Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Steve33 által küldött hozzászólások listája

ÜZENETEK (42)Időben csökkenő Időben csökkenő
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2022.03.08. 18:41
Szia,

Zakopane/Kuznice - Kondratowa Dolina - Kondratowa Kopa kellemes útvonal.
További előnye, hogy a szélnek kevésbé kitett, mint Kasprowy!
Előzmény: (zigzag 215727)
GH010451-1640248756057.jpg
GH010451-1640248670646.jpg
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2021.11.13. 15:04
A lényegi mondanivalóm, hogy inkább az aktuális írott szabályokat tartom irányadónak, mint egy hivatalnok telefonban adott infóit, amiért persze nem lehet a későbbiekben számonkérni + ahány emberrel beszélsz annyi variációt hallasz.
Előzmény: (Stani 212924)
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2021.11.12. 14:15
Igen, ha nincs antitest vagy korábbi pozitív PCR a Janssen előtt az bajos.
Előzmény: (admin3 212907)
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2021.11.12. 14:14
Én a magam részéről az írásban foglaltakat tartom irányadónak,
főleg a tavaly téli utazások után:
Volt olyan határ ellenőrzésem, amikor ahány "vámos" lépett a kocsihoz mindegyik mást kért!

Szóval ha be tudod mutatni a jogalapot, amire hivatkozol az nagy előny.

A jelenlegi hivatalos megfogalmazás a következő:

• Immunisierung durch eine Impfung: − Ab dem 22. Tag nach der Impfung mit einem von der EMA zugelassenen Impfstoff gegen SARS-CoV-2 mit nur einer Dosis gilt der Impfnachweis für 270 Tage. − Achtung: Impfnachweise über eine Dosis mit Janssen verlieren mit 3. Jänner 2022 ihre Gültigkeit. Daher bedarf es frühestens 14 Tage nach der 1. Dosis eine 2. Dosis, um weiterhin einen gültigen Impfnachweis zu erhalten


. • Immunisierung durch Impfung von Genesenen: − Sofern mindestens 21 Tage vor der Impfung ein positiver molekularbiologischer Test auf SARS-CoV-2 vorlag oder zum Zeitpunkt der Impfung bereits ein Nachweis auf neutralisierende Antikörper vorliegt, gilt der Impfnachweis bereits ab dem Zeitpunkt der Erstimpfung mit einem von der EMA zugelassenen Impfstoff gegen SARS-CoV-2 für 360 Tage.


− Ab 6. Dezember beträgt die Gültigkeit dieses Impfnachweises 270 Tage.

Forrás:
https://www.sozialministerium.at/dam/jcr:fd82a85f-d5a5-49a5-b94b-19cc66558b77/20211107_Coronavirus_Aktuelle_Ma%C3%9Fnahmen_FAQ_zu_den_Stufen_2_3_und_4.pdf
Előzmény: (basquiat 212906)
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2021.11.12. 12:34
pozitív antitest vizsgálat + 1 nyugati oltás (EMA által elismert)
kombinációnál jó a Janssen is!


A Janssen januári "lejárata" csak azokra az esetekre vonatkozik,
amikor valaki összesen 1x oltat Jansennel.
(Ha a Jansen 3. oltás és előtte 2 orosz vagy 2 kínai volt akkor is csak januárig jó)


Szigorúan utazási szempontból nézve, mind a sputnikosoknak és kínai vakcinásoknak és mind a korábban betegségen átesetteknek is, jelenleg a pozitív antitest + Janssen a leguniverzálisabb, amivel a legtöbb helyre utazhatnak.
Előzmény: (admin3 212902)
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2021.11.11. 15:44
Az klassz, hogy utánamentél a dolognak, és több telefont is megeresztettél az ügyben, mert a legtöbben nem jutnak el eddig.

Az sajnos kevésbé, hogy amit leírtál az nem egyezik Grüne Passon lévő infókkal, mert ez a 21 napos időkeret a pozitív PCR + 1. nyugati oltás kombinációnál szerepel.
(pozitív PCR + minimum 21 nappal utána oltás)

Ezt tényleg fel lehet tölteni a GrünerPasson.



Az antitestes pozitív teszt + oltás variációra elvileg az alábbi a hivatalos információ:


Ich habe neutralisierende Antikörper und habe nur eine Dosis der Corona-Schutzimpfung erhalten. Bekomme ich ein Impfzertifikat?

Ja, es wird grundsätzlich für jede erhaltene Corona-Schutzimpfung auch ein EU-konformes Impfzertifikat zur Verfügung gestellt. Auf europäischer Ebene sind neutralisierende Antikörper jedoch nicht in den Zertifikaten des Grünen Passes vorgesehen. Daher erhalten Sie zwar ein Impfzertifikat über die 1. Dosis mit der Information „Dosis 1 von 2“, dieses alleine bestätigt jedoch keinen aktiven Impfschutz. Wie bei den verbindlichen Regelungen für die Ausstellung der EU-konformen Genesungszertifikaten, wird in Österreich für die Ausstellung von EU-konformen Impfzertifikaten für geimpfte Genesene mit der Information „Dosis 1 von 1“ – neben der im e-Impfpass erfassten Corona-Schutzimpfung – ein im Epidemiologischen Meldesystem (EMS) erfasster positiver molekularbiologsicher Test (z.B. PCR-Test) vorausgesetzt.

In Österreich und bei Reisen nach Österreich kann zum Nachweis eines aktiven Impfschutzes derzeit jedenfalls der Nachweis auf neutralisierende Antikörper zusammen mit dem Impfnachweis vorgezeigt werden, die Gültigkeit der Dosis wird hier mit 360 Tagen ab dem Tag der Impfung festgelegt.

Forrás továbbra is:
https://www.gruenerpass.gv.at/faq/
Előzmény: (basquiat 212879)
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2021.11.11. 10:26
Grüne Pass FAQ szerint is jó az antitest, majd utána pfizer kombó.

https://www.gruenerpass.gv.at/faq/
Előzmény: (Lackó 212871)
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2021.11.11. 10:24
Ha a pozitív antitest teszted a pfizer oltás előtt készült,
akkor, akár ezt a két papírt is bemutathatod, mert elfogadják.
(De erre nem kapsz Grünpasst)


https://www.gruenerpass.gv.at/faq/
Előzmény: (ste72 212872)
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2021.11.11. 09:54
Hosszabb távra előre tervezni lehetetlen ebben a szezonban is,
én tavaly is mindig csak kb. 1-2 hétre előre terveztem, és mentem oda, ahova a szabályok épp megengedték.
De ehhez kb. egyfolytában a konzuli infókat bújtam, + az adott célország friss szabályait.

Közben Grüner Pass FAQ-t is átnéztem, az átesettség igazolásával kapcsolatban:

Was ist ein Genesungszertifikat?
Das Genesungszertifikat ist eines der drei EU-konformen Zertifikate des Grünen Passes. Aus heutiger Sicht beträgt die Gültigkeit des Genesungszertifikats sechs Monate: Das Genesungszertifikat gilt frühestens vom 11. Tag nach der ersten molekularbiologisch bestätigten Infektion (mittels PCR-Test) eines Krankheitsfalles bis zu 180 Tage danach. Positive Antigen-Tests werden bei der Ausstellung von EU-konformen Genesungszertifikaten nicht berücksichtigt.

Es werden nur Genesungszertifikate zur Verfügung gestellt, wenn das erste positive molekularbiologische Testergebnis zum Zeitpunkt der Ausstellung nicht länger als 180 Tage (sechs Monate) zurückliegt. Liegt das Testergebnis länger zurück, wird kein Genesungszertifikat zur Verfügung gestellt.

Info: Trotz Umsetzung des Grünen Passes können in Österreich nach wie vor folgende bereits bestehende Nachweise vorgezeigt werden: ein Absonderungsbescheid sowie eine ärztliche Bestätigung über eine in den vergangenen sechs Monaten erfolgte und bereits abgelaufene Infektion mit SARS-CoV-2.


Az info-s rész a végén a lényeg:
Bizonyítható az átesettséget orvosi igazolással vagy karanténos határozattal.
Grüner Pass-t nem kapsz, de továbbra is elfogadottak.
Én tavaly a házirvos által angol nyelven kiállított igazolással voltam több országban.
Előzmény: (Kis Kovi 212867)
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2021.11.09. 22:22
Ha nem hónapokkal ezelőtt voltál covidos, hanem 2-3 hete, akkor a helyedben megpróbálkoznék PCR teszttel, hátha összejön a pozitív, mert nélküle tényleg nehéz az átesettséggel járó kedvezményekkel élni.
Persze akkor van benne ráció, ha közben nem kerülhetsz már karanténba.


.....közben ránéztem konzulira.
Érdekes, mert ez azt írja per pillanat Olaszországra,
hogy az ottani green pass-hoz elég Sputnik vagy Sinopharm mellé 1 Pfizer/Moderna/Astra.
A belépésnél szigorúbbak, oda nem elég ez, tehát 1 negatív PCR utazás előtt kelleni fog.

https://konzuliszolgalat.kormany.hu/europa-utazasi-tanacsok?olaszorszag



Ausztriára is érdekes ami a konzulin van:

Beutazási feltételek:
"egy oltás megtörténtétől (360 napig), amennyiben annak beadása előtt legalább 21 nappal a beoltottnak pozitív PCR tesztje vagy az oltás előtt pozitív antitest tesztje volt"

Szóval antitest teszt + 1 Pfizer/Moderna/Astra is elég ezek szerint.

A fő kérdés a Grün pass.
Nekem az 1 évvel ezelőtti pozitív PCR + 1 Pfizer/Moderna/Astra,
már elég.

Annak kell utánamenni, hogy a felgyógyultság igazolása antitest tesztel+ 3. oltásnak 1 Pfizer/Moderna/Astra, az működik-e
Grün Pass esetében is?!
Ha igen, akkor a 3. oltás előtt kell egy hivatalos pozitív antitest teszt
és zöld a pálya sokaknak, akik orosz/kínai vakcinát kaptak, vagy átestek a víruson.


Amúgy többen írták, hogy a Grün Pass működik a 2 keleti vakcina+1 nyugati kombinációval is.
Előzmény: (Kis Kovi 212857)
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2021.05.04. 15:38
2021.04.15-16 – Polska Powder Vol.2: Pilsko


Talán sokatoknak ismerős a helyzet, mikor friss porhóra várva feltűnik valami komolyabb havazás az előrejelzésekben. Izgalomba jövünk, gondolatban már szervezkedünk/pakolunk, hogy jókor jó helyen lehessünk…..aztán ahogy közeledünk a D naphoz, úgy olvadnak el a centik, és kapjuk magukat azon, hogy már egy következő alkalomra várunk.

De ez az április most nem a csalódásokról szólt, már az első héten szépen havazott az alacsonyabb térszinteken is, és egy nagyon ígéretes anticiklon-ciklon páros jelent meg a távoli előrékben a következő hétre. Csak ígéretes volt, mivel a ciklon akkor még javarészt esőt ígért számomra elérhető terepekre, de pár száz km-el keletebbi ciklon pálya már a szezon havazását jelentette volna a Lengyel-Tátrára és Beszkidekre. A következő napokban alig vártam a friss modell futásokat, és ahogy közeledtünk egyre inkább megvalósulni látszott a perfect storm :)

De ezért az élvezetért most bele kellett tenni a melót minden szempontból, a sípályák és hotelek zárva, csak 1 napos túrasís/splittes/hótalpas verzió játszott. Mivel ebben a szezonban még egyszer szerettem volna, ha hideg porhavat hordana a szél az arcomba nem volt kérdés, hogy megyek. Tamás hasonlóan állt a kérdéshez, így megcéloztuk a még bőven hóviharosnak ígérkező csütörtököt….+ pénteket, mert végül csak lett szállás is. :)

Az utazás mondhatni a szokásos, csak a donovaly-i hágó alatt nem sokkal fehéredett ki a táj, de amint ereszkedtünk Rózsahegy felé megint a füves domboldalak kísérték utunkat. A lengyel határhoz közeledve viszont egyre sűrűsödött a havazás egészen szürreális téli időjárást csempészve április közepébe. Sokat nem is kellett már innen autókázni, mert meg is érkeztünk a határ túloldalán pár kilométerre fekvő Pilsko alaposan behavazott parkolójába, ahol már jó néhány sporttárs nyomta bemelegítésként a kényszerű lapátolást 🙂
Gyors beöltözés után már fókázhattunk is rögtön a kocsi mellől. (tfm 750m) Bár volt már valamennyi helyismeretem a sípálya környéki ösvényekről, de a nagy mennyiségű friss hó, a 2 naposra tervezett túrázás és saját fizikai határaink nem ismerete kissé defenzívebb hozzáállásra sarkallt, így maradtunk a sípályán az első felmenetelnél. Próbáltunk egy kényelmes tempót felvenni, de a minket beelőző helyi erők tempója újra és újra felpörgetett minket is, így talán egy kissé nagyobb volt az iram az ideálisnál.

Szerencsénkre a csodás táj újra meg újra megállásra késztetett: egészen bizarr, hogy még a pálya alsó szakaszán 800-1050m között is nagyságrendileg jobb hóviszonyok voltak, mint február közepén, pedig akkor is egy jelentősebb havazás után érkeztem. Azért pár árulkodó jele van a tavasznak, a pályán lévő kis vízátfolyásokból tisztán látszik, hogy a havat alulról azért olvasztja a melegebb talaj.

A középállomástól még egy fokkal mozgalmasabb az élet, egy ratrak és pár hószán szállítja a lelkes freerider csapatokat a hegytetőre. Néha egészen mókás a hószánosok előadása, mert 3 fővel már nem mindig arra megy a szán, amerre szeretnék, a mély hóban egyik alkalommal majdnem kiborulnak a pályáról az erdőbe. Hárman tolják vissza a szánt a pályára, de a rájuk váró meredek pályaszakasz a következő, ami kifog rajtuk, visszafordulnak, majd nagy lendülettel a következő körben már feljutnak. A meredek szakasz nekünk sem esett jól, gyakran egyensúlyoztunk a visszacsúszás határán…. jó volt felérni a „csúcsra” járó húzos lift alsó állomására, ahol kicsit megpihentünk a liftház árnyékában.

Innen már csak 200m szint volt hátra a liftek tetejéig ahol kifejezetten sokan voltak, mert több útvonalról is ide futottak be, a ratrakos/szános freeriderek, a túrasísek…..na meg a splittesek akik számomra meglepően nagy arányban voltak jelen. Hogy erős a splittes szubkultúra az már az utazást megelőző napokban kiderült, mivel túrasí szettet szerettünk volna bérelni egy ismerősnek, de a helyi kölcsönzők vagy zárva voltak már vagy csak splittet kínáltak bérlésre.

Szóval a fenti tömeg kicsit kedvemet szegte, talán mert kb. 700m szint megmászása utánra valami bensőségesebbre vágytam. Már lelki szemeim előtt láttam a szétcsúszott erdőt…….de aztán a frissen kitaposott nyomok más irányba vittek, a még februárban megismert „rajthely” felé a friss hó már szinte teljesen elfedte a nyomokat. Bár innentől nehezebb volt a terep, mégis jobban haladtunk…ennyit számít ha visszatér a motiváció. 🙂

Azért a felfedezők magánya elmaradt a végén, mivel egy pár fős csapat csak ugyanoda tartott, mint mi. De ekkor már nem lehetett kizökkenteni, kerestünk pár jégbefagyott fenyő mellett a hóvihar elől egy kis szélárnyékot, majd nekiálltunk az átszerelésnek. Már majdnem kész lettem, mikor a társam szentségelésbe kezdett: a split összeszerelése közben, az egyik kötés csak nem akart a helyére pattanni…pedig nem először lenne összeszerelve….csavarhúzó kéne…de az a kocsiban maradt…hmm, de ismerős…villan be a decemberi szitu, mikor én is a hegytetőn álltam kezemben a kötésről lehullott fékkel, szerszám nélkül. Na, utána be is szereztem egy kis marok csavarhúzót, ami azóta a táskában figyel. Fél perc és már helyén a kötés, csatolunk és végre irány a lejtő. 🙂

Fenn lenyomott szél fújta, de valamivel lejjebb az erdőben már teljesen szűz lebegős porhó…mikor a liftek tetejénél megláttam a tömeget el nem tudtam volna képzelni, hogy ez várhat ránk. Ezek szerint valahogy fordítva lehetek bekötve, mert nekem eszembe nem jutna ennyi mászás után visszacsúszni a pályán 🙃
A körülmények egyszerűen zseniálisak, ha nem a saját léceim alatt érzem, el sem hiszem, hogy április közepén ilyen lehetséges ennyire alacsonyan (tszf 1000-1400m). Még a sűrűbb erdőben is elegendő volt a hó, ugyanott ahol februárban gyakran koppant a léc, pedig március végé már teljesen hómentes volt a hegynek ez a része.

Ezen a fókás napon minden megeresztett lejtőért keményen meg kellett dolgozni, így inkább biztosra mentünk, és ezt a felső részét csúsztuk a hegynek. Csak a nap végén mentünk le teljesen az autóig és helyes volt a reggeli sejtésünk, hogy a pályával párhuzamos ösvényeken még nem sokan jártak, mert legtöbbször mi húztuk az első nyomokat. Bár 1000m alatt már fogósabb volt a hó, a mennyiségre ott sem volt panasz, igen csak elégedetten érkeztünk vissza az autóhoz.

Kicsit kapkodni kellett magunkat, mert a befoglalt szálláson csak 7-ig volt vacsora, amit nem szívesen hagytam volna ki. A check in-nél is ezzel kezdtem, de megnyugtattak, hogy nem maradtunk le semmiről….olyannyira, hogy volt vagy f9 mire tálaltak  Amíg várakoztunk sem unatkoztunk, a ház tele volt hozzánk hasonló elvetemültekkel és mivel mi voltunk az egyedüli külföldi cserebogarak, így jó páran leszólítottak. Közös téma persze akadt bőven különösen, hogy a külföldi csúszásoknál javarészt nekik is kimaradt a szezonból Szlovákia és Ausztria, cserében ők is megfordultak a hazai terepeik mellett Romániában, Szerbiában, Svájcban.

A másnap reggel nem is indulhatott volna jobban, a svédasztalos reggeli + még mindig szállingózó hó megadta az alaphangulatot. Búcsúzóul kaptunk még pár tippet + néhány doboz energiaitalt, így indultunk a napnak.

Nem kéretjük tovább magunkat, már a pálya aljában letérünk az előző napon megcsúszott erdei ösvényre, így a saját nyomokban haladunk felfelé. És mégis, ez egy más világ az előző naphoz képest….nincs hószán és ratrak bőgés, nincsenek minket beelőző túrázók, akik minket is forszírozott tempóra sarkallnának….helyette az a mély csend és nyugalom, amit csak téli havas napokon élhetünk át. És ez most nem egy pillanatkép, több száz méternyi szintet tettünk meg így felfelé, amíg ki nem értünk a hegygerincre, ahol még mindig erős északi szél hordta a havat.

A csúcstámadás volt soron, legalábbis ha a lengyel oldalt vesszük figyelembe. Előzetesen megfordult a fejemben, hogy a határ szlovák oldalán található fő csúcsra is felfókázzunk, de még a lengyel oldalon is sok felfedezésre/megcsúszásra váró rész miatt elvetettük. Mint itthon megtudtam ez 1 szempontból biztos jó döntés volt: lengyel freeride-os csoportban írták többen, hogy a szlovák határőrök szigorúan veszik a határzárt és hószánnal vadásszák le az „áttévedt” túrázókat.

A hegytetőn elég barátságtalan volt az idő, sokáig nem is akartunk fenn időzni, de azért közel 800m szint után kellett egy kis energiapótlás, hiába a bőséges reggeli. A látótávolság jó ha 30-50m volt…..naná, hogy pár száz méter csúszás után elveszítettük egymást 🙂 Próbálkoztunk a walkie talkie-val, de meg nem találtuk egymást ettől, végül a „messenger hely megosztás” volt a tuti 🙂
A vakító fehérség után az a ritkás nagyfás erdő újra ámulatba ejtett. Északról egy hegygerinc is védi így a hasonló „nordstauknál” garantált a laza porhó. Ezen a napon is csak kb. 1100m szintig csúsztunk le, majd újra felfókáztunk egy másik erdei ösvényen, de most már csak kevéssel az erdő határ teteje felé, hogy még egy kilépő kört csúszhassunk kedvenc erdőnkben.

A parkolót, most egy másik útvonalon közelítettük meg, ahol 900m-es szint alatt azért már több helyen nehezítették masszív vízátfolyások utunkat, de mégis fülig ért a szánk mikor a kocsihoz érkeztünk….aztán gyorsan lehervadt a mosolyom, mikor megláttam a kocsit, mert valaki nekicsúszott és szépen behorpasztotta az ajtómat 🙁. Azért nem hagytam, hogy elcsessze a kedvem, mert zseniális volt ez a két januári nap……. pláne így április közepén ☃🏂☃⛷
PANO-20210415-140829.jpg
PANO-20210416-135325.jpg
PANO-20210415-115622.jpg
PANO-20210415-180526.jpg
PANO-20210416-104130.jpg
PANO-20210416-110545.jpg
PANO-20210416-112051.jpg
PANO-20210416-134527.jpg
PANO-20210416-145221.jpg
IMG-20210415-124609.jpg
IMG-20210415-124834.jpg
IMG-20210415-134206.jpg
IMG-20210415-180328.jpg
IMG-20210416-105101.jpg
174489357-504093917625271-5907112244734198923-n.jpg
175723320-1188452414919290-900723265003769969-n.jpg
IMG-20210415-124844.jpg
GH010380-1619719719821.JPG
GH010380-1619719735065.JPG
GH010380-1619719878076.JPG
GH010381-1619719984660.JPG
GH010381-1619720093446.JPG
GH010383-1619720159487.JPG
GH010385-1619720412451.JPG
GH010385-1619720496969.JPG
GH010392-1619720804133.JPG
GH010392-1619720820487.JPG
GH010395-1619720921445.JPG
GH010400-1619721057996.JPG
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2021.04.14. 16:59
Péntek-Vasárnap nyitva lesznek Borlova liftek+a Weski liftek is.
Előzmény: (Bela559 212302)
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2021.04.07. 13:43
2021.03.26/27. - Kopaonik

+15 fokban, napsütésben, pólóban pakolom a sícuccokat a kocsiba, majd száraz utakon havat az utolsó 30km-ig nem is nagyon látva utazunk Kopaonik-ig……nem is lehetne nagyobb a kontraszt a mostani túra és a februári lengyel freeride túra preludja között, amikor -15 fokban a hegyekben havazásban érkeztünk. Azért a Kopaonik-hoz felvezető szerpentin úton úgy 900m-től már látszott az előző napi havazás, majd kb 1200m-től masszív hófalak között autóztunk szállásunkig. A kontraszt ebből a szempontból is hatalmas, itt látszik igazán mennyivel havasabb volt ez a tél délen, mint északon.

Péntek reggel már korán neki indultunk, a fenyvesek még behavazva csillogtak a felkelő nap fényében. A pályákhoz közeli részek természetesen már le voltak járva, de az erdőkben még nagyon sok érintetlen útvonal volt. Erre a napra még gyenge mínuszokat írtak napközben is, de a márciusi napsütés már nem viccel és a szélvédett helyeken kifejezetten meleg lett. A nap közepére a délies lejtők így még az erdőkben is felpuhultak.

Én alapvetően inkább a klasszikus értelemben vett „szarabb” időt szeretem, ha már freeride-ról van szó, de azért igyekeztünk feltalálni magunkat ebben a napsütéses időben is. Mivel a pályarendszerben vagy 5-6 csúcsra visznek fel a liftek, sokáig sehol nem időztünk, hanem szép sorjában haladtunk az ígéretes hegyoldalak megcsúszásával.

Délutánra jutottunk az előzetesen szintrajz/google earth alapján számomra legígéretesebb útvonalaihoz: némelyikhez a beszálláshoz majd a pályákhoz való visszajutáshoz is tartozott egy kisebb túra, ezért bíztam benne, hogy ezek még érintetlenek lesznek.

Az induláshoz készülődve viszont egy pár fős túrasí csapatba botlottunk, akiket lázasan videóztak, egy hatalmas bár kissé oldschoolnak tűnő kamerával. Amíg 3. társunkra vártunk a csoport vezetője leszólított minket, hogy látja mi is erre készülődünk, így ha van kedvünk tartsunk velük.
Egy ilyen invitálásnak idegen terepen nehezen mond az ember ellent, ráadásként közben kiderült, hogy 3. társunk a pályán később tért le, így végül is előttünk jár.

A beszállót pár perc alatt elértük és már csúszhattunk is a gerincen, lejjebb viszont várt még ránk vagy 30m szint megmászása, ami cseppet sem volt könnyű, mivel comb középig érő laza hóban kellett utat törni. El is fáradtunk mire felértünk, úgyhogy jól esett a pár percnyi szusszanás és beszélgetés vezetőinkkel. Innen visszanézve útvonalunkra, végre a monitor után élőben is szemügyre vehettem a kinézett nagy katlant. Persze a helyieknek nem kellett bemutatnom, mondták is hogy a következő körben akkor csússzuk meg azt is együtt.

A kis pihenő után, egy nagyon hangulatos, még érintetlen mezőkkel tarkított lombhullató erdőn keresztül csúsztunk vissza a pályához. Az érzésről mindent elmond, hogy kurjongatásunktól volt hangos a völgy :)
A liftnél teljes lett csapatunk, gyorsan neki is vágtunk a következő körnek, nehogy lecsússzuk az utolsó liftet, amivel vissza juthatunk a hegy parkoló felöli oldalára.

A hegytetőn egy 6-8 perc sétával kezdtük ezt a kört. Már a beszálló is nagyon ígéretes volt, mert csak a távolban futott 1-2 nyom a szinte érintetlen hegyoldalon……de az indulás után arcunkra fagyott a mosoly, délután révén a már árnyékba került keleti hegyoldal elkezdett visszafagyni így élvezhetetlen lett :(
Mentendő a helyzetet, gyorsan átcsúsztam a katlan napos oldalára...na ez már igen, bár tavaszias a feeling, de nagyon is élvezhető. 🙂 A völgy aljához közeledve elértünk pár fa istállót, melyek mint megtudtuk, a háború alatt a csempészet bázisai voltak, ahova a járást már maguktól ismerő szamarak hordták a szajrét Koszovóból.

A völgyben futó patak már csak pár percre volt, ahonnan egy 20 perces fókázással/sétával jutottunk vissza a liftekhez. Egy hosszú nap igazán klassz befejezése volt ez a kör, nem igazán volt szükségünk altatóra az este.
A másnapra már igyekeztem előre készülni, főleg fejben, mivel igencsak meleg, napos idő+hétvége kombo várt. Kinéztünk pár meredek északi erdős hegyoldalt, bízva abban, hogy még pár jó kör belefér délelőtt. A kezdés igen bíztató volt, de csúszásról-csúszásra egyre nehezebb lett a hó a fákról olvadozó hó miatt, így sokáig itt sem volt érdemes maradnunk, bár ez a ritkás nagyfás erdő nagyon is marasztalt volna még.

Ez után az idegek próbája jött el számomra: a lifteknél hatalmas hétvégi tömeg, léctaposással, vállazással, de a megpróbáltatások után a lefelék sem hozták magukat, mert nagyon is tavaszias állapotok uralkodtak el. Mondtam is a társamnak, együnk valamit aztán induljunk haza, mert ebben így nincs semmi, amit élvezni tudnék.

De ezután megcsúsztunk egy déli lejtőt, ami már előző nap is megolvadhatott az erős napsütésben, és már egész kompakt ezáltal gyors volt a lankás hegyoldal ellenére is.
Miközben haladtunk a kiszemelt étterem felé, még egy hasonló déli lejtő esett útba…ekkor már tudtam, hogy az ebéd számomra kimarad, irány vissza az előző napi katlanhoz.

Most egy másik oldalról túráztam ki a lapos hegygerincen. Csak egy 50-100 métert távolodtam el a pályáktól és egy másik világba csöppentem: érintetlen havas táj, csend….nyugalom. A korábbi „ideg” elillant, már nem siettem, gyönyörködtem a tájban, még egy szelet müzlit is elmajszoltam gondolva a lecsúszás után rám váró fókázásra, aztán lassan nekiindultam, az érintetlen hómezőknek. A felső része egyszerűen pazar volt, a hóréteg teteje kicsit kilágyult, de alatta még kellemesen laza volt a hó. A katlan alsó részén persze már igen fogós volt a hó, meg is tréfált párszor :)

Lenn a völgyben már nagyobb robajjal zúgott a patak, ahol előző nap még simán átkeltünk, most már körülményesebb volt az átjutás. Átszerelés, majd kis fóka a liftekig. Egy lélekkel sem találkoztam ebben az utolsó körben, és bizton állíthatom más emberként tértem vissza, ha nincs ez a túrásabb kör aznapra, bizony hiányérzettel indultam volna haza.

