Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Hogyan készítsük fel a testünket az egésznapos síelésre?

2024.12.17. (x) szponzorált cikk

Hazánk aligha számít a téli sportok paradicsomának, hiszen nem bővelkedik magas, hófödte hegycsúcsokban, többkilométeres sípályákban. Ám a síelés így is az egyik legnépszerűbb téli sportnak számít, amint leesik az első hó, a többség már indul is a közeli síterepek felé.
A téli sportok között tehát a síelés az egyik legkedveltebb a magyarok körében, annak ellenére, hogy hazánk nem éppen a téli sportok fellegvára. Pár órás autózással ugyanakkor gyönyörű síterepeken találhatjuk magunkat, legyen szó Ausztriáról, Szlovéniáról, Szlovákiáról, vagy Csehországról. Ezek ígérete pedig annyira csábító lehet, hogy könnyen elfelejthetjük: ez a téli sport bizony komoly kockázatokkal is járhat. A szórakozásból könnyen rémálom lehet, amit a nem megfelelően karbantartott síléc, a sisak hiánya éppúgy okozhat, mint a csekély tapasztalat, a felelőtlen viselkedés, vagy a rossz edzettségi állapotunk.

Az alábbiakban hozunk egy sor tippet, amelyeket megfogadva felkészíthetjük a testünket a kihívásokra, így teljes mértékben csak a szórakozásra és az adrenalinhajhászatra koncentrálhatunk.

Időben készítsük fel a testünket!

Tudatos viselkedéssel sokat tehetünk biztonságunk érdekében: célszerű már hónapokkal korábban elkezdeni a felkészülést a téli szezonra. Tévednek ugyanis azok, akik úgy gondolják, hogy a lejtőn való lecsúszás semmiség, ezt az íróasztal mögül felállva is könnyen teljesíteni lehet. A megfelelő edzettségi szint hiánya könnyen komolyabb sérüléshez is vezethet.

A síeléshez a megfelelő állóképesség mellett alapvető az izomerő és a mozgáskoordináció. Ha heti 2-3 alkalmat rá tudunk szánni arra, hogy tudatosan fejlesszük ezeket a területeket, akkor az fontos lépés az egésznapos síelésre való felkészülés irányába. A megfelelő állóképességet leginkább kardió jellegű mozgással tudjuk elérni, ami lehet futás, biciklizés, spinning, lépcsőzés, vagy elliptikus tréner. A cél az, hogy ne essünk össze az első lesiklás után a fáradtságtól, és akár egy fárasztóbb nap után is tudjuk kontrollálni a mozdulatainkat, és ezáltal kivédeni az esetleges problémákat.

Mivel a síelés során több izmunkra is szükségünk van, ezért lényeges a térdfeszítő és hajlító izmokat, a combközelítőket és távolítókat éppúgy erősíteni, mint a törzs izmait. A guggolás, a különböző kitörések, a vádliemelések ideálisak a láb izmainak erősítéséhez, míg a felsőtest megfelelő előkészítéséhez a plank, a súlyzós vagy saját testsúlyos (funkcionális) gyakorlatok tehetnek jó szolgálatot.

A jó koordináció is alapvető a síeléshez: az egyik leggyakoribb sérülés a térd keresztszalag-szakadás, amit egyensúly gyakorlatokkal tudunk megelőzni. Számos sporteszköz közül válogathatunk – például BOSU, fitball, egyensúlypárna –, de akár a görkorcsolya, vagy a gördeszka is segíthet az egyensúlyfejlesztésben.

Táplálkozzunk helyesen!

Alapvető, hogy a megfelelő hidratációra, az étkezésre is odafigyeljünk az edzések mellett. Fontos, hogy egészséges ételeket válasszunk, amelyek nemcsak energiával töltenek fel, hanem az edzés utáni regenerációt is segítik. Ha úgy érezzük, hogy a síeléshez érdemes lenne pár kiló plusztól megszabadulni, akkor célszerű odafigyelni a kalóriadeficitre, de szálkásító étrendünk és edzéstervünk mellé testsúly-kontroll formulát is választhatunk plusz támogatásként. A testsúly-kontroll formulák egyébként a fent felsorolt edzéseknek is remek kiegészítői lehetnek, csak ismernünk kell a különböző típusokat és a szervezetünk igényeit.

Amennyiben emellett gyakran gondot okoz számunkra a megfelelő folyadékbevitel, olyan italokat is választhatunk, amelyek hozzájárulhatnak a zsírégetéshez, így két legyet üthetünk egy csapásra.

Ismerjük fel a teljesítőképességünk határát!

Két-háromhónapos tudatos felkészülés rengeteget számít, és segít abban, hogy magabiztosan vágjunk neki a téli síelésnek, ám naivság volna azt gondolni, hogy a fekete pályák bajnokaként térünk majd haza. Célszerű átgondolni, hogy a tudásunk milyen síterepre alkalmas, és ennek megfelelően kiválasztani az úticélt.

Ezeken is elcsúszhat a téli síelésünk

Amikor megérkezünk a sípályára, nem tanácsos mindjárt a legnehezebb pályát célba venni, hiszen egyrészt az utazás miatt biztosan fáradtak leszünk, másrészt nem árt hozzászokni a terepviszonyokhoz. Sokan elkövetik azt a hibát is, hogy megfelelő bemelegítés nélkül vágnak bele a síelésbe. Mint ahogy edzés előtt is kötelező a bemelegítés, úgy síelés előtt se spóroljuk meg ezt a 10-15 percet.

Emellett érdemes néhány szabályt is betartani: fontos, hogy kifogástalan állapotú síléccel szeljük a havat, megfelelő legyen a ruházatunk, alkalmazkodjunk az időjárási viszonyokhoz, és ha elfáradtunk, akkor ne akarjunk „még egy utolsót” lecsúszni.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
h i r d e t é s
KIEMELT SÍTÁBOROK
UTASBIZTOSÍTÁS 10% KEDVEZMÉNNYEL
KIEMELT SZÁLLÁSAKCIÓK
SZAKÜZLET AJÁNLATOK
KIEMELT APRÓHIRDETÉSEK
Havazás Előrejelzés
FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE