Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Francia hóhelyzet tapasztalatok

ÜZENETEK (120)Időben csökkenő Időben csökkenő
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2006.02.10. 11:18
Azt úgy mellékesen megjegyzem, hogy Budapesten az eddigiekhez képest kiválóak a hóviszonyok, ám a pályák és felvonók hiánya aggodalomra adhat okot.
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2006.02.10. 11:16
Mint Briancon tavaly. Kíváncsi vagyok , hogy ott idén megint ugyan ilyen e a helyzet.Les Arc-ban mikor esett utoljára?
Amúgy lehet hogy majd érdemes lenne köves, és nem köves terepekre osztani a francia helyeket, mert Saint Gervais pályái teljesen jók voltak annak ellenére hogy nem volt hatalmas mennyiségű hó. Ahol nem volt hó, ott max a fű kandikált ki, és nem volt egyetlen sziklákkal beszórt pálya sem. Ha ez a kategorizálás meg lenne, akkor tudnánk, hogy melyek azok a helyek, ahová csak kiváló hóviszonyok esetén érdemes elutazni.
szakip
5 élménybeszámolót írt
5
18 éve tag
2006.02.08. 09:01
Ennyire szar hóállapotokat rég láttunk a Franciáknák. Most jöttünk vissza Les Arcsból, és a sílécünket vuhetjük nagyjavításra. Tiszta kő, és jég volt a pálya, és nem zárták le őket, hanem hagyták a síelőket, had csúszkáljanak a köveken...
Ja és 2000 felett nem volt hóágyú (persze a 2000 alattiakat sem használták)
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2006.02.06. 19:15
Feb.5 -én jöttünk vissza Saint Gervais- ból (a Mont-Blanc nál) Hó a hójelentések szerint jan 18. án esett utoljára, ám a hideg miatt úgylátszik megmaradt, úgyhogy az összes pálya jól síelhető volt, bár a napsütés miatt a déli fekvésű lejtőkön délutánra kásásodott. A kicsit is rossz pályákat tisztességgel lezárták, úgyhogy lécstrapa nem volt.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2006.01.23. 15:00
Tegnap jöttem vissza Briancon-ból, a hó gyenge közepes, és nagyon olvad. A pályáknak csak a 80%-a van nyitva, a nyitottak apró, ratrak által kifordított kavicsokkal vannak tele. A hójelentések Franciaországban mindig lényegesen többet mutatnak a valóságnál, ez hosszú évek tapasztalata.
szakip
5 élménybeszámolót írt
5
18 éve tag
2006.01.23. 14:41
Hy!

Tignes-ben tavaly nem volt gond a pályákkal. Néha kicsit jeges volt, de használható. Ahhoz képest, hogy nagy terület volt, elég jól karban volt tartva.
Rossi
252 élménybeszámolót írt
252
19 éve tag
2006.01.23. 08:38
Jelenleg Tignes-ről tudok beszélni. Ottjártamkor talán 1-2 lift nem ment, plusz a kizárólag nyári csákányosok. Ezzel szemben a sielok.hu 64/90, a franciák 74/90 nyitvatartó liftről beszélnek (persze lehet, hogy a Val d'Isere-i oldalon volt zárva több felvonó, azt nem néztük meg).
A pályarendszer 98%-a is használható volt, tehát a nyitvatartó liftek számából sok következtetést nem lehet levonni.
A hóhelyzetről: a hómennyiség megfelelt a jelentésekben írtaknak. Ahol kicsit elfogyott a hó, oda éjszaka vittek ratrakkala pálya mellől+hóágyúztak is. Persze nem ártott volna még vagy egy méter friss hó.
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2006.01.21. 12:50
Azt írták a síelők.hu hóhelyzetjelentésében, hogy a múlt hét nyertese volt többek között franciaország is. A nyitvatartó liftek száma viszont nem ezt tükrözi. Valami tapasztalat?
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2006.01.19. 11:13
Még a francia pályák sziklásságával kapcsolatban:
Nekünk nem csak az itt-ott kiálló sziklákkal volt gondunk, hanem hogy a hó vastagsága 0-10 cm volt. A nulla az barna földet jelent. Idén is arrafelé szeretnék ettől függetlenül menni, de most már óvatos vagyok.
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2006.01.19. 11:03
Üdv!
A tavalyi átveretésünk után indítottam egy témát:https://sielok.hu/forum/viewtopic.php?t=3394
Ha nem jönne be így akkor: "Hójelentés a franciáknál- pályák által szponzorálva" vagy valami ilyesmi a címe. Ott részletesen leírtam miért nem hiszek többet a skifrance.fr nek és társainak. Javaslom az elolvasását. Sokba került az tavaly, inkább mentünk volna szlovákiába 3 hétre az összegből...
Úgyhogy ez okból kifolyólag inkább a friss, személyes tapasztalatoknak örülnék.
Rossi
252 élménybeszámolót írt
252
19 éve tag
2006.01.19. 08:29
Hello!

