-t értjük.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.12. 15:49
Minerel

Lehet, hogy a téma ostoba, de engem érdekel. Én annak idején, mikor 1995-ben először került a kezembe a The Good Skiing Guide, akkor elhatároztam, hogy legalább Európában, egymás után kipróbálom a legjobbnak tűnő helyeket. Ez az egyik hobbim, ha úgy tetszik. Szeretek tapasztalatot cserélni olyanokkal, akik az ismereteimet az egyes terepekről bővítik.

Ezzel együtt, bár 30 éve síelek, még mindog élvezem azt is, ha Mátraszentistvánon csúszom, nem hiszem, hogy kiveszett belőlem magának a siklásnak az élvezete. Az, hogy drága legyen, ne szempont, sőt, mint mindenki, annak örülök, ha nem kell sokat költenem, de Zermatt vagy Verbier nem olcsó mulatság sajnos. A sorrend fordított: gyűjtök arra, hogy elmenjek egy jó helyre síelni, nem pedig direkt oda megyek, ami drága.

Ha már itt vagy, neked melyik síterep tetszett a legjobban azok közül, ahol jártál.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.12. 15:37
Tobi,

A haverom Európán kívül "csak" az USA-ban és Kanadában síelt, délebbre nem.

Az erdei pályákat illetően azt hiszem, rosszul fogalmaztam: az USA-ban van olyan pálya, ami kifejezetten az erdőben, erdőirtás nélkül(!) fut, tehát nem úgy, ahogy mi itt Európában megszoktuk, azaz, hogy kivágnak egy széles sávnyi erdőt, és a fák helyén(!) fut a pálya.

A ratrakolás (illetve annak hiánya) kérdésben a haverom engem is meglepett, olvastam a Where to Ski és a The Good Skiing Guide síkönyvek több kiadását, és a könyvek pont a nagyon igényes pályagondozás miatt dícsérték Észak-Amerikát.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.11. 14:21
Tobi!

Az értékelést évekkel ezelőtt írtam, és Szlovákiában nagyon rég voltam, így készséggel elhiszem, hogy sokat javult.

Off: Szlovákiáról nekem agy körülbelül 20 évvel ezelőtti tömegverekedés jut eszembe, ami Chopok északin, ha jól emlékszem Jasnán alakult ki. Elég sokkoló látvány volt...

Kérdéseidre a válasz: hangsúlyozom, hogy nem síeltem még se az USA-ban, se Kanadában, de legjobb barátom besíelte a jó terepeik nagy részét, és európában is több, mint 50 helyen volt, eléggé elhiszem, amiket mond. Ennek alapján:
- Észak-Amerikában kisebbek a terepek, mint Európában, a legnagyobb, Vail is csak kb 3/4-e Schladmingnak, azaz nincs sokkal 100 km felett. -- a ratrakolás európai szemmel nézve csapnivaló, a meredek pályákat szinte soha nem ratrakolják.
- USA-ban a terepek többsége magasan van, a szintkülönbség mégis kevés helyen üti meg az 1000 métert.
- sokkal több hó esik, a hóhiány veszélye elenyésző.
- magasabban van a növényhatár.
- van pálya, ami erdőben, a fák között megy.
- direkt hagynak buckás pályákat, sok helyen a pálya egyik felét ratrakolják
- a pályajelölés egész más
- nem síelhető pályahosszban, hanem besíelhető területben számolnak

Összességében nekem az jött le, hogy a legjobb amerikai, kanadai terepek az európai középmezőny tetején, élmzőny alján lehetnek. A legjobb Vail és Whistler.

2. A vágott pálya, ami úgy készül, hogy az erdőben kivágják a fákat, és a fák helyén fut a pálya.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.08. 15:22
Vid, egy másik topicba már beírtam, de ide is bemásolom.

"Les Trois Vallees: 12.27-30 között négy napot síeltem, nagyon kevés hó volt, a pályák fele zárva volt. A nem hóágyúzható pályák közül szinte egyik sem volt nyitva!!!

Nyitástól 11-ig az éjszaka tökéletesen megcsinált pályákon jól lehetett síelni, 11-től ebédig elviselhető, egy után kőtenger. Rengeteg volt a síelő a pályákon, mert a pályák felén nemcsak a teljes területen megszokott síelő próbálkozott, hanem a környező helyekről is átjöttek, ahol még rosszabbak volt a hóhelyzet.

