Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Síelésünk kivesézése topikból

ÜZENETEK (22)Időben csökkenő Időben csökkenő
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2011.04.02. 08:05
Lehet, hogy nem szükséges mindíg a pontosan egyforma fél ívekre törekedni?

Lehet pl. a pályának egy oldalra történő dőlése, ez azonnal igényel egy olyan módosítást, melynek eredménye lehet a "féloldalas sízés".

Mit gondolsz erről?
Előzmény: (ozsi 116980)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.04.01. 19:39
Na, az úgy kb stimmel is. Nekem a 115-ös esik jól a 176 centimhez. (bár a következőt valószínüleg kb 2 centivel hosszabbra vágom, úgy talán még jobb lesz)

Azt áruld el még nekem légyszíves, hogy versenyzői célokra (szlalom és óriás) miért inkább a hosszabb a jobb. (vagy netán nem is jobb?) Több edző győzködött, hogy az jobb. Mondjuk normális magyarázatot nem adtak...
Előzmény: (ozsi 116988)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.01. 16:22
Minden relatív! Sífutás, freeride, versenyzés, hozzánk hasonló kocasízőknek más és más hosszúság kell. Nekem pl. a 180 centihez a 120-as bot volt be, a 125 korábban egészségtelenül hosszú volt.
Előzmény: (Lackó 116986)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.04.01. 15:34
No, örülök, ha hasznos dologra bukkantam! :-)

A rövid bottal megnyugtattál, volt nem egy-két vitám a hosszúbot pártiakkal...

"de legyen elég mély a felsőtest helyzete"
Így van.
Előzmény: (ozsi 116980)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.04.01. 15:31
Pedig igen, főleg rövidlendületnél, de forgatott hosszúlendületnél sem vagyok megelégedve vele. Láttam a videókon, és néha érzem is menet közben. :-(

Karcolt dolgoknál talán eléggé lent vagyok, bár épp a napokban kaptam egy (jogos) kritikát, hogy miért nem megyek lejjebb a karcintott kompressziós rövidben.

Amiket Visegrádon láttál, az nem is én voltam, hanem a klónom... ;-)
Előzmény: (klaci 116977)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.04.01. 15:25
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:

Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
Előzmény: (vanczi 116981)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.04.01. 14:11
ezt a videót hol lehet megnézni? lehet szemem verte ki de nem találtam. :S
Előzmény: (ozsi 116980)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.01. 13:47
Jó képeket szedtél ki, és ebből a szempontból nagyon tanulságos ez a féloldalas síelés, mert kontrasztosan mutatja meg, a jó és a rossz élváltás közötti különbséget. Nagyon jellemző az élváltásban a "negatív" csípőszög képe, a legtöbb videóelemzésen találkozom vele, de rengeteg versenyzőnél is megtalálni (nem is értem, náluk miért nem javítják ezt).

Mi is elég rövid bottal síelünk, de ennél csak egy kicsit komolyabb lejtőn már az sem fér el. De szerintem inkább legyen széles a bottartás, de legyen elég mély a felsőtest helyzete.
Előzmény: (Lackó 116976)
klaci
2873 élménybeszámolót írt
2873
16 éve tag
2011.04.01. 10:32
"elég ácsorgós a stílusom"

A tiéd??? Én nem így láttam...
Előzmény: (Lackó 116976)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.04.01. 10:15
Na, erre nem is gondoltam, de jogos, hogy valószínüleg a térded miatt van a féloldalasság.

A csípőnél is láttam a különbséget, de azt gondoltam a kamerázás szöge miatt látszik így.

Persze hogy akaratlanul is (meg akarattal is gondolom)kiméled, az természetes.