Én úgy tapasztaltam, korrektek a hójelentések, legfeljebb kis hazánk hójelentéseiben találhatunk - hogy is mondjam: nem valósághű adatokat. Pl a minap írták Alpe d' Huezre, hogy 30-300cm, ami 2005 áprilisi adat. No comment.

A francia jelentéseket kell nézni, amit többek között itt találsz meg:
http://www.skifrance.fr/bn_national.htm

Val d' Isere/Tignes-ről és a 3-völgyről(biztos a többiről is) találni szöveges jelentést is itt:
http://www.henrysavalanchetalk.com/main/report/snowReport.do?resortId=1

Tapasztalataim szerint a franciáknál a hóadatok nem ugyanazt a pályaminőséget jelentik, mint Ausztriában. Ennek oka lehet, hogy a francia síterepek átlagban sokkal magasabban fekszenek, mint az osztrák helyek, ezért jóval sziklásabbak, amihez több hó kell, hogy egyenletesen elfedje és ne is jelenjen meg szikla a havon.

Rossi
PPeter
8 élménybeszámolót írt
8
18 éve tag
2006.01.18. 19:03
Lehet hogy ezt síterepe válogatja.
Mi isola2000re megyünk 27én, azt nézegetem jópár napja és rendesen frissítik a jelentést. Webkamerájuk is van vagy három, az egyik megapixeles. Bár a hóvastagságot meg a liftek számát nem tudom ellenőrizni, de az időjárás stimmel.
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2006.01.18. 08:34
Tavalyi tapasztalatokból okulva már nem hiszek a francia hójelentéseknek. Viszont ha ide beírná mindenki a legutolsó tapasztalatait, akkor abból talán lehetne következtetni hogy milyenek kint a viszonyok.
A webkameráknak elég silány a képük, nem a kritikusabb helyeket mutatják, úgyhogy azok alapján sem lehet következtetni.
Ennek a honlapnak a Franciaországra vonatkozó jelenetésében sok nagy síterepen csak a liftek harmada, fele van nyitva. Ez nem kecsegtet túl sok jóval, függetlenül attól hogy mit írnak a hóvastagságról. Sőt!
Tavaly Brianconban még olyan lifteket is üzemeltettek, amiknél a hozzá tartozópályáról max egyszer jött le a szerencsétlen vállalkozó.És nem is biztos hogy sílécen....
Úgyhogy várnám, meg gondolom sokan mások is várnák a beszámolókat.
trubadur
32 élménybeszámolót írt
32
19 éve tag
2005.04.17. 19:59
Hali,
jelentem esik a ho... lehet hogy most fog esni 2meter ho ;)
Stani
5443 élménybeszámolót írt
5443
Admin
2005.04.02. 21:08
legjobb tudomásom szerint a skifrance egy turisztikai honlap, s nem a meteorológiai szolgálat weblapja, így némi kis adatsminkelésekkel ilyen esetekben számolni kell. Abból meg, hogy a pályák 80 %-a nyítva van nem szabad messzemenő következtetéseket levonni, főleg nem a franciáknál! Ők ugyanis az USA-beli egyes síterepekhez hasonlóan olyan kémiai anyagokat is kivernek a hóágyúkba, amelyekkel a hó fizikai tulajdonságait növelni tudják az enyhéb, melegebb időjárással szemben, ezenfelül magasabb hőmérsékleten is tudnak műhavat előállítani. Állítólag nyáron ezek a lejtők tiszta barnák, nem zöldül ki, nincs semmi virág etc..nem lehet szép látvány az biztos.
De visszatérve a hómagasságokra. Ezt vagy a pályán v. azonkívül mérik (bármily meglepő:)); ha pályán kívül nincs hó, egyértelműen a sílejtőn mérik. Meg amikor mondjuk vhol esik 2 méteres hó, s kiírják, hogy 200 cm hó, akkor az nem a pályára vonatkozik. Szóval a vendég által ilyenkor hangoztatott "2 méter havon síztem" alapból nemigaz (ha csak nem kis off pistét is kipróbált), hiszen a pályákat preparálják, így ezt a 2 méteres havat is tömörítik, így a tényleges hómennyiség a sípályákon ennél jóval kevesebb. Arról nem is beszélve, hogy a pálya sem egy billiárdasztal simaságú, vannak benne kisebb kiemelkedések, besüllyedések, srég, oldalirányú csapások, lejtések, emelkedések. Így a hó sem egyenletes mennyiségben (vastagságban) oszlik el. Az megint nem mindegy,hogy a déli v az északi oldalon mérik a havat stb. Vagy esetleg egy hódűnébe van a hómérce stb. Bár azért igyekeznek olyan helyre tenni, ahol nincs befolyásolva a térszín a szélnek, azaz hófúvások nem alakulnak ki.
Eddig korrekt hóadatokkal Unterbergen, Raxon, Gerlitzenen, Gemeindealpén Mölltalon találkoztam többek között (jó tudom ez Ausztria).
Ahol gyakorta nem stimmel: Semmering
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.03.30. 13:29
Arra gondoltam, hogy itt a fórumon az adott országnál(vagy egy erre indított fórumrészlegben) egy meghatározott címmel, mindenki elmondhatná azokról a helyekről a tapasztalatait, ahol volt.(Mikor esett utoljára, milyen az idő, milyenek a pályák...stb.)
Így azok akik az utolsó hetekben foglalják le az utat eldönthetnék hogy hova érdemes menni.
Én ha legközelebb belefutnék egy ilyenbe, hogy több mint egy hónapja nem esett hó, legközelebb már nem reménykednék abban hogy pont azon a héten fog. Inkább elmennék valami kisebb helyre, ahol viszont tuti hogy síléccel is boldogulok.
Snufkin
6 élménybeszámolót írt
6
19 éve tag
2005.03.20. 13:06
Sajnos egyet kell értenem veled. Most jöttem haza Franciahonból (Orciéres - Merlette), és bizony lehangoló volt a látvány. Már érkezéskor furcsa volt a hegyre fölfelé menet, hogy mindenhol csak száraz hegyoldal látszik, hónak semmi nyoma. A skifrance.com-on jelzett 8/10-es hóállapot, és a pár nappal korábbi friss hó híre egyenesen hazugság volt. Az egyébként biztosan remek síterepen most mindössze 3 nagyobb pálya volt használható (épphogy csak elviselhető állapotban). A végére már olyan is előfordult, hogy egyszerűen lehetetlen volt kikerülni a pályán lévő kis kavics-rengetegeket és latyak foltokat. Szinte fájt, amikor elkaptam egy-egy követ, pedig nagyon igyekeztem elkerülni őket.
Szóval nagy csalódás volt. És bár a hómennyiség miatt senki sem okolható (tavaly például kivételesen nagyszerűen lehetett síelni), de a hójelentéseknek sajnos tényleg nem lehet hinni.
trubadur
32 élménybeszámolót írt
32
19 éve tag
2005.03.16. 15:09
Reméltem hogy nem találkozok ilyen tapasztalattal, penteken megyunk Franciao-ba sielni.. talán a webkamera megoldas lenne csak azt is ugy es ott teszik fel hogy azt mutassa "amit kell" idén valahogy Fr.o.-t nem teritette be a ho mint masutt Europat.. pedig nehéz azt az élményt leirni amit egy hoboritotta francia palya adhat...
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.03.16. 14:28
Innen a fórumról összeszerveződtünk négyen, és elmentünk álmaim síterepére Brianconba.(március5.-12.)
2-3 héttel az indulás előtt nézegettem a hójelentéseket amik sokáig 30-70 cm havat írtak.
Ez nem volt éppen bíztató, de egy héttel az indulás előtt már mindenütt 120-160cm hó volt olvasható, úgyhogy ez eloszlatta az aggályaimat.
Megnéztem a skifrance.fr nél is, és ott is megnyugtató híreket olvastam, melyek szerint a pályák 80-90% -a síelhető(egy rublika hiányzott csak), lavinaveszély 3-4 és a hét elején borult idő, további havazás várható.
Természetesen csak a megérkezésünkkor bújt ki a nyúl a kalapból:
Hó január 15. óta nem esett, s bár a pályák nagy része nyitva volt, ezeknek több mint a fela olyan köves és földes volt hogy egy csúszással tönkre lehetett tenni rajta a lécet.Sok köves szakaszon még a figyelmeztető táblákat sem tették ki.

