Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Melyik lécet válasszam?

ÜZENETEK (2800)Időben csökkenő Időben csökkenő
VÁrpád
262 élménybeszámolót írt
262
4 éve tag
2023.12.19. 07:56
Ez egy folyamat része,~ ,,rádiuszos vs egyenes hóekében” (ami az első lécválasztásnál fontos információ)
Több magánbeszélgetés is folyt a háttérben, és ennek összefoglalását olvashattad itt a topikban.

Igen! Lehet kicsit elkanyarodtunk!
Elkezdtük Ádám-Évánál és itt a karácsony.
Hát ilyen a jóízű beszélgetés jó társaságban.

Nem tudom, hogy irigykedsz vagy tényleg zavar!
Szívesen fogadunk a társaságban, ,,a következő kör a tiéd”.
Előzmény: (nimbus2 219773)
nimbus2
39 élménybeszámolót írt
39
9 éve tag
2023.12.19. 00:42
Minden tiszteletem az Uraknak a lenti alapos eszmefuttatásért, amit szívesen olvasok, de ez a "Melyik lécet válasszam?" topic. Így a lenti téma folytatására ajánlanám a "Síoktatás, sítanulás, hogyan síeljünk?" fórumcsoport.
VÁrpád
262 élménybeszámolót írt
262
4 éve tag
2023.12.18. 21:21
Jó lett!
Nem rövid, de ez máshogy nem megy.
,,Sí elejét jobban benyomjuk, szűkebb íven vezetjük be a kanyarba”👍
Előzmény: (Lackó 219766)
Foglalj szállást a legjobb síterepeken!
KERESÉS
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2023.12.18. 19:19
Szia!

Megpróbálok sorban válaszolni vagy reagálni a témákra, amiket írtál.
Igen, ez már nem az eredeti kérdés, de ahogy látom, nem távolodtunk túl messze, a teljesen alap dolgokat lenne jó tisztázni.


"Én úgy tanultam, hogy hóekénél és kááátvingnál nem kell forgatni a sít. "

Igazad van, a "kááárvingnál" kicsit kapkodva írtam azt, amire reagáltál. Kicsit félreérthető lett. Arra utaltam, hogy nincs olyan, hogy valaki nem tudja forgatni a sít, de "kárvingol". Illetve van, de az nem valódi sítudás, hanem egy hiányos tudás. Tehát egy normális sítudáshoz mindig hozzátartozik a forgatás tudása is.

Nincs olyan, hogy valaki csak autópályán 160-nal tud autót vezetni, azt persze marha jól, de egy faluban nem képes elközlekedni. Az nem vezetési tudás.


"Én úgy tanultam, hogy hóekénél és kááátvingnál nem kell forgatni a sít. "

Hóekénél? Dehogynem kell! Különben nem kanyarodna, hanem csak menne egyenesen ki a világból.
Ahogy az lenni szokott azokkal a tanulókkal, akik csak ráterhelnek a völgysíre, és mennek keresztben a pályán.
Csak ráterheléstől nem fog a sí kanyarodni. Egy kis rádiuszú sí segít, de nem kanyarodik magától az sem.

Az egy más dolog, hogy sokszor nem is tudja a tanuló, hogy mit csinál, csak ösztönösen ráérez arra, hogy valahogy elforgassa a sít.
Hogy ezt jó módon teszi vagy csak életben akar maradni és valahogy megoldja, az már más kérdés...


"Élen sízéskor szintén nem kell forgatni a léc hátulját, mert a geometria miatt magától kanyarodik."

A sí hátulját gyakorlatilag sohasem forgatjuk. A forgatás a sí csőrénél kezdve a léc közepéig történik, azt kell a megfelelő íven bevezetni a kanyarba, a léc vége gyakorlatilag csak követi a kanyarba bevezetett, belehajlított lécet.
Már aszimmetrikus hóekében is ezt csináljuk.
Ezt nevezzük "vágott" ívnek, amikor a sí végének minimális sodródására törekszünk. Forgatott kanyarokban valamennyire sodródni fog, de semmiképpen nem arra törekszünk, hogy azt forgassuk, "faroltassuk".
A forgatott kanyar nyomának szélességéből jól látszik, hogy volt-e sarokkinyomással sodródás (széles nyom), vagy elöl irányított, élen vezetett forgatás volt-e (keskeny vagy sokszor szinte karcolt nyom).

És igen, az élen vezetett sí magától kanyarodik, de az előbb leírt forgatást hozzá lehet adni a karcolt, "carving" ívekhez is.
Magyarul a sí elejét jobban benyomjuk, szűkebb íven vezetjük be a kanyarba, ezáltal a kanyar kisebb lesz, mint amit a sí magától annál a tempónál és élszögnél kiadna.

Ezért sokszor nehéz eldönteni egy jó síelőnél, hogy egy nagyon vágott ív tisztán csak karcolt vagy forgatott volt.



"Forgatni csak a párhuzamos lendületnél kell..."
Ha a "párhuzamos lendület" alatt a forgatott párhuzamos lendületeket érted, akkor általában igaz, de ahogy az előbb írtam, kicsit magasabb szinten a karcolt lendületeknél is megjelenik a forgatás.


"...de itt tehermentesíteni is szükséges azért, hogy kanyarodáskor ne legyen teher a léceken, mert úgy nehéz lenne elfordítani."

Na, most jöttem rá valamire, ami afélreértéseket okozza!

Igen, ezt mondtuk régen, de a mostani síelésnél (kb 25 éve) nem így van. Pontosan erről írtam korábban, hogy a forgatás megváltozott, már nem így jön létre a kanyarodás.

Ez az a bizonyos ÉLEZ-TERHEL-FORGAT dolog, ami a mai síelést megkülönbözteti a korábbi technikáktól, ahol még "forgat-terhel-élez" volt a kanyar létrejöttének a sorrendje.
Ez nagyon, nagyon fontos dolog!


"...kanyarodáskor ne legyen teher a léceken, mert úgy nehéz lenne elfordítani"

De bizony, hogy van rajta terhelés! Sőt, kell, hogy legyen rajta terhelés!

A sít nem lapján, terheletlenül forgatjuk, hanem a sí elejével vezetjük be az egész sít a kanyarba, ezért annak valamennyire szögben és TERHELTNEK kell lennie, különben nem vágná magát a hóba, nem vezetné be a sít a kanyarba, hanem kisodródna, kitörne az ívből.

Emiatt van a sorrend, amit írtam. (élez-terhel-forgat) Ha nem várom meg, hogy az élre billentett sín terhelés is legyen, tehát le legyen nyomva a hóra, akkor kormányozhatatlan az eleje és kontrollálhatatlan a kanyar.

Mint egy hátsókerék meghajtású autó, aminek jeges úton eltekered a kormányát és gázt adsz, csak tolni fogja az elejét egyenesen.
Az első kereskes viszont gázadásra húzni fogja maga után az egész autót a kanyarba. Ha van elég tapadás. Amihez terhelés kell. Mint a síelésnél... :-)

Ez az oka annak, hogy a mai sítechnikákban nincsen tehermentesítés. Egyszerűen nem lenne funkciója, sőt akadályozza a sít terhelve forgatást.

Ezért ma alapszabály, hogy csak terhelt sít forgatunk!


"Lehet, hogy rosszul tanultam?"

Nem! Mindent jól tanultál.

Ahogy én is a 80-as években ugyanazt tanultam, mint te. Az akkor teljesen korszerű és működő volt.

Csak közben sajnos lefolyt egy kevés víz a Dunán, és a világ változott, a sílécekkel és ezzel együtt a sítechnikákkal együtt.

És ezt nem jelenti azt, hogy ami régen volt, az mára valami elvetendő vagy lenézendő szar technika.
Csak azt jelenti, hogy van más IS, ami jobb, élvezetesebb, ami a mostani felszerelésekkel sokkal könnyebben megtanulható és élvezhető.

Van, ami viszont maradt. Egy buckáson vagy mélyhóban egy pályasível ugyanúgy lehet csak síelni, mint 40 évvel ezelőtt.
Ma is vannak a hegyen nagy öregek, akik régi technikával, ragasztott lábakkal, léc végét forgatva síelnek, és bizony élmény nézni egyik-másikat, olyan szép a mozgás. Még a tanítványokkal is megnézetem, hogy mennyire rendben van. Ahogy egy veterán autó is lehet gyönyörű, de nem szívesen közlekednék vele azokkal a műszaki képességekkel.

A sítanítás módszerei is változtak, a mostani cuccokhoz idomultak. Mert könnyebb, gyorsabb, élvezetesebb a tanulás.

Lépni kell, menni a világgal, elfogadni, hogy változik. Lehet óvatosan, fenntartásokkal, de ami kipróbáltan és bizonyítottan jó és működik, annak teret kell engedni, el kell fogadni.

Én például nagyon óvatos vagyok. Elsőre semmi új módszert nem fogadok el. Sem a síelésben, sem az oktatásban. Ki akarom előbb próbálni, megnézni, hogy tényleg jó-e. Rászánom az időt, kísérletezek vele. Ha viszont jó, akkor el kell fogadni és használni.

Uff... :-)
Előzmény: (magnum56 219744)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2023.12.18. 16:22
"...mint egy fagyott mokus vagy patkany kuporog"
:-D Komoly duma, tetszik!


"NEM FEL ALLNI AZ UJ KANYARBA"

Nem értünk mindenben egyet, de ebben biztosan igen. A tehermentesítéses vitánál én is kifejtettem, hogy az öncélú felácsorgásnak semmi értelme sincs, sőt még rosszabb, mintha valaki maradna inkább rottyantott helyzetben.

Ahogy helyesn írod, a leendő következő kanyarba, a "semmibe", a völgy felé kell nyújtani, betolni a felsőtestet és ezáltal a súlypontot átvinni a leendő kanyar középpontja felé.
(Nyilván nem a hátrahagyott seggel, derékből előrehajolásra gondolok, amit jobb, ha inkább nem is csinál valaki.)

Sokan azt hiszik, hogy ez a "semmibe nyúlás" valami ördögi dolog, amit csak száguldva tudnak a profik.
Pedig nem. Akik úgy tanítanak síelni, mint mondjuk én is, mi már a legelső napon ezt ültetjük a tanulókba. Már a "hóekében" is, persze amennyit a tempó enged. Később is alapkövetelmény.

Írtam már talán a napokban, hogy az általunk tanított "hóekében" a külső oldal nyúlik, a belső húzódik össze.
Amikor erre alapozva sikerül összerakni a már párhuzamos lendületet, akkor persze az egész test nyúlik. És ideális esetben jó irányba...

Ez nem egy profi technika, amit csak a kiválasztottak képesek megcsinálni.
A legtöbb középhaladó síelőnél hiányzik, és ha ezt rendbetesszük, akkor kategóriákat tud javulni a sítudása.