Én épp amiatt, amit írsz, szeretem a rövidebb botot, mert az jobban "elfér" magam mellett, ha lejjeb megyek. (bár ez sajnos nem jellemző rám, elég ácsorgós a stílusom :-( )


Amit a másik témáról, azaz a térbeliségről írtál, az jogos. :-( Erről nem írtam, pedig valóban nagyon lényeges. A hegyen folyamatosan sulykolom is mindenki agyába, magyarázom, mutatom, de most valahogy elfelejtkeztem erről... :-)

A térded pedig remélem mielőbb teljesen meggyógyul!
(és akkor vége a sérülésre való hivatkozásoknak :-D )
Előzmény: (ozsi 116967)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.01. 07:29
Nyilván sokat dolgoztam a hírhedtségért, tehát kell alapjának lennie! Így komoly bátorságra vall, hogy elemezni mersz... ;-)

Jó meglátás, az okát nem tudom. Lehet ugyanis a térdem miatti féloldalasság (az kikormányzás végét és az élváltást másként csinálom az jobbkanyar végén, vigyázva a térdemre), bár ez nem volt meredek lejtő. A másik ok lehet, hogy a botozás nálam egy hosszú tanulás eredménye, mert régen kriminális volt. Emiatt is lehet féloldalasság (a filmen pl. a támasztott lendületben az egyik oldalra nem botozok, ami szépen mutatja, hogy a botozás mekkora különbséget okoz a kivitelben).

A kivágott képeken egyébként tisztán látszik, mekkora különbség van a két oldal között. A jobb kanyarban nem merem átengedni a csípőt a sérült térd felett balra a völgy felé, hanem elhúzom jobbra félkörívben. Így a bot alighanem hasonlóan mozog mindkét oldalon, csak a csípő kerül távol tőle.

Nekem tetszeni tud a kicsit szélesebb kartartás is, de csak a helyzetek függvényében. Ha nagyobb tempóval megy a rövidlendület, meredekebb a pálya, ennél jóval mélyebb helyzetek alakulnak ki, és így akkor sokkal szélesebben kellene például botozni, különben csak felhúzott könyökkel és vállal férne el a bot. Alkalmazkodni kell a helyzetekhez.

A másik gondolattal kapcsolatban szerintem az a fontos, hogy nem szabad kifelejteni a térbeliséget, azaz az "előre" és a "felfelé" kicsit félrevezető lehet, mert hajlamosak vagyunk mindent magunkhoz mérni. A kikormányzás végén a hegy felé dőlünk, tehát itt a felfelé a hegy felét is jelentheti, az előre meg a léc csőre felét. De közben már elindul az élváltás, a léc halad előre, és amit "előre" iránynak gondoltunk az előbb, az már közben a hátunk mögötti pontra mutat. Ugyanígy rossz irány a hegy felé mutató "felfelé". Ezért nem simán térdnyújtás és emelkedés történik, hanem eközben hagyni kell a súlypont völgy felé való átesését is. És jól írod, hogy a forgatás csak akkor indulhat, amikor már elkezd kialakulni a pozíció, addig semmi (utána is csak a léc hossztengelye irányába törekedve, semmiképpen nem oldalra).
Előzmény: (Lackó 116958)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.03.31. 22:40
Na, mivel azt mondtad "hajrá", így én tényleg többször alaposan megnézegettem. Meg valahogy úgy tűnik, mintha tőled a legtöbben tartanának, és nem mernének kritikus szemmel nézni. És mivel én mostanában nem megyek hozzád vizsgázni, így bevállalom, lesz, ami lesz! :-)


Egyébként esküszöm, nem a hibakeresés vezetett :-), de valami feltűnt a rövidlendületnél. Ez "konkretén" a két kéz eltérő botozása.

A legtöbb esetben a jobb kar a test mellett szűken nyúl előre, a botszúrás (vagy a mozdulata) közelebb van a síhez, és a szúrás után, az emelkedésben alaphelyzetbe, -max test mellé- jön vissza.

A bal oldalon ezzel szemben a csukló kifelé fordul a szúrás előtt, a szúrás is mintha oldalra távolabb lenne. A szúrás után a bal karod sokkal jobban megy hátra (és kifelé), néha mintha még a bal válladat is hátralökné.

Ami zavaró, hogy nem teljesen szemből van a felvétel, így az is belecsalhat a látványba.

No, de a lényeg! Melyiket tartod a helyes botozásnak?