Az egész pályarendszeren kb. 4-5 pályán lehetett biztonságosan lejönni, ám délutánra már itt is a korcsolyával rendelkezők voltak előnyben.

Úgyhogy ezek alapján felmerült bennem a sanda gyanú, hogy bizony ezek a hójelentések egy kicsit meg vannak támogatva a pályák üzemeltetői által.
Talán ki kellene találni valami más módszert a hóhelyzet ellenőrzésére, hogy legalábbis azok, akik nem fél évvel az indulásuk előtt foglalják az utat ne járhassanak így pórul.
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.03.16. 14:17
Innen a fórumról összeszerveződtünk négyen, és elmentünk álmaim síterepére Brianconba.(március5.-12.)
2-3 héttel az indulás előtt nézegettem a hójelentéseket amik sokáig 30-70 cm havat írtak.
Ez nem volt éppen bíztató, de egy héttel az indulás előtt már mindenütt 120-160cm hó volt olvasható, úgyhogy ez eloszlatta az aggályaimat.
Megnéztem a skifrance.fr nél is, és ott is megnyugtató híreket olvastam, melyek szerint a pályák 80-90% -a síelhető(egy rublika hiányzott csak), lavinaveszély 3-4 és a hét elején borult idő, további havazás várható.
Természetesen csak a megérkezésünkkor bújt ki a nyúl a kalapból:
Hó január 15. óta nem esett, s bár a pályák nagy része nyitva volt, ezeknek több mint a fela olyan köves és földes volt hogy egy csúszással tönkre lehetett tenni rajta a lécet.Sok köves szakaszon még a figyelmeztető táblákat sem tették ki.

Az egész pályarendszeren kb. 4-5 pályán lehetett biztonságosan lejönni, ám délutánra már itt is a korcsolyával rendelkezők voltak előnyben.

Úgyhogy ezek alapján felmerült bennem a sanda gyanú, hogy bizony ezek a hójelentések egy kicsit meg vannak támogatva a pályák üzemeltetői által.
Talán ki kellene találni valami más módszert a hóhelyzet ellenőrzésére, hogy legalábbis azok, akik nem fél évvel az indulásuk előtt foglalják az utat ne járhassanak így pórul.
elsőelőző
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.