Rövidlendületbe nem megyek bele, mert te nagyon a versenytechnikák felől nézed a dolgokat. Nincs is ezzel semmmi baj, neked ez tetszik, ezt akarod megtanulni. De persze mivel az tűzött pályában, időre megy, ezért a mozgás és a megoldások is mások, mint az "utcai" síelésnél.
Mindkettő irányzat tökéletes lehet, ha úgy síeli valaki. ;-)
Előzmény: (endre77 219742)
endre77
312 élménybeszámolót írt
312
3 éve tag
2023.12.18. 01:21
Ez igen errol beszelek
Előzmény: (gaboca 219753)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.17. 23:10
Köszi, szívesen megnézném.
Előzmény: (endre77 219752)
gaboca
3369 élménybeszámolót írt
3369
15 éve tag
2023.12.17. 22:41
Parancsolj...
Előzmény: (endre77 219750)
12299396-941851159194719-4613659935268899214-n.jpg
endre77
312 élménybeszámolót írt
312
3 éve tag
2023.12.17. 22:38
Ha akarod teszek fel lent a kepeknel az also sorban a kozepson en vagyok!5-ik kep...fogunk kivinni kamerat s ha valamennyire tetszik elkuldom neked ...nagyon keves van ahol tetszik amit csinalok ...ha erre vagy kivancsi de igyekszem...
Előzmény: (magnum56 219751)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.17. 22:34
Endre, magadról is tudsz feltenni videót?
Előzmény: (endre77 219749)
endre77
312 élménybeszámolót írt
312
3 éve tag
2023.12.17. 22:20
Koszonom na ezt akartam felrakni...meg a Felix Neureutherrrol is van edzes video...meg sokan a legjobban igy sielnek!!!!- a tobbi meg ....nem igy ,-meg is latszik!!!..Az Edzonk a Greg szerint az egesz vilagon kb 20 ember tud jol sielni!!!...Ha csak egy ket kanyar sikerul hasonlora mar jo hetem volt...!!!
Előzmény: (gaboca 219748)
endre77
312 élménybeszámolót írt
312
3 éve tag
2023.12.17. 22:17
Nem Magnum! Abszolut nem...csak free skiing sajat szorakozasunkra..szep iveket lenduletesen!!!-...a verseny az egy mas kategoria!!!Szep iveket huzni ahol ahogy sikerul az nagyon nehez!!...DE SZEPEN TOKELETESEN SIELNI..s ott fordulni ahol kell NA AZ EGY MASIK MUFAJ!!!Oda sosem jutok el s nem is erdekel..Indultam par versenyen egyet meg is nyertem de tudod mi az igazsag!!!Akiket el tudok verni az nem nagy dicsoseg az igazan joknak meg a kozelebe sem jutok!!..Szoval csak sielgetunk probaljuk minel jobban megtanulni azt amit szeretnenk!! Ennyi!!!..Neha ha van felrekva kapu egy ket palyara...- befizetjuk azt a par dollart s par orat megyunk,- de csak ha nincsenek sokan en sorba nem allok!!...mint anno Moszkvaban a froccs ontott szandalert...
Előzmény: (magnum56 219745)
gaboca
3369 élménybeszámolót írt
3369
15 éve tag
2023.12.17. 22:14
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
%2F%C3%89ducation


Amikor ezt a videót láttam, tudtam ez az ember zseni a síelésben!
Előzmény: (endre77 219746)
endre77
312 élménybeszámolót írt
312
3 éve tag
2023.12.17. 22:09
talan most kepekt fel tudok tolteni belole..az elso par terdtorogetos a tobbi ahogy kell...nem konnyu de ugy kell!!
Előzmény: (endre77 219742)
0-02-01-3ee9b4ed6758c6879c75cef515f8dee15e1fc1d76d46d6acc381cc127ec34cbb-fea997b62143a7cb.jpg
0-02-01-38970c37b3c7a472f96a8dab34386e60fa90d488d86567e2075f9efeef2f0690-942c4a5c0e37c7c9.jpg
0-02-01-574b1a89015e86007ba05f2219eb91bf9dd3d4ae2ebe7fd0c3b2cabb074b05f3-1af30a283458aa81.jpg
0-02-01-6a0c3e13d82664ec733a1361ac25bc9fa2a1238fdcf7126765fcad1071ae8eec-4de5374c27d8233f.jpg
0-02-01-f5ff4c7197549655597cfe67244fd036e6eb07ac62592ae1a8cc050eb8049157-a360d8298f1282ce.jpg
0-02-01-1261373641af39306b1c024551f8792d80675ca409438160c0b36d4d70dd2ba9-30083cdda559ac06.jpg
hirscher-slalom.jpg
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.17. 22:08
Endre, ti versenypályán kapuk között síeltek?
Előzmény: (endre77 219742)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.17. 22:05
Kedves Lackó!

Kissé elkarvingoztunk az eredeti kérdéstől, de akár a tanítási módszereket is megbeszélhetjük.