A hazaút is nyugisra sikeredett, egészen a határig ahol a beléptetés kissé nehezen ment. Ahány határőr jött, mind más papírokat kért: elsőre negatív PCR-t, a következő korábbi pozitív PCR-t. Én az augusztusig érvényes védettségi igazolványom adtam oda első körben, de az sem volt nyerő, elő kellett túrnom a régi pozitív PCR-t. Egyikünk még nem esett át a betegségen, neki volt 1db 72 órán belüli negatív PCR-e, de ez végül nem lett elég. Vagy jó 20 perces adminisztráció következett, házi karantén megállapításával. Mivel már volt időpontja a 2. PCR tesztre, szerencsére hamar levették róla a rontást :)
IMG-20210326-093449.jpg
20210326-134839.jpg
20210326-134953.jpg
20210326-142059.jpg
20210326-140341.jpg
20210326-145410.jpg
20210326-145414.jpg
20210327-101501.jpg
GH010366-1616923202920.JPG
GH010366-1616923257850.JPG
GH010366-1616923291824.JPG
GH010366-1616923342966.JPG
GH010366-1616923354166.JPG
GH010366-1616923420520.JPG
GH010366-1616923453572.JPG
GH010366-1616923458504.JPG
GH010366-1616923482653.JPG
GH010366-1616923556819.JPG
GH010366-1616923695611.JPG
GH010369-1617015907225.JPG
GH010370-1617015177039.JPG
GH010370-1617015246783.JPG
GH010370-1617015411206.JPG
GH010372-1617014761998.JPG
GH010374-1617014537695.JPG
IMG-20210326-093435.jpg
IMG-20210326-093513.jpg
IMG-20210326-143849.jpg
IMG-20210326-144959.jpg
IMG-20210326-174841.jpg
IMG-20210327-113949.jpg
IMG-20210327-132741.jpg
IMG-20210327-145031.jpg
IMG-20210326-002317.jpg
IMG-20210326-081514.jpg
IMG-20210326-072322.jpg
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2021.02.24. 20:16
Lengyelországban meghosszabbították a sípályák és hotelek nyitvatartására vonatkozó engedélyeket, így márciusban is üzemelnek majd.

Remélem a márciusi időjárás szolgaltat majd okot egy újabb túrára 😁
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2021.02.20. 15:08
2021.02.14. – Polska Powder Vol.1: Kasprowy Wierch / Zakopane

Korai ébresztővel indítjuk ezt a napot is. Bár csak pár km távolságra vagyunk Kasprowy lift völgy állomástól, de az autóval nem közelíthető meg, a legközelebbi parkolótól is szűk 1,5km séta vagy taxizás vár ránk. Hogy késés nem fér bele az már napokkal korábban eldőlt, mert a kabinos liftre előre kellett helyjegyet foglalni, ha azt lekéssük, akkor valószínűleg a lengyel sípályák újranyitása utáni első hétvégén már csak túrázva juthattunk volna fel a sípálya ülős felvonóihoz……de a túrázás nem a nap elejére volt betervezve.

Már fél nyolc előtt a parkolóban készülődtünk és a taxi szerzés is sima ügy volt, a parkolós srác még a léceket is kivette a kezemből és már vitte a helyben várakozó kisbuszhoz. Ez fejenként 5 zloty-ba került, de cserébe pár perccel később már a liftállomáson voltunk, ahol egy automatánál tudtuk a korábban online megvett jegyeket átvenni.

Nem sokkal később már a nagykabinos liftben állunk, nézzük az órát…még csak 8-óra múlt?! Pedig mi a 8:20-as kabinnal kéne induljunk, de a kapu simán beengedett…sebaj annál korábban indulhat a móka. A liftről igazi magas-hegyvidéki panoráma tárul elénk, először frissen behavazott fenyvesekkel majd feljebb végtelennek tűnő hómezőkkel és csipkés hegygerincekkel.
A felső állomásról kilépve, viszont nem az előrejelzett bluebird fogadott: süvítő szél, rossz látási körülmények…nem éppen ideális egy fahatár feletti új terep feltérképezésére freeride szempontból, pláne hogy egy kisebb gerinc túrát is beterveztünk.

Elsőre még a megcélzott sípályát is alig találtuk, majd mire egy kisebb mászás után meglett, az álló ülős lift késztetett toporgásra a viharos gerincen. Pedig a völgyállomás kijelzője szerint mindkét lift működik, de az erős szél nyilván felülírhatja a terveket. Egy munkás közben a pályaszéli tűzéseken állítgat valamit, majd motoros szánra pattan és felénk hajt. Kérdeznénk, de ő láthatóan sietne tovább, csak pár szót vet oda amit sajnos nem is értünk. Közben látjuk, hogy beindult a lift, neki is rugaszkodunk a tűzött pályán.

Ahogy lejjebb érünk, a szél is gyengül, a látótávolság is javul…naná hogy irány a végtelen hómező. Kompakt szél által lenyomott porhavon suhanunk, néhol jeges részekkel, majd következő pillanatban akár combközépig érő porhóval…..alakult is pár mókás pillanat ebből a mixből.

A ritkás fenyvesbe érve már jóval kiszámíthatóbb és lazább porhó következett, igazi öröm csúszás ez a javából…és még a happy finish is megvolt, mert minden gond/mászás/eltévedés nélkül jutottunk le a lift alsóállomására. Na ez a lift sem volt egy modern és gyors darab, cserébe bőven volt időnk végignézni a lehetséges útvonalakat. Teljesen bele is feledkeztünk a beszélgetésbe, volt is nagy meglepetés a kiszállónál, aminek semmi lejtése nem volt, alig bírtunk kimászni a székekből a lift forduló előtt.

Még pár kört mentünk ugyanezzel a lifttel, mivel a völgy mindkét oldalára hosszan ki lehet traverzálni, így rendkívül sok a pályán kívüli lehetőség. A völgy északi fala szinte teljesen le volt fújva, de egy tempós carving menet azért jól kiadta. Az idő sajnos nem akart tisztulni, gondoltuk bepróbáljuk a mási ülős lift völgyét. Kellemes mászás (na, jó ez nem volt az), következett a gerinc túloldalára, ahol egy 4 üléses lift mellett futott a pálya. Itt is temérdek letérési lehetőség adódott, sikerült is jó pár nagyon kellemes line-t találnunk, így a pihenőt körről-körre csak halasztottuk :)

Nem is említettem eddig a sorban állást! Már a tervezgetés közben tartottam Kasprowy-tól, lévén az egyetlen igazán magas-hegyvidéki síterepe Lengyelországnak, ráadásul idén ez az első hétvége, amikor a sípályák és vendéglátóhelyek korlátozásokkal, de újranyithattak. Sokan is voltak a hegyen, de a többség túrázott, sítúrázott, vagy csak feljött a kabinossal a csúcsra és sétálgatott/nézelődött. A sílifteknél így egész nap nulla várakozás, a becsúszás után rögtön mehettünk is fel.

Azért dél felé már bő 3 órával a másnapos lábakban egy rövid egészségügyi szünetet csak tartottunk és mire végeztünk a napsütés is megérkezett. Összenéztünk és tudtuk, hogy itt a pillanat a kis gerinctúránknak, mely lehetőséget ad egy újabb völgy megcsúszására.

