Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Rettegés a lejtőtől??? topikból

ÜZENETEK (5)Időben csökkenő Időben csökkenő
WéberF
2040 élménybeszámolót írt
2040
17 éve tag
2011.01.24. 12:18
"Ezek után nem tudom, mikor szánja el magát újra a síelésre.
Uraim, türelem!" - írtad.

De mennyire igazad van! Nem "levinni", hanem "levezetni" kell. A türelem nálam meghozta az eredményt, mindig sikerült úgy menni a Nejem előtt, hogy nem csatolt le. (Mindezt 1978-ban adtam elő, azóta is csúszkálgatunk.)
WFeri
Előzmény: (gyf 105413)
csabor
3475 élménybeszámolót írt
3475
14 éve tag
2011.01.24. 10:28
Az én szlogenem, hogy a síelés fejben dől el. Ha elhiszem egy lejtőről, hogy ott le tudok menni, akkor kevés kivételtől eltekintve simán le is megyek. Ha megfordul a fejemben, hogy félni kell, mert eleshetek, akkor üzembiztosan el is esem. Más lesz a mozgás, az automatizmust görcsösség váltja, s törvényszerűen jön az esés. Feleségemet nézve már méterekkel előbb látom, hogy el fog esni. Ő nem olyan bátor (vakmerő) mint én, ezért nem is jön le mindenhol. Képes lecsatolni és egy erdei úton leballagni.
A félelem sok mindentől függ. Hangulat, fáradtság, időjárás, stb. Sokszor van olyan, hogy húzósabb pályát a nap vége felé kihagyok, mert meg tudnám csinálni, de érzem, hogy nem esne jól. A síelés pedig nekem nem munkát, hanem élvezetet okoz.
Csabor
Előzmény: (gyf 105413)
gyf
571 élménybeszámolót írt
571
17 éve tag
2011.01.24. 09:26
Bár régi a topic, annak idején olvastam, de sajnos, mit sem vesztett aktualitásából:
A hétvégén a Csorba-tón láttam egy lányt, aki annyira beparázott, hogy a Soliskoról lefele, a szűk egyenes részen már úgy tudott csak jönni, hogy a párja be állt elé hóekében és tartotta a lányt.
Aki ismeri a helyet az tudja, utána egy szélesebb, de meredek rész jön.
Amikor ezt meglátta a lány, zokogásban tört ki, nem lehetett vele beszélni, aztán összeszedte magát és az előző módon elindultak.
Aztán jött az igen meredek rész, na ott lecsatolt és a pasija hozta le a lécét.
Ezek után nem tudom, mikor szánja el magát újra a síelésre.
Uraim, türelem!
Előzmény: (norus 105317)
norus
20 élménybeszámolót írt
20
20 éve tag
2011.01.23. 18:24
Ezt öröm volt olvasni! :)
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2008.01.16. 02:15
Szia Rafa!

Nem egyszerű dolog ez. Mit is mondjak, hogy ne értsd félre? A látatlanbani tanács érthető okokból csak általános lehet.

A síelés egy tipikusan olyan sport, mely honorálja a szerénységet. Ezért is nehéz erről így beszélni, mert jó néhányan félreérthetik. Jót akarok, és becsülöm, hogy kérdezel.

A síelés egy tipikusan olyan sport, mely jutalmazza a gondolkodó embert, s néha (keményen) megbünteti az ellenkezőjét.

Valahol (itt a fórumban), már beszéltem arról, hogy a síoktatásnak már 100 éves múltja van. Ezen idő alatt bajnokok, edzők, oktatók generációkon keresztüli tudása adódott össze, rakódott egymásra, és ez nem állt meg napjainkban sem. Hál'Isten már nem csak a 40 éves gyakorlatok alkalmazását látni a pályákon.

A síoktatásnak az a legfőbb előnye, hogy az összegyűlt tudás esszenciájának birtokában a tanuló egy tucat zsákutcát kerülhet el.

A képzett síoktató az által válik hatékonnyá, hogy összehangolja a tanuló képességeit a sípálya a hó és a helyzet adottságaival.

Egy sí tanfolyamnak programja van. Óráról-órára, napról-napra haladunk tovább az úton. Amit magtanultunk az, sorra beépül a mozgásba, és a tanulóban fel sem merül, hogy a lécek elszabadulhatnak, mert addigra már megtanulta a sebességszabályozásnak azt a legalább kettő (ebben a fázisban legfontosabb) módját, melyet alkalmazva biztonságosan tud lemenni azon a pályán, mely a következő lépcsőt jelenti számára az úton.

Egy nagyon fontos dolog: A sízés tanítása egy fa növekedéséhez hasonlítható. A fa először nő, aztán vastagodással készíti elő, alapozza meg a következő év növekedését. Amikor a tanuló megtanul egy új dolgot, az a növekedés. Aztán amikor ezt beidegezzük, az a vastagodás. Láttál már növényt fényszegény helyen növekedni? Ha vastagodás nélkül megy a tanuló meredekebb terepre, ilyen vékony, törékeny marad a mozgása, és a pánik bizony nagyon is érthető és természetes következmény.

"Vagy az eredmények és a korábbi sikerek adják meg azt az alapot, amivel neki mer indulni a lejtőnek és a tanult mozgásokat tudatosan alkalmazva küzdi le a lejtőt?" Kérdezed.

Ha az eredmények és a korábbi sikerek azt jelentik, hogy azok egy tudatos, fejből vezérelt mozgás folyományai, akkor a válasz igen.

A kitűzött botok egyfajta kényszerítő gyakorlatokat jelentenek. A kanyarodás helyének kijelölése a tudásnak megfelelő helyen egyfajta segédeszköz lehet a "vastagításban". Ez azonban nem lesz elegendő a tudásánál meredekebb terepen. Kényszerít valamire, de ez a kényszer nem megoldás a fenékre ülés problémájára. E probléma megoldása, hogy a pálya megfelelő szakaszain tudatosan gyakoroljuk, az un. gyorsulásos hátrakerülés tudatos elkerülését.

Itt egy probléma az is, hogy a magától (könyvből) síelni tanuló beidegezi a hibás mozgást. Következményként meg fog tapasztalni egy zsákutcát, ahonnan csak "hátramenetbe kapcsolva" lehet kijönni.

Egyfajta remény azért van. Már nem igaz az a korábbi gondolat, hogy nagyon nehéz a korábban beépült káros mozgások kijavítása.

Egy átlagos síelő csinál naponta 1000 - 1500 lendületet. Ez egyrészt baj, ha a rosszat gyakorolja. Ugyanakkor esély a javításra is. Csak elegendő idő, és korrekt információk szükségesek hozzá.

Állunk rendelkezésedre, ha majd úgy gondolod, eljött az ideje annak, hogy át kellene építeni a mozgást.

Maradok síelős barátsággal:
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.