"Összességében alapszabályként az elmondható, hogy forgatás nélkül nincsen síelés, sem hóekében, sem karcolt ("kááárving") kanyarokban, sem semmikor."

Én úgy tanultam, hogy hóekénél és kááátvingnál nem kell forgatni a sít. Hóekénél a testsúlyáthelyezés miatt kanyarodik el a síző. Élen sízéskor szintén nem kell forgatni a léc hátulját, mert a geometria miatt magától kanyarodik.

Forgatni csak a párhuzamos lendületnél kell, de itt tehermentesíteni is szükséges azért, hogy kanyarodáskor ne legyen teher a léceken, mert úgy nehéz lenne elfordítani.

Lehet, hogy rosszul tanultam?
Egyébként két igazi oktatóm volt életemben. Gyermekkoromban (a 60-as években) Gáspár Béla bácsi, aki Selypen volt tenisz és síoktató. Később pedig Bolcso Iván, aki a szlovák ifjúsági síválogatott edzője volt akkoriban.
Előzmény: (Lackó 219736)
VÁrpád
262 élménybeszámolót írt
262
4 éve tag
2023.12.17. 22:00
The proof of the pudding is in the easting.
endre77
312 élménybeszámolót írt
312
3 éve tag
2023.12.17. 21:49
Szia Lacko!


Hat igy van tobbe kevesbe ahogy irod...igen ezek a kanyarok azok Gs ..hoszabb ivu kanyarok!De a Rovid kanyaroknal is probaljuk ezt csinalni igen nehez es elegge athletikusnak kell lenni jo mozgas kultura es eros labak,..kemeny, jeges, ropogos palya es super eles si..jo feszes csizma!!.stb..DE ha tudod akkor igen fenseges erzes teljesen mas erzest ad mint dinamika nelkul/s elkepzeles nelkul/ csuszkalni kanyarogni!!...Par orat lenyomsz es mar rendben is vannak a labaid!!!Mi probaljuk kerulni az egyenes torzses dolgot s a lab boklaszik alattad ..mindenki ezt tanitja es tanulja szerencsere mi mast!!!! ISZONYU Mazlink van!!! Maskepp mi is azt tanulnank!!..S nem tudnam a kulombsaget...Azzal is egyetertek egyre jobban amit regen mondtal vannak akik csak meg akarnak tanulni biztonsaggal lecsuszni!!Nem mindenki akar magas szinten sielni...fizikai kepesseg,anyagi allapot,ido stb..stb.... befolyasolja egyetertek VELED 100%-ban.....itt az elso video- ami jo sieles de mi nem vagyunk erre kivancsiak pont ellentetje amit mi tanulunk!!Ott ez egy igen rossz pelda!! S a ket jo pelda utana...nagyon fontos kanyarok kozott a kinyulas!!! maskepp nem tudsz osszehuzodni es onnet megint kinyulni!!! az csak mint egy fagyott mokus vagy patkany kuporog!!!..NEM FEL ALLNI AZ UJ KANYARBA ...az egy masik nagy hiba!!!belenyulani az uj kanyarba ez a fontos ..meg nem lent maradni es a labod jar alattad...jobbra balra...AZ OLYAN MINT A PMOBIL nota :-Dugjatok a 220-ba ..rangatozik osze vissza nincs ritmus dynamika!!1
Előzmény: (Lackó 219739)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2023.12.17. 19:22
Szia!

Tök jó, amit írsz, tökéletesen igazad van az X lábbal, soha nem törjük be a térdet.
Ahogy írod, a lécet nem a térd betörésével állítjuk élre, hanem azzal hogy a testet és a súlypontot nem a léc fölött tartjuk, hanem a kanyar "középpontja" felé visszük, "bedöntjük".
És igen, ez úgy jön létre, hogy a síelő külső oldala nyújt, a belső oldala pedig aktívan húzódik össze.

Csak érdekességképpen: ezt a mozgást tanítjuk már legelső nap az aszimmetrikus hóekében is, enélkül nem működne a forgatás.