Térképen nem tűnt ez egy nagy vállalásnak, a szűk 1,5km-ből bő 1km lejtmenet/csúszás, majd kb 60m mászás a következő csúcsig. De ahogy az a legtöbbször lenni szokott, a gyakorlat egy más dolog:
A gerinc végig nagyon sziklás és jeges volt, ráadásul az oldalról befújó néha erőteljes északi szél sem egy életbiztosítás, mert a gerinc déli oldalán nagy mennyiségű friss hó rakódott le, és azon az oldalon nincs lift sem ami visszahozna… A Boardos társak inkább felcsatolják a táskákra a lapokat és úgy indulnak neki. Én a lécekkel úgy vagyok, a gerinc északi oldalán szépen lassan ellavírozok.

Végül nagyobb nehézség nélkül érem el platót, majd bevárom a társakat. A szél még mindig viharos, erősen kell fognom a síbotjaim, nehogy kiragadja a kezemből őket. Mikor a léceim lecsatolom és kézbe veszem, csak romlik a helyzet, a szél vadul tépi a széles léceket.

Ahogy befutnak a társak már a B verzióval fogadom őket, hagyjuk azt a 60m szintet és a „csúcsmászást”, inkább csak traverzáljunk át a másik gerincre, ahonnan ugyancsak megcsúszható a kiszemelt völgy. De ők kicsit többet melóztak, hogy ide érjenek…..mondják most már nem lehet kihagyni a csúcsot!

Na jó, vágjunk bele…adom be én is a derekam, majd szerencsétlenkedek egy sort a lécek táskára való felkötésével. Mire végzek, ők már szépen haladnak felfelé. Nyugis tempóban, megfontolt lépésekkel én is nekivágok a kitaposott útnak. Csak semmi kapkodás…mondogatom magamban, ha túltolom az elejét, akkor kifulladhatok a végére….akkor pedig könnyű hibázni.

Nem is olyan vészes, mint gondoltam, lécekkel a táskán, síbotokkal a kézben nagyon stabil a mászás, lépésről lépésre egyre jobban élvezem. A kicsit „technikásabb” meredekebb rész gyorsan véget is ér, a lankásabb emelkedőn már az jár a fejemben, milyen jól dolgoznak alattam az új túra síbakik is, pedig ezek alapvetően lesiklás orientált darabok. Azért a figyelem nem lankad, igyekszem végig a gerinc északi oldalán maradni….pedig ekkor még nem is tudok az innen pár kilométerre történt lavina balesetről.

Aztán látom egyik társam már fenn is van a csúcson…pár lépés aztán ott állunk mindhárman…itt viszont elkövettünk egy hibát……a közös csúcsfotó bizony elmaradt :) …szóval srácok itt bizony újrázni kell majd :)

Sokáig nem ünneplünk….már az ideális start helyet keressük a csúcs másik oldalán. Kis szusszanás, csatolás és maga az álom ami ezután jött: a szélárnyékosabb völgyben nincs jeges/köves rész, csak friss porhó, ráadásul mi húztuk az első íveket a nap folyamán. Rossz szokásom, hogy freeride közben úton útfélen megállok, nézelődök, fotózok.. Na itt jó sokáig leragadtam, mert elképesztő volt a látvány amit a felhők közül előbukkanó nap elém tárt. Ha nem látom a társakat eltűnni a völgy kijáratánál, talán még most is ott állok :)

Összekapom magam, aztán spuri utánuk. A völgyből kiérve gyönyörű nagy fás erdő következik, majd vissza is értem a pályára, pont az ülős alsó állomásához vezető kereszteződéshez.

Ha most indulnunk kéne haza, már akkor sem lenne hiányérzetem…de még csak 1 óra van, irány a lift még pár kör belefér. :)
Megyünk egy kört a lift alatt is, de az pont egy szélnek nagyon kitett gerincen vezet, rengeteg a kő és a felfelé baktató túrázó, de lejjebb érve a szélvédett részekre ismét nagyszerű porhó vár minket. Ebben a körben kísért kicsit a tegnap, valahogy csak elveszítjük egyik társunkat, de a liftnél összefutunk: Mosolyogva meséli milyen vagány és még annál is gyorsabb helyi csajok mutatták neki az utat ebben a körben :)

Egy gerinctúrás újrázást a szomszédos völgybe még megszavazunk, ezúttal a csúcsmászást kihagyva, áttraverzálva a végén. Majd következett az utolsó lecsúszás egészen a kabinos lift völgyállomásáig, közel 6km hosszan.

A parkolóig tartó sétát most is kihagynánk, de a fent parkoló taxis dupla pénzt kérne a transzferért a reggelihez képest?! Hívnánk telefonon a reggeli taxist, de mire beütném a számát már be is gurult elénk.

Lenn a parkolóban gyors öltözés majd indulás hazafelé…már egy óra késést összeszedtünk a tervezetthez képest, de egyszerűen nem sikerül sietős tempóra kapcsolni: A Zakopane-tól a szlovák határig tartó hegyvidéki útszakasz a késő délutáni nap fényében egyszerűen káprázatos atmoszférát teremt.

A mosolyt az arcomról nem lehet letörölni a hazaúton….szinte teljesen üres utak…előbb az eget vörösre festő naplemente, majd sötétedés után ragyogó holdfény…. és mindehhez egy pszichedelikus rockot és jazz-rockotot sugárzó szlovák rádióadó befogása már tényleg impulzus a köbön egy ilyen hétvégén.
IMG-20210214-130504.jpg
IMG-20210214-132826.jpg
PANO-20210214-132142.jpg
IMG-20210214-131139.jpg
IMG-20210214-074723.jpg
IMG-20210214-074909.jpg
IMG-20210214-075207.jpg
IMG-20210214-084921.jpg
IMG-20210214-085911.jpg
IMG-20210214-085925.jpg
IMG-20210214-091001.jpg
IMG-20210214-092920.jpg
IMG-20210214-092922.jpg
IMG-20210214-095958.jpg
IMG-20210214-104200.jpg
IMG-20210214-111245.jpg
IMG-20210214-115558.jpg
GH010331-1613396330205.JPG
PANO-20210214-125946.jpg
GH010331-1613396178572.JPG
IMG-20210214-125155.jpg
GH010331-1613396375085.JPG
IMG-20210214-130932.jpg
IMG-20210214-132156.jpg
IMG-20210214-132200.jpg
IMG-20210214-132339.jpg
IMG-20210214-142025.jpg
IMG-20210214-143309.jpg
PANO-20210214-144915.jpg
IMG-20210214-143745.jpg
IMG-20210214-150645.jpg
IMG-20210214-160011.jpg
IMG-20210214-160050.jpg
IMG-20210214-160303.jpg
IMG-20210214-162249.jpg
IMG-20210214-162215.jpg
IMG-20210214-165857.jpg
IMG-20210214-174647.jpg
IMG-20210214-064350.jpg
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2021.02.20. 15:04
Szia,

ha Kasprowy-ra szól a kérdés:

végigcsúszható, de praktikusan csak legutoljára/hazafelé érdemes, mivel tudtommal a kabinos liftre minden felmenetnél új jegyet kell venni.
(gyalogolni kb 50métert kellett volna előző hétvégén)

A síjegy 1 kabinos felmenetet tartalmaz, és előre kell foglalnod helyjegyet,
ha azt lekésed egy telt házas napon, akkor csak gyalogosan/túrázva juthatsz fel.

Amúgy a lenti rész egy hangulatos erdei pálya, de végig elég lapos, én
nem csúsznám napjában többször.
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
Topik: Hóvadász
2021.02.17. 21:18
Akkor nem kellett későn indulnotok ahhoz, hogy sötétben érjetek le :)


A kalandvágy/vállalkozó kedv az alapfeltétel ebben a szezonban, különben csak a fórumokon panaszkodás/puffogás marad. Sokat halogatni tényleg nem lehet,
különben bezáródnak ezek a max pár hétig adódó lehetőségek....és ha az optimális időjárást is bele veszem a képbe akkor pár napos időablakok adódtak...
Az összes szezonbeli túrámnál ez volt a helyzet, nem nagyon volt második esély. Ha decemberi "karácsonyi időszakra" vonatkozó osztrák beutazási korlátozások feloldására várunk akkor te se én se csúsztunk volna sokat a szezonban.
Azért remélem március/április tartogat még valamit számunkra.


Hogy régen vagy most könnyebb-e ez a műfaj, az jó kérdés. A kézenfekvő letérési lehetőségek tekintetében biztos könnyebb lehetett régen, amikor a többség csak a kezelt pályán akart csúszni. Érdekes volt megfigyelni, hogy Romániában még most is ez a helyzet, 99% a pályán marad, Fertő tetőn napokkal a havazás után is kevés a nyom a kijelölt freeride részen, miközben a lankásabb pályákon egymás sarkát tapossák az emberek.

Az Alpok felkapott helyein persze tényleg sáskarajként érkeznek a freeriderek,
tavaly Tauplitz-on én is csak pislogtam, hogy a kabinos liftre várók többsége freeride léccel/boarddal érkezett. Ilyen szempontból simán megértem, hogy elvesztetted a motivációt, amikor a legtöbb már bevált helyeden ez lett az általános, mely elveszi a dolog lényegét, az intimitást és nyugalmat.


A facebook/youtube/online térképek mindenféle layer-el/időjárási modellek/webkamerák amik ma elérhetőek, olyan tájékozódási lehetőséget adnak, amik korábban elképzelhetetlenek voltak. Az igazi vállalkozó kedv így inkább régen kellett, mint manapság. Ha most kinézek egy hegyet/síterepet, szinte biztos találok valami posztot/videót/webkamerát a neten az adott helyről....már csak össze kell rakni őket mint egy puzzle-t.
Persze így is izgalmas, én kifejezetten szeretem amikor egy "online körbejárt" helyre eljutok és indulhat a "real life" felfedezés.

Ezek az eszközök persze a sítúráknál is úgyanúgy hasznosak, így akár a "közelben" is találhatunk igazi gyöngyszemeket.
Előzmény: (golo 211645)
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
Topik: Hóvadász
2021.02.17. 13:18
A "liften szendvicset rágcsálós" résznél felnevettem, nálam pont ez volt a helyzet még most hétvégén is....pedig a srácok gyakran emlegették a Kolibát, de szerencsére szinte minden kör után volt aki friss lendületet kapott és velem együtt az újabb menetet preferálta.

A téli táj engem is rabul ejt minden egyes alkalommal, freeride közben a hátránya, hogy úton-útfélen megállok. Az eddigi sítúrák kivétel nélkül nagyon tetszettek, de ennek ellenére a lifteknél kötök ki az esetek többségében.

A miérteken gondolkoztam sokat, és én az időhiányra lyukadtam ki:
egyszerűen olyan keveset tudok elszabadulni havas hegyek közé, hogy azon a néhány napon az intenzívebb élményre-több lecsúszásra vágyok a több száz km utazások után.
Ha lenne 1-2 órára távolságra, olyan hegy ahol lift az nincs, de természetes hó igen, biztos gyakrabban túráznék, mert amúgy imádok hegyre felfelé menni,
a nyári félév kerékpározásai közül is ezek a kedvenceim, élvezem a tájat
és a változó meredekségű emelkedők okozta kihívást, az erő optimális beosztását....és a végén mindig ott van a jutalom, a gyönyörű panoráma majd a lesiklás/downhill :)

Sajnos magyar viszonylatban ritkák a sítúrázáshoz optimális napok,
de azért ahogy nézegetem a fókás csoportot, akik nagyon keresik+van már tapasztalat, azért kifogtak pár jó napot ebben a szezonban is.


1200m szint friss hóban, az tényleg komolyan hangzik. Hány órás volt a túra?
Az érintetlen behavazott tájról készült fotókkal pedig nem lehet betelni...
Előzmény: (golo 211609)
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2021.02.16. 15:10
2021.02.13. – Polska Powder Vol.1: Pilsko Korbielów

Szombat hajnal van, ropogós mínuszokban indulok neki az útnak. -10…-15… majd Dobronya/Krupina környékén már -21 fokban haladok, valósággal süt a hideg a szélvédő felől, amint az országúton tempósabban hajtok.

Időközben megvirrad, azért február közepén már érezhetően hosszabbak a nappalok, de a látottak kicsit lehangolók, mert csupán pár centi hó fedi a tájat. A hét elején még igen biztató előrejelzés sajnos nem valósult meg, a ciklon délebbi pályán haladt, így ide csak ez a néhány centi friss hó ért fel. Donovalyn is csak a hágó környéke mutat jobb összképet a régebbi alappal, majd Rózsahegy felé haladva újra nagyon kevés a hó, sok helyen még a füves domboldalak is kilátszanak.

De ekkor már másra terelődik a figyelmem, a távolban tisztán látszik az északabbi hegyek felett tornyosuló főnfal….az előrejelzés B pontja a ciklon hátoldali torlasztással így úgy tűnik rendben is lesz 🙂

A szlovák/lengyel határra már komoly havazásban érkezem, a vadregényes kanyargós erdei utacska a mélyen behavazott fenyvesekkel lelkesítően hat. Pár percre a határtól már meg is érkeztem a sípálya parkolójába. Gyors beöltözés, és irány a felvonó ahol a társak már várnak.

Egy öregecske ülős lift visz komótosan felfelé, van idő gyönyörködni a tájban és újra átbeszélni az útvonal tervet, mert bizony először járunk ezen a helyen, és a legjobb freeride útvonal a pályáktól viszonylag messze vezet. Még 2 csákányos felvonó is vár ránk, így jutunk fel a pályák tetejéig 1450 méterre.

Bemelegítésnek 1 kört csúszunk vissza középállomásig, mert a liftről az egyik lezárt pálya nagyon jónak nézett ki. 30-40cm levegős-lebegős porhó, rögtön fülig is ért a szánk…….aztán az első tempósan betett kanyarnál koppant is a léc az összetúrt jeges alapon….bizony van az a helyzet mikor egy kissé tömörebb hó nem feltétlen hátrány. 🙂 De egészen jó ez az első menet, miután már tudjuk, mire lehet számítani a laza powder alatt.

