A két ünnep között, különösen jó időjárás esetén a szokottnál is zsúfoltabbak a pályák. A nagy számok törvénye alapján is, ilyenkor jóval több baleset történik a sípályákon.
Illusztráció: DRF Luftrettung
Attól, hogy járvány van, nem sok változott a legforgalmasabb időszakban a sípályákon. Ugyanúgy sokan vannak, sokan türelmetlenek és figyelmetlenek. Sokan nem a képességüknek megfelelő sebességgel csúsznak és sokan nem a megfelelő felszereléssel.
Nem túlzás azt mondani, hogy a mostani időszakban a legtöbb a síbaleset, fokozottan figyeljük a pályákon! Csak az osztrák stájer tartományban kedden 34 síbalesetet jelentettek a rendőrségen. Ez csak azoknak a száma, amelyekről rendőrségi jegyzőkönyv készült, és akkor mennyi még a többi?
Csak a nagyságrend érzékeltetéséhez. Egyedül a schladmingi kórházban naponta 100-150 beteget kezelnek. A betegek kétharmada téli sportolás közben szenvedett balesetet. Húzódás, törés, szalagszakadás és térdsérülések a leggyakoribb sérülések, amelyekkel a sípályákról hozzák be a betegeket a mentősök. Kedden 15 műtétet végeztek a kórházban, kétharmaduk síelés után került ide.
De nemcsak Schladming és környéke, hanem szinte egész Ausztriát, vagy bármelyik országot említhetnénk. Wagrain síterepén kedden 10:30 és 13:00 óra között négy olyan ütközés történt a pályán, ahol az egyik fél a kórházban kötött ki. Obertauernben két óra különbséggel ugyanazon a pályán és szinte ugyanazon a helyen történt két baleset. És a listát folytathatnák, az elmúlt napok "terméséből" könnyű lenne, olyan ismert síterepet találni, ahol baleset történt.
A balesetek szinte mindig emberi hibából következnek be. Legtöbbször a síelők nincsenek tisztában a képességeikkel, magasan túlbecsülik sítudásukat. Sokan a jó síelők közül fizikai állapotukkal nincsenek tisztában, a helyi pályarendőrök szerint sok síelő fizikai állapota sem megfelelő, ez is az egyik oka a sok balesetnek.
Minden síelőnek ismernie kell a Sí Kreszt, a síelés 10 alapszabályát!
Az elmúlt évtized rossz tendenciája egyre jobban tetten érhető. Sokszor már minden második esetben az egyik fél (legtöbbször feltételezhetően a vétkes), azonnal otthagyja a helyszínt, sokszor arról sem győződik meg, hogy a másik milyen segítségre szorul. A cserbenhagyásos balesetek nagyon elszaporodtak, annak ellenére, hogy a törvény szerint bármilyen apró sérüléssel járó balesetnél ott kell maradni, amíg a dolgok tisztázódnak.
Tanuld meg a SÍ KRESZ 10 szabályát!