A fotók jó példák. Az elsőt még nézni is rossz! :-(
A 3. 4. és 5. képen a pacák éppen borít, élváltásban van szinte terheletlenül, akkor kezdi meg a kanyart, ilyenkor kevésbé hajlamos a síelő a térdszögre.
(Persze ezek később sem fogják rátörni a térdüket, mert jól síelnek. :-) )

Nekem kedvencem az utolsó kép, ott a kikormányzásban, nagy terhelésben van a fickó, mégis gyögyörűen egyenes marad, semmi térdből élezés vagy egyebek. Tökéletes.

A csípőszög és megengedett mértéke egy megosztó téma, főleg, hogy nem olyan egyértelműen egészségtelen dolog, mint a térdszög.

És például rövidlendületet nem is lehet csípőszög nélkül csinálni, mert akkor egy billegős izé lesz belőle, nem rövidlendület.
A te képeiden mind hosszúlendületek vannak, ahol van idő a testnek együtt menni a lécekkel, egyenesnek maradni, de a rövidben erre nincs idő, és követelmén yis, hogy a törzs nyogodt maradjon, ne billegjen, tehát valamennyi csípőszög magától is kialakul.

Sokan amúgy nem ezért erőltetik a csípőszöget, hanem mert lehet vele csalni, beülve a kanyarba kényelmesen elérni élszögeket. Egy időben ez volt a követendő technika, a "divat".
Előzmény: (endre77 219705)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2023.12.17. 18:51
Szia!

Semmi baj, ha nem értünk mindenben egyet! Túl unalmas lenne úgy az élet. :-)

Nyilván amiket írtam, azt neked, nektek írtam. Magáról a síelésről írtam, nem azt, hogy mit mondok a tanulóknak.
Élőben egy oktatáson egy kezdőnek nyilván nem magyarázok olyanról, amit nem ért.

Kell a magyarázat is (csak felnőtteknek, gyerekeknek soha!), de mindig a tanuló aktuális szintjén. Ez a kezdőknél nyilvánvalóan nulla.

Később viszont kell valamennyi szakkifejezést tanítani, ahogy a fejlődéssel egyre több magyarázatra van szükség. Az egyértelműség miatt kellenek a szakkifejezések, de inkább az egyértelmű magyarázatok.

Nem baj, ha nem szakzsargon, de egyértelmű legyen, és egy-egy szóból is megértsük egymást, akár menet közben odakiabálva is.

Ezt írod:

"- lécek V alakba
- csinálj X lábat (ezzel a befelé élezés kipipálva)
- forgasd a csípőd, mintha riszálnád a feneked (ezt a lányok azonnal megértik)"

Na, ezeket a mondatokat tőlem soha nem fogja hallani egyetlen tanuló sem.

A V alakra nagyon ritkán törekszünk, főleg nem szemben a lejtővel.

X lábat SOHA nem csináltatunk, sőt már legelső alkalommal szoktatjuk a tanulót arra, hogy soha ne nyomja, törje be a térdét, mert egyrészt nagyon káros az ízületekre, másrészt akadályozza a helyes technikát.
Kimondottan azt tanítjuk minden szinten, hogy a láb egyenes, a boka-térd-csípő egy egyenes tengelyen kell, hogy maradjon!

Csípőforgatás, riszálás. Ez önmagában testtel rántáshoz, sodródáshoz, flatterhoz vezet, ezért ezt így nem gyakoroltatjuk.

Természetesen a csípő is részt vesz a mozgásban és a forgatásban is, sőt hiba, ha nem dolgozik aktívan a csípő és környéke (törzs), de nem kizárólag csípőből próbáltatjuk elforgatni a sít.


A ráterhelés a külsőre csúszó hóekében.
Ez egy elég megosztó téma. És most őszinte leszek, mert senki más nem látja, amit írok. :-D
Szóval elvileg ezt nem csináltatjuk, mert nem forgatást, hanem lapján sodródást alakít ki.
Helyette arra törekszünk, amit leírtam korábban a jó forgatásnál.