Én előre bavallom, szigorúan a test mellett botozás (és vessetek követ rám, de a "szabványnál" kicsit rövidebb bot) híve vagyok, nálam régebben komoly "vállelmaradásokat" okozott a hosszabb bot és a kifordított csuklóval botozás. Ezt csak azért írom, hogy ne tűnjön úgy, hogy először megvárom a válaszodat, majd azután arra bőszen bólogatok. :-)

Ja, hogy érthetőbb legyek (és hogy lásd, nem felületesen néztelek ;-)), kivágtam pár pillanatot:
http://postimage.org/gallery/5d649mll4/

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Más: annak, aki még nézegeti, felhívnám a figyelmét a második videó első részére. (forgatott, komótos kanyarok)
Nekem pár éve a mániám lett a beforgatásban a helyes csípőmunka és csípőhelyzet, rájöttem, hogy borzasztóan fontos.

Jól látszik, hogy az emelkedés nem csak egy síma térdnyújtás és súlypontemelkedés, hanem az emelkedés "tetején" a csípő még jön előre. Enélkül nincsen korrekt beforgatás és kanyarkezdet.
Mellé persze figyelendő, hogy nem csak a csípőt tolja előre, hanem szépen megy vele az egész felsőtest is! Tulajdonképpen nem is a csípő jön előre, hanem az egész felsőtest, ami mozgást a csípő indít. (így nem lesz belőle fejjel indított seggkidugós előrehajolás)

És még egy. Mindez nem a forgatásban történik, hanem az előző ív végén,tehát mindez megelőzi a beforgatást, csak ha már "fent és elöl van", akkor kezdődik a beforgatás!
Ez rettentően fontos.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ozsi! Remélem nem gond, hogy "belekötöttem" a botozás dologba, csak nekem valahogy "beleakadt" a szemem. Persze lehet, hogy nem látom jól a dolgot.

Amit a másik (csípőmunka-beforgatás stb) részben írtam, azzal kapcsolatban is szívesen fogadnám a "véleményedet a véleményemről".
Előzmény: (ozsi 116587)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.03.28. 15:44
Hajrá, várom!
Előzmény: (Lackó 116580)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.03.28. 15:18
Értem, akkor az optika volt a tettes.

Felboncolom majd, lesznek kérdéseim, biztosan. ;-)
Előzmény: (ozsi 116578)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.03.28. 15:16
Nagylátószögű optika... 165-ös D2 SL a sajátom, de az egyiken lehet, hogy egy 166-os VF 75 van rajtam. Egyébként nyugodtan boncolható, lehet benne találni kivetnivalót bőven!
Előzmény: (Lackó 116560)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.03.28. 14:03
Örülök, tényleg. Amikor írtad az esetedet, nem hittem volna, hogy ilyen hamar újra térd lesz belőle.

A videókat természetesen iszonyú kritikus szemmel -a topik címéhez illő szemlélettel- nézegetem... ;-)

Más: átálltatok hosszú síre? A videón úgy tűnik. Jobb ez, mint egy kis szlalomsí?
Előzmény: (ozsi 116558)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.03.28. 13:53
Köszönöm kérdésed, egész tűrhetően működött. Remélem, lesz még jobb, mert nem százas, de két hónap után nem kell panaszkodni...
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:

Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
Előzmény: (Lackó 116555)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.03.28. 13:31
No, ezek szerint jó lett a térded, szuperált???
Ha igen, örülök! :-)
Előzmény: (ozsi 116478)
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2011.03.27. 23:20
Szia ozsi, örülök, hogy megjöttél!

Milyen volt a képzés, milyen volt a sikeres vizsgázók aránya?

Biztos vagyok benne, hogy hasznos ez a csevely. Ha másért nem, hát elvi okokból. Ráadásul úgy látom, hogy legtöbbször ugyanazt mondjuk, csak éppen nem vesszük észre.

Néha persze mást mondunk, de ez nem olyan nagy baj. A síelésben van egy állandó fejlődés, és ez maga a sí történelem. Végigtekintve a fejlődésen, természetes, hogy mai szemmel nézvén és nem utolsósorban mai felszereléssel sok minden akár hibásnak is tűnhet. Nézőpont kérdése. Ezen a traumán sok igen nagy géniusz (pl. Joubert) is átesett, és ne legyen kétséged, te sem fogod megúszni. Amit ma helyesnek tartasz, az így vagy úgy, ha nem előbb akkor utóbb, de változni fog, A FEJLŐDÉS NEM MEGÁLLÍTHATÓ!