Következő felmenetnél már a másik oldalon szállunk ki a liftből, vállunkra dobjuk a léceket/boardokat és elindulunk a gerinc felé. Itt még nagyon nem kell gondolkoznunk, kitaposott ösvényen teszünk meg kb. 150 métert +vagy 30m szintet, aztán elkezdünk készülődni. Közben befut egy helyi boardos csapat is vagy 5-6 fővel. Szóba elegyedünk velük, meséljük kik vagyunk/miért jöttünk, ők meg nagyon helyeselnek, hogy itt Lengyelországban bizony ez az egyik legjobb hely ha freeride a cél. Egyikük azért figyelmeztet, hogy 1 dologra kell figyelni, hogy nagyon ne engedjük ki jobbra a patakmederbe, mert akkor nem jutunk vissza a liftekhez……Ok, meg is beszéljük egymás közt, hogy sok újat nem mondott, ezt eddig is láttuk a szintrajzon, majd nekiindulunk velük együtt a lejtőnek.

Már a gerincen elterülő ritkás fenyvesben is nagyon jó laza 20-40cm javarészt még érintetlen porhó, mely folytatódott a ritkás nagyfák között is…ez bizony nagyon rendben van.

Persze ahogy kell, leszakadtunk a helyi srácokról, és mire észbe kaptunk nagyon ki is tértünk balra 🙂
Mi lett volna, ha nem figyelünk erre 🤣🤣

Én valamivel feljebb voltam a gerincen de a társak lejjebb és kijjebb is kerültek. Megbeszéltük (már telefonon), hogy vissza traverzálunk balra és jó lesz. Viszonylag simán visszaértem egy erdei útra, majd vártam, hátha befutnak ők is azon az úton. Közben nézegettem a völgy felé elterülő teljesen érintetlen szűzhavas ritkás erdőt…..sajnos túl sokáig álltam ott, a szirének hangjának nem bírtam ellenállni…így bevetettem magam az erdőbe 😁⛷😁 pár száz méternyi gyönyört kaptam, majd kiértem egy másik erdészeti útra. Velem szemben újabb hívogató erdő…..itt már sokat nem gondolkoztam, mentem tovább, folytatódott az extázis…majd egybefüggő erdőfal állta utam.

Áttúrtam magam egy éppen csak kicsit ritkább részen és egy patakmederben landoltam. Egy darabig tűrhető volt, aztán mellig érő cserjék állták utam. A nagy fejvakarás és térkép nézegetés közben befutott 2 lengyel srác. Mondom nekik, eddig ez fasza volt, de itt bizony beszptam. Mondják, most kevés a hó ehhez az amúgy jó lejáróhoz, majd mint a buldózer mentek tovább a cserjésen keresztül. Félretettem én is finomkodós énemet, aztán mentem utánuk és egy 50 méterrel később már kinn is voltam a pályán valamivel a középállomás alatt. Közben a társak bejelentkeztek a völgyből, mondom nekik gyorsan lenn leszek én is.

Haladtam is rendesen a pályán, de lejjebb annyira jeges volt, hogy inkább bementem az erdőbe ami határozottan jobb volt, de 1000m alatt nagyon elfogyott a hó. A friss még rendben volt, de az alap nagyon kevés. Az utolsó 200m már séta volt, mert egy patak medret is át kellett másznom.

A liften felfelé mesélik a srácok, nekik sima volt a menet, mert egy erdészeti út pont a lift alsó állomásig vitte őket vissza. Középállomásnál Kolibában kis frissítés, majd irány újra a hegytető a kis sétával. Na majd most, mondom magamban….most figyelek, hogy a gerincen maradjak.

A felső rész még mindig nagyon jó, sok szűzhavas résszel, majd a felső erdő is…..aztán megállok….már megint egyedül vagyok….?!...kicsit várok…..meg várok…..de nem jönnek a többiek…na megyek tovább, érzésre most jó az irány….aztán befutok egy erdészeti útra. Szemben hívogat az erdő…de most erős vagyok. 🙂 Csúszok inkább a pálya felé az erdészetin…..még mindig….még mindig…még mindig…mi a tökm?! Csörög a telefon..a srácok a középállomáson…mondom nekik menjenek egy kört, mert én valahol nagyon messze.

Nézem a GPS-t….ááá az nem lehet, ez biztos félrepozicionált. Követem az erdészetit, mely sok helyen klasszik félcső, így mehet a móka is, de néhol sítúrázókkal futok össze így azért nem árt vigyázni, majd nagyon-nagyon sokára kilyukadok az alsó állomásnál.

Felindulok a lifttel, közben kis piknik, majd a középállomáson összefutok az egyik társammal.
Mondja csúsztak egy kört, de elvesztették egymást 🤣 ….telefon csöng…ok, megvan a 3. csapattag is, de az alsó állomás felé tart 🙂 Mondom, akkor mi most csináljunk meg egy kört fenn ketten…hátha sikerül együtt leérni.

Séta a hegytetőre, majd indulás a gerincen…szigorúan…egy darabig jól haladunk, most már egyre több a nyom. Azért keresem az érintetlen részeket…majd egyszer csak megint egyedül vagyok….ez a csapatban csúszás valahogy aznap nem ment. 😂😂 Tartom az irányt a gerinc bal oldalán, érintetlen sűrű erdőkben csúszok….ide azért kevesebb friss hó ért le. Nemsokára kiérek a felső erdészeti útra, és ahogy csúszok rajta összefutok a társammal….legalább 1x együtt érünk le a középállomásig.

Lassan kezdjük érezni a „hegyet” de az időnk az fogytán van. Egy kört azért még tolunk, majd irány vissza az autó, mert még vár ránk egy bő órás utazás a szállásra Zakopane-ba.

Menet közben szüntelenül óriási pelyhekben esett a hó. Olyannyira, hogy 1 helyett 1,5 órát kocsikáztam, de abszolút nem bántam. Takaros hófödte falvakon vitt át az út, a jellegzetes többszintes tátrai gerenda illetve rönkházak egészen elképesztő miliőt teremtettek. Zakopane teljes fényében tündökölt, 20-30cm friss hóval a többségében díszkivilágított házak tetején, lovas szánok vitték az éppen visszatérő turistákat…..már-már giccsbe hajló idilli téli mesevilág, amiről azt hittem eddig csak a képzeletünkben él…
Freeride Lengyelországban - Korbielow, kép: Steve33
IMG-20210213-103330.jpg
IMG-20210213-132713.jpg
PANO-20210213-133717.jpg
IMG-20210213-102515.jpg
Kép: Steve33
IMG-20210213-104107.jpg
IMG-20210213-131717.jpg
IMG-20210213-134147.jpg
IMG-20210213-154901.jpg
IMG-20210213-160945.jpg
IMG-20210213-155534.jpg
PANO-20210213-114203.jpg
G0020222.JPG
GH010203-1613397082010.JPG
GH010205-1613396994777.JPG
GH010205-1613397008264.JPG
GH010242-1613396881493.JPG
GH010247-1613396598053.JPG
GH010247-1613396611022.JPG
GH010247-1613396642913.JPG
IMG-20210213-090338.jpg
IMG-20210213-180110.jpg
IMG-20210213-183712.jpg
PANO-20210415-140829.jpg
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2021.01.26. 20:28
Köszi!

Parangon tényleg megállt az idő,
de Fertő-tető a 6 üléses új lifttel+egyéb szolgáltatásokkal azért fejlődik.

Parangon is alakul valami, gondolom nem véletlen épül a szerpentin út, amin láthatóan csinálnak átvezetést a pályáknak.
Előzmény: (hu1zam 211168)
következőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.