Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Síelésünk kivesézése topikból

ÜZENETEK (3)Időben csökkenő Időben csökkenő
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2013.09.15. 19:03
A test frontális helyzete semennyire nem zárja ki, hogy meglegyenek a megfelelő élszögek és jó legyen a fontos testpontok pályája. Frontális helyzettel is lehet brutál szögeket megsíelni, és közben megmarad a helyes erőátadás lehetősége a vázrendszerben. (A frontál helyzet nem a völgy felé néz, hanem a menetirányba, azaz fordul a kanyarral - nem mindenki ismeri a szakkifejezéseket.) Akik a léc csőre után síelgetnek, ott többnyire az a baj, hogy nem voltak jól felépítve az alapok. Rendesen összerakott alapoknál már a hóekében pontos helyzetek vannak, miközben frontális marad a tartás.
Nagyon érdekes, hogy nagy divat pl. azt mondani, hogy az élváltásnál előre-völgy felé kell megemelkedni: na ez szinte biztosan azt hozza, hogy a léc csőre után fog elindulni az ember (ugyanúgy, mint a fenék felrántásánál). Így később alakul ki az élszög, és akkor kell pótszerként a letérdelés vagy a videón látható kicsavarodás.

Én azért vagyok nagyon óvatos, mert a mozgástanulás hierarchikusan épül fel, a korábban tanultak építőelemekké válnak a későbbiek számára. Ha kis tempónál és a tanulási folyamat elején megengedem, hogy a térd elmozduljon oldalra, akkor beépül a mozgásszerkezetbe. Emlékezz csak vissza, hogy te is hoztad a gyepsíből a nagyon erős térddöntést, mennyit küzdöttél vele, de még ma is látni. Ha gyerekkorodban meg sem tanulod, semmivel nem lennél kevésbé stabil, de nem kellene küzdened vele (ezzel most elárultam, hogy minden profi síelő küzd a saját hibáival... :) ). Szerintem az első lépésektől meg kell próbálni mindig olyant tanítani, amit később nem akarok elfelejteni.

Ennél videónál én nem gondolkoztam versenyzésben, alapvetően hobbisíelőknek szánták. Így elsősorban balesetveszély szempontjából mondtam. Persze a legjobb, ha egyik sem történik meg.
Tumbász Geri
109 élménybeszámolót írt
109
17 éve tag
2013.09.15. 18:27
A "mindent frontálisan"-nak viszont van egy nagyon nagy veszélye.
Mégpedig az, ha a sízők ide-oda síelnek a léc csőre után.
Én inkább annak a híve vagyok, hogy a sízés az a sport, ahol az ember lefelé halad a hegyről a völgybe, miközben a lécei íveket rajzolnak a lejtőre.
Ebbe viszont lényegesen több lehetőség van, mint egy folyamatos frontális helyzetben követni a lécek kialakítása álltal meghatározott ívhosszt.

A lényeg, hogy minden elemnek meg kell legyen a funkcionális helye.
Nyilván nem 120-nál kezdjük "betörni" a térdeket...
A "térd döntés" bemutatása nélkül nagyon kevés tanítvány tudná leképezni és ráérezni a léc élentartásának valós történéseire, holott valójában ennél lényegesen egyszerűbb mozdulatokról és izomfeszülésekről van szó.

A foto az akciófotó. Pont annyit sejtet, amit előbb leírtam, hogy hol járhat az ív kivitelezésében. Ez valóban karcsú infó ahhoz, hogy ítélkezz egy folyamatról.

Kicsúszás nem gáz?
Dehogynem! Világkupákat lehet elveszíteni vele! Ezen a szinten ez a legfontosabb. A kockázatból eredő esés meg a velejáró rizikó. :)
Előzmény: (ozsi 160587)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2013.09.15. 17:17
Tudunk egyet is érteni... :)

Hogy tartsuk meg a vitatkozó imídzset: :D

Én az élezési kialakításában még ennyire sem vagyok megengedő, ha lehet minden oldalirányú mozgás kinevelnék (meg sem tanítanám), mert lényegében mindent meg lehet oldani frontálisan is - akkor viszont sokkal nagyobb eséllyel lesznek rendben a terhelések és egészségesebb.

Illetve a kicsúszás érzem a kisebbik veszélynek, abból nem szokott nagyobb gáz lenni. De a befulladás veszélye is benne van ebben a tartásban, és abból viszont nagyon komolyat lehet bukni.

Én a fotókat ezért sem szeretem, mert a fényképezőgép helyétől nem mindig százas, hogy milyen szakaszban van a síelő. A másik baj, hogy többnyire kikormányzást fényképeznek, mert az a látványos. (Egyszerű kísérlet: a google-ban rákeresve vagy a facebookon a versenyző ismerőseink profilján hány élváltás közeli helyzetet tudunk találni: A megfejtés: gyakorlatilag 0.)
A mozgás elemzése szempontjából a kikormányzás legszebb, középső része pont a legkevésbé érdekes, ott látható a legkevesebb infó.
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.