Abban látok különbséget, hogy én nem gondolom hibásnak a sí történelem során a korabeli eszköz technikákkal, a legnagyobb nevek által kitalált síelős technikákat. Pláne, miután azokat általában vagy világbajnokságok, vagy a korabeli nagy sí találkozókon a nemzetközi közösség (néha nagyon nehezen de) elfogadta. Olvasgatok, eszembe jut, kipróbáljuk, hogyan is működik valami a modern cuccal. Ha lehet valamire használni, bekerül a 100 fiókos sublót valamelyik kicsi fiókjába.

Ismereteim szerint a síelés történelme folyamán a völgytámasznak 3 fajta alkalmazása alakult ki:

1. Franz Hoppichler a Die Österreichise Skischule c. könyvében hivatkozik Hannes Schneider és Fanck könyvére, melyben arra hívják fel a figyelmet, hogy minden lendület a következő sémának megfelelően megy végbe: támasztás az esésvonalba, (ez a völgytámasz), párhuzamosan az esésvonalban, ollóval kifelé abból. A modern síelés túlhaladta, de ha mondjuk, egy bemutatón valaki EZT IS MEG TUDJA SÍELNI, akkor azt mondjuk rá, hogy ez egy hibás mozgás?

2. Toni Seelos: „hegytámasszal lerövidítem a befordulást, völgytámasszal szabályozom a sebességet.” Ez ugye korábban volt, de még a 30 évvel ezelőtti elismert szakirodalom is nagyon bőségesen tárgyalja az ajánlott alkalmazásokat. Felfogásom szerint az amatőr síelés abban tér el a versenysízéstől, hogy míg a versenyző minden idegszálával arra törekszik, hogy századmásodperceket verjen rá az ellenfélre, addig az amatőr síelőnek lehetőleg minél több működő eszközre van szüksége sebességének a szabályozásához. Ez nem jelenti a sebesség tiltását. Olyannyira nem, hogy 0 Km .- es kezdők 2 nap 6. oktatott órában a megfelelő helyen golyóban küldik meg lécet úgy, hogy mennek, ami kifér a kipufogón. Az 50 éves konyhából jött hölgyek is. Amatőr felnőttek esetén jelenleg a sebességszabályozások 4 féle módját tudjuk tervezetten tanítani, ha a völgytámaszt, (nagyon ritkán, terepen kerül elő), mint segédfunkciót is beleveszem, akkor 5 félét. NEM ARRÓL VAN SZÓ, HOGY MINDIG VÖLGYTÁMASSZAL SÍELÜNK. Alkalmazzuk, ha szükség van rá! Ismereteim szerint az alpesi országok határvadász alakulatainál a támaszok a mai napig a kiképzés részei.

3. A korabeli versenyző sem szándékosan rontotta el a kanyart, hanem megpróbálta a még működő határt megtalálni, és ha ez nem sikerült, korrigált. Már a jobbak, (lásd Tomba), a gyengébbek ilyenkor kiestek, a jobbak pedig időnként világbajnokok lettek. Megérte nekik megkockáztatni a hibát, mert volt receptjük a korrekcióra. „Szerintem Tomba sem úgy alkalmazta tudatosan, hogy előre eltervezte, hogy a hatodik kaput majd így oldja meg, hanem amikor besokallt, akkor ezzel mentette a helyzetet, tehát nála is csak egy korrekciós megoldás volt, nem egy sítechnika (ráadásul ő még a régi sík világában mozgott).” Írod. Én talán mást mondok, vagy mondtam korábban?

http://www.youtube.com/user/KanyarsikluB#p/f/0/0emDNx8kaNM

Kis magyarázat a videóhoz: A videó Austriában Lech –ben, 1994 Dec. 21. versenyt rögzíti. A. 1. 35 –nél lehet egy profi alkalmazást látni. Érdemes nem csupán az elrugaszkodást, hanem az egész mozdulatsort végig elemezni. Elrugaszkodás, de nem vált át a másik lécre, hanem az elrugaszkodó lécen maradva vált élt, és kerüli meg a stanglit. Érdemes megfigyelni a csípő tudatos villámgyors befelé mozdulását. Természetesen már akkor is tudták, hogy ez előfeltétele a hatékony élezésnek. Érdemes megnézni! Most komolyan gondolja bárki, hogy én arra gondolok, sőt, azt mondom, hogy ezt a joggal síakrobatika körébe sorolható attrakciót tematikába ágyazva tanítom az éppen haladó síelőknek?