De bevallom, ugyanakkor néhány speciális esetben, amikor a tanuló valamilyen oknál fogva (ez általában valami félelem, szorongás, gátlásosság vagy bizalmatlanság) nem akar ráérezni a jó forgatásra, megreked, akkor elővesszük a hóekecsúszást és a kiterheléseket.
Ezt viszont nagyon! lapos pályán, és csak! addig, amíg nem sikerül őt kizökkentenünk a gátlásaiból.
Viszont amint kizökkent, akkor ezt azonnal elhagyjuk és átállunk a normál forgatás tanulására.


Ezt is írod:
"Régebben hagyományos léccel tanultak a gyerekek, és ugyanolyan gyorsan meg tudták tanulni a hóekézést, mint a mai piskóta lécekkel. Ugyanolyan léchosszúság mellett én nem tapasztaltam, hogy különbség lenne a hagyományos és a piskóta léc között a hóekénél."

Ez így igaz, ha a csúszó-fékező hóekét és a kiterheléses kanyarodást tanítod, amit a régi, "párhuzamos" lécekhez találtak, ki. Ilyenkor semmit sem használnak ki a piskótalécek jó tulajdonságaiból, ezért nem látod a különbséget a fejlődésben.

Egészen más lenne, ha fordítva lenne, tehát a mai forgatott aszimmetrikus hóekeíveket próbálnád tanítani régi lécekkel! Elvéreznének szegények...

Írod a keresztbefordulással megállást.
Nagyon helyes, igazad van, enélkül nem lehet létezni, meg kell tanulni a "hokiféket"!


Még ezt is írod:
"Én már azt is kipróbáltam, hogy hóekézés után nem a párhuzamos lendületet tanítottam, hanem az élen sízést"

Nagyon megosztó téma.

Rengeteg próbálkozás volt erre, a carving betörésekor a franciák teljes tematikát felépítettek rá, minden forgatás tanítást mellőzve, mondván "minden régi sítechnika szar, csak a carving a jövő".
Valahogy így nézett ki a dolog:

Első nap kap a felnőtt tanonc egy kicsi, max 1 méteres lécet (carvelino), nagyon kicsi rádiusszal. Ezzel kezdenek ideális pályán csúszni és kanyarogni.
Utána 1-2 naponta lépésekben, 5-10 cm-enként hosszabb léceket kapnak, így eljutnak egy hét alatt egy majdnem normál hosszú lécig.
A dolog jól hangzik, de nem vált be. Sem állandóan ideális feltételek, sem ideális képességű tanulók nem léteznek. Ezen kívül kell, hogy legyen rengeteg különféle hosszúságú léced, ami rendelkezésre áll.
Qrva bonyolult az egész, és semmivel nem hatékonyabb, mint a bevált módon haladni. Emellett veszélyes, mert csak száguldozni tanultak meg, tempókontrollt viszont nem.
A dolog így behalt.

Egyetlen eset viszont van, amikor az azonnal karcolás tanítása működhet, sőt használjuk is ezt a sorrendet, ez a műanyagpálya.
Ott mindig azonos feltételek és ideális körülmények között -főleg gyerekeknél, mert ők általában nem félnek- fel lehet építeni a síelést. Először tisztán karcolt ívekkel, amikbe később épül be a forgatás.
De nagyon fontos, hogy csak akkor szabad ezeket a gyerekeket kivinni hóra, nagy pályára, amikor már nem csak élen vezetve tudnak kanyarodni, hanem megy a forgatás is, különben életveszélyes, amit művelnek!

Összességében alapszabályként az elmondható, hogy forgatás nélkül nincsen síelés, sem hóekében, sem karcolt ("kááárving") kanyarokban, sem semmikor.

Ha egyszer elcsúszkálnánk egy délelőttöt együtt, marha jól meg tudnánk beszélni és mutogatni egymásnak ezeket.
Talán egyszer... :-)
Előzmény: (magnum56 219704)
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.