A természetes hómennyiséghez képest nagyon jól lehetett síelni, összességében gyenge közepes."
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.08. 15:17
Guriga,

Mivel megjött a hó, szerintem ne menj feltétlenül magas helyre, ha középhaladó vagy, és kezdővel mész, de Te tudod.

Ausztriában a magas helyek többsége gleccser, Soldenben a gleccserek viszonylag lankásak, azt meg lehet próbálni. Ha a hóbiztosság a szempont, az "alacsonyabb" helyek közül Obertauern-t javaslom.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.08. 15:14
Sipiék!

Ha a kérdésed az árra vonatkozik, én 7 napos síelésnél 100 Euro/nappal szoktam számolni személyenként, gyereknél 70%, azaz 70 Euro. Ez olyan alsó középkategóriás ár, amivel már el lehet menni akár felső kategóriás helyekre is, jó szállásválasztással. Apartmant már akár napi 15 ezerért is lehet találni 4 főre, de van olyan szállodai szoba, ami egy éjszakára, egy személyre ennek a duplája, úgyhogy a szórás óriási.

A szállás az, amiben a legnagyobb a szórás, kajaárakban, ahogy már írták előttem, nincs drámai különbség mondjuk a két szélső érték, azaz egy pici alsó-ausztriai terep (St Corona, Mönichkirchen) és a top, azaz pl. Ischgl között.
A benziköltség a távolsággal arányos, ez a közelebbi helyek mellett szól, de az utazási költség a legkisebb tétel a kaja, bérlet, szállás, utazás négyes között.
Bérletárakban sem drámai a különbség. Ischgl-ben 156, St Coronán 102 az öt napos felnőtt bérlet a Bergfex szerint. Költségben másfélszeres, pályaméretben hétszeres a különbség Ischgl javára.

Ha azt kérdezed, hová menj, akkor gyerekekkel én a közelebbi helyeket javasolnám, akár Kreischberg is szóba jön, ha több pályára vágysz, akkor Flachau, kicsit messzebb Saalbach-Hinterglemm, még messzebb Ischgl. Ha a szempontjaidat részletesebben leírod, tudok konkrétan javasolni:

pl: pályarendszer mérete, nehéz pályák száma, könnyű pályák száma, középhaladó pályák száma, szintkülönbség, hóbiztosság, off-piste lehetőségek, gyerekbarátság, közelség, autópályán való megközelíthetőség, mannyire "magyar" hely, pályaszállás lehetősége stb.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.05. 15:25
Autót béreltünk, előre lefoglaltuk, 260 svájci frank körül volt az ára egy hétre, ráadásul Golf helyett Touran-t kaptunk. Néggyel osztva már nem olyan súlyos.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.05. 15:17
Santa Claus!

Egyszer voltam csak, évekkel ezelőtt, sajnos nincs meg a szállás címe. Mi Ischgl-ben laktunk, az a központ. A svájci oldal, Samnaun nagyon kicsi, és ki is esik a fősodorból.

fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.05. 15:13
Ja, még valami: az, hogy hol rendeznek VK futamot, az az adott hely marketingjén múlik. Ugye nem gondolod, hogy Kranjska Gora vagy Semmering benn van akár a világ 200 legjobb terepében is.

Ausztria szerintem legjobb terepén - Iscghl-ben - nincs VK. Nincs Zermatt-ban, a Paradiski-ben sem, hogy svájci vagy francia példát is mondjak. És még sorolhatnám napestig.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.05. 15:10
f80

Szerintem definiáljuk úgy a pályarendszert, hogy "lécen és síliften bejárható". Amit Te írsz, az nem pályarendszer, hanem több pályarendszer együtt. Sportwelt Amade egy reklám, egy márkanév, mely egy rendkívül széttagolt terep, sok különböző pályarendszerrel.

Dachstein-Tauern szintén, bár, ha a magyar síelők körében Schladming néven emlegetett pályarendszerről beszélsz, az önmagában is értékelhető, a maga több, mint 150 km pályájával.

fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.02. 11:22
Autóval NEM -9-10 óra az út. Tavaly a busz 17 óra alatt ért Brianconba, visszafelé ugyanennyi volt az út. Autóval is legalább 13-14 óra az út.

Mellesleg nekem háztól házig Budapestről 7 óra volt a három völgy 25.-én, de repülővel mentem Genfig.
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.