„Én a magam részéről nem fogom egy hibás ív korrekcióját tanítani (és ezt tanácsolom a kollégáknak is), hanem arra fogok törekedni, hogy mindenkit a helyes síelésre tanítsak meg. (A házfelújításnál is jobban szeretem, ha a kőműves inkább csak akkor áll neki javítgatni, ha már más megoldás nincs. Ha lehet, elsőre csinálja meg a munkáját hibátlanul, és ne rögtön valami buherával kezdjen neki...)”

Itt mondjuk, látok egy alaposan különböző felfogást. Nem tudom biztosra mondani, de lehet 25 – 30 éve, amikor azt mondta KTA, hogy ami egy helyzetben hiba, az egy másikban hasznos lehet.

Ez olyan mélyen ragadt meg bennem, hogy az esetleges hibák MEGÍTÉLÉSÉT azóta sem egy éppen aktuálisan favorizált technikához, hanem a SZÜKSÉGLETEKHEZ, (TEREPHEZ) szoktam igazítani.

„Ha a széles körű ismeretek jegyében megtanítom neki, önmagára és másokra veszélyes síelést tanítok meg.”

Bocsika, másként látom:
A helyes síelést (szerintem) nem az éppen aktuális standard, (ami borítékolhatóan ismét változni fog egy évtizeden belül), hanem a biztonságos, szép, takarékos síelés jelenti. Ha a széles körű ismeretek jegyében valaki pluszként még megtanulta a sebességszabályozásnak ezt a segédfunkcióját is, az semmiképpen nem az önmagára és másokra veszélyes síelők táborát fogja bővíteni, hanem éppen ellenkezőleg.

„Én ezt inkább kihagyom... Lehet, hogy ilyen hibás síeléssel hamarabb lehet eredményt elérni, de a kikerülésével is meg lehet tanítani mindenkit síelni, és a végeredményt nem lehet összehasonlítani biztonság és élmény szempontjából.”

A kizárólag völgytámasszal való síelés mára már elavult és ezért joggal lehet hibásnak mondani. Ráadásul egyáltalán nem eredményes. Nem cél, hanem egy lehetséges eszköz. Célszerszám. Már, ha arra használja valaki, amire való.

Hú, ez durván hosszúra sikerült.

Kívánok mindenkinek jó éjszakát.

Replaci
https://www.kanyarsiklub.hu

A képfelirat fordítása: A beélezett és könnyedén kitámasztott, tehát keresztben álló völgysí tartást ad az elrugaszkodáshoz. Fogós hóban elég egy kis támasz, kemény havon ezt a tartást a külső sí jelentős terhelésével tudatosan (nyomáspont keresés) kell biztosítani, létrejön a völgytámasz.
Előzmény: (ozsi 116487)
volgytamasz.jpg
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.03.27. 17:37
A hibák ott vannak a síelésben, akár akarjuk, akár nem. Ha viszont tanítjuk őket, akkor rögzülnek is. Egy oktatónak az a kötelessége hogy mindig az ideális irányba vigye a tanítványt, és ne tanítson neki olyant, amit akadályozza a helyes síelését, a továbbfejlődést. A völgytámaszhoz pont az a kikormányzási hiba kell, amelyik pokollá teszi a kemény pályán való síelést. Ha a széles körű ismeretek jegyében megtanítom neki, önmagára és másokra veszélyes síelést tanítok meg. Én ezt inkább kihagyom... Lehet, hogy ilyen hibás síeléssel hamarabb lehet eredményt elérni, de a kikerülésével is meg lehet tanítani mindenkit síelni, és a végeredményt nem lehet összehasonlítani biztonság és élmény szempontjából.
Előzmény: (minerel 116481